Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Türkiye’de belki de yürütülmesi en zor hizmetlerden biri Sosyal Medya Yönetimi. Zira Türkiye’de herkes sosyal medyayı biliyor ve verdiğiniz profesyonel önerileri zaten patronun yeğeni de “biliyor”. En çok düşülen yanılgılardan biri Sosyal Medya yönetiminin hesap yönetimi olduğunun düşünülmesi. Danışmanlık adı üstünde takıldığınız konularda size yardımcı olunmasıdır.

Danışmanlık Hizmetine Operasyon Dahil Değildir

Dijital Strateji Geliştirirken muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız. Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti bu noktada devreye girer ve markanın kısa ve uzun vadede neler yapması gerektiğini, hedefler doğrultusunda belirtir. Bu ilerlemeyi de sürekli olarak kontrol eder, yol haritasından sapmalar olduğunda müşteriyi uyarır. Ancak eline klavyeyi alıp müdahale de bulunmaz.

Danışmanlık Hizmetine Boşa mı Para Ödüyoruz?

“Danışmanlık hizmeti aldığımız ajans operasyona dahil olmayacaksa arada sırada verdiği birkaç tavsiye için bunca para vermenin ne anlamı var?” sözünü bir çok müşteri söyler durur. Ancak markalar için sosyal medyada bazı kırılma noktaları vardır. Bu kırılma noktaları genellikle krizlerde ortaya çıkar. Kriz yönetimini mutlaka deneyimli birinin yapması gerekmektedir. İşte o kriz zamanlarında Sosyal Medya Yönetimi hizmetini aldığınız ajans çalışanları gecelerini uykusuz olarak geçirir ve size hizmet ederler. Aslında o verdiğiniz hizmet bedeli burada gösterir kendisini. İlk krizde markanızın itibarının yerle bir olmasını istemiyorsanız kendinizi garantiye almak adına profesyonel bir danışmanlık hizmeti konusunda anlaşmanız gerekmekte.

Sosyal Medya Yönetimi Aynı Zamanda Sektör ve Rakipleri de Analiz Eder

Size sadece şu şekilde takipçi arttırabilirsiniz diye öneriler sunan bir ajans size gerçekten bir danışmanlık hizmeti vermiyordur. Sosyal Medya Yönetimi hizmetinin en olmazsa olmaz kısmı sektör analizi ve rakiplerin takibidir. Rakipleriniz bir sosyal medya kampanyası mı düzenlemiş? Düzenlediği gün sizin haberiniz olmuyorsa o işte bir sıkıntı vardır. Bulunduğunuz mecralarda metrikler değişmiş ya da yeni bir özellik mi çıkmış? Ajansınızın size hemen haber veriyor olması lazım. Böylelikle yoğun iş temposunun içinde sektörünüzü ve sosyal medyayı da takip etmeye devam etmiş olursunuz. Deneyim zaten tam olarak bu noktada kendisini belli edecektir. Müşterisini geleceği olmayan gelişmelere kanalize etmek yerine uzun vadedeki planlarını güncelleyerek tam olarak hedefe yönlendiren ajanslarla çalışmak gerekmekte.

Müşteriler Ajansa Eksiksiz Bilgi Vermelidir

Sektörünüzü en iyi siz bilirsiniz. Bir sosyal medya ajansı sektörünüz hakkında yalnızca genel bilgilere sahiptir. Bir ajansla çalışıyor olmak bütün işi ajansa bırakmak değil onunla koordineli bir şekilde çalışıyor olmaktır. Ajansın sunduğu danışmanlık hizmetinde farklı bir sektörde işe yaramış olan yöntem sizin sektörünüzde işe yaramayabilir. Bu noktada ajansın çokta bir suçu günahı yoktur zira ona sektörü iyi anlatamamış olan müşteridir. Bu nedenle çalışmaya başlamadan önce hazırlanan brief eksiksiz olmalıdır.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Yorumları Gör

  • Öncelikle teşekkür ederim. Çok bilgilendirici iyi açıklanmış yazı olmuş

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın