TrustRank ve AuthorRank Nedir? Neden Önemlidir?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

TrustRank Nedir? Neden Önemlidir?

PageRank’ın sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarına etkisi gün be gün azalıyor. PageRank sistemi yerine TrustRank ve AuthorRank değerleri daha önemli hale geldi. Bir web sitesinin PageRank’i 5 iken aynı arama sonucunda PageRank’i 2 olan bir web sitesini bu nedenle daha üst sıralarda görebiliyoruz.

TrustRank Yahoo ve Standford Üniversite’sinin birlikte Spam’a karşı geliştirdiği bir link analiz tekniğidir.

TrustRank genel mantık olarak “bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” mantığını güder. Eğer siz iyi bir site iseniz iyi bir siteye link verirsiniz, kötü bir siteyseniz de kötü bir siteye. Bu mantığı tamamlayan ise kök sitelerdir. TrustRank editörleri tarafından seçilen kök sitelerin TrustRank’ı 100/100’dür. Kök siteler tabanda olmak üzere TrustRank algoritması çalışır. Bu kök sitelerden biri DMOZ olduğundan ötürü her blog DMOZ’a kayıt olabilmek için uğraşmakta aslında.

TrustRank Ne İşe Yarar?

TrustRank arama motorlarının web sitenizi hangi hızda indeksleyeceğini belirler. Özellikle haber siteleri için oldukça önemli bir değerdir. Ajanstan gelen bir haberi her haber sitesi aynı anda girse bile TrustRank’ı daha yüksek olan web sitesinin haberi hepsinden önce indekslenecektir.

TrustRank Nasıl Ölçülür?

Maalesef TrustRank ölçülemiyor. Çünkü bu değerin belirli bir algoritması yok yalnızca arama motorlarının bizim için vermiş olduğu bir değer var ve internetteki bir çok TrustRank aracı ölçtüğünü söylüyorsa da aslında yalan söylüyor.

Kurumunuzda SEO Eğitimi ile satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek ister misiniz?

AuthorRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Arama motoru devi Google arama sonuçlarını daha sağlıklı bir şekilde sunabilmek için oldukça karmaşık algoritmalar üretmiş durumda. Bu algoritmalardan artık etkisi yok denecek kadar az olan PageRank algoritması ortalama olarak 3 ayda bir yenileniyorken bu yıl bu uygulamaya son verildi. Ancak “kazara” olduğu açıklanmasına rağmen geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme geldi. Ancak yine de PageRank algoritması eski önemini yitirdi diyebiliriz. Şimdilerde asıl önemli olan AuthorRank.

Google her web sitesine bir puan verdiği gibi her yazara da bir puan vermekte. Google aynı Google+ ID’si ile yazmış olduğunuz her yazıyı sizin yazınız olduğunu anlayabiliyor. AuthorRank’iniz ne kadar yüksekse benzer konudaki yazılar içerisinde sizin yazınız o kadar üst sıralara çıkıyor.

Author Rank’ı Etkileyen Faktörler Neler?

Google’ın açıklamaları tüm faktörleri veriyor olmasa da yaklaşık 200 farklı faktör AuthorRank’ımızı etkilemekte.

 • Google Plus aktivitesi: Google Plus’ı ne kadar aktif olarak kullanıyorsanız, ne kadar fazla takipçiniz var ise ve ne kadar çok etkileşim alıyorsanız o kadar AuthorRank’ınız yükseliyor.
 • Sosyal Etkileşim: Yazılarınız ne kadar çok tweetleniyor, likelanıyor ise o kadar AuthorRank’ınız yükseliyor.
 • Yorumlar: Yazılarınıza ne kadar farklı kişilerden yorum geliyorsa, yorum sayısıyla da doğru orantılı olarak AuthorRank’ınız yükseliyor.
 • Youtube: Youtube hesabınızda ne kadar çok takipçiniz var ise, ne kadar çok video görüntüleme alıyorsanız AuthorRank’ınız o kadar yükseliyor.
 • Site Kalitesi: Yazılarınızı yayınlamış olduğunuz web siteleri Google tarafından ne kadar kaliteli olarak görünüyorsa o kadar AuthorRank’ınız yükseliyor.

Web siteniz için dilediğiniz kadar SEO yapabilirsiniz, artık web sitenizde yazacak olan isim en az siteniz kadar önemli hale geldi. En önemli faktörlerden birisi Google Plus’taki takipçi sayınız olsa da Google sizi kaç kişinin takip ettiğinden çok kimlerin takip ettiğine dikkat ediyor. Bu nedenle takipçi yüklemek bir işinize yaramayacaktır.

AuthorRank Nasıl Ölçülür?

AuthorRank’ınızı http://beta.authorrank.org  ile ölçebilirsiniz. Google Plus URL’nizi (Rakamlarla) girmenizin ardından AuthorRank, AuthorTrust, AuthorExternal Rank, Avg Page Authority, Avg Domain Authority değerlenizi öğrenebilirsiniz.

AuthorRank’ınızın doğru bir şekilde ölçülebilmesi için yazılarınızı yazdığınız sitelerdeki Google Authorship ayarlarının doğru yapılması gerekmekte.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?

 

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın