Haydar Özkömürcü Kimdir?

Öncelikle, biyografiden kopyala-yapıştır yapmak isteyenler için mini bir paragraf;

Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, Johnson&Johnson, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Ayrıca hali hazırda sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir.

Tamam paragraf bitti

Kendimi kısaca tanıtmak gerekirse, Growth Hacking‘e çok ilgi duyan bir pazarlama uzmanıyım. Gelin size detayları anlatayım;

36664513316323_76717Da44B_K-1-600X480

Eğitim

Kiev Avrupa Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı bölümünde yarıda bıraktığım eğitimin ardından Türkiye’ye dönerek Beykoz Üniversitesinde Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. İletişim Tasarımı ve Göstergebilim üzerine tezimle uğraşmaktayım.

48119219318_19F456D54C_K

Kariyer Hayatım Nasıl Başladı?

2003 yılında açtığım ilk blogumun konseptini dönemin popüler uygulaması MSN ve HTML dili üzerine kurgulamıştım. Bu dönemde amatörce olsa da blogging ve webmasterlık tecrübesi edinmeye başladım. Yıllar geçse de övüneceğim bir başarı olarak, bu ilk blogumu iki yıl boyunca 3 milyondan fazla kişi ziyaret etmişti.

48119295277_01Da21095B_C

Ajans Dünyası

Profesyonel kariyerime en sevdiğim iş olan blogging ile başladım. Kendi blogumdaki makalelerimin beğenilmesiyle birlikte farklı mecralardan aldığım teklifler üzerine Sosyalsosyal, Shiftdelete.net, Kadınmag, Sosyal Medya Kulübü, Sosyal Medya Haber ve Semiyun’da makaleler yazmaya başladım. Ortalama olarak günde 10 içerik hazırladığım o günlerin meyvesini ileride çok topladığımı belirtmeliyim. Çok geçmeden makalelerin de etkisiyle birlikte Kaknüs Yayıncılık’ta Sosyal Medya Uzmanı olarak işe başladım. Ardından ajans dünyasını da deneyimlemek üzerine iBeyond Digital’da Sosyal Medya Stratejisti, Türkiye’nin en büyük dijital ajanslarından biri olan Promoqube’da Proje Yöneticiliği yaptım. Ajans dünyası insana tahmin edebileceğinizden çok daha hızlı bir şekilde deneyim kazandırıyor, bunu gördüm.

48119221003_69F5F8C293_O

Marka Tarafı

Ajanslarda piştikten sonra marka tarafına geçmek bir gelenek haline gelmiş durumda. Çok uluslu hantal işleyen şirketlerin kendini geliştirebilmek için uygun bir ortam olmadığını düşündüğümden ilk olarak Hospitadent Diş Hastaneleri’nde Pazarlama Yöneticisi olarak göreve başladım. Baba mesleğinin pazarlamasını yapmak benim için oldukça keyifli oldu. Ardından Markum’da Pazarlama Direktörü olarak görev aldım. Son olarak Cremicro Growth Hacking Ajansı‘nı kurdum.

35323365685_2E6D671F98_K

Girişim Serüvenleri

Türkiye’de girişimci olmak oldukça zor. Ben de ilk olarak ortak olduğum Pazarlamasyon.com ile deneyimledim. Pazarlamasyon olarak onlarca başarılı işe imza attık. Bunlardan en öne çıkanı düzenli olarak düzenlemeye başladığımız Marketing Meetup etkinlikleri oldu. Diğer yandan bir Instagram aracı olan Growsta ile oldukça yoğun tempolu bir çalışmanın ardından çok başarılı olduk demeyi isterdim; battık. Pazarlamasyon’daki hisselerimi sattıktan sonra ise Youtube Stüdyosu Ezyshoot’u kurduk. Maalesef o da pandemi sürecine dayanamadı. İlk kez yurtdışına açılarak Azerbaycan’da Mezo digital marketing agentliyini kurduk.

35193854981_47951F5D2A_B

Gönüllü Deneyimler

Mümkün olduğunca tüm boş vakitlerimi silmeye çalışmaya meyilli biri olduğumdan sosyal sorumluluk projelerinden bir türlü uzak kalamamaktan şikayetçiyim. İBB Gençlik Meclisi’nde 2 yıllık yoğun bir program, Minik Gamzeler Derneği’nde 1.5 yıl kadar yoğun bir çalışmanın ardından Uluslararası Sosyal Medya Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak 1 yıl geçirdim. Sektörün bir derneği olmalı diye düşünerek Dijital İletişim Derneği’ni kurduk. Süreç pek hayal ettiğimiz gibi ilerlemedi, bir dernek kapatmanın ne kadar zor ve uzun süren bir süreç olduğunu deneyimleyerek öğreniyorum. Marka Konseyi üyesiyim.

Haydar

Aile Hayatı

Tüm bu temponun arasında nasıl yaptım bilmiyorum ama evlendim hatta 2 çocuğum da oldu. Tanıştırayım; Saliha, Ömer Tuğrul.

Burada yazanlar yeterli gelmediyse, benimle daima iletişim kurabilirsiniz.

Aktif Girişimler

Cremicro

Cremicro

Mezo

MEZO Digital Marketing Agentliyi

Easy-Content-Audit-Logo

Easy Content Audit

Caka-Dijital

Caka Dijital

Convince (4)

Convince

Natuzer

Natuzer

Aktif Olmayan Girişimler

Farkli-Isler

Farklı İşler Ajans

Ezyshoot

Ezyshoot YouTube Stüdyosu

Pazarlamasyon

Pazarlamasyon

Marketing Meetup

Marketing Meetup

Kh5_66Fr_400X400

Growsta

32458490_322718994923362_5436838554128875520_N

Dijital İletişim Derneği

Marashine

Marashine

Speedupop

Speedupop

Üyelik

Marka-Konseyi-Logo

Marka Konseyi

Elider

Elider