Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yazar: 9 sene önce yayınlandı

Türkiye’de belki de yürütülmesi en zor hizmetlerden biri Sosyal Medya Yönetimi. Zira Türkiye’de herkes sosyal medyayı biliyor ve verdiğiniz profesyonel önerileri zaten patronun yeğeni de “biliyor”. En çok düşülen yanılgılardan biri Sosyal Medya yönetiminin hesap yönetimi olduğunun düşünülmesi. Danışmanlık adı üstünde takıldığınız konularda size yardımcı olunmasıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir? Bu soru, çağımızdaki her girişimcinin cevabını aradığı sorulardan birisidir. Girişimciler artık bir işe başlamadan önce ilk olarak işlerini sosyal medyada nasıl genişletebileceklerini planlamakta. Bu bağlamda, sosyal medya yönetimi nedir, nasıl yapılır gibi sorular da son derece kritik bir önem kazanıyor. Doğrusu, sosyal medya yönetimi yalnızca girişimcilerin işlerini büyütmelerine yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda, işletme sahiplerinin de yeni pazarlara açılabilmeleri adına harika fırsatlar sunar. Peki, sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, basitçe, bir bireysel veya kurumsal markanın, ticari hesaplarını profesyonel bir anlayışla yönetmesi anlamına gelir. Sosyal medya yönetimi sayesinde işletmeler, çevrimiçi varlıklarını artırır. Ayrıca pazarlama kampanyalarının hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Etkili bir sosyal medya yönetimi, markaların kişilik oluşturmalarına ve itibarlarını artırmalarına da yardımcı olur.

Sosyal Medya Yöneticisi Kimdir?

Bir sosyal medya yöneticisi, hem sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığı hem de yönetimi gibi konularda yetenekli bir profesyonel olarak tanımlanır. Bu profesyoneller, bir sosyal medya ajansında danışman olarak veya şirket içi departmanlarda istihdam edilmiş bir personel olarak da çalışıyor olabilirler. Başlıca görevleri sosyal medya kanallarındaki hesaplarınızın takipçi sayılarını ve etkileşimlerini artırmaktır. Bu yolla sosyal medya gelirini artırmak, sosyal medya varlığını güçlendirmek veya web sitesine trafik çekmek gibi sosyal medya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar. Sosyal medya yönetimi nedir sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayabiliriz. Bu konuyu açıklığa kavuştururken ilk olarak sosyal medya yönetimini neden uygulamanız gerektiğini de açıklayalım.

Neden Sosyal Medya Yönetimi Uygulamalısınız?

Sosyal medya yönetimi ilk olarak markanıza maliyet bakımından büyük avantajlar sağlayacaktır. Her ölçekten işletme daha düşük seviyelerdeki pazarlama bütçeleriyle bile sosyal medya kampanyaları yürütebilir. Her şeyden önce, sosyal medya ağlarına katılmak tamamen ücretsizdir. Sosyal medya reklamcılığı, tek başına, hedef kitlenize ulaşma konusunda son derece etkili olabilir. Yani, çevrimiçi bir takipçi kitlesi oluşturmak için son derece karlı bir ortam sağlar. Sosyal medyanın sağladığı olanaklar erişim konusunda da oldukça öne çıkmaktadır. Sosyal medya platformları, markanızı, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarla zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde buluşturabilir. Niş kitlelere ulaşmak için Pinterest gibi sosyal medya platformlarından da faydalanabilirsiniz. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık, hem maliyet hem de erişim bakımlarından sosyal ağlarla yarışamaz bile. Bu nedenle sosyal medya yönetimi işletmeler için bir olmazsa olmazdır. Sosyal ağlar sayesinde, pazarlama kampanyalarınızı kullanıcı davranışlarıyla uyumlu hale getirebilirsiniz. Şirketler sosyal medya aracılığıyla markalarını güçlendirebilir ve hatta daha fazla potansiyel müşterilere erişerek satışlar da üretebilirler.

Sosyal Medya Yönetimi İçin En İyi Sosyal Ağlar

Sosyal medya yönetimi nedir, nasıl yapılır sorularını açıklığa kavuşturduğumuz bu yazımızda, sosyal medya yönetimini en başarılı şekilde gerçekleştirebileceğiniz ağlardan da bahsetmek yerinde olacaktır. Etkili bir sosyal medya yönetimi için sosyal medya hesabınızın bulunduğu kanalları iyi tanımanız gereklir. Günümüz koşullarında, aslında hemen hemen her sosyal ağ için etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilmenize yardımcı olacak birçok rehber mevcuttur. Fakat, doğal olarak hem işletmelerin hem de müşteri adaylarının en fazla aktif oldukları sosyal ağların yönetimi çok daha önemlidir. Bu sebeple, diğerlerine nazaran bu sosyal ağların yönetimine yönelik çok daha fazla ve kapsamlı çalışma mevcuttur. Bu kategoride değerlendirebileceğimiz sosyal ağların başında ise bu sektörün en eskisi diyebileceğimiz bir platform bulunmakta. Bu platform Facebook’tur. Bununla birlikte, YouTube da gerek uzun süredir sosyal medya bulunmasından gerekse de oldukça popüler olmasından dolayı bu konuda en avantajlı platformlar arasındadır. Son olarak ise Instagram platformu, son zamanlardaki artan popülaritesi ve markalara sunduğu eşsiz pazarlama olanakları sayesinde bu kategoride değerlendirilmektedir. Bu platformlara ek olarak Twitter, Pinterest ve LinkedIn gibi popüler sosyal ağları da sosyal medya yönetimi konusunda en avantajlı ağlar olarak değerlendirebiliriz.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları

Yazımızda sosyal medya yönetimi nedir sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. Fakat, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunu cevaplayabilmek için anlatma ihtiyacı duyduğumuz bir diğer önemli konu da sosyal medya yönetiminde kullanılacak araçlardır. Bu araçlar, markanıza ait sosyal medya hesaplarını yönetme konusunda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Haydi öyleyse şimdi, işletmenizin sosyal medya hesaplarını yönetme konusunda gücünüze güç katabilecek bu araçları listeleyelim.

 • Buffer: Ücretli bir sosyal medya yönetimi aracı olan Buffer ile aynı zamanda gönderilerinizi planlayabileceğiniz bir gönderi takvimi de oluşturabilirsiniz. Buffer, bir mobil versiyona da sahiptir.
 • Hootsuite: Bir diğer ücretli sosyal medya yönetimi aracı olan Hootsuite’in sahip olduğu en büyük avantaj ise analitik özelliği ile sosyal medya hesaplarınızın performansını izleyebilmenize yardımcı olmasıdır.
 • CoSchedule: Listemizde yer alan son ücretli sosyal medya yönetimi aracı da CoSchedule. Bu araç ile gönderilerinizi planlayabileceğiniz bir takvim oluşturabilir ve sosyal medya hesaplarınızda blog gönderileri yayınlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Neleri İçerir?

 • Mevcut sosyal medya stratejinizi denetleme
 • Hedef kitle araştırması
 • Aktif olunacak sosyal medya platformlarını belirleme
 • Sosyal medya stratejisi oluşturmak
 • Sosyal medya profillerini marka ile uyumlu bir şekilde tasarlama
 • Sosyal medya kampanyalarını ve reklamlarını geliştirme
 • Sosyal medya içerik takvimi oluşturma
 • Platforma özel sosyal medya içerikleri hazırlama
 • Sosyal medyada takipçilerle etkileşime girme
 • Sosyal erişiminizi genişletmek
 • Sosyal medya performansını izleme

Sosyal Medya Yönetimine Nasıl Başlanır?

Etkili bir sosyal medya yönetimi sergileyebilmeniz adına yukarıda sıralamış olduğumuz tüm aşamaları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir. Bu işe başlarken ise her şeyden önce profesyonel bir anlayışla harekete geçmelisiniz. Bu aşamada, sosyal medya yönetimi süreçlerini gerekli profesyonel anlayışla yönetebilmesi adına bir Sosyal Medya Danışmanı İle birlikte çalışmayı düşünebilirsiniz. Çünkü sosyal medya yönetimi en başından itibaren profesyonel bir şekilde ele alınması gereken bir süreçtir.

Neden Sosyal Medya Yönetim Hizmetlerine Yatırım Yapmalısınız?

 • Sosyal medya yönetimine yatırım yapmak size her şeyden önce önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlayacaktır.
 • Sosyal medya yönetimine yatırım yapmak, ihtiyaç duyulan her süreçte gerekli profesyonel desteği alacağınız anlamına gelir.
 • Profesyonel bir sosyal medya yönetimi ile kaliteli bir sosyal medya stratejisi oluşturabilirsiniz.
 • Sosyal medya yönetimine yatırım yapmak en zorlu hedefleri bile başarmanıza yardımcı olacaktır.
 • Profesyonel bir sosyal medya yönetimi, markanızın itibarını artırır ve takipçilerinizin gözünde daha profesyonel bir izlenim bırakır.

Siyasi Partilerin Sosyal Medya Yönetimi için 6000 Kişi Yeterli mi?

Gezi olayları ertesi her siyasi partiden sosyal medya üzerine ataklar görüyoruz.Önce CHP’den sosyal medya ekibi kuracağız açıklaması adından da Ak Partiden 6000 kişilik bir sosyal medya ekibi kurulması haberi. Ancak 6000 kişilik bir devasa ekiple başarılı bir yönetim gerçekleştirilebilir mi?

Obama 2008 seçimlerinde 643.000$ sadece Facebook reklamlarına harcadı. Yüz milyon dolarların havada uçuştuğu sosyal medya bütçelerinin sonunda Twitter, Facebook, Tumblr ve Youtube’da en güzel kullanılan hesaplardan birisi olarak gösterilmekte Barack Obama. Halihazırda 20’den fazla sosyal ağda aktif olarak kurumsal olarak Obama’nın hesapları yönetilmekte. Yalnızca barackobama.com üzerinde 2007-2008 yılları arasında 400.000’den fazla blog yazısı yayına alındı.

Peki Türkiye’de dijital siyaset işleri nasıl yürüyor? İster iktidar partisi olsun ister muhalefet partisi, Türkiye’de sosyal medya stratejisi olarak akıllara gelen tek şey ise Twitter’da TT yapabilmek. Bunun için de bolca inorganik yollarla büyütülmüş hesaplar üzerinden tweet atmak. Bu atılan tweetlerin bir işe yarayıp yaramadığı, saatlerce TT’de kalmanın gerçek hayata etkisinin ne kadar olduğu üzerinde ise düşünen yok maalesef.

Siyasi hayatı etkileyebilecek, insanların vereceği oyları değiştirebilecek adımları atabilmek için ilk olarak insanları bilgilendirebilmek gerekmekte. Bilgilendirmenin ardından ise yönlendirmek gerekiyor. Ancak bilgiyi yönlendirilmiş şekilde alan sosyal medya yöneticileri paylaştıkları içeriklere herhangi bir yaratıcılık katamıyor. Hal böyle olunca kuru kuru birbirlerinin yazdığı tweetleri kopyala-yapıştır yapmaktan da öteye gidemiyorlar.

Milletvekillerinin ya da partilililerin kişisel hesaplarının yönetimi ise bir türlü iyileştirilemiyor. Ya tam olarak sosyal medya yöneticisine işler bırakılmıyor ya da gerçekten çok kötü adamlar işe alınıyor. Ben altı üstü tweet atıyorum bunun için biri ile çalışmama ne gerek var diyenlerin başına bunlar gelebiliyor;

Blog tutmadan, Google Plus kullanmadan, online ekip yönetiminin ne olduğunu bile bilmeden yürütülen dijital siyaset kampanyaları bugüne dek Türkiye’de bir işe yaramadığı gibi bundan sonra da yarayacağa benzemiyor. Ne zamanki sayfalarca stratejilerin hazırlandığını, yüzbinlerce lira bütçelerin ayrıldığını ve onlarca blogun açılıp aktif olarak kullanıldığını görürüz o zaman Sosyal Medya ve Siyaset temalı yazıları, study case’leri Türkiye özelinde yazabiliriz.

Sosyal Medya Yönetimi Neleri Kapsar?

Danışmanlık Hizmetine Operasyon Dahil Değildir

Dijital Strateji Geliştirirken muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız. Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti bu noktada devreye girer ve markanın kısa ve uzun vadede neler yapması gerektiğini, hedefler doğrultusunda belirtir. Bu ilerlemeyi de sürekli olarak kontrol eder, yol haritasından sapmalar olduğunda müşteriyi uyarır. Ancak eline klavyeyi alıp müdahale de bulunmaz.

Danışmanlık Hizmetine Boşa mı Para Ödüyoruz?

“Danışmanlık hizmeti aldığımız ajans operasyona dahil olmayacaksa arada sırada verdiği birkaç tavsiye için bunca para vermenin ne anlamı var?” sözünü bir çok müşteri söyler durur. Ancak markalar için sosyal medyada bazı kırılma noktaları vardır. Bu kırılma noktaları genellikle krizlerde ortaya çıkar. Kriz yönetimini mutlaka deneyimli birinin yapması gerekmektedir. İşte o kriz zamanlarında Sosyal Medya Yönetimi hizmetini aldığınız ajans çalışanları gecelerini uykusuz olarak geçirir ve size hizmet ederler. Aslında o verdiğiniz hizmet bedeli burada gösterir kendisini. İlk krizde markanızın itibarının yerle bir olmasını istemiyorsanız kendinizi garantiye almak adına profesyonel bir danışmanlık hizmeti konusunda anlaşmanız gerekmekte.

Sosyal Medya Yönetimi Aynı Zamanda Sektör ve Rakipleri de Analiz Eder

Size sadece şu şekilde takipçi arttırabilirsiniz diye öneriler sunan bir ajans size gerçekten bir danışmanlık hizmeti vermiyordur. Sosyal Medya Yönetimi hizmetinin en olmazsa olmaz kısmı sektör analizi ve rakiplerin takibidir. Rakipleriniz bir sosyal medya kampanyası mı düzenlemiş? Düzenlediği gün sizin haberiniz olmuyorsa o işte bir sıkıntı vardır. Bulunduğunuz mecralarda metrikler değişmiş ya da yeni bir özellik mi çıkmış? Ajansınızın size hemen haber veriyor olması lazım. Böylelikle yoğun iş temposunun içinde sektörünüzü ve sosyal medyayı da takip etmeye devam etmiş olursunuz. Deneyim zaten tam olarak bu noktada kendisini belli edecektir. Müşterisini geleceği olmayan gelişmelere kanalize etmek yerine uzun vadedeki planlarını güncelleyerek tam olarak hedefe yönlendiren ajanslarla çalışmak gerekmekte.

Müşteriler Ajansa Eksiksiz Bilgi Vermelidir

Sektörünüzü en iyi siz bilirsiniz. Bir sosyal medya ajansı sektörünüz hakkında yalnızca genel bilgilere sahiptir. Bir ajansla çalışıyor olmak bütün işi ajansa bırakmak değil onunla koordineli bir şekilde çalışıyor olmaktır. Ajansın sunduğu danışmanlık hizmetinde farklı bir sektörde işe yaramış olan yöntem sizin sektörünüzde işe yaramayabilir. Bu noktada ajansın çokta bir suçu günahı yoktur zira ona sektörü iyi anlatamamış olan müşteridir. Bu nedenle çalışmaya başlamadan önce hazırlanan brief eksiksiz olmalıdır.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Öncelikle teşekkür ederim. Çok bilgilendirici iyi açıklanmış yazı olmuş

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın