Haydar ÖzkömürcüKendimi kısaca tanıtmak gerekirse, Growth Hacking‘e çok ilgi duyan bir pazarlama uzmanıyım. Gelin size detayları anlatayım;

Eğitim

Kiev Avrupa Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde aldığım eğitimin ardından Türkiye’ye dönerek Beykoz Üniversite’sinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü bitirdim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde başlamış olduğum Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenciliğim uzun yıllardır devam etmekte. Özetle söylemek gerekirse, pazarlama özelinde bir eğitim almadım.

Kariyer Hayatım Nasıl Başladı? 

2003 yılında açtığım ilk blogumu dönemin popüler uygulaması MSN ve HTML dili üzerine kurgulamıştım. Bu dönemde amatörce olsa da blogging ve webmasterlık tecrübesi edinmeye başladım. Yıllar geçse de övüneceğim bir başarı olarak, bu ilk blogumu iki yıl boyunca 3 milyondan fazla kişi ziyaret etti.

Ajans Dünyası

Profesyonel kariyerime en sevdiğim iş olan blogging ile başladım. Kendi blogumdaki makalelerimin beğenilmesiyle birlikte farklı mecralardan aldığım teklifler üzerine Sosyalsosyal, Shiftdelete.net, Kadınmag, Sosyal Medya Kulübü, Sosyal Medya Haber ve Semiyun’da makaleler yazmaya başladım. Ortalama olarak günde 10 içerik hazırladığım o günlerin meyvesini ileride çok topladığımı belirtmeliyim. Çok geçmeden makalelerin de etkisiyle birlikte Kaknüs Yayıncılık’ta Sosyal Medya Uzmanı olarak işe başladım. Ardından ajans dünyasını da deneyimlemek üzerine iBeyond Digital’da Sosyal Medya Stratejisti, Türkiye’nin en büyük dijital ajanslarından biri olan Promoqube’da Proje Yöneticiliği yaptım. Ajans dünyası insana tahmin edebileceğinizden çok daha hızlı bir şekilde deneyim kazandırıyor, bunu gördüm.

Marka Tarafı

Ajanslarda piştikten sonra marka tarafına geçmek bir gelenek haline gelmiş durumda. Çok uluslu hantal işleyen şirketlerin kendini geliştirebilmek için uygun bir ortam olmadığını düşündüğümden ilk olarak Hospitadent Diş Hastaneleri’nde Pazarlama Yöneticisi olarak göreve başladım. Baba mesleğinin pazarlamasını yapmak benim için oldukça keyifli oldu. Ardından Markum’da Pazarlama Direktörü olarak görev aldım. Son olarak Cremicro Growth Hacking Ajansı‘nı kurdum.

Eğitmenlik Tutkusu

Profesyonel kariyerim esnasında hiç bir zaman tek bir işte çalışmadım. Hep diğer yandan başka işlerle de meşgul olmayı sevdim. Bu nedenle kendimi anlatmaya çalışırken çok zorlanıyorum. 2011’den bu yana bilfiil dijital pazarlama eğitimleri veriyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi onlarca üniversitede sürekli eğitim merkezleri ya da yüksek lisans programlarında verdiğim eğitimlerin yanı sıra 2013’ten 2018 ortasına dek aralıksız olarak haftada en az 20 saatimi ayırdığım Bilge Adam Akademi’de eğitimler verdim.

Girişim Serüvenleri

Türkiye’de girişimci olmak oldukça zor. Ben de ilk olarak ortak olduğum Pazarlamasyon.com ile deneyimledim. Pazarlamasyon olarak onlarca başarılı işe imza attık. Bunlardan en öne çıkanı düzenli olarak düzenlemeye başladığımız Marketing Meetup etkinlikleri oldu. Diğer yandan bir Instagram aracı olan Growsta ile oldukça yoğun tempolu bir çalışmanın ardından çok başarılı olduk demeyi isterdim; battık. Pazarlamasyon’daki hisselerimi sattıktan sonra ise Youtube Stüdyosu Ezyshoot‘u kurduk.

Gönüllü Deneyimler

Mümkün olduğunca tüm boş vakitlerimi silmeye çalışmaya meyilli biri olduğumdan sosyal sorumluluk projelerinden bir türlü uzak kalamamaktan şikayetçiyim. İBB Gençlik Meclisi’nde 2 yıllık yoğun bir program, Minik Gamzeler Derneği’nde 1.5 yıl kadar yoğun bir çalışmanın ardından Uluslararası Sosyal Medya Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 1 yıl geçirdim. Sektörün bir derneği olmalı diye düşünerek Dijital İletişim Derneği’ni kurduk. Süreç pek hayal ettiğimiz gibi ilerlemedi, ayrıldım. Marka Konseyi üyesiyim.

Aile Hayatı

Tüm bu temponun arasında nasıl yaptım bilmiyorum ama evlendim hatta 2 çocuğum da oldu. Tanıştırayım; Saliha, Ömer Tuğrul.

Kısaca; 

Kariyerim süresince 300’den fazla marka ile çalışma fırsatım oldu. Sosyal medyayı yalnızca iş amacıyla değil gerçekten seviyorum. Hayatım sosyal ağlardaki faaliyetlerim üzerine örülmüş durumda diyebilirim. Türkiye’de İnternet ve Teknoloji Alanında En Etkin kişi olarak seçildim. Twitter’cı Olmak ve Google’cı Olmak adında iki e-kitabım var. Matbuu kitap için bir süredir çalışmalarımı sürdürüyorum, piyasadaki kitaplardan oldukça sıkıldığımdan cidden içeriği doyuran bir kitap hazırlamak bir hayli vakit alıyor. Uzun bir süredir ayda 10 kitap kuralını kendimde uyguluyorum ve pazarlama alanından şaşmamak şartıyla elime geçen her kitabı okuyorum. Dünyanın en çok kullanılan SEO araçlarından biri olan SEMrush Blogunda, Aramamotoru.com’da, Brandmap’te yazmaya devam ediyorum. Kurum içi eğitimler vermeyi çok seviyorum. Özellikle haftasonlarımı kurum içi eğitimlere ayırmış durumdayım.

Burada yazanlar yeterli gelmediyse, benimle daima iletişim kurabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü