SEMrush ile İç SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Tarafından 10 ay önce

SEO çalışmaları dışarıdan bakıldığında bazen kolay gibi görünebilir ancak işin aslına baktığınızda takip etmeniz çok sayıda metrik var. Yüzlerce metriğe sadece bir kez bakmanız değil, sürekli takip etmeniz ve güncellemeler gerçekleştirip tekrar bakmanız gerekiyor.

SEMrush’un bu konuda sunduğu oldukça yararlı, bence SEMrush’u satın almanın ana sebebi olabilecek bir özelliği var; Projects.

SEO çalışmalarının belki de %80’i iç optimizasyonlardan oluşuyor. Bu optimizasyonları gerçekleştirirken özellikle de büyük sitelerde her biri farklı amaçlarla tasarlanmış onlarca farklı sayfa tipini, yüzlerce farklı sayfayı ve içeriğini bir kişinin el yordamıyla takip edebilmesi mümkün değil. Site Audit özelliği ile sitenizdeki hataları detaylarıyla ve çözümleriyle size sunuyor.

Üstelik bu gördüğünüz ekran görüntüsü ücretsiz versiyondan. Tek tek hataları incelemeye başladığımda bana 13 farklı hata bulduğunu gösteriyor. Özellikle hatalar ciddi oranda SEO skorunuzu etkileyen faktörler.


Örneğin ilk gösterdiği hata yavaş açılan sayfalarım. Çok sevdiğim özelliklerden birisi olan Send to Trello butonu gerçekten hayat kurtarıyor. Kanban modelinde çalışabildiğiniz bu iş takip aracına sorunları iletiyor, ekibinizin sorunları çözdükten sonra çözüldü olarak işaretlemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu ekranı görünce anlıyorum ki açtığım Çince sayfalar iyi, güzel olmuş da Çin’den bağlanıldığında sunucum Türkiye’de olduğundan oldukça yavaş açılıyormuş. Error olarak nitelendirdiği tam 36 farklı metrikte sitenizi tarayan SEMrush size bütün hataları tek tek sunuyor. Tam 33 farklı metrik (Warning) ile de ikinci dereceden önemli uyarıları size veriyor.


Görünen o ki acilen Javascript ve CSS dosyalarını sıkıştıran ve minify eden eklentilerimi bir gözden geçirmem gerekiyor. Özellikle cache eklentim beni yarı yolda bırakmış. Bir ara logoya h1 eklemek modaydı. Ben de öyle bir hata yapmışım, tüm içeriklerimde 2 farklı h1 etiketi çıkıyormuş. Bu aslında oldukça kritik bir hata. Yıllar önce yaptığınız ve tamamen unuttuğunuz bir hatayı tak diye karşınıza çıkarıyor 😊
16 farklı metrik üzerinden de bildirimleri görüyorsunuz. Bu metrikler sizi haberdar etmek için eklenmiş. Bazen farkında olmadan teknik ekip ya da erişimi olan bir başkası bir şey yapmış olabilir, incelemekte fayda var.


Notices kısmında benim için oldukça faydalı olan bir metrik de take more than 1 second metriği. Özellikle uzun makalelerimin olduğu sayfalarda ziyaretçilerin oldukça yüksek sayfa açılma süresinin olduğunu ve görsellerin çok olduğu sayfalarda daha çok optimizasyona ihtiyaç duyulduğunu net bir şekilde gösteriyor.


Özellikle istatistikler kısmı sitenizin kuşbakışı bir analizini göstermesi açısından çok önemli. SEMrush taramalarında site haritalarını vs. de tarıyor doğal olarak o nedenle bazı göstergelerin %100 olmaması doğal. Open Graph ya da Twitter Cards’da olduğu gibi. Örneğin Crawl Depth’de görülen ana sayfaya 3 tıktan fazla uzak olmamak site yapısının sağlıklı bir şekilde kurulduğunu gösteriyor. AMP teknolojisinden nefret ettiğimi de yüzüme yüzüme vuruyor istatistikler. Belki de en önemli istatistik benim için Schema.org kodlarının sadece %11’inde bulunması.

Peki iç optimizasyon skorunuz ne yönde değişiyor? SEO danışmanınızı kovmalı mısınız?


2016’dan bu yana takip ettiğim Site Audit metriklerine göre benim çoktan kovulmam gerekiyormuş 😊 Tabi işin şakası bir yana, bunların çoğu bildirim. Özellikle Site Audit’i müşteriye raporlaması oldukça eğlenceli. Gösterdiğim ekran görüntüleri sayfa içinden rastgele seçilmiş 100 sayfanın analizi ancak PRO paket üzerinden tüm sayfaları analiz edip Pdf export aldığınızda (kendi logonuzu da ekleyebiliyorsunuz) özellikle müşterinin oldukça hoşuna gidiyor.


58 sayfalık PDF raporundan bir ekran görüntüsü ekledim yukarıya. PDF dışında .xlsx ve .csv olarak da tüm sorunları dışarı aktarabiliyorsunuz.

Site Audit size alt konu başlıklarına göre de raporlar sunuyor. Örneğin International SEO başlığı altında sitenizdeki hreflang hatalarını derli toplu bir şekilde görebiliyorsunuz. Performans başlığı altında da sayfalarınızın kaçar saniyede açıldıklarına dair oldukça güzel bir grafik var. Bir çok SEO toolunda sadece ana sayfanın açılış hızına bakabiliyorsunuz. Burada tüm sayfalarınız için detaylı istatistikler mevcut. Tüm sayfalarımın ortalama açılış hızı 0.74sn iken 0.5sn’den hızlı açılabilen sadece 4 sayfam varmış. Burada yine Javascript ve CSS’lerdeki hataları gösteriyor.

Internal Linking kısmında ise site içi linkleme yapısındaki hataları ve geliştirebileceğiniz alanları gösteriyor. İç linklerde nofollow niye vermiş olabilirim diye düşünüyorum bu sayfayı gördüğümden beri 😊

LinkRank kısmında ise aslında landing pagelerinizde dışarıya linklerin mümkün olduğunca az olması gerektiği hatırlatılıyor. Ben bu kurala uymamış olduğumu farkediyorum.


İç linklemelerde özenli çalışmadığım ortaya çıkıyor. Aslında benim için çok değerli bazı içeriklere neredeyse hiç internal link eklemediğimi ve hangilerine bir an önce eklemem gerektiğini görüyorum. Yine bu içerikleri listeleyip hangisinin daha çok trafik aldığına göre filtreleyip bir önceliklendirmeye gidebilirim. Özellikle büyük bir siteniz varsa mutlaka bu tür detayları atlamış olabilirsiniz.

SEMrush’ın Site Audit özelliği sitenizde insanların kolaylıkla gözden kaçırabileceği onlarca metrikteki hataları size oldukça kolay bir arayüzde sunuyor.

Son olarak SEMrush’ı ücretsiz olarak denemek isterseniz buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Büyüme Ajansı Cremicro Kurucusu Pazarlama Vlogu Growth Talks Sunucusu Growth Hacker - Pazarlama Danışmanı

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.