Sosyal Medya Uzmanlarının(!) En Çok Söylediği 6 Yalan

Yazar: 10 sene önce yayınlandı

Linkedin’in veritabanındaki Türk kullanıcılarından 100 bini kendisini sosyal medya uzmanı olarak tanımlamış durumda. Hal böyle olunca işverenlerin kendisine uzman diyenlere karşı biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Sosyal medya uzmanıyım diye geçinenlerin söylediği yalanları onları hemen ele verir.

Her Ağda Yer Almalısınız

En çok kullanılan kalıplardan biridir bu. Düşünsenize sadece katarakt ameliyatı yapan bir hastanenin Twitter’da olmasının amacı ne olabilir ki? Katarakt (genellikle) 60 yaş üstü insanların yakalandığı bir hastalık ancak 60 yaş üstü Twitter kullanıcı sayısı ne kadar ki Twitterda?

Doğru olan doğru pazarlama kanallarını kullanmayı bilmektir. Her sektörde Facebook ya da Twitter kullanılacak diye bir şart yokki. Yalnızca Çin’e ya da İran’a ihracat yapan bir firmanın Facebook’ta var olmasının değeri ne olabilir ki? QQ ya da Cloob hesabınız yokken müşterilerinizin sizi göremeyeceği yerlerde boşa zaman harcamanın ne anlamı var? Bu tıpkı İstanbul’daki bir restoranın Artvin’de billboard reklamı vermesine benziyor. Kendisine  sosyal medya uzmanı diyen biri ROI nedir bilmeli sonuçta.

Özellikle bir çok sosyal medya uzmanının Blogun hangi amaçla kullanıldığını öğrenmesi gerekiyor. Aylarca güncellenmemiş bir blogun şirketinize herhangi bir faydası olmayacaktır. Eğer güncelleyecek bir şeyiniz yoksa blog açmanıza da gerek yoktur aslında.

Sosyal Medya Sadece Ürün Tanıtımını Sağlar

Evet Sosyal Medya müşterilerden gelen geri bildirimleri değerlendirmeniz için harika bir araç, ürünlerinizi ve markanızını tanıtmanız için de harika bir araç ancak bu iş bununla bitiyor mu?

Sosyal Medya’da yer alan bir firma öncelikle sektöründeki rakiplerini takip etmeyi hedefler. Onlardan geri kalmamak için çalışır. Aynı zamanda İnsan Kaynakları departmanına da yardımcı olur. Sosyal Medya aracılığıyla yeni takım arkadaşları arar. En önemlisi de müşterilerinizle sürekli iletişim halinde kalmanıza yardımcı olur. Yani müşteri ilişkileri yönetimi (CRM). Diğer yandan Markanızın imaj yönetimini gerçekleştirir. Hatta sosyal medyada afet yönetimi gibi spesifik konular bile Sosyal Medya’nın kapsamı içindedir.

Sosyal Medyada Takipçi Her şeydir

Kesinlikle hayır. Sosyal Medya’da asıl olan etkileşimdir. On binlerce hayranı olan bir sayfanın paylaştığı şeyi 2-3 kişi beğeniyorsa büyük bir sorun var demektir. Facebook ve Twitter’da takipçilerini arttırmak için kurulan beğeni kardeşlikleri, beğeni satan siteler vs. bunların hepsi aslında boşa kürek çekmekten başka bir şey değil. Fake hesaplar artık tanınıyor, farkediliyor. Aslında bu işletmeleri daha çok itibar kaybına uğratmakta. Parasıyla rezil olmak bu işte.

Sosyal Medya Ücretsizdir

Hayır. Sosyal Medya’da da değirmenin suyu bir şekilde dönüyor. Para harcamadan daha çok kazanmak sadece içi boş bir balondan ibaret. Facebook’ta yüzbinlerce hayran istiyorsanız Facebook reklamı almak zorundasınız, blogunuz çok okunsun istiyorsanız Google reklamı almak zorundasınız. Bunları yaptıktan sonra iş tabii ki sosyal medya uzmanının sistemleri efektif kullanmasına bağlı olacaktır.

Viral Reklamlar Her Zaman İlgi Çeker

Hayır. Viral reklamlara karşı bağışıklık her geçen gün artıyor. İzleyici izlediğinin reklam olduğunu farkettiği anda o firmaya karşı bakış açısı da değişebiliyor. İyi bir viral hazırlamak size her zaman olumlu tanıtım sağlamayabilir. Biri başardı diye sizinde başarabileceğinizin garantisi yok. Unutmayın sosyal medyada her zaman dikkat çeken asıl şey özgün, orjinal olmaktır.

Sosyal Medyada Sonuçlar Hızlı Alınır

Evet sosyal medya hızlı ve dinamik bir yer. Ancak gerçekleştirdiğiniz her yatırımın size dönüşü hızlı bir şekilde olmayabilir. Sosyal Medya stratejisi hazırlamak uzun soluklu bir iştir ve elde edilecek sonuçlarda uzun vadede gerçekleşebilir. Facebook’da onbinlerce hayrana ulaşmak sadece işin başlangıcıdır. Ardından ROI için uzun soluklu bir çalışmaya başlayacaksınızdır.

Unutmayın Marka İmajı ve Marka Konumlandırması o kadar da basit şeyler değiller. Farmville skoru yüksek olan herkes Sosyal Medya Uzmanı değildir.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Öncelikle teşekkür ederim. Çok bilgilendirici iyi açıklanmış yazı olmuş

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Hocam en yakın zamanda sizi sahnede dinlemek istiyorum.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın