TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir Adım Adım Kılavuz

Yazar: 2 sene önce yayınlandı

Tiktok için sosyal medyanın yeni çocuğu diyebiliriz. Oldukça yakın bir zamana dek Tiktok sadece Z nesline hitap eden bir uygulama olarak düşünülüyordu. Fakat şu aralar reklam verenler, Z neslinin de dışında kullanıcılara yayılmasından dolayı Tiktok reklam verme stratejilerini değiştirip yeniden düzenlemeye başladılar. Bu stratejilerin detayları için mutlaka bir sosyal medya danışmanlığı almanızı öneririm.

Uygulamanın 1,5 milyardan fazla indirmesi ve 500 milyon -aktif- kullanıcıya sahip olduğu gerçeği göze alınırsa Tiktok reklam verme işlemi şirketler için oldukça mantıklı bir hamle. Tiktok, markaların ağlarındaki hedef kitleye ulaşmalarına yardımcı olsun diye reklam formatları oluşturmakta. Biz ise bu makalede Tiktok sponsorlu reklam vermek isteyenler için aşamalı bir kılavuz oluşturacağız.

TikTok Reklam Verme

Tiktok reklam vermek isteyen markalar için harika bir fırsat sunuyor. Kullanıcı sayısı şimdiden Snapchat ve Twitter’ı geçti bile. Aynı zamanda henüz yeni ve nispeten az bilinen bir reklam seçeneği olması sebebiyle Tiktok diğer sosyal medya mecralarına kıyasla reklama aç durumda. 2019’un başında Tiktok reklam verme platformunun beta sürümünü çıkardı. Bundan beridir Nike ve Apple Music gibi büyük markalar kendi ürünlerini eğlenceli ve özgün reklamlarla Tiktok üzerinden tanıtıyor. Yani büyük şirketlerin Tiktok sponsorlu reklam vermek için acele ettiği yerde Tiktok reklam verme işlemi ne şekilde yürüyor, anlatmak lazım.

TikTok’ta Reklam Verme

Tiktok reklam vermek etkili şekilde kullanılınca en kazançlı olan ve nispeten ulaşılması zor gruplara -mesela Z nesli- erişmeye yardımcı olan benzersiz formatlar ve hedef seçenekleri sunuyor. Ancak belirtmeliyim ki Tiktok sponsorlu reklam vermek her şirket için uygun değil. Bunun sebebini aşağıda açıklayacağım.

TikTok’ta Reklam Vermenin Maliyeti Ne Kadar?

Tiktok, Nike, Disney ya da Türkiye için Trendyol vb. büyük markaların reklam faaliyetleri için güzel bir çözüm sunmakta. Fakat dediğim gibi bu işlem küçük şirketler için uygun olmayabilir. Tiktok reklam vermek isterseniz, henüz yeni ve hala çok az reklama sahip bir uygulama olmasından dolayı maliyeti her reklam tipi için farklı minimum fiyatlara sahip. Ve bu fiyatlar küçük diyebileceğimiz şirketler için makul olmayan seviyelerde.

TikTok Reklam Hedef Kitleleri

Eğer markanızın ana hedef kitlesi Z nesliyse Tiktok reklam vermek isteyenler için iyi bir yatırım potansiyeline sahip. 30 yaşın altındaki kullanıcı sayısı oranı %66 ve %41’i 16-24 yaş arası. Buna benzer şekilde Tiktok’taki trend videoların birçoğu gençlerle alakalı konulara sahip: lise, okul, ev ödevi ve ilişkiler gibi. Tiktok sponsorlu reklam verme etkinliğinde iş yapacak şirketler ve onların ürünleri bu hedef kitlenin trend yaptığı video konularında aranmalı diyebilirim.

Ancak sosyal medya platformlarının genç kullanıcılar arasında popüler olduğunu bilmek önemli olsa da gençler uygulamaları popüler yapar ve sonra diğer nesillere dağıtır. Yani eğer Tiktok reklam verme işi size şu an uygun gelmiyorsa da süreci öğrenmeniz ve ayrıca bilinirliğinizi artırmanız, ileride Tiktok sponsorlu reklam vermek istediğinizde işinize yarayacaktır.

TikTok İstatistikleri

Girişim şirketi Klieners Perkins’ın araştırmasına göre Tiktok kullanıcıları, günde 52 dakikasını Tiktok uygulamasında geçiriyorlar. Priori Data ve Statista’nın çalışmaları ise Tiktok’un indirme sayısı baz alındığında mevcut piyasayı domine ettiğini kabul ediyor. Tiktok an itibariyle Instagram ve Facebook gibi oturmuş uygulamalarla yarışıyor.

TikTok İstatistikleri

Ancak AppTopia’nın araştırmasına göre Tiktok, etkileşim seviyesini diğer uygulamalarla aynı seviyelere çekmiş değil.

TikTok İstatistikleri 2

Verilen bu bilgilerle Tiktok’un sosyal medya dijital pazarlama stratejinize dahil edilmeye değer olduğunu söylemek istiyorum. Tüm bunlar sizi nihai hedefinize ulaştıracaktır.

TikTok Reklam Verme Biçimleri

Tiktok reklam verme işlemi iki ana reklam formatı etrafında dönmekte. Markanız için hangisi daha iyi görelim.

Teklif Verilebilir Reklamlar (Biddable Ads)

Tiktok sponsorlu reklam verme işleminiz sırasında karşılaşacağınız teklif verilebilir reklamlar, uygulamada bulunan reklam alanları üzerinde teklif vermenizi sağlar. Bunlar şu an için reklam verenlere uygun olan tek self-servis reklam tipidir. Manuel şekilde yani kendi başınıza işlem yapıyorsunuz, Google reklamlarda olduğu gibi programa dayalı bir reklamcılık değil. Teklif verilebilir reklamlar, uygulamanın ana sayfasında “video reklam alanı” için teklif izni veriyor. Bunun için üç tip ödeme modeli var. Bunlar,

TBM (tıklama başı maliyet)

BGBM (bin görüntülenme başı maliyet)

GBM (görüntülenme başı maliyet)

İlaveten Tiktok reklamınızı yaşa, cinsiyete ve konuma göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca reklamınız için özel izleyiciler ve kara listeler de oluşturabilirsiniz.

Bir Tiktok Hesap Yöneticisi İsteyen Formatlar

Yukarıda bahsettiğim teklif verilebilir reklamların yanında Tiktok ayrıca normal video reklamların ötesinde kampanyalar da sunmakta. Bu formatı kullanmak için yüksek bir bütçeye ve bir Tiktok Hesap Yöneticisine ihtiyacınız var. Kampanya seçenekleri şunlardan oluşmakta:

Brand Takeover: Uygulamayı ilk açtığınızda görünen büyük bir reklam formatı. Reklam verenler için günlük satış yapılmakta ve gün içerisinde de limite sahip, yani sınırlı sayıda gösterilebiliyor.

Brand Takeover

Hashtag Challenge: Bu kampanya tipinin amacı viral olan genel kullanıcı içeriği – mesela özgün bir dans, bir challenge veya başkalarını bir göreve katılması için teşvik etme- oluşturmaktır. Bu formatın püf noktası görevin kendisinin, reklamı tasarladığınız şekilde ustaca işlenmiş veya apaçık olmayı gerektirmesi. Yani hashtag çalışmanızın kitlelere yayılması için akıllıca hareket etmelisiniz. Yoksa Tiktok reklam verme işleminiz başarıya ulaşamaz.

Branded Lenses: Bu reklam tipi -Instagram ve Snapchat’e benzer şekilde- markaların, kullanıcıları kendi içeriklerine dahil etmeleri için özel artırılmış gerçeklik filtreleri oluşturmalarına imkân tanıyor. Böylelikle markanızı insanlara eğlenceli bir yolla tanıtmış oluyorsunuz.

Branded Lenses

Influencer Paketi: Bu reklam tipindeyse markanızla ilgilenen bir Tiktok Influencer’ı ile anlaşmalısınız. Ardından o sizin reklamınız için bir sponsorlu içerik oluşturacak. Influencer’ın etkisini küçümsemeyin. Onların yaptığı reklamlar, fanlarında oldukça etkilidir. Tiktok reklamınızı kısa sürede bir yere getirebilir.

Adım Adım TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir?

Bir TikTok Reklam Hesabı Oluştur

Tiktok sponsorlu reklam verme işleminin birinci ayağına geçmeden önce belirtmeliyim ki Tiktok reklamcılık programı henüz yeni olduğu için Facebook ve Instagram gibi özerk bir sürece sahip değil. Şimdi, önce “Tiktok reklamlar” ana sayfasına girin ve “Bir Reklam Oluştur” butonuna tıklayın. Butona basınca hesabınızı kurmak için sizden bilgi isteyen bir form görünecek. Bu formu doldurup gönderin. Ardından Tiktok temsilcisi, işletmenizin uygun olup olmadığı bildirmek için sizinle 5 iş günü içinde iletişime geçecek.

Bir TikTok Reklam Hesabı Oluştur

Bir Reklam Kampanyası Oluştur

İlk olarak Tiktok reklamlar sayfasında “Kampanya” butonuna ve ardından “Oluştur” butonuna tıklamanız gerek. Tiktok, reklamınızı üç aşama içinde organize ediyor: kampanya, reklam grupları, reklamlar. Kampanya genel bir etkinlik iken reklamlar ve reklam grupları ise bu genel etkinliğin fonksiyonlarıdır.

Bir Reklam Kampanyası Oluşturun

Reklamınız için bir hedef seçin, şu sıra Tiktok size üç ana hedef sunuyor: trafik, dönüşüm ve uygulama kurulumları.

Bir Reklam Kampanyası Oluşturun 2

Şimdi de kampanyanız için bir bütçe seçmelisiniz. “Günlük bütçe” ve “Total bütçe” arasında bir tercih yapabilirsiniz.

Reklam Grubunu Kur

Bir sonraki adım kampanyanız dahilinde bir reklam grubu kurmak. Bu adımda yerleşmeler ve hedefleme kabul ediliyor. Bu aşamayı biraz açalım, kampanya içinde hedeflediğiniz farklı kitleler için farklı reklam gruplarına sahip olabilirsiniz. Tiktok sponsorlu reklam vermek, Tiktok ile bağlantılı tüm uygulama ailesine reklam verme erişimi sağlamakta, Vigo Video, BuzzVideo, TopBuzz, Babe ve News Republic gibi uygulamaları sayabilirim. Tüm ağ için ya da Tiktok için reklamlarınızın limitini de seçebilirsiniz.

Tiktok Reklam Grubunu Kur

Tiktok reklamınız için en iyi sonuç getiren yeri hesaplayacak ve sizi oraya konumlandıracak. Tercih ettiğiniz yerleşimleri bir kez seçtikten sonra -URL’ler, görünen isim, resimler ve kategoriler dahilinde- reklamınızın çalışmaya başlaması için sizi ihtiyacınız olan tüm şeylere eriştirecek talimatları izleyin. Bu alanda uygulamanızı ya da web sitenizi tanıtacak 20 kelimelik bir anahtar kelime kısmı var. Bu anahtar kelimeler ürünlerinizi doğru kitleye göstermek için kullanılacak, o yüzden dikkatlice seçmeniz yararınıza olur.

Şimdi de reklamınızın hedef kitlesini belirlemeye yarayan “Hedefleme” kısmındayız. Tiktok sponsorlu reklam vermeniz için gereken konum, yaş, cinsiyet, dil vb. parametreler oluşturabilirsiniz.

Tiktok Reklam Grubunu Kur 2

Reklamınızı bir grup insan için yüklemek isterseniz -mesela bir yeniden pazarlama kampanyası çalıştırmak- aktif Tiktok kullanıcı ID’leri aracılığıyla özel bir kitle oluşturabilirsiniz. Kısaca ID listesini bir csv, txt ya da zip dosyasına yükleyin. Yine de kampanyanın etkinliğini izlemek ve yeniden pazarlama kampanyası yürütmek için Tiktok Pixel’e ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim.

Kampanyanın Ayrıntılarını Belirleyin

“Bütçe ve Planlama” bölümünde reklam grubu bütçesini seçin, günlük ne kadar harcamak istiyorsunuz ya da kampanya süresince toplam ne kadar harcamak istiyorsunuz seçebilirsiniz.

Ardından kampanyanızın aktif olmasını istediğiniz günleri seçin. “Gün Bölümleme” seçeneği reklamınızı göstermek için günün spesifik bir zamanı ya da haftanın herhangi günü/günlerini seçmenize imkân sunar. Bununla birlikte bütçenin harcanması için istediğiniz hızı da seçebilirsiniz: “Standart” seçeneği bütçeyi kampanya boyu eşit dağıtırken “Hızlandır” seçeneği bunu belli bir zamanda mümkün olduğunca hızlı kullanır.

Ayrıca Tiktok reklam verme işleminizde Reklam grubu optimizasyon hedefini de seçebilirsiniz,

Dönüşüm: Reklamınız; ürününüz ya da hizmetiniz için size dönüşüm işlemi gerçekleştirmeye en yakın olan kişilere gösterilecek. Dönüşümün olduğu işlemleri takip etmek için (mesela bir uygulama indirmek yahut bir form doldurmak) dönüşüm etkinlikleri oluşturabilir ve bunu Pixel kullanarak takip edebilirsiniz. Dönüşüm hedeflerinizin ödeme modeli -reklamlarınızın özel bir işlem gerçekleştirmeye en yakın kişiye gösterilmesini sağlayan- TBM’nin optimize edilmiş halidir.

Tıklama: Bunda ise Tiktok reklamınızın mümkün olduğunca çok tıklama çekecek şekilde optimizasyonu yapılmış olacak ve TBM ödeme modeline göre ücretlendirilecek.

Etkiler: Tiktok reklamınız mümkün olduğunca çok gösterilecek şekilde optimize edilecek ve BGBM ödeme modeline göre ücretlendirilecek.

Nihayetinde “Akıllı Optimizasyon” seçeneğini açık ya da kapalı bırakabilirsiniz. Eğer etkinleştirirseniz teklifleriniz artan oranlı dönüşümler alması için istikrarlı şekilde optimize edilecektir. Eğer teklifleriniz tıklama başı ya da gösterim başı ise bu seçeneği kapatmanızı tavsiye ederim.

Reklamınızı Tasarlayın

Tiktok reklamları yatay, dikey ve kare şeklinde resimlerden ve videolardan oluşur. Reklam verenlerin Tiktok reklam verme işlemini kolaylaştırmak için bu ağ, kendi resimlerinizle özel hale getirebileceğiniz video şablonları ve resimler içeren “Video Oluşturma Kiti” dediğimiz bir araç sunmakta. Ek olarak Tiktok reklamlarında kullanmanız için 300’den fazla ücretsiz fon müziği seçeneğine de sahip.

Reklamınızı Tasarlayın

Bir diğer kullanışlı araç ise Tiktok reklamınızda kullanabileceğiniz 10 resim, 5 video, 5 reklam yazısı ve bir harekete geçirici mesaj ile sınırlı “Otomatik Kreatif Optimizasyon” özelliğidir. Sistem, daha sonra çoklu reklam oluşturmak için bunları birleştirecek ve ardından bu reklamları test edip en etkili kombinasyonları kullanacak. Son olarak verdiğiniz herhangi bir açılış sayfası URL’sinden yüksek kalitede resimleri yakalayan, ardından video reklam oluşturmak için resimlerle müziği otomatik olarak birleştiren açılış sayfasından gireceğiniz video aracını da kullanabilirsiniz.

Birkaç İpucu

Tüm bunlardan sonra Tiktok sponsorlu reklam verme üzerine birkaç ipucu vereyim:

İlk olarak, diğer markaların Tiktok üzerinde nasıl başarıya ulaştığını görebileceğiniz Tiktok’un kendine ait İlham kısmına bakın. Buradan Tiktok sponsorlu reklam verme etkinliklerinizde işinize yarayacak şeyler bulabilirsiniz.

İkinci ipucu, bir reklam yüklediğiniz zaman yüksek çözünürlüklü resimler kullanmanız gerektiğini unutmayın. Tiktok bir görsel şölen sunuyor, buna ayak uydurmalısınız ve Tiktok reklam özelliklerine uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Üçüncü olarak, reklam metni kısmı 80 karakterle sınırlı. Bu yüzden kitlenizin dikkatini bir an olsun çekecek şeyler yazın. Tiktok reklamınızın içeriğini anlatmayı video reklama bırakmanızı tavsiye ediyorum.

Dördüncü olarak, “Uygulamayı indirin!” ya da “Reklam kuponunu kullanın!” gibi harekete geçirici mesajlara odaklanın, ancak bir seferde sadece birini kullanın, ikisini birlikte değil.

Beşinci ve son olarak, Tiktok reklamınızı daha da geliştirmek için farklı kreatif ögeleri denemeyi ve hedeflemenizi sınamayı unutmayın. A/B testi farklı taktikleriniz ve ögeleriniz çalışsın ya da çalışmasın reklamınızı sınamanın en iyi yolu. Bu sebeple gerekirse test sonucunda reklamınızın aksayan özelliğinde değişikliğe gidin.

Umarım bu kılavuz Tiktok sponsorlu reklam verme hedefinizi gerçekleştirmekte ve istediğiniz kitlenize ulaşmakta işinize yarar. Yine de riske girmek istemiyorsanız eğer alanında uzman bir danışmandan dijital pazarlama eğitimi almanızı öneririm. Bol şanslar.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Detaylı anlatımınız için sağolun.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın