Pinterest Nasıl Kullanılır
Pinterest son zamanların en popüler sosyal ağı haline geldi. Peki bu servisi sosyal medya pazarlamasında en etkili şekilde nasıl kullanmalıyız?

#1 Pinterest’i Diğer Sosyal Ağlarınızla Bağlayın

Pinterest henüz yeni bir ağ olduğu için kendi kendine yetmiyor diyebiliriz. Bu nedenle Facebook, Gmail ve Yahoo hesaplarınızı Pinterest hesabınızla bağlayarak takip edecek kişileri bulmakla başlamalısınız. Pinterest’in arkadaş bul aracı ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızı Pinterest’te takip etmenizin ardından 10’da 6sı size geri dönüş yapacaktır.

#2 Pinterest’i Web Sitenize Yerleştirin

İnsanlar Pinterest’te çok fazla kişiyi takip etmek istiyorlar çünkü henüz çok aktif bir yer haline gelemedi. Bu nedenle web sitenize ya da blogunuza ekleyeceğiniz  bir buton oldukça dikkat çekecektir. Markanızın ya da şahsi hesabınızın Pinterest’i aktif olarak kullanıyor olması sosyal medyadaki imajınız için de önemlidir. Pinterest butonunu eklemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

#3 Pin’lerinizi Kategorilere Ayırın

Pinterest’in en güzel yanlarından biri de Board özelliği. Her paylaşım türü için ayrı bölümler oluşturabilirsiniz. Kişisel hesabınızdan paylaştığınız içerikler çoğu zaman tek yönlü olmazlar. Paylaşım yaptığınız her bir kategori için ayrı bir board’da paylaşım yaparsanız insanlar ilgi duydukları boardları takibe almak isteyeceklerdir. Böylelikle direk olarak ilgi alanınızdaki kişilerle takipleşmiş olacaksınız.

#4 Düzenli Olarak Pin’leyin

Diğer tüm sosyal medya sitelerinde olduğu gibi Pinterest’te de pinleme sıklığınız oldukça önemlidir. Çok sık pinlerseniz insanlar rahatsız olurlar, az pinlerseniz de insanlar sizi unuturlar. Bu nedenle Pinterest kurallarını da göz önüne alarak ortalama olarak günde 5-10 arası Pinleme uygundur diyebiliriz.

#5 Hesabınızı Doğrulayın

Her zaman için doğrulanmış profiller daha çok ilgi çekerler. Twitter ve Google+’ın aksine Pinterest’te doğrulanmış profilleri hazırlamak daha kolay. Hesabınızı doğrulamak için yapmanız gereken Pinterest’in size vermiş olduğu HTML kodunu web sitenize yerleştirmek. Kodu buradan edinebilirsiniz.

#6 Pinterest’te Kendi İçeriğinizi Oluşturun

Evet Pinterest’te Repin özelliğini kullanmak gerekli, blogunuzdaki içerikleri eklemekte backlink açısından önemli fakat arada sırada yeni bir pin’de yüklemek ilgi çekiciliğinizi arttıracaktır. Upload Pin özelliğinin gücünü küçümsemeyin.

#7 Diğer Pinterest Kullanıcılarını Takip Etmeye Başlayın

Pinterest’te tıpkı Twitter gibi follow to follow mantığıyla takipçi sayısı arttırılabilen bir sosyal ağ. Özellikle çok takipçisi bulunan kullanıcıların takipçilerini takip etmekle başlayabilirsiniz. Tabii ki belli bir limitte koyun kendinize. Örneğin takipçilerinizin sayısının iki katını geçmesin takip ettikleriniz. İnsanlar yavaş yavaş sizi takibe almaya başlayacaklardır.

#8 Pinterest Search’ü Kullanın

Her gördüğünü takip ederek takipçi sayısı arttırılabilecek olsa da daha çok ortak ilgi alanına sahip olduğumuz kişileri takip etmek evladır. Bunun için Pinterest’in arama kutusundan ortak ilgi alanınıza dahil olabilecek kelime öbeklerini aratın. Son pinleyenleri takibe alın. Geri dönüşler çok daha fazla olacaktır.

#9 Repin Özelliğini Kullanın

Pinlemek güzeldir ama Repinlemek daha güzeldir. Tıpkı Twitter’da retweet özelliğini hiç kullanmayan insanlara kötü gözle bakıldığı gibi Pinterest içinde aynısı geçerlidir. Sevdiğiniz pinleri Repinleyin. Böylelikle takip ettiğiniz insanlar sizin aktif ve etkileşime geçen bir kullanıcı olduğunuzun farkına varırlar.

#10 Birden Fazla Board Kullanın

Farklı kategorilerde paylaşımlar yapmak farklı ilgi alanına sahip olan insanlar tarafından takip edilmenizi sağlar. Ne kadar çok farklı kategoride paylaşım yaparsanız o kadar çok takipçi demek. Tek bir alana odaklanıp kalmayın. İlgi alanınızdaki her şey için ayrı ayrı Boardlar oluşturup günlük olarak Pinleyin.

#11 Yeniliklerden Haberdar Edin

İlgi alanınız sizden sorulsun. Alanınızdaki her yeni gelişmeden ilk haberdar eden siz iseniz Pinterest’teki popülariteniz de artacaktır. Alanınız da lider olarak adlandırılmaya başladıktan sonra zaten takipçiler kendiliğinden gelmeye başlayacaktır.

#12 Bir şeyler Öğretin

İnsanlar kendilerine bir şeyler öğretenleri sever. Paylaştığınız Pinlerde öğretici içerikler olmasına dikkat edin. İnfografikler paylaşın.

#13 Pin’lerinizi Etiketleyin

İnterneti samanlık gibi düşünün. Sizin içeriğiniz ise bir iğne. İğneyi insanların daha kolay bulabilmeleri için çeşitli ipuçları bırakmalısınız. Pinterest Arama özelliğini kullanan insanların sizin içeriğinize ulaşabilmeleri için anahtar kelimeler kullanmalısınız. Her Pin’inizin açıklama kısmında anahtar kelimeler yer almalı.

#14 Kaliteli Fotoğraflar Paylaşın

Pinterest göze hitap eden bir site. Paylaştığınız fotoğrafın çözünürlüğü sizin için en önemli kıstas olmalı. Eğer pin eklerken Pinterest kaliteli bir fotoğraf bulamazsa kaliteli içeriği kendiniz yükleyin.

#15 Pinterest’e İçerik Aktarın

Facebook, Google+, Twitter gibi sosyal ağlarda oldukça ilgi çeken fotoğrafları Pinterest’te paylaşın. Bunun için Google Görsel Arama‘yı kullanarak fotoğrafın ana kaynağına erişebilirsiniz. Diğer sosyal ağlarda ilgi çekmiş olan bir fotoğraf Pinterest’te de ilgi çekecektir.

#16 Pin it butonunu Tarayıcınıza Ekleyin

Çoğu web sitesi halen Pin it butonunu kullanmıyor bu nedenle bulduğunuz ilgi çekici içerikleri hızlı bir şekilde paylaşabilmek için Pin it butonunu  tarayıcınıza ekleyin. Bookmark olarak Pin it butonunu buradan ekleyebilirsiniz.

#Kurumsal Hesapların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Yalnızca kendi ürünlerinizi paylaşmayın. Bu insanları sıkar ve takibi bırakmalarına neden olur.
  • Takip et takibi bırak yöntemini aktif kullanıcılar üzerinde uygulamayın. Alacağınız tepki beklediğinizden farklı olabilir.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?