Bütünleşik Pazarlama Nedir, Neden Önemlidir?

Yazar: 1 ay önce yayınlandı

Bütünleşik pazarlama aracılığıyla görüntülü reklamlar, landing pageler, e-posta pazarlaması, doğrudan pazarlama ve ürün katalogları gibi iletişim taktiklerinin tümü, pazarlama hedeflerinize yönelik aynı yönde çalışır. Örneğin; belirli bir kampanya için harekete geçirici mesajınızı (CTA) tüm çevrimiçi ve çevrimdışı taktiklerde tutarlı hale getirebilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama basit ama çok etkili bir kavramdır. Tüketicilerle bağlantı kurmayı ve onları ürünleriniz hakkında bilgilendirmeyi kolaylaştıran bütünsel bir pazarlama yaklaşımıdır. Bütünleşik pazarlamada uzmanlaşmak, farkındalığı, marka sadakatini ve nihayetinde satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Bu sebepten dolayı bütünleşik pazarlamanın ne olduğunu bilmek ve gerekirse bu konu ile ilgili dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti almak önemlidir.

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Bütünleşik pazarlama, bir hikaye anlatmak veya bir fikri iletmek için farklı medya biçimlerini kullanan bir yaklaşımdır. Bütünleşik bir pazarlama kampanyası, unutulmaz bir karaktere sahip bir televizyon reklamıyla başlayabilir. Bu karakter daha sonra diğer kanallarda görünebilir. Örneğin bu kanallar; reklam panoları, mağaza içi ekranlar veya sosyal medya gönderileri olabilir. Bu sayede şirket, karakterlerini tamamlayıcı kanallarda pazarlayarak, güçlü bir tüketici farkındalığı ve marka ile ilişki kurar.

Sağlam bir bütünleşik pazarlama kampanyası, tutarlı bir görsel estetiğin yanı sıra çarpıcı bir logo ve slogan içermelidir. Tüm bunların kampanyaya dahil olan her kanalda sabit olması önemlidir. Tutarlılık, mesajı birbirine bağlar ve marka bilinirliğini besler.

Farkındalık ve ilişkilendirme, istenen tek sonuç değildir. Etkili bütünleşik pazarlama kampanyaları, tüketicileri hem içerik paylaşarak hem de ideal olarak kendi içeriklerini oluşturarak sosyal medyada yer almaya teşvik eder.

Bütünleşik pazarlama size müşterilerle geleneksel pazarlamadan daha derinden etkileşim kurma fırsatı sunar. Ayrıca maddi olarak tasarruf sağlar. Bu, herhangi bir işletme için bir önemlidir ancak özellikle pazarlama bütçesi küçük olanlar için önemi daha büyüktür.

Bütünleşik pazarlama, aynı içeriği ve varlıkları farklı formatlarda kullanmanıza olanak tanır. Örneğin; birden fazla sosyal medya platformunda bir video reklam yayınlayabilirsiniz. Ayrı reklam ajanslarına, PR firmalarına ve satış departmanlarına güvenmek yerine tüm çabalarınızı 1 pazarlama grubunda birleştirebilirsiniz.

Bütünleşik Pazarlamanın Amacı Nedir?

Bütünleşik Pazarlamanın Amacı Nedir?

Diğer pazarlama stratejileri gibi bütünleşik pazarlama süreci de potansiyel müşterilerin markaya karşı olumlu bir tutum geliştirmesini sağlamayı amaçlar. Müşterileriniz markanızdan ne kadar memnun olursa markanızın sadakati o kadar güçlü olur. Bu durumda sunulan ürün ve hizmet satın almaya devam ederler. Güven ve sadakat, pazarlamanın en temel bileşenleridir.

Ürününüzü veya hizmetinizi sattıktan sonra müşterilerinizle marka ilişkinizi sürdürmeniz gerekir. Müşteri ilişkilerini satış sonrasında da bozmayan bir marka, sadakat yaratabilir. Satış sonrasında markaların müşterileri ile ilişki kurmak için farklı stratejiler kullanmaları gerekir. Bütünleşik pazarlama sürecinde bir markanın amacı, ürün ve hizmetlerine olan güveni artırmaktır. Satış sonrası hizmetin de bu süreçte güçlü olması gerekir. Bu açıdan müşterinin bir markadan ürün satın aldıktan sonra markanın yanında olduğunu ve yalnız olmadığını bilmesi önemlidir.

Bütünleşik pazarlama faaliyetlerinin bir diğer amacı da sürekliliği sağlamaktır. Marka ve müşteri arasındaki süreklilik ile markanın tüm ürün ve hizmetleri müşterinin gözünde yüksek kalitededir. Bu açıdan marka sürekliliği sağlarsa yeni bir ürün lansmanı yapılsa bile müşterinin gözünde başarılı görünür.

Bütünleşik Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Bütünleşik pazarlama süreci, geleneksel pazarlamadan birçok yönden farklıdır. Bu özellikler şunlardır:

 • Tüm iletişim araçları, bütünleşik pazarlama araştırması için bir pazarlama karması olarak kullanılır.
 • Bütünleşik pazarlama süreci boyunca teknoloji ve dijital stratejiler kullanılmaktadır.
 • Odak noktası tüketici ve müşteri tabanıdır.
 • Şirketler, ürün ve hizmetleri hakkında farkındalık yaratmak yerine doğrudan satın alma davranışıyla bağlantılı politikalar geliştirir.
 • Bütünleşik bir pazarlama projesinde kullanılan tüm stratejiler ölçülebilir olmalıdır.
 • Markanız ve müşterileriniz arasında iki yönlü bir iletişim akışı kurulur.
 • Planlama ve uygulama aşamalarında tüm bütünleşik pazarlama faaliyetleri tek bir kaynaktan gerçekleşir. Çok kaynaklı uygulamalar, bütünleşik pazarlama sürecine aykırıdır ve projeyi olumsuz etkiler.

Bütünleşik Pazarlama Bileşenleri

Bütünleşik Pazarlama Bileşenleri

Dijital pazarlama, birden fazla platforma yayılmış tam bütünleşik bir kampanya gerektirir. Online pazarlama şirketler için çok önemli olsa da kampanyayı tamamlamak için geleneksel reklamcılık biçimlerini de unutmamak önemlidir. Bu bilgilere göre bütünleşik pazarlamanın bileşenleri aşağıdaki gibidir:

 • Basılı Reklamlar: Dijital çağda dahi basılı reklamlar, bütünleşik bir pazarlama kampanyasının önemli bir bileşenidir. Sonuçta bir varlık oluşturmadan e-posta veya sosyal medya pazarlamacılığına katılamazsınız. Bu yüzden bu reklamlar, görülmek için harika bir yoldur. Basılı reklam, marka bilinirliği oluşturur ve daha kişiselleştirilmiş pazarlamaya açılan bir kapı işlevi görebilir. Üstelik okumak veya paylaşmak için internet bağlantısı gerektirmez.
 • Banner Reklamlar: Banner reklamlar, markanız hakkında farkındalık yaratır ve potansiyel müşterilerin sorgularını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ek olarak hedefli reklamcılık yoluyla banner reklamlarınızı belirli zamanlarda belirli demografik özelliklere göre hedefleyebilirsiniz. Böylece reklamlarınız, ürününüzle ilgilenme olasılığı ve satın alma olasılığı en yüksek olanlar tarafından görüntülenir.
 • Landing Page: Birisi bir reklamı tıkladığında, doğru mesajı alması gerekir. Ayrıca bu kişilerin bir ilişki kurmada bir sonraki adımı atmanın kolay bir yoluna sahip olduğundan emin olunmalıdır. Landing page size harika bir ilk izlenim bırakma ve çok özel içerik sunma fırsatı verir. Bu sayfalarınız yeterince güçlüyse insanların e-posta listenize hemen kaydolmasını sağlayabilirsiniz.
 • E-posta Pazarlama: Pazarlamanın en özelleştirilebilir, kişiselleştirilmiş ve kullanışlı yolu olan e-posta pazarlaması, müşterilerle sürekli iletişim halinde kalmanıza ve onları en son fırsatlarınızdan haberdar etmenize olanak tanır. Aynı zamanda e-posta pazarlaması hangi alıcıların bağlantılarınıza tıkladığını ve nihayetinde satın alma işlemi gerçekleştirmenizi sağlayarak en iyi müşterilerinizin eğilimlerini anlamanıza yardımcı olur.
 • Sosyal Medya: Takipçileriniz için alakalı içerikler oluşturarak onların şirketinizle olan bağlarını da güçlendirecek ve hatta sizin adınıza reklam yapmasını sosyal medya ile sağlayabilirsiniz.
 • Organik SEO: Arama motorları, sonuçları sayfaların belirli arama kelimeleri ve kelime öbekleriyle ne kadar alakalı olduğuna göre sıralar. Bu, sayfalarınızı popüler arama sözcükleri ile daha alakalı hale gelecek şekilde uyarlayabileceğiniz ve web sitenizi üst sıralara taşıyabileceğiniz anlamına gelir.
 • Ücretli SEO: Organik SEO sizin için uygun değilse her zaman zirveye çıkma yolunuzu satın alabilirsiniz. Ücretli arama, belirli bir arama ifadesinin haklarını satın almak ve reklamınızın organik arama sonuçlarının önünde, yanında veya altında görünmesini sağlamak anlamına gelir.

Bütünleşik Pazarlamanın Avantajları

Bütünleşik Pazarlamanın Avantajları

Her birinde tamamen benzersiz kampanyalar yürütmek yerine marka mesajlarınızı tüm kanallarda birleştirmenin önemli avantajları olduğundan bütünleşik pazarlama yaklaşımı kullanmak birden fazla şekilde etkilidir. Bu avantajlar ise şu şekildedir:

 1. Daha İyi Sonuç

Geleneksel pazarlama yaklaşımlarında genellikle farklı ekipler arasında yüksek düzeyde ayrım bulursunuz. Bu, her yerde ve bazı durumlarda birbiriyle çelişen basın bültenleri, reklam, doğrudan pazarlama ve satış promosyonlarıyla sonuçlanır. Dışarıdan bakıldığında, bu tüketiciler için düzensiz ve karmaşık görünür. Ancak bütünleşik bir yaklaşım, pazarlama ekiplerinizi büyük ve güzel bir pazarlama fikri oluşturmak için bir araya getirir. Bunun sonucunda müşteri güvenine katkıda bulunan uyumlu bir mesaj elde edersiniz.

 1. Yüksek Marka İmajı

Marka imajını geliştirmek için yalnızca tutarlı olmak yeterli değildir. Aynı zamanda logolar, ses, başlıklar vb. genelinde tek tip bir marka mesajına sahip olmak çok önemlidir. Tutarlılık güven oluşturur ve tüketicilerin ürününüze önem verdiğinizi bilmesini sağlar. Bütünleşik pazarlamayı kullanmak, markanızın öğelerinin sorunsuz bir şekilde hizalanmasını sağlar. Bu yaklaşım, pazar etkinizi en üst düzeye yükseltir ve nişinizi veya sektörünüzü ortaya çıkarır. Böylece yüksek marka imajını elde edebilirsiniz.

 1. Çeşitlilik

Müşterilerinizin bütün reklamlarınızı görmesi mümkün değildir. Bu nedenle bütünleşik pazarlama işiniz için çok önemlidir. Çünkü yol kenarındaki bir reklam panonuzu gören müşteri, televizyon reklamlarınızı asla görmeyebilir, radyo reklamlarınızı duymayabilir, hatta dijital reklamlarınızı bile görmeyebilir. Ancak bütünleşik pazarlamayı uygularsanız reklamlarınızın kullandığı araç türü ne olursa olsun mesajınızın aynı kalmasını sağlarsınız. Tutarlı bir mesaj, potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz üründen mahrum kalmayacağı anlamına gelir.

Ayrıca bu çeşitlilik sayesinde daha fazla müşterinize tercih ettikleri platformlar üzerinden de ulaşabilirsiniz. Örneğin farklı demografik gruplar, mesajlarını e-posta, kısa mesaj, sosyal medya veya podcast gibi çeşitli platformlardan almayı tercih eder. Sonuç olarak bu tür bir pazarlama tekniği, çeşitliliği sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Uygun Maliyet

Yeni pazarlama stratejileri ararken cevaplamanız gereken ilk soru, bunun etkili ve uygun maliyetli olup olmadığıdır. Çeşitli platformlarda birden çok amaç için kullanılabilecek içerik oluşturduğunuzdan bütünleşik pazarlamanın aslında daha uygun maliyetli olması muhtemeldir. Sadece bu değil, aynı zamanda bazı bütünleşik pazarlama kampanyaları, verimliliği ve katılımı artırırken maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilecek, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe dayanır.

 1. Yüksek Verimlilik

Güçlü bir bütünleşik pazarlama, dinamik ve iyi bağlantılı bir pazarlama ekibi oluşturur. Bu ekibi oluşturmanın bir parçası, üyelerin tüm departmanlara hızlı bir şekilde ulaşmak için kullanabilecekleri bir iletişim hattının olmasını sağlamaktır.

Kolaylaştırılmış iletişim kanalları ve birleşik bir hedefle, işletmeniz, tekrarlayan mesajlardan veya bilgi almak için başkalarıyla iletişim kurmaya çalışırken harcanan zamanın azaldığını görür. Sonuç olarak verimlilikte bir artış olur.

Çok Kanallı Pazarlamadan Farkı Nedir?

Çok kanallı pazarlama daha çok müşteri deneyimine odaklanır. Bu açıdan bir markayla sorunsuz bir müşteri etkileşimi sağlamak için çeşitli iletişim kanallarını harmanlar.

Buna karşın bütünleşik pazarlama daha çok mesaja odaklanır. Yani reklamlardan ve satış promosyonlarından PR ve sosyal medyaya ve hedef müşterilere kadar her şeyi sorunsuz bir şekilde bütünleşik etmekle ilgilidir. Ayrı pazarlama faaliyetleri olmakla birlikte çok kanallı ve bütünleşik pazarlamanın birlikte çalışması gerektiğini unutmamak önemlidir.

İşletmenizde Neden Bütünleşik Pazarlamayı Kullanmalısınız?

İşletmenizde Neden Bütünleşik Pazarlamayı Kullanmalısınız?

Bütünleşik pazarlama, herhangi bir pazarlamacının ve işletme sahibinin anlaması gereken önemli bir kavramdır. Reklamlarınızı farklı kanallarda konumlandırmak, satışları artırmak için ihtiyaç duyduğunuz farkındalığı elde etmenize yardımcı olabilir.

Çoğu müşteri, satın almadan önce bir ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar beklemeyi tercih eder. Bütünleşik pazarlama, tüketicilere çok çeşitli kaynaklar aracılığıyla büyük miktarda bilgi sağlar. Bu, satış yapmak ve sadık müşterileri elde tutmak söz konusu olduğunda büyük fark yaratabilir.

Tüketiciler reklam bombardımanına uğrar ve sonuç olarak reklamlardan nasıl vazgeçeceklerini öğrenerler. Bu, genç tüketiciler için iki kat daha doğrudur. Ancak son derece kişiselleştirilmiş reklamcılık eğilimi, bütünleşik pazarlama yaklaşımına mükemmel bir şekilde uyar. Artık hedef kitlenize en çok kullandıkları ve değer verdikleri platformlarda ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak aynı ve tutarlı mesajı çeşitli yerlerde tekrar eden bütünleşik bir pazarlama yaklaşımı, marka sadakati oluşturmanın anahtarıdır.

 • Bütünleşik pazarlamanın gücü eşsizdir. Araştırmalar, dörtten fazla kanaldaki bütünleşik kampanyaların, tek veya çift kanallı kampanyalardan %300 gibi bir oranda daha iyi performans gösterebileceğini göstermiştir.
 • Daha iyi sonuçlar alırsınız. İletişim araçlarını ve mesajlaşmayı bir araya getirdiğinizde pazarlama etkinliğini artırır. Bir müşterinin yolculuğu ne kadar birleşik, planlı ve odaklıysa satış ve marka bağlılığı olasılığı o kadar yüksek olur.
 • Farklı ortamlar ve platformlarda grafikler, başlıklar ve anahtar ifadelerle tutarlı olduğunuzda daha iyi marka bilinirliği oluşturabilirsiniz. Yaratıcı tutarlılık, potansiyel müşterilerin aynı mesajı görme veya duyma sayısını artırarak kampanya temalarını güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Maddi olarak tasarruf edersiniz. Tek bir mesaja odaklandığınızda yalnızca kampanya oluşturma maliyetlerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda tutarsız kampanyalarda meydana gelen bütçe israfını da önlersiniz.

Bütünleşik Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Bütünleşik Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Bütünleşik bir pazarlama kampanyası, müşterilerin tek bir kanalla sınırlı olmadığını anlar. Günümüzde tüketiciler, otobüsten favori web sitelerine ve e-postalarına kadar gittikleri her yerde markalar ve reklamlarla karşılaşır. Markanızın müşterilerin gözünde öne çıkması için müşterilerin sıklıkla kullandığı platformlarda karşılarına çıkan reklamlar oluşturmanız gerekir. Aynı zamanda kampanyaların benzer özellikleri paylaşması gerekir, böylece müşterilerin zihninde öne çıkarlar.

Markanız için bütünleşik pazarlamayı uygulamadan önce bir strateji geliştirmeniz önemlidir. Kitlenizi tanımak ve hangi pazarlama kanallarına odaklanacağınızı seçmek gibi belirli yönleri önceden planlamanız gerekir. Bunun yanı sıra bütünleşik pazarlama stratejisi oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Pazarlama Kanallarınızı Birleştirin

Pazarlama kanalları birçok şekilde bütünleşik edilebilir. Örneğin aynı görsel öğeleri farklı bağlamlarda kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra marka hakkında nasıl konuştuğunuz ve onu nasıl tasvir ettiğiniz konusunda tutarlı bir dil sağlamanız da gerekir.

Pazarlama kanallarını birleştirmek için birden fazla strateji kullanın, ancak pazarlama ihtiyaçlarınıza ve kaynaklarınıza göre en anlamlı stratejileri seçtiğinizden emin olun. Kanallarınızdan bazıları (örneğin online ve televizyon reklamları) görselse ancak diğerleri görsel değilse tutarlılık için görsel öğelerinizden yararlanmak daha zor olur. Benzer şekilde bazı kanallar etkileşimli ve diğerleri yalnızca dışa yönelikse her biri için işe yarayan pazarlama içeriği ve stratejileri seçmeniz gerekir.

 1. Müşteri Verilerini Toplayın ve Analiz Edin

Bütünleşik pazarlama stratejiniz, müşterilerinizin davranışlarıyla ilgili veriler tarafından yönlendirilmeli ve yeni verilere yanıt olarak düzenli olarak güncellenmelidir. Tüm pazarlama kanallarınızdan veri toplayıp analiz ederek, hangi kanalların en etkili olduğunu belirleyebilirsiniz. Bu, ayrıca mesajlaşmanızı daha tutarlı hale getirmek için nereye daha fazla kaynak ayırmanız gerekebileceğini belirlemenize yardımcı olur. Veriler, örneğin bir kanalın düşük performans gösterdiğini gösteriyorsa bu, diğer kanallarda mevcut olan mesajlaşma tutarlılığından yoksun olduğunun bir işareti olabilir.

Veri toplama ve analizine ilişkin KPI’lar, sektörünüze ve hangi pazarlama kanallarını dağıttığınıza bağlı olarak değişir. Genel olarak odaklanmanız gereken bazı önemli veri noktaları şunlardır:

 • Her kanalda pazarlama kaynaklarına kaç potansiyel müşteri maruz kalıyor?
 • Her kanaldaki kaynaklarla aktif olarak etkileşime giren kaç potansiyel müşteri var?
 • Aynı potansiyel müşteri, bir kaynağı ilk görüntüledikten sonra ne sıklıkla yeniden bağlantı kuruyor? Tekrarlanan etkileşimler farklı kanallarda mı gerçekleşiyor yoksa aynı kanalda mı gerçekleşiyor?
 • Farklı kanallarda günün hangi saatleri, haftanın günleri veya mevsimsel dönemler en yüksek etkileşimi görüyor?
 • Etkileşim seviyeleri alıcı türleri arasında nasıl farklılık gösteriyor? Örneğin satış hunisinde daha aşağıda olan alıcılardan daha fazla yeni müşteri adayı etkileşimi mi görüyorsunuz?

Bir kampanya başlatmadan önce bütünleşik pazarlama için hangi pazarlama stratejilerinin en etkili olacağını bilmek genellikle zordur. Bu nedenle içeriğinizi önceden test etmeniz gerekir. Pazarlama teknolojisi markaları, görseller, renkler veya ürün teklifi gibi hangi değişkenlerin hedef kitleniz üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğunu belirlemek için içeriğinizin varyasyonlarını gönderebileceğiniz A/B testi yetenekleri sunar.

 1. Ekip Çalışması Yapın

Bütünleşik pazarlamanın birden fazla kanalı kapsadığı ve bir dizi farklı kaynak ve platform içerdiği düşünüldüğünde kuruluşunuz genelinde farklı ekiplerle etkileşim kurmayı gerektirir. Pazarlama ve satış ekipleri, bütünleşik pazarlama kampanyalarının nasıl yürütüleceğini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Ancak yazılım geliştirme ekibiniz gibi grupların uzmanlığından da yararlanmalısınız. Çünkü onlar size hangi tür dijital pazarlama kaynaklarının uygulanabileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Birden fazla kişi ile işbirliği yapmak, daha fazla müşterinizin ihtiyaçlarını nasıl daha etkin bir şekilde karşılayabileceğiniz konusunda size daha geniş bir bakış açısı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 1. Pazarlama Otomasyon Programı Kullanın

Bütünleşik pazarlamaya dahil olan birçok değişkeni ve veri kaynağını manuel olarak yönetmek inanılmaz derecede zor ve zaman alıcı olur. Bunun yerine kanallar genelinde KPI’ları izlemenize, müşterilerle etkileşim kurmanıza, yatırım getirisini ölçmenize, en umut verici müşteri adaylarını belirlemenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilecek bir pazarlama otomasyonu platformundan yararlanabilirsiniz.

 1. İlgi Çekici Olun

Bütünleşik pazarlamanın özünde, çekici ve ilgi çekici bir marka anlatısı vardır. Her kanalda ilettiğiniz pazarlama mesajları birbirinin üzerine inşa edilmeli ve markanızla etkileşime devam ederken hedef kitlenizi aşamalı olarak eğitmelidir.

Hikaye, markanızın tarihi hakkında olabilir. Müşteri başarı hikayelerine odaklanabilir. Bunun yanı sıra bir marka maskotu etrafında kurgulanmış kurgusal bir anlatı da olabilir. Yaklaşım ne olursa olsun hedef, müşterilerin farklı kanallarda etkileşime girip yeniden etkileşim kurarken takip etmeye ve hakkında daha fazla bilgi edinmeye devam etmek istedikleri bir anlatıyı iletmek olmalıdır.

Tüm bu adımları doğru ve etkili bir şekilde uygulamak için ise dijital pazarlama eğitimi alabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın