En Kaliteli Mobil Uygulamalar Nasıl Geliştirilir?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin onaltıncı bölümünde Mobil Uygulama Geliştirme hizmetini inceleyeceğiz.

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulamalar mobilden girilen web sitelerinden farklı olarak tıpkı web siteniz gibi sürekli geliştirilmesi, güncellenmesi gereken ayrı platformlardır. Bir ajans ile mobil uygulama üzerine bir anlaşmaya varmadan önce yapılacak olan işin ömürlük olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmekte.

Apple Store’a Takılıp Kalmayın

Belki siz iOS işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Android, azımsanamayacak kadarı da Windows işletim sistemi kullanıyor. Daha çok kullanıcıya ulaşabilmek adına Symbian ve Blackberry işletim sistemlerini de dahil edecek şekilde uygulamalarını tasarlatmalısınız. Yalnızca mobilde çalışan bir projeniz varsa da bu projeyi faz 2 için webe taşıyacak uygun kodlamaları da gerçekleştirmelisiniz.

Yorumları Gözden Geçirin

Uygulama mağazalarında yapılan yorumlar uygulama geliştiricileri için oldukça değerlidir. Her türden telefonda uygulamanızı test etmeniz neredeyse olanaksız olduğundan kullanıcıların geri dönüşlerine göre uygulamanızdaki gerekli güncellemeleri yapmalısınız. Ek olarak yine yorumlardan gelen talepler doğrultusunda da uygulamanızı sürekli güncellemeniz gerekecek.

Çok Fazla İzin İstemeyin

Hacklenemez bir sistem bugüne dek icad edilemedi. Bu nedenle kullanıcılarınızdan uygulamayı kurarken aldığınız izinlere oldukça dikkat etmelisiniz. Sizin kötü niyetiniz olmasa da uygulamanızı ya da datalarınızı biri ele geçirdiğinde sizin ve şirketinizin düşebileceği durumu göz önüne alarak izinler istemelisiniz.

Hazır Uygulamalara Dikkat

Çalıştığınız ajansın sizden bir mobil uygulama geliştirmek için onbinlerce lira almasından sonra hazır bir uygulamayı satın alıp sizin için özelleştirmesi hoşunuza gitmeyecektir. Bu nedenle size sunulan test uygulamasını iyice incelemeniz ve inceletmeniz gerekmekte. Ayrıca sözleşmenizde de bu durum için bir paragraf eklemek yararınıza olacaktır.

Mobil uygulamanız size teslim edilmeden önce dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de uygulamanın boyutu olacaktır. Eğer uygulama boyutu oldukça yüksekse indirilme oranı azalacaktır. Uygulamanın arayüzü ve hızı da müşteri tarafından dikkatlice farklı cihazlarda test edilmelidir.

Mobil uygulama geliştirme hizmeti halen oldukça pahalı bir hizmettir. Gerçekten ihtiyacınızın yoksa bütçenizi sırf prestij için mobil uygulamalarda heba etmemelisiniz. Kullanıcıların ihtiyaç duyduğu ve iyi bir tanıtımın ardından onbinlerce kez indirilecek bir uygulama olmalı ki ödediğiniz ücrete değsin. Maalesef trendleri yakalamak adına her gün onlarca şirket mobil uygulama yayınladığına pişman oluyor.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Blog Yönetimi hizmetini inceleyeceğiz.

Markanızın Web Site Tasarımına mı ihtiyacı var?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın