Ufak Dokunuşlarla Facebook’tan Gelen Trafiği Artırmak

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Facebook EdgeRank algortimasını aktif hale getirdiğinden bu yana sayfaların paylaştığı gönderilerde çok yüksek bir etkileşim kaybı oluştu. Facebook’un markaları reklam almaya yönelttiği bu hareketi ile sayfalardaki toplam beğeni sayısının neredeyse hiçbir önemi kalmadı diyebiliriz. %1 ile %5 arasında seyreden bu reklamsız görünürlük oranı bir çok markanın reklamlara yönelmesine sebep oldu. Ancak her gönderiye reklam vermek ya da reklamlı gönderileri daha fazla kişiye ulaştırmak için her sayfanın Facebook’un ruhuna uygun şekilde gönderilerini hazırlaması gerekmekte. Çok ufak dokunuşlarla bu oranlar yükseltilebilmekte ve yüksek etkileşime reklamsız gönderilerde bile ulaşılabilmekte.

Bir çok markanın şikayeti Facebook’tan aldığı hitlerin çok fazla düşüş göstermesi. İnsanlar artık Photo Posts’larda linklere tıklamıyorlar. Linklere tıklanmayıp herhangi bir etkileşimde olmayınca Facebook bu gönderileri çok daha az kişiye gösteriyor. Bunun önüne geçebilmek için Facebook’ta paylaşılan linkler Link Posts formatında paylaşılmalı. Link Posts formatında paylaşılan gönderilere ek olarak görselde yüklenebildiğinden kullanıcılar görsele tıkladığında da direk olarak linke gidecektir. Bu sayede kullanıcının linki görebilme ve tıklama şansı arttığı gibi görsel iletişimde sağlanabilmiş oluyor.

Link Posts’larda linkin önizlemesine kendi hazırlamış olduğumuz görseli eklerken de dikkat etmemiz gereken birkaç ufak detay bulunmakta. Eklenen görselde mutlaka call-to-action metnine yer vermek ve ferah bir görsel kullanmak her zaman tıklamaları artırmakta. Facebook kullanıcıları paylaşım metinlerinden çok görselde yazan metinleri okumaya alışık olduğundan görsel üzerindeki yazılar daha çok dikkat çekmekteler.

Daha çok hit almak için çok sık kullanılan yöntemlerden birisi de Click-Bait. Bu yöntem ile haber siteleri sayesinde hepimiz karşılaşmışızdır. Paylaşım metninde çok fazla detayın verilmediği asıl haberi okumak için ise linke tıklamak gerektiğini belirten paylaşımlar Click-Bait yöntemini kullanmaktalar. Örnek vermek gerekirse, “Bilin bakalım ne dedi?” detaylar için tıklayınız -> şeklinde yazılan metinler Facebook’un açıklamalarına göre %80 daha fazla trafik getiriyor. Ancak bu özellik hunharca kullanıldığında marka algısını büyük ölçüde olumsuz olarak etkiliyor. Trafikten daha önemli olan tek şey müşterilerin size duyduğu güven duygusudur. Bu duyguyu öldürmeden gerçekten tıklandığında okumaya, incelemeye değecek linkler paylaşıldığında müşterilerin güven duygusu ölmeyecektir.

Click-Bait yöntemi kullanıcıları aldatma amaçlı kullanıldığında sitede geçirilen süreler hızlı bir şekilde düşmeye başlamaktalar. Bu düşüş bir süre sonra yerini trafik almamaya da bırakabilmekte. Her ne kadar Click-Bait yöntemiyle kullanıcıları aldatan site sayısı çok olsa da kullanıcılar da bilinçlenmeye ve bu siteleri unutmamaya başladılar. Click-Bait yöntemini kullanan yayıncıların aldatma yoluna çok sık başvurmaları sebebiyle Facebook aldığı önlemler neticesinde sitenize gelen kullanıcılar 30 saniyeden uzun süre kalmıyorlarsa paylaştığınız içeriğin görünürlük oranını sert bir şekilde düşürebiliyor.

Click-Bait yöntemiyle kullanıcılarınızı eğer aldatmıyorsanız farklı bir fırsat önünüze çıkıyor. Eğer kullanıcıların yorum yaptığı bölümleri sitenizden kaldırırsanız kullanıcılar içeriğinizle ilgili yorum yapabilmek için ya paylaşmış olduğunuz gönderiye yazacaklar ya da kendileri yeniden paylaşacaklardır. Her iki yolda da aslında aldığınız feedback çok daha değerli hale gelmiş oluyor.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın