İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlaması

Yazar: 2 ay önce yayınlandı

Sosyal medya pazarlaması, günümüzün gelişen internet teknolojileri sayesinde işletmeler için son derece kritik bir konuma kavuşmuştur. Sosyal medyanın işletmeler için sahip olduğu önemi basitçe anlatmak için ise tek yapılması gereken birkaç önemli istatistiksel bilgi paylaşmak olacaktır. Bahsedeceğimiz birkaç veri sayesinde sosyal medyanın iş dünyasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlamak sizin için çok daha kolay olacaktır.

 • Dünya nüfusunun neredeyse yarısının en az bir sosyal ağda hesabı bulunuyor.
 • Önde gelen birçok sosyal medya platformunun aktif kullanıcı sayıları yakın zamanda 1 milyara ulaşacak.
 • Bir sosyal medya kanalı üzerinden bir markayı takip eden tüketicilerin bir satın alma gerçekleştirme oranları, sosyal medyada takip etmeyenlere kıyasla neredeyse %20 daha fazla.

Sosyal Medya Pazarlaması 101: Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz veriler, sosyal medya platformlarının ne kadar büyük bir pazar haline geldiğini gözler önüne sermeye yetiyor. Sosyal medya, yeni pazarlar arayan markalar için adeta yepyeni bir dünya sunmakta. Peki, markalar, bu yeni dünyadaki müşterileri cezbetmek için neler yapıyor dersiniz? Sosyal medya pazarlaması işte tam olarak bu sorunun cevabını veriyor. Peki, sosyal pazarlama nedir?

Sosyal medya pazarlaması, kişisel veya kurumsal markaların, ürün ve hizmetlerini sosyal medya kanalları aracılığıyla potansiyel müşterilere pazarlama çalışmalarına verilen isimdir. Sosyal medya pazarlama çalışmaları, hemen hemen her sosyal medya platformuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple, kişisel veya kurumsal markanızın sosyal medya pazarlama çalışmalarını, profesyonel bir Sosyal Medya Eğitimi eşliğinde gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medya ve Pazarlama: Bir Planla Başlayın

Sosyal pazarlama nedir sorusunu cevapladığımıza göre işletmelerin etkili sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirebilmeleri adına izleyebilecekleri rotayı da açıklayabiliriz. Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirebilmenin en önemli koşulu detaylı bir planlama ile işe başlamaktır. Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi planlarken rakiplerinizin kampanyalarını incelemek, etkileyici fikirler geliştirebilme konusunda size ilham verebilir. Rakip araştırması yaptıktan sonra hedeflerinize uygun bir planlama ile sosyal medya pazarlama kampanyanızı başarıya ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması, Pazarlama Hedeflerinize Ulaşmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sosyal medya pazarlamasının ne kadar önemli olduğu konusunda, paylaşmış olduğumuz verilerin sizleri ikna ettiğine eminim. Fakat, bu noktada dikkatleri çekmemiz gereken bir diğer önemli husus da bulunuyor. Sosyal medya pazarlaması, şirketinizi veya markanızı, genel pazarlama hedeflerine ulaştırma konusunda kesinlikle yegane silahınız olmamalı. Sosyal medya pazarlaması, bu konuda sadece bir yardımcıdır. Fakat, oldukça önemli ve etkili bir yardımcı. Bu konuda anlaşabildiysek şimdi de sosyal medya pazarlamasının, markanızı, pazarlama hedeflerine ulaştırma konusunda ne kadar yardımcı olabileceği konusuna açıklık getirelim.

Sosyal pazarlamanın geleneksel pazarlama metotlarına kıyasla sahip olduğu en önemli avantaj hedef kitle belirleme ve pazarlama kampanyasını hedef kitleye eriştirebilme konusunda ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya kanalları aracılığıyla yürüteceğiniz pazarlama kampanyanız için hedef kitle analizi yapmak çok daha kolaydır. Bir pazarlama kampanyasını da başarıya ulaştırabilecek en önemli unsur doğru hedef kitle tespiti ve pazarlama kampanyasını bu hedef kitle için daha erişilebilir hale getirmektir. Sosyal medya platformları da markalara bu konuda yardımcı olabilecek birçok araca sahiptir.

Pazarlama için En İyi Sosyal Medya Platformları Nasıl Seçilir?

Pazarlama kampanyanızı yürüteceğiniz sosyal medya kanallarını belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, biraz önce bahsetmiş olduğumuz hedef kitle konusudur. Hedef kitlenin, pazarlama kampanyanızı başarıya ulaştırma konusunda kilit rol oynadığından bahsetmiştik. Bu bağlamda, gerçekleştireceğiniz hedef kitle analizleri neticesinde, hedef kitlenizin en fazla hangi sosyal medya kanallarında vakit geçiriyor olduklarını da belirlemelisiniz. Bu sayede, sosyal medya kampanyalarınızla ilgili aktiviteleri bu kanallarda yoğunlaştırarak hedef kitleniz için maksimum görünürlüğe kavuşabilirsiniz. Peki, hangi sosyal medya platformu için ne tür sosyal medya kampanyaları yürütülmelidir? Haydi şimdi de bu konuya açıklık getirelim.

Sosyal Medya Pazarlaması için Facebook’u Kullanma

Facebook platformu, dünya genelinde 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla yıllardır sosyal medya kampanyalarının değişmez oyuncularından birisi olmakta. Facebook’un sosyal medya kampanyalarına sağlamakta olduğu avantajlar arasında ise hedef kitleye yoğunlaşan kampanyalar yürütebilme yeteneği son derece belirgin bir şekilde göze çarpıyor. Sosyal medya kampanyalarınızı Facebook platformunda yürütürken, kampanyanızla alakalı Facebook gruplarını tespit edip bu gruplarda reklamlar vermek son derece etkili bir yöntem olarak öne çıkmakta. Bu yöntem, diğer sosyal medya platformları arasında hedef kitle erişim garantili tek yöntem olarak kendini gösteriyor. Tek yapmanız gereken sıkı bir çalışma ile hedef kitlenizin en yoğun olarak faaliyet gösterdiği Facebook gruplarını doğru bir şekilde tespit edebilmek.

Pinterest’i Sosyal Medya Pazarlaması için Kullanma

Pinterest, en hızlı büyüyen sosyal medya pazarlama trendlerinden biridir. Pinterest’in görüntü merkezli platformu perakende satış için idealdir. İster kişisel isterse de kurumsal bir marka olsun, hemen hemen herkes Pinterest’i sosyal medya kampanyaları veya satış artırıcı reklamlar için kullanabilir. Pinterest, işletmelerin ürün tekliflerini sergilemelerine imkan sağlayan bir platformdur. Aynı zamanda, işletmelerin, göz alıcı ve benzersiz panolarla marka kişiliği geliştirmelerine de olanak tanır. Pinterest stratejinizi geliştirirken, bu sosyal ağın birincil hedef kitlesinin bayan kullanıcılar olduğunu unutmayın. Eğer hedef kitleniz ağırlıklı olarak bayanlardan oluşuyorsa, onlara doğrudan hitap edebilmeniz için Pinterest’e kesinlikle ihtiyacınız var.

Sosyal Medya Pazarlamasında Twitter Kullanımı

Twitter, güncel gönderilerinizi platformda yayınlamanıza olanak sağlayan bir sosyal pazarlama aracıdır. Bu platformda etkili bir kampanya yürütmek istiyorsanız hem sektörünüzdeki hem de ilgili alanlardaki faaliyetlerinizle düzenli bir takipçi akışı kazanmalısınız. Kampanyalarınız ve indirimleriniz ile birlikte markanızla ilgili en güncel haberleri bu platformda yayınlayın. Bir müşterinin markanız hakkınızdaki olumlu görüşlerini ifade ettiği tweetleri retweetlediğinizden emin olun. Ayrıca mümkün olduğu kadar takipçilerinizin sorularını yanıtlamayı da ihmal etmeyin. Twitter’ı bir sosyal medya pazarlama aracı olarak kullanmak, tamamen diyalog ve iletişim etrafında şekillenir. Bu nedenle takipçilerinizi beslemek ve güçlü bir takipçi kitlesi oluşturmak için mümkün olduğunca etkileşimde bulunmaya gayret edin.

Sosyal Medya Pazarlaması için LinkedIn’i Kullanma

LinkedIn, diğer sosyal medya platformlarına kıyasla daha profesyonel kişiliklere yöneliktir. Bu sebeple, Facebook’a benzer şekilde, LinkedIn Grupları üzerinden benzer sektörlerdeki insanlarla daha profesyonel bir diyaloga girmek oldukça mümkündür. Ayrıca iş ilanı vermek ve genel çalışan ağları oluşturmak için de harikadır. Bu platformda, müşterileri, işletmenizin LinkedIn profilinde bir öneride bulunmaya teşvik edin. Öneriler, işletmenizin yeni müşteriler için daha güvenilir görünmesini sağlama konusunda harikadır.

Sosyal Medya Pazarlaması için YouTube’u Kullanma

YouTube, pazarlama kampanyanız için video içerikler oluşturmak ve paylaşmak adına kullanabileceğiniz bir numaralı platformdur. Bu yönüyle inanılmaz derecede güçlü bir sosyal pazarlama aracı konumundadır. Birçok işletme, videolarını viral hale getirmek amacıyla ilgi çekici video içerikleri oluşturmaya çalışır. Fakat bu ihtimalin peşinde koşmak çoğu zaman kaynaklarınızı boşa heba etmek anlamına gelebilir. Bunun yerine, faydalı ve öğretici videoları oluşturmaya odaklanın. Nasıl yapılır türü videolar, Google’ın video arama sonuçlarında da üst sıralarda yer alma avantajına sahiptir. YouTube video içeriklerinin gücünü asla hafife almayın.

Sosyal Medya Pazarlaması için Instagram’ı Kullanma

Sosyal pazarlama nedir sorusunu cevaplamış olduğumuz yazımızda tanıtacağımız son platform da dünya çapında 1 milyar sınırında aktif kullanıcıya sahip bir diğer sosyal ağ olan Instagram. Instagram, sunmuş olduğu olanaklar ve olağanüstü seviyelerdeki aktif kullanıcı sayısıyla işletmelerin görmezden gelemeyecekleri bir sosyal pazarlama platformudur. İşletmenizin Instagram pazarlama stratejileri için faydalanabileceği birçok seçenek vardır. Bu seçenekler arasında ise en etkili olanlarının başında Influencerlarla işbirliği yapmak geliyor. Markanızın hedef kitlesiyle kuvvetli bağlara sahip bir influencer ile işbirliği yapmak sosyal pazarlama kampanyanızı beklenenden çok daha hızlı bir şekilde başarıya ulaştırabilir. Eğer, Instagram pazarlama kampanyalarınızın daha başarılı sonuçlar elde etmesini arzuluyorsanız, mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Danışmanlığı desteği almanızı tavsiye ederiz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın