Haydar ÖzkömürcüKendimi kısaca tanıtmak gerekirse, Growth Hacking’e çok ilgi duyan bir pazarlama uzmanıyım. Gelin size detayları anlatayım;

Eğitim

Kiev Avrupa Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde aldığım eğitimin ardından Türkiye’ye dönerek Beykoz Üniversite’sinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü bitirdim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde başlamış olduğum Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenciliğim uzun yıllardır devam etmekte. Özetle söylemek gerekirse, pazarlama özelinde bir eğitim almadım.

Kariyer Hayatım Nasıl Başladı? 

2003 yılında açtığım ilk blogumu dönemin popüler uygulaması MSN ve HTML dili üzerine kurgulamıştım. Bu dönemde amatörce olsa da blogging ve webmasterlık tecrübesi edinmeye başladım. Yıllar geçse de övüneceğim bir başarı olarak, bu ilk blogumu iki yıl boyunca 3 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Ajans Dünyası

Profesyonel kariyerime en sevdiğim iş olan blogging ile başladım. Kendi blogumdaki makalelerimin beğenilmesiyle birlikte farklı mecralardan aldığım teklifler üzerine Sosyalsosyal, Shiftdelete.net, Kadınmag, Sosyal Medya Kulübü, Sosyal Medya Haber ve Semiyun’da makaleler yazmaya başladım. Ortalama olarak günde 10 içerik hazırladığım o günlerin meyvesini ileride çok topladığımı belirtmeliyim. Çok geçmeden makalelerin de etkisiyle birlikte Kaknüs Yayıncılık’ta Sosyal Medya Uzmanı olarak işe başladım. Ardından ajans dünyasını da deneyimlemek üzerine iBeyond Digital’da Sosyal Medya Stratejisti, Türkiye’nin en büyük dijital ajanslarından biri olan Promoqube’da Proje Yöneticiliği yaptım. Ajans dünyası insana tahmin edebileceğinizden çok daha hızlı bir şekilde deneyim kazandırıyor, bunu gördüm.

Marka Tarafı

Ajanslarda piştikten sonra marka tarafına geçmek bir gelenek haline gelmiş durumda. Çok uluslu hantal işleyen şirketlerin kendini geliştirebilmek için uygun bir ortam olmadığını düşündüğümden ilk olarak Hospitadent Diş Hastaneleri’nde Pazarlama Yöneticisi olarak göreve başladım. Baba mesleğinin pazarlamasını yapmak benim için oldukça keyifli oldu. Ardından Markum’da Pazarlama Direktörü olarak görev aldım. Artık ben yeterince oldum diye düşünerek kendi ajansımı kurmaya karar verdim ve son olarak Cremicro Growth Hacking Ajansı’nı kurdum.

Eğitmenlik Tutkusu

Profesyonel kariyerim esnasında hiç bir zaman tek bir işte çalışmadım. Hep diğer yandan başka işlerle de meşgul olmayı sevdim. Bu nedenle kendimi anlatmaya çalışırken çok zorlanıyorum. 2011’den bu yana bilfiil dijital pazarlama eğitimleri veriyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi onlarca üniversitede sürekli eğitim merkezleri ya da yüksek lisans programlarında verdiğim eğitimlerin yanı sıra 2013’ten 2018 ortasına dek aralıksız olarak haftada en az 20 saatimi ayırdığım Bilge Adam Akademi’de eğitimler verdim.

Girişim Serüvenleri

Türkiye’de girişimci olmak oldukça zor. Ben de ilk olarak ortak olduğum Pazarlamasyon.com ile deneyimledim. Pazarlamasyon olarak onlarca başarılı işe imza attık. Bunlardan en öne çıkanı düzenli olarak düzenlemeye başladığımız Marketing Meetup etkinlikleri oldu. Diğer yandan bir Instagram aracı olan Growsta ile oldukça yoğun tempolu bir çalışmanın ardından çok başarılı olduk demeyi isterdim; battık. Pazarlamasyon’daki hisselerimi sattıktan sonra biraz daha aileme vakit ayırmam gerektiğini farkettiğim bir döneme girdim.

Gönüllü Deneyimler

Mümkün olduğunca tüm boş vakitlerimi silmeye çalışmaya meyilli biri olduğumdan sosyal sorumluluk projelerinden bir türlü uzak kalamamaktan şikayetçiyim. İBB Gençlik Meclisi’nde 2 yıllık yoğun bir program, Minik Gamzeler Derneği’nde 1.5 yıl kadar yoğun bir çalışmanın ardından Uluslararası Sosyal Medya Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 1 yıl geçirdim. Sektörün bir derneği olmalı diye düşünerek Dijital İletişim Derneği’ni kurdum, ardından zamansızlık sebebiyle STK’lardan kendimi geri çektim.

Aile Hayatı

Tüm bu temponun arasında nasıl yaptım bilmiyorum ama evlendim hatta 2 çocuğum da oldu. Tanıştırayım; Saliha, Ömer Tuğrul.

Kısaca; 

Kariyerim süresince 200’den fazla marka ile çalışma fırsatım oldu. Sosyal medyayı yalnızca iş amacıyla değil gerçekten seviyorum. Hayatım sosyal ağlardaki faaliyetlerim üzerine örülmüş durumda diyebilirim. Türkiye’de İnternet ve Teknoloji Alanında En Etkin kişi olarak seçildim. Twitter’cı Olmak ve Google’cı Olmak adında iki e-kitabım var. Matbuu kitap için bir süredir çalışmalarımı sürdürüyorum, piyasadaki kitaplardan oldukça sıkıldığımdan cidden içeriği doyuran bir kitap hazırlamak bir hayli vakit alıyor. Uzun bir süredir ayda 10 kitap kuralını kendimde uyguluyorum ve pazarlama alanından şaşmamak şartıyla elime geçen her kitabı okuyorum. Dünyanın en çok kullanılan SEO araçlarından biri olan SEMrush Blogunda, Aramamotoru.com’da, Brandmap’te yazmaya devam ediyorum. Kurum içi eğitimler vermeyi çok seviyorum. Özellikle haftasonlarımı kurum içi eğitimlere ya da bireysel eğitimlere ayırmış durumdayım.

Burada yazanlar yeterli gelmediyse, benimle daima iletişim kurabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Sayfayı analiz ettiğim zaman buraya kadar scroll yapanların oranı bir hayli düşük oluyor, buraya kadar inenler demek ki daha fazlasını merak ediyor olabilir. O nedenle gerçekten hayata nasıl bakıyor bu adam konulu bir bölüm daha eklemek istedim.

T-Shaped Model 

Popüler kültürün bize bir zorlaması sonucu kabul gören bir terim bence. Neden böyle düşünüyorum? Bence bu bakış açısını değiştirmek hem kendi hayatımızın, hem de ülkemizin ciddi manada gelişmesine sebep olacak. Bu konu üzerine ciddi bir süre düşündüm, çok zeki bir insan olduğumu sanmıyorum. Muhteşem bir eğitim almamış olduğuma da yukarıyı okuyanlar şahittir. Ancak neler deneyimledim bugüne dek diye düşününce şöyle bir liste çıkıyor karşıma, önce tek tek sayayım dedim ama maksat hasıl olacaktır sanıyorum, saatlere yazık.

 • 100’den fazla markanın sosyal medya içerik yönetimini gerçekleştirdim, stratejilerini hazırladım.
 • 100’den fazla markanın yazılım destekli dijital projelerini kurguladım ya da yönettim.
 • 30’dan fazla markanın tüm SEO çalışmalarını üstlendim.
 • 20’den fazla markanın Adwords hesabını yönettim.
 • 20’den fazla markanın Growth stratejilerini hazırladım, yönettim.
 • 100’den fazla video/2D montaj/edit yaptım.
 • 50’den fazla infografik, 10’dan fazla billboard, 100’den fazla afiş, on binlerce banner ve sosyal medya içeriği tasarladım.
 • 100’den fazla influencer kampanyası hazırladım, yönettim.
 • 100’den fazla anahtar teslim web sitesi hazırladım.
 • 1000’den fazla makale yazdım.
 • 1 dergi tasarladım, 3 kitap kapağı tasarladım, 10’dan fazla kitabın mizanpajını yaptım, 2 kitap yazdım.
 • 10’dan fazla karikatür çizdim/tasarladım.
 • 1000’den fazla sunum hazırladım.
 • 10000 saatten fazla ders anlattım.
 • 500’den fazla mailing tasarladım, metnini yazdım, gönderdim.
 • 1000’den fazla Analytics/Sosyal Medya/Kampanya vb. raporu hazırladım.
 • 50’den fazla etkinlik düzenledim. Bu etkinliklerde 30.000’den fazla kişiyi ağırladım.
 • 3 girişimde resmi olarak yer aldım, birini batırdım, diğerini sattım, diğeriyle uğraşıyorum.
 • Linux sunucu da yönettim, Windows sunucu da yönettim.
 • 1000’den fazla haber yazdım, yeri geldiğinde ülke gündemini değiştirdim.
 • 100’den fazla basın bülteni yazdım.
 • 100’den fazla kez basında yer aldım. Henüz manşet olmadım ama bu iyi bir şey de olabilir.
 • 50’den fazla vlogda konuştum. Bir o kadar da çektim.
 • 100’den fazla röportaj yaptım. 20-30 tane de vermişimdir.
 • Radyo programı yaptım, dizi çevirisi yaptım, TV haberi montajladım, yabancı bir ülkede ufak çaplı bir isyan bile çıkarttım. (detayları hayatta anlatmam 🙂 )
 • Herhalde listede ben bunu yapacağım diyerek başlayıp yarıda bıraktığım tek şey anayasa taslağı yazmaktı. (Büyük ihtimalle bir hukukçu sağlam gülerdi)

Bunca niye yazdım, ben şöyle muhteşemim, böyle iyi işler yaptım demek için değil. Halen delicesine deneyimlemek istediğim, öğrenmek istediğim o kadar çok şey var ki! Üç beş tanesini yazsam bir tarafınızla gülersiniz büyük ihtimalle, ancak hayat bana isteyince yapabildiğimi gösterdi. Ben hala çok çok az şey bildiğimi, çok az şeyi deneyimlediğimi düşünüyorum. Tek bir alanda uzmanlaşmanın ve diğer alanlarda üstünkörü bilgi sahibi olmanın koca bir yalan olduğunu düşünüyorum. Bu hayatı bize sevdiren, bizi daha iyi kılan şeyin merak olduğuna eminim. Merak etmeyi bırakan, ben artık oldum diyen insanlarla bir arada olmamak, onlardan mümkün olduğunca uzakta, seni geliştiren, beslenebildiğin insanlarla birlikte olmak. Hayat deneyince güzel, deneyimleyince güzel, öğrenince güzel.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish zh_CN简体中文 tr_TRTürkçe

Haydar Özkömürcü’nün Dijital Pazarlama Blogu

Dijital Pazarlama alanında iki yüzden fazla markaya hizmet etmiş olan Haydar Özkömürcü, Türkiye’nin önde gelen kurum ve üniversitelerinde pazarlama eğitimleri vermektedir.

Haydar Özkömürcü’nün Google’cı Olmak ve Twitter’cı Olmak adında iki kitabı bulunmaktadır. Promoqube’da Proje Yöneticiliği, Hospitadent’te Pazarlama Yöneticiliği görevlerinin yanısıra Marketing Meetup ve Growsta’nın kurucu ortağı, Pazarlamasyon’un eski yönetici ortağıdır.