Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? – 2021

Yazar: 4 hafta önce yayınlandı

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini internette başarıya taşıyacak en etkili yöntemler listesinde en başta yer almaktadır. Bu sebeple, web sitesi arama motoru optimizasyonu konusunda binlerce yazı yazılmış, bu yazılar milyonlarca defa okunmuştur. Biz de bu konuya duyulan yüksek ilgiye istinaden web sitesi arama motoru optimizasyonu konusunda başucunuzdan eksik etmeyeceğiniz nitelikte bir rehber hazırladık. Yazımızda ilk olarak arama motoru optimizasyonu nedir sorusunu yanıtlayacağız. Ardından ise web sitesi arama motoru optimizasyonu konusunda birbirinden değerli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Yazımıza başlamadan önce ise en etkili web sitesi arama motoru optimizasyonu için bir SEO Danışmanlığı ile işbirliği yapmanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu nedir? Bir diğer adıyla SEO olan arama motoru optimizasyonu, web sitelerini, arama motorları ile maksimum bir şekilde uyumlu hale getirmeyi amaçlayan çalışmalara verilen isimdir. Kısaca web sitesi arama motoru optimizasyonu, web sitelerinde yer alan her türlü öğe ve içeriği tüm arama motorları için optimize etmek anlamına gelir. Web sitesi arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar genellikle bu alanda profesyonel olan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. SEO sayesinde web siteleri, arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde ederek daha fazla trafik çekmeyi amaçlar. Haydi şimdi arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığına hep birlikte göz atalım.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu nedir sorusunu cevapladık. Şimdi de arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını açıklayalım. SEO uzmanları, web sitenizde yer alan her türlü içerik ve öğeyi en iyi şekilde optimize ederek SERP’de en yüksek sıralamaları hedeflemektedirler. SEO çalışmaları, web sitelerinizde bu optimizasyonu gerçrkleştirerek arama motorları ile maksimum uyum sağlar. Bu çalışmaların amacı, arama motorlarının söz konusu web sitesini taramasını ve dizine eklemesini mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Arama motorlarının tarama botları, bir web sitesini ne kadar kolay tarayabiliyorsa, o web sitesini dizine eklemesi de bir o kadar kolaylaşır. Daha sonra bu web siteleri de SEO skorlarına göre alakalı arama sonuçlarında sıralanırlar.

Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

Web sitesi arama motoru optimizasyonu çalışmaları, özellikle e-ticaret platformları için kritik önem taşımaktadır. SEO çalışmaları sayesinde web siteleri çok daha yüksek trafikler çekebilirler. Bu da çevrimiçi pazarlama çalışmalarının temel hedefi olan dönüşümleri artırmak adına önem arz eden bir gelişme sağlar. Arama motoru optimizasyonu, her türlü çevrimiçi pazarlama stratejisinin adeta belkemiğini teşkil eder. Hatta SEO çalışmaları, her türlü çevrimiçi faaliyetlerin en önemli yapı taşı olarak görülmektedir. Bu sebeple, sosyal medya pazarlama stratejileri de dahil olmak üzere her çevrimiçi pazarlama kampanyasını başarıya ulaştıracak en önemli çalışmalar SEO kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, web sayfalarını dizinlere ekleyebilmek için belirli algoritmalarla taramalar gerçekleştirir. Bu algoritmalar, tarama botları vasıtasıyla web sitelerinin hem alaka düzeylerini hem de SEO skorlarını belirler. Bir web sitesinin taranabilir olması, o web sitesinin dizine daha kolay eklenebilir olacağı anlamına gelmektedir. SEO çalışmaları, bu bağlamda web sitelerini her iki bakımdan da arama motorları için optimize etmeyi amaçlar. Yani, SEO sayesinde web siteleri hem taranabilirlik hem de alaka düzeyi bakımından optimize edilir. Bu yolla söz konusu web sitesinin daha yüksek sıralanması sağlanır.

Arama Motoru Optimizasyonu Temelleri

Yazımızda arama motoru optimizasyonu nedir sorusunu cevapladık ve sonra da arama motorlarının nasıl çalıştığını açıkladık. Web sitesi arama motoru optimizasyonu, birkaç temel öğeye dayanmaktadır. Bu öğeler, SEO çalışmalarının odak noktalarıdır ve web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamasını doğrudan etkiler. Haydi şimdi bu temel öğelerin neler olduklarına da bir göz atalım.

İçerik

Arama motoru kullanıcıları, ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet eden sonuçları bulmayı arzular. Bu sonuçları bulduklarında da mutlu olurlar. Arama motorları da bu bağlamda onlara tam olarak istedikleri şeyi vermeye çalışır. Bu yüzden, kullanıcılarını, dizinlerinde var olan en iyi içeriğe yönlendirerek daima mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini yaşatmayı amaçlar. Bu, harika içerikler üretme konusunu SEO çalışmalarının en önemli öğesi konumuna getirir. Kaliteli içeriklere sahip değilseniz süper gelişmiş bir SEO bile işe yaramayacaktır. Haydi şimdi harika içeriklerin en önemli unsurlarının neler olduklarına bakalım.

İçerik Unsurları:

Kalite

Eskiden, bir dizi anahtar kelime kullanarak içerik parçaları yayınlamak SEO bakımından bir standarttı. Yani, insanların problemlerini gerçekten çözen kaliteli içerik oluşturuyorsanız, öne çıkabilmeyi başarabiliyordunuz. Bu da sıralamayı oldukça kolaylaştırıyordu. Günümüzde ise içerik tanımı bundan çok daha fazlasını kapsıyor. Bu yüzden birçok çevrimiçi işletme, web sitelerine değer katmak ve Google’da daha üst sıralarda yer alabilmek amacıyla bloglardan faydalanıyorlar. Harika içerikler bulmak kolay değil. Ancak içeriğinizi her zaman sıfırdan oluşturmanız da gerekmiyor. Başkalarının yarattıklarından faydalanmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu içeriklere mutlaka daha fazla katma değer sağlamanız gerekiyor. Bu sayede içeriğinizi daha derinlemesine yapabilirsiniz. Kısacası, içeriklerinizin herhangi bir sorunu çözmesi ya da okuyucuları ona getiren sorunlara bir çözüm sunması içerik kalitesini belirleyen en önemli standartlardandır.

Niyet

Google, arama niyetine oldukça önem verir. Bu sebeple de arama motoruna bir şeyler yazan kullanıcıların ne aradığını anlamaya önem verir. Bu arama niyetlerinden bazıları oldukça yaygındır. Bir şeyler öğrenmeye yönelik gerçekleştirilen aramalar, bir şeyler satın almaya yönelik gerçekleştirilen aramalar ve vitrin alışverişi yapmaya yönelik gerçekleştirilen aramalar bunlardan en yaygın olanlarıdır. İçeriklerinizi oluştururken bu konuya da önem verip anlamanız gerekir. Yani alakalı aramalar için içeriklerinizi doğru bir şekilde hedeflemelisiniz. Aksi halde sorguya doğru yanıtı vermediğinizi Google tespit edecektir.

Tazelik

HubSpot platformu, gönderilerin SERP sıralamalarına yardımcı olduğunu gösteren bir kıyaslama belirledi. Ancak, yeni içerik yayınlamak, web sitenizin güncelliğini göstermenin yalnızca bir yoludur. Daha önce yayınladığınız içerikleri de daha güncel hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. İçeriğinizi doğruluk açısından gözden geçirin ve güncelleyin. Kırık ve bozuk bağlantıları düzeltin ve eski istatistiksel verileri daha alakalı yeni verilerle yenileyin. Bunları yapmak, içeriklerinizin SERP sıralamasında sahip olduğu yeri hak ettiğini arama motorlarına göstermenin en iyi yoludur.

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 4 İpucu

 • Kullanıcı amacını anlamak: Bir okuyucunun sayfanıza geldiğinde neyi amaçladığını bilmeniz gerekir.
 • Bir müşteri avatarı geliştirin: Okuyucularınızın kim olduklarını iyi tanıyın. Nelerden hoşlandıklarını ve neleri sevmediklerini ancak bu yolla tahmin edebilirsiniz. Okuyucularınızın neden sayfanızda olduklarını da bilmeniz gerekir.
 • İçeriklerinizdeki metinleri parçalara ayırın: Çoğu okuyucunun dikkat süresi kısadır. Bu sebeple uzun metin yazıları yazmak artık o kadar da işe yaramıyor. Bunları bol miktarda başlık ve resimlerle parçalamanız gerekir.
 • Eyleme geçirilebilir hale getirin: İçeriğiniz hem kapsamlı olmalı hem de okuyucuların amaçlarına ulaşmasına hizmet etmelidir.

Google’ın EAT Yönergeleri

SEO uygulamalarınızı değerlendirirken, Google’ın, içerik değerlendiricilerini eğitmek için ne kullandığını analiz edebilirsiniz. Çok sayıda algoritmaya ek olarak Google, arama motoru deneyimini herkes için iyileştirebilmek adına Kalite Değerlendiricilerinden de faydalanır. Google, bir sayfanın değerlendirici yönergelerinde yüksek bir düzeye sahip olması için uzmanlık yetkisi ve güvenilirliğe ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

EAT Puanınızı Artırmak için 4 İpucu:

 • Araştırmanızı Yapın

Bu oldukça barizdir. Fakat uzmanlığı, otoriteyi ve güvenilirliği gerçekten göstermenin en iyi yolu okuyucularla doğru bilgileri paylaşmaktır. Mümkün olduğunda uzman röportajlarından ve konuk gönderilerinden faydalanın. Paylaştığınız bilgilerin hem konu ile aynı bağlamda hem de doğru olduklarından emin olun. Aksi takdirde, web siteniz çok hızlı bir şekilde düşük puan alacaktır.

 • Kitlenizin İhtiyaçlarına Hitap Edin

Okuyucuların okumaya geldiği konuya gerçekten hitap ederek okuyucunun zihninde güvenilirlik ve otorite oluşturabilirsiniz. Bunun için içeriğinizde bazı soruları yanıtlamanız gerekir. Konu hakkında okuyucuların bilmeleri gereken şeyler nelerdir? Bununla ilgili hangi sorunları çözebilirsiniz? Bir konuyu çok iyi bilen birisinin, o konu hakkında derinlemesine konuşabilmesi ile onu erişilebilir hissettirecek şekilde öğretebilmesi arasında büyük fark vardır. Bu yollardan ikincisini tercih etmek okuyucuların sizi gerçekten bir otorite ve güvenebilecekleri biri olarak görmelerine yardımcı olacaktır.

 • Bildiklerinizi Anlatın

Web siteniz için içerik geliştirirken, markanızın  ilgi alanlarına bağlı kalın. Web sitenizin konusuyla alakalı olmayan içeriklerde kaybolmaktan kaçının. Uzmanlık konunuza bağlı kalmak, konu ile ilgili bilgi edinmek için gidilecek yer olarak itibarınızı ve otoritenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

 • Kapsamlı Olun

Artık bilgilerinizin doğru olduğundan eminsiniz. Şimdi de onların yeterince kapsamlı olduklarından da emin olmanız gerekiyor. Bir soruyu kısa veya basit bir gönderiyle yanıtlamak konuya önem vermediğinizi gösterebilir. Bir uzman olarak görülebilmeniz için içeriğinizin okuyucuyu memnun etmesi ve ihtiyaç duyduğu tüm donanımı sağlaması gerekir.

Site Mimarisi

Web sitesi arama motoru optimizasyonu için site mimarisi son derece önemlidir. İyi bir web sitesi mimarisi, SEO pazarlaması için önemli olan harika bir kullanıcı deneyimine yol açar. Web sitesi mimarisi hızlı yükleme süreleri, güvenli bağlantı ve mobil uyumlu tasarım gibi konulara odaklanır. Normal koşullarda, alan adını satın almadan hemen önce web sitenizin sahip olduğu mimarinin bir haritasını çıkaracaksınız. Bu aşama, kullanıcının zihnine girme ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlayabilme adına tersine mühendislik yapmanıza olanak tanıyan bir fırsattır.

Site Mimarinizi Geliştirmek için 3 İpucu

 • Önemli Web Verilerini Doğru Anladığınızdan Emin Olun

Site mimarisini doğru bir şekilde oluşturmanın en önemli parçası önemli web verileridir. Bunların ne olduklarını, sıralamalarınızı nasıl etkilediğini ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizi anlamanız gerekir. Bu konularla ilgili daha fazla bilgi edinin. Ardından web sitenizin mimarisini geliştirirken bu analizlerden faydalanarak doğru hamleleri yaptığınızdan emin olun.

 • Bir Site Haritası Geliştirin

Kapsamlı bir web siteniz varsa site haritası eklentilerinden mutlaka faydalanın. Özellikle emlak türü web siteleri bu konuya harika bir örnek teşkil etmektedir. Bunun gibi siteler çok büyüktür. Çünkü tüm emlak listeleri için binlerce sayfaya sahiptirler. Daha da ilginç yanı ise evler alınıp satıldıkça bu sayfalar sürekli değişmektedir. Bir web sitesi haritası kullanmak, emlak siteleri gibi büyük sitelerin her adres için sıralanmasına yardımcı olacaktır. Bu da sıraladıkları anahtar kelime sayısını, trafiğini ve alan otoritesini önemli ölçüde artırır.

 • Kurallılaştırma Sorunlarını Düzeltin

Yinelenen içeriğe neden olan özellikler web sitelerinde yerleşiktir. Fakat bunun gibi kurallılaştırma sorunlarını düzeltmenin yolları da bulunuyor. Kesin çözüm ise bu soruna hangi faktörlerin neden olduğuna bağlıdır. Söz konusu çözüm bir kod satırını kaldırmak kadar basit veya yinelenen içeriği önlemek için sitenizin tamamını yeniden yapılandırmak kadar karmaşık da olabilir.

Mobil Uyumluluk

Sizler için arama motoru optimizasyonu nedir konusu hakkında uzun bir rehber hazırladık. Ancak web sitesi arama motoru optimizasyonu konusunda son derece önemli olan iki konu daha vardır. Bu konulardan birincisi mobil uyumluluktur. Dünya genelindeki internet kullanımının neredeyse yarısı eşsiz mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple web sitenizi mobil duyarlılığa sahip bir tasarımla kurmak SEO konusunda size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Sayfa Hızı

Web sitesi arama motoru optimizasyonu konusunda bir diğer kritik faktör de sayfa hızıdır. Google, kullanıcıların tıklama anından sonra üç saniye içerisinde açılmayan web sitelerini anında terk ettiklerini belirtmektedir. Bu sebeple web siteniz, sayfalarınızda gerçekleştirilecek her türlü işleme çok hızlı bir şekilde tepki vermelidir. Arama motoru optimizasyonu nedir konulu bu detaylı rehberimize son vermeden önce konu ile ilgili ufak bir hatırlatmada bulunmak son derece yerinde olacaktır. Web sitesi arama motoru optimizasyonu için profesyonel bir  SEO Eğitimi  almak çalışmalarınızdan maksimum verimi sağlayabilmenin en iyi yolu olacaktır.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın