TrustRank Nedir? Neden Önemlidir?

PageRank’ın sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarına etkisi gün be gün azalıyor. PageRank sistemi yerine TrustRank ve AuthorRank değerleri daha önemli hale geldi. Bir web sitesinin PageRank’i 5 iken aynı arama sonucunda PageRank’i 2 olan bir web sitesini bu nedenle daha üst sıralarda görebiliyoruz.

TrustRank Yahoo ve Standford Üniversite’sinin birlikte Spam’a karşı geliştirdiği bir link analiz tekniğidir.


TrustRank genel mantık olarak “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” mantığını güder. Eğer siz iyi bir site iseniz iyi bir siteye link verirsiniz, kötü bir siteyseniz de kötü bir siteye. Bu mantığı tamamlayan ise kök sitelerdir. TrustRank editörleri tarafından seçilen kök sitelerin TrustRank’ı 100/100’dür. Kök siteler tabanda olmak üzere TrustRank algoritması çalışır. Bu kök sitelerden biri DMOZ olduğundan ötürü her blog DMOZ’a kayıt olabilmek için uğraşmakta aslında.

TrustRank Ne İşe Yarar?

TrustRank arama motorlarının web sitenizi hangi hızda indeksleyeceğini belirler. Özellikle haber siteleri için oldukça önemli bir değerdir. Ajanstan gelen bir haberi her haber sitesi aynı anda girse bile TrustRank’ı daha yüksek olan web sitesinin haberi hepsinden önce indekslenecektir.

TrustRank Nasıl Ölçülür?

Maalesef TrustRank ölçülemiyor. Çünkü bu değerin belirli bir algoritması yok yalnızca arama motorlarının bizim için vermiş olduğu bir değer var ve internetteki bir çok TrustRank aracı ölçtüğünü söylüyorsa da aslında yalan söylüyor.

Kurumunuzda SEO Eğitimi ile satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek ister misiniz?