En Etkili Viral Videolar Nasıl Hazırlanır?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Viral Video Nasıl Hazırlanır? 

Viral video konusunu işlemeden önce en sık düşülen hatalardan biri olan Viral kelimesinin tanımına bakmamız gerekmekte. Viral kelimesi biyolojik olarak virüslerin yayılmasında kullanılan bir terim iken reklamcıların kullanmasıyla birlikte neredeyse reklam kelimesiyle eşdeğer bir hal aldı. Viral reklam dediğimiz şey bir videonun, bir resmin ya da herhangi bir materyalin kendiliğinden yayılmasıdır. Viral video ise videonun reklam olduğunu bilmeden kullanıcıların paylaşmasıdır. Bu tanıma göre viral video olarak anlatılan videoların birçoğunun sadece reklam filmi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Viral videoda markanın logosunun bulunması ya da bulunmaması videonun viral olup olmamasını doğrudan etkilemez. Buradaki önemli nokta videoyu izleyenlerin ilk bakışta videonun reklam olduğunu anlamamasıdır.

Viral Video Hazırlamak Kolay Değildir

Viral videolar genellikle amatör çekimlerle gerçekleşirler ancak bu onların maliyetlerinin düşük olacağı anlamına gelmez. Hazırlanan videonun senaryosunun en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekmektedir çünkü videoyu izleyen kullanıcıların aklına hemen viral video olduğu gelmemelidir ki paylaşabilsinler.

Anahtar Kelimeler: Subliminal Mesaj ve Doğallık

Videoda markanın logosu ya da sloganı geçerek yayınlanan videolarda izleyici direkt olarak marka tarafından servis edildiğini anlamıyorsa başarılısınızdır. Ancak insanların reklam olduğunu anlamamaları için dialogların doğal olarak algılanması şarttır. Bu konuda markalar viralin ne olduğunu tam olarak bilmediklerinden tüm hizmetlerini bir videoda öne çıkarmaya çalışmakta ve sahte olduğu çok belli olan dialoglar önermekteler. Doğallığın yakalanamaması sebebiyle de çok güzel fikirler başarısız viraller kategorisi altında çöpe gitmekteler.

Ajanslar öncelikle müşterilerine viralin ne olduğunu aktarabilmeli ki başarılı bir iş çıkabilsin ortaya. Cast ajanslarından toplanmış kişilerle viral video hazırlamak neredeyse imkansızdır. Neyi kastettiğimi anlatmak için LG’nin hazırlamış olduğu bu viral video güzel bir örnek olacaktır. Viralin nasıl işlediğini bilmeyen bir marka olsaydı iş görüşmesine gelenler videonun sonunda LG’nin televizyonunu incelemeye başlar, evet ben de satın alacağım gibi dialoglara girebilirlerdi.

Süreye Dikkat

Dijital dünyada reklam yaparken akıldan asla çıkmaması gereken şey, insanların vakitlerinin az olması. Sizin gibi binlerce marka da sizinle aynı mecrada reklamını yapıyor. Sizin videonuza ise ayırabilecekleri vakit oldukça sınırlı. Bu nedenle videolarınızın sürelerinin 1.5 dakikayı aşmaması oldukça önemli. Fikriniz ne kadar güzel olursa olsun uzun bir videoyu kimse izlemeyecektir.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Live Broadcast hizmetini inceleyeceğiz.

Google’a yatırdığınız parayı en etkili şekilde yönetmek ve optimize etmek için Adwords Danışmanlığı almak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın