Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır? -10 Etkili Taktik

Yazar: 7 ay önce yayınlandı

Günümüz dünyasında işletmeler için kritik bir öneme sahip sosyal medya mecralarının içerisinde Instagram’ın yeri oldukça ayrı. Dolayısıyla bu noktada herkesin aklındaki soru; “Instagram’da takipçi nasıl artırılır?” ve buna istinaden “pazarlama stratejileri nasıl geliştirilir?” oluyor. Bütün sosyal ağlar arasında, sosyal medya Instagram hesapları, işletmeler ve markalar için çok daha özel bir konuma sahip. Bunun sebepleri arasında ise en önemli olanı, Instagram platformunun 1 milyara yaklaşan aktif kullanıcı sayısıyla pazarlama faaliyetleri için yepyeni bir dünya sunuyor olmasıdır. Bununla birlikte platformun işletmelere özel olarak sunduğu birçok imkan da Instagram’ın, iş dünyasında en fazla tercih edilen sosyal ağlardan birisi olmasında önemli bir rol oynuyor. Fakat her sosyal ağda olduğu gibi, Instagram’da da hızla yükselmek ve markanızı büyütmek için sahip olmanız gereken en önemli şey daha fazla takipçi sayısı. Bu sebeple, platformda etkin olmak isteyen her ölçekten işletme Instagram’da takipçi nasıl artırılır sorusuna cevap aramakta. Biz de bu önemli konuya yönelik duyulan meraka istinaden sizler için platformda takipçi sayısını artıracak en etkili ipuçları ve yöntemlerden oluşan bir liste derledik. Yazımızın sonunda Instagram’da nasıl takipçi artar sorunuz için detaylı bir cevaba sahip olacaksınız. Yazımıza başlamadan önce ise markanıza ait Instagram hesabının daha profesyonelce yönetilmesi için bir Sosyal Medya Danışmanı ile birlikte çalışmanızı tavsiye etmek isteriz.

Instagram Takipçi Arttırmanın 10 Yolu

 • Instagram Hesabınızı Optimize Edin

Instagram’da takipçi nasıl artırılır konulu listemizin ilk sırasında hesap optimizasyonunu gerçekleştirmek yer alıyor. Instagram’da daha fazla takipçi elde edebilmek için atacağınız en önemli adımlardan biri hesabınızı tamamen optimize etmektir. Neden mi? İşletmenizin Instagram biosu hesabınızın ana sayfasıdır. Bir diğer deyişle, işletme hesabınızın Instagram biosu, hesabın markanıza ait olduğunu ispatlar. Bionuzda yer alacak markanıza uygun resim başlıkları, kullanıcı adı ve bir profil resmiyle, söz konusu Instagram hesabının markanıza ait olduğunu ispatlayabilirsiniz. Instagram bionuz, bir imaj yaratarak marka kimliğinizin temellerini oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, bionuza ekleyeceğiniz link, web sitenize trafik çekmek için tek şansınızdır. Bu yüzden hesabınızı optimize etmek son derece önemlidir.

 • Tutarlı Bir İçerik Takvimi Oluşturun

Instagram’da takipçi kazanmak için daha fazla gönderi paylaşmanın etkili olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, bu konuda yapabileceğiniz en kötü şey, tamamen rastgele ve gelişigüzel bir şekilde içerik paylaşmak olacaktır. Bu sebeple, düzenli bir gönderi programı hazırlayıp ona uymalısınız. Özellikle markalar, spamden kaçınmak için günde birkaç defadan fazla paylaşım yapmamalıdır. Her halükarda, Instagram’da gönderi paylaşma temponuz ne olursa olsun, bu konuda tutarlı davranmak zorundasınız. Instagram’da gönderilerinizi paylaşmak için en iyi zamanları tespit edin. Bu konuda size yardımcı olması için birden fazla sektörde en iyi paylaşım zamanlarını belirleyen araçlardan faydalanabilirsiniz.

 • Instagram Gönderilerini Önceden Planlayın

Instagram’ın sahip olduğu algoritma, kullanıcılara, beğendikleri türdeki içerikleri, çoğunlukla gösterecek şekilde geliştirilmiştir. Bu yüzden, gönderilerinizi en doğru zamanlarda paylaşmak, onların alacakları genel etkileşimi artırabilecek yegane yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Bu, gönderilerinize daha fazla görünürlük sağlayarak, hesabınıza yeni takipçiler kazandırma konusunda size yardımcı olacaktır. Markanızın görünürlüğünü artırmak için yapabileceğiniz en iyi şey iyi bir araçla markanızın içerik planlamasına katkı sağlamak olacaktır. İçeriği önceden planlayarak, sosyal medya kampanyalarınızı ve programınızı daha verimli bir şekilde sürdürebilirsiniz.

 • İçeriğinizi Yayınlamak İçin Ortaklar Ve Marka Savunucuları Edinin

Instagram’da nasıl takipçi artar konulu listemizin bu basamağında da oldukça tercih edilen bir metot yer alıyor. Instagram’da daha fazla takipçi kazanabilmeniz için hedef kitlenizin değerini bilmek önemlidir. Hedef kitle ağırlıklı takipçi sayınız organik yollardan arttığı müddetçe daha fazla dönüşüm elde edersiniz. Potansiyel müşterilerinizin sizi takip etmesini sağlamak istiyorsanız her şeyden önce onların gözünün önünde olmaya gayret edin. Bu bağlamda, markanıza ait gönderileri müşterilerin Instagram akışına düşürmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklere sponsor olmayı tercih edebilirsiniz.

 • Sahte Instagram Takipçilerinden Kaçının

Instagram’da takipçi nasıl artırılır konulu listemizin bu basamağında bir ipucu yerine yapmaktan kaçınmanız gereken bir tavsiye bulunuyor. Eğer, sahte Instagram takipçileri kullanırsanız, hesabınızın takipçi sayısı uzun vadede azalmaya eğilimli olacaktır. Bununla birlikte, Instagram algoritması, bu tür kanalları öne çıkarmayı tercih etmiyor. Hatta, bu durum, Instagram’ın hesabınızı cezalandırmasına varacak seviyelerde sonuçlar doğurabilir. Bu da markanızın itibarını önemli ölçüde zedeleyecektir.

 • Instagram’ınızı Her Yerde Sergileyin

Markanıza ait Instagram hesabınızı tanıtmadığınız sürece, kullanıcıların hesabınızdan haberdar olmaları çoğu zaman pek mümkün değildir. Bu yüzden, Instagram hesabınızı, web sitenizde diğer sosyal ağlarla birlikte listeleyerek insanları bilgilendirin. Görünürlük ve farkındalık yaratmak, Instagram’da keşfedilmenin en iyi yollarından biridir. Bunu sağlamak için ise mümkün olan her kanalda Instagram hesabınızı paylaşın.

 • Takipçilerin İstediği İçerikleri Yayınlayın

Takipçilerinizin ilgisini çekebilmek için onların hangi türde içeriklerden hoşlandıklarını öğrenmek etkili olacaktır. Özellikle Instagram platformunda bazı türdeki içeriklerin daha iyi performans gösterdiği oldukça açıktır.  Kendi hedef kitlenizin hangi türde içeriklerden hoşlandığını anlayabilmek için ise sayfanızdaki gönderileri test etmeniz gerekir. Bir içerikte yer alan filtrelerden altyazılara ve hatta gönderi sürelerine kadar, en küçük ayrıntı bile büyük bir fark yaratabilir. Popüler içerikler yayınlamak da bu konuda etkili bir strateji olacaktır. Bunun için yeni Instagram trendlerini takip etmelisiniz. Daha detaylı bir analiz için ise Instagram analiz araçlarına yatırım yapmanız gerekebilir. Bu araçlar, Instagram içeriklerini takip etmeyi, onları birbirleriyle karşılaştırmayı ve analiz etmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Sohbet Edin

Aslında Instagram’da takipçi nasıl artırılır sorusuna verilecek çok basit bir cevap var. Kanalınızın daha fazla takipçi kazanabilmesi için basitçe takipçilerinizle ilgilenmeniz yeterli olacaktır. Bunu yapmak hem çok basit hem de tamamen ücretsiz. Üstelik hiçbir analiz veya ekstra çalışma yapmanız da gerekmez. Onların yorumlarına cevap vermek ve onlarla sohbet etmek, takipçilerinize değer verdiğinizi gösterecektir.

 • Dönüştüren Hashtag’leri Bulun

Instagram’da nasıl takipçi artırılır sorusuna verilecek garantili tek cevap hashtaglerdir. Bu yöntemin takipçi kazandırma konusundaki etkisi yıllardır denenerek ispat edilmiştir. Çünkü hashtagler, temelde keşif için önemli bir araç olarak hizmet etmekteler. Yani, Instagram’da, ilgi alanlarına yönelik içerikler hashtaglar aracılığıyla keşfediliyor. Böylece sosyal erişimimizi genişletmenize oldukça yardımcı oluyorlar. Takipçiler kazanarak markanız için bir kitle oluşturmak istersiniz hashtaglerden mutlaka faydalanmalısınız.

 • Instagram Takipçilerinizi Mutlu Edin

Instagram’da nasıl takipçi artar konulu listemizin son ipucuna geldik. Instagram’da daha fazla takipçi kazanabilmeniz adına takipçileriniz için küçük yarışmalar düzenleyip onlara hediyeler dağıtabilirsiniz. Bununla birlikte, markanızı daha profesyonel gösterebilmek için daha fazla resmi paylaşımlar yapmak da takipçilerinizi sıkabilir. Unutmayın, burası öncelikli olarak bir sosyal medya platformu. Bu yüzden, takipçilerinizi güldürecek veya onları mutlu edecek gönderiler paylaşmayı da ihmal etmemelisiniz. Tabi ki bu gönderileri markanızla ilişkilendirebilmek de markanız için son derece olumlu bir izlenim yaratacaktır.

Instagram Takipçi Sayınızı Nasıl Büyütebilirsiniz?

Son zamanlarda armama motorlarında Instagram platformuyla alakalı en fazla aranan soruların başında Instagram’da nasıl takipçi artar sorusu geliyor. Instagram’da daha fazla etkin olmak isteyen her markanın ihtiyaç duyduğu ilk şey ise daha fazla takipçi sayısına ulaşmak. Bizler de oldukça ilgi çekici bu konuya istinaden sizler için Instagram’da takipçi nasıl artırılır konulu bir liste hazırladık. Bu konunun işletmeler için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, daha profesyonel bir Instagram yönetimi için mutlaka bir Sosyal Medya Eğitimi desteği almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın