Sizlere yaklaşık 2 yıl boyunca üzerinde uğraştığım Klout hikayemi anlatmak istiyorum.

Öncelikle Klout gerçekten etkiyi ölçüyor mu ölçmüyor mu sorusuna cevap vermek gerek. Klout’un gözünde gerçek dünyada ne kadar ünlü olursanız olun sosyal dünyadaki etkiniz kadar skora sahipsinizdir. Eğer gerçek dünyadaki etkinizi sosyal dünyaya aktaramamışsanız bu sizin sorununuz diyebiliriz. Yoksa şuan Recep Tayyip Erdoğan ile aynı Klout skoruna sahibim diye onunla reelde aynı etkiye sahibim diyemem. Bırakın da azıcık hava atayım 🙂 

Klout’un algoritmasını anlayıp ona uygun şekilde hareket ederseniz Klout skorunuzu kısa sürede yükseltmeye başlayacaksınızdır. Klout son 90 gündeki sosyal medya aktivitenizi hesaplar. Ancak bu aktivitenizin genelini hesapladığı için anlık yükselişler ya da düşüşler de anlık olarak skorunuza yansır. Bir tweetiniz 100 RT aldı diye Klout skorunuz 90 gün boyunca +10 puan ile seyretmeyecektir. Eğer her tweetinizde +5 retweet alırsanız bunun gerçekleşmesi daha muhtemel.

Klout skoru ile ilgili ilk olarak bilinmesi gereken şey, Klout skorlarında 10’dan 11’e yükselmek için 5 retweet gerekiyorsa 60’tan 61’e yükselmek için 5000 retweet gerekiyordur. Yani bildiğimiz numerik sisteme göre bir hesaplama metodu yok. Tabii Klout’un 400’ün üzerinde farklı veriyi algoritmasına kattığını da unutmamak lazım.

Average-klout-score

Klout skorunuzu etkileyen bir çok sosyal ağ var ve bu ağların tek tek incelenmesi algoritmayı çözmemize yardımcı olacaktır.

Twitter:

Herkesin aklına Twitter diyince ilk olarak takipçi sayısı geliyor. Altını çizerek söylüyorum ki salt takipçi sayısının Klout skoruna hiç etkisi yok. Eskiden az da olsa vardır diyordum ancak 20k takipçi satın almama rağmen zırnık artmadı skorum. Ancak o zaman emin oldum ki sizleri kimin takip ettiği asıl skoru belirleyen faktör. Sizi takip eden insanların Klout skorları, etkinlikleri ve onların takip ettiği/takip edildiği kişiler sizin networkünüzün gücünü ortaya koyuyor.

Twitter’da bir diğer etken ise retweetler. Yine deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki tek bir tweetinizin 900 RT alması Klout skorunuzu etkilemiyor. Son 100 tweetinizin her birinin ayrı ayrı 20’şer RT alması da etkilemiyor. Tabii bu RT’leyenler fake hesaplarsa. Klout skorunuzun artabilmesi için yine Klout skoru yüksek insanların sizi RT’lemesi gerekmekte. Klout skoru 10 olan 1000 kişi Klout skoru 60 olan bir kişi etmiyor.

Twitter tarafında sizin için en önemli değer aslında mention. Klout skoru yüksek olan kullanıcıların size mention göndermesi skorunuzu en çok etkileyen faktör. Ancak bu noktada bir ipucu daha vermek gerekiyor. Size mention atan kişinin Klout tarafından belirlenen uzmanlık alanları (Topic) arasında sizin topiclerinizde bulunmalı. Yine aynı zamanda sizi listelerine ekleyen kişilerinde skorunuza etkisi büyük. Fakat eklemiş olduğu listedeki diğer kullanıcılar ne kadar yüksek skorlara sahip ise sizin de skorunuz o kadar yükseliyor.

Facebook:

Facebook kısmı Twitter kadar karışık değil. Arkadaş sayınız direkt olarak Klout skorunuza etki ediyor.  Gönderilerinizin aldığı yorum ve beğeniler de aynı şekilde sizinle etkileşime geçenlerin Klout skoruna göre değişmekle birlikte etki ediyor. Eğer gönderiniz ile etkileşime geçen kullanıcının Klout hesabı yoksa standart bir değer olarak her yorum ve beğeninin etkisini görüyorsunuz. Bu nedenle arkadaşlarınızın Klout hesabı açması sizin yararınıza.

Google+:

Google Plus’ta kaç takipçinizin olduğunun hiç bir önemi yok. (Keşke olsa) Aldığınız +1’ler, yeniden paylaşımlar ve yorumlar skorunuza etki etmekte. Ancak Google Plus önemsiz diyip geçmeyin. Klout skoru yüksek olan bütün profilleri inceleyin, hepsinin aktif olarak Google Plus kullandığını göreceksiniz.

LinkedIn:

LinkedIn verileriniz ayda bir güncellenmekte ve herkese açık olan verilere erişilebilmekte. LinkedIn Klout’u gerçekten çok fazla etkiliyor. Bağlantı sayınız +500 olduktan sonra önemli değil ancak tavsiye mektuplarının sayısı ve uzunluğu, Title’ınızın uzunluğu ve barındırdığı kelimeler çok önemli.  Yalnızca Title’ınızı değiştirerek bile etkiyi görebilirsiniz.

Foursquare: 

Foursquare etkisi en az ağlardan birisi Klout’ta. Arkadaş sayınız, check-in sayınız, check-in’lerinize aldığınız beğenileriniz ve mayorluklarınızın etkisi bir yere kadar sizi etkileyebiliyor. Ancak bıraktığınız tavsiyeler gerçekten önemli. Ne kadar çok check-in yapılan bir mekanda ne kadar çok beğeni alan bir tavsiye bırakırsanız o kadar etkili olacaktır.

Instagram: 

Instagram Twitter’dan sonra skorunuzu en çok etkileyen ağ. Her paylaştığınız fotoğraf, her etkileşim ve takipçi doğrudan etkiliyor skorunuzu. Ancak tekrar etmekte fayda var takipçi sayınızın etkisi oldukça az. En çok etkileyen ise yorum sayınız.

Klout +K:

Klout +K’lar Klout skorunuzu etkilemekte ancak sayıyı artırmak için inorganik yollarla uğraşmanıza değmeyecek kadar az bir etkisi oluyor. Ona harcayacağınız enerjiyi kaliteli içerik üretmeye harcamanızı tavsiye ederim. Ancak Klout sorularına verdiğiniz cevaplar ve bu cevapların görüntülenme sayısı oldukça yüksek bir etki bırakmakta.

Youtube:

Youtube Klout hesabınızı etkileyen faktörlerden birisi. Birçoğumuzun Youtube hesabı atıl durumda olsa da takipçi sayınız ve aylık görüntülenme sayınız skorunuzu doğrudan etkilemekte.

Tumblr, Blogger, WordPress ve Last.fm’in neredeyse hiçbir etkisi bulunmamakta. Yammer ve Cinch’in etkisini ise henüz gözlemleyemedim. Ancak Flickr’ı kullanmanızı öneririm, az da olsa bir etki hissediliyor.

Gelelim fark yaratacak kısma,

Bing: 

Bing Social aramada kaç kez arandığınız oldukça önemli bir değer. İnsanlar sizi arama motorlarında ne kadar çok arıyorsa o kadar etkilisinizdir düşüncesinden yola çıkılarak Bing eklenmiş. Ancak Bing Social yalnızca ABD’de çalışmakta. Ancak yine de kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Klout from Haydar Özkömürcü