SEMrush ile Organik Trafik için Rekabet Analizi

Tarafından 11 ay önce

Rakip analizi özellikle arama motorlarından gelecek olan trafiği artırmak için ilk yapılması gerekenlerin başında geliyor. Rakiplerinizin hangi kelimelerde güçlü olduğunu, nerelerden backlink aldığını, nasıl reklamlar yayınladığını, stratejisini öğrenebileceğiniz ve bu stratejiye karşı bir yol belirleyebileceğiniz araç SEMrush.

Domain Analytics menüsünden rakibimin ana domain adresini girdikten sonra SEMrush bana oldukça ayrıntılı bir analiz sunuyor. Özellikle organik aranmayı ve trafiği büyük oranda doğru tahmin ediyor. Bu tabloya baktığımda aslında rakibimin atağa geçmiş olduğunu görebiliyorum. Organik trafiğinin 2018 başından itibaren artış oranını görebiliyor musunuz?

32 farklı kelimede Adwords reklamları yayınlayan rakibim, 272 farklı reklamla hedef kitlesinin karşısına çıkıyor. Tamam ama bu kadarı bana sadece bir özet sunmuş oldu. Detayları elde etmeden stratejimi derinleştiremem.

Organic Search’e tıklayarak detaylarını inceliyorum. Özellikle 2018 başından itibaren kelime sayılarında ve kelimelerin sıralamalarında ciddi oranda yükselişler olmuş. İlk 3 sırada olduğu 86 kelime bulunmakta. Grafiğin hemen altında çıkan anahtar kelime listesinden de benim için belki de en önemli olan bilgiyi ediniyorum. Rakibimin organik trafiğinin %37’si kendi isminin aranması sayesinde gerçekleşiyor. Bu oldukça yüksek bir oran. Yani rakibimin marka algısı oldukça yüksek ve offline mecralarda da gerçekleştirdiği iletişim oldukça güçlü.

Liste üzerinden pozisyonlara göre, TBM’ye göre, SERP özelliklerine göre, aranma sonucuna göre gibi bir sürü filtreyle filtreleme işlemi gerçekleştirebiliyorum. Bu da aslında anlamsız kelimelerden sıyrılmamı kolaylaştırıyor.

Yine aynı şekilde Paid Search kısmını incelediğimde de rakibimin 2018 yılından itibaren Adwords reklamlarına bütçe ayırmaya başladığını görüyorum. 32 farklı kelime için oldukça ufak bir çalışma gerçekleştirmiş olduklarını ve ayda 1000TL civarında para harcadıklarını farkediyorum. Bu bizim için oldukça büyük bir fırsat demek. Rakibim Paid Search’te oldukça geri durumda. Hatta inceleme esnasında rakibimin gereksiz bazı kelimelere de para harcadığını görüp mutlu oluyorum. Ofis kiralama kelimesinde kiralama’yı geniş eşleme yapmış, oldukça iyi bir bütçeyi araç kiralamaya harcamış gibi görünüyor 😊

Bir diğer önemli konu backlinkler. Özellikle 2018’in başından itibaren organik trafiğin uçuşunu siz de gördünüz. Bunun sebeplerinden birisi backlinkler de olabilir. SEMrush rakibimin bugüne dek aldığı 17.684 backlinki önüme seriyor. Bu backlinklerin yalnızca 305 farklı domainden alındığını görünce şüpheleniyorum. Reffering domains sekmesinden hangi domainlerden böyle toplu backlinkler alındığını merak ediyorum. Ve sonuç:

Ciddi oranda bir kalitesiz backlink alımı yapılmış, belli. Ancak asıl organik trafiğin yukarıya yükseldiği tarih ile kalitesiz backlinklerin alındığı tarih birbirini tutmuyor. Hemen backlinklerin alındığı tarihleri inceliyorum.

 

Backlink çalışmalarının en yoğun olarak yaşandığı tarihler Ocak 2018 civarı, çünkü en çok backlink kaybı da o tarihlerde gerçekleşmiş. Bu arada grafikte gördüğünüz Google logoları da o tarihlerde gerçekleşen algoritma güncellemelerini gösteriyor. Yani rakibim 2018 başlarında bir sefere mahsus ciddi bir backlink çalışması yapmış ve organik trafiği artmış.

Rakibimin güncel trafik kaynaklarını incelediğimde aslında zayıf noktalarının nereler olduğunu da rahatlıkla tespit edebiliyorum.

Rakibimin trafiğinin büyük bir bölümü Direct’ten ve organikten geliyor. Ancak sosyal ağlarda çok zayıf. Kaldı ki benim trafiğimin %24’ü sosyal ağlardan geliyor. Paid kanallarda halihazırda bütçe ayırmıyor oluşları da büyük bir fırsat. Trafik kaynaklarında en optimum seviye mümkün olan en dengeli dağılımdır. Artık rakibimin dijital kanallarda çok başarısız ve neredeyse tek kaynağının offline mecralar olduğunu söyleyebilirim.

Organic research sekmesinde benim için fırsatları ve daha fazla ağırlık vermemi gerektirecek bir analiz aracı bulunuyor. Position Changes sekmesi üzerinden rakibimin yeni girdiği kelimeleri ve artık sıralama kaybettiği kelimeleri tek tek görebiliyorum. Örneğin rakibimin ciddi oranda sıralama kaybetmiş olduğu bir kelime olan “search engine optimization nedir” kelimesi ona 70 aranma hacmine mal olmuş. 6.28TL’lik TBM ile pek de paid search üzerinden hedeflemek istemeyeceğim bu kelime benim üzerine ağırlık vermem gereken ilk kelimelerden birisi olabilir. Kelimeye tıkladıktan sonra çıkan sonuç sayfasında bana related keywords başlığı altında benzer onlarca kelimeyi de gösteriyor. Exact match olarak yüklenmem gereken ve içeriklerde değinmem gereken kelimelerin bir listesi elime geçmiş oldu. Rakibin ilgili landing sayfasının çıktığı tüm kelimelerde paid sonuçlarda çıkmaya kalksam bana yaklaşık 2600TL’ye mal olacaktı aylık. Yani gerçekten kaliteli bir içerik ve kelime optimizasyonuyla ciddi oranda Adwords maliyetinden tasarruf edebilirim.

Organic Research sekmesinin altında çok sevdiğim bir bölüm var. Rakibimin rakiplerini gösteriyor. Evet, bizim anladığımız manada rakipler değil ancak birbirinin trafiğini alanların bir listesi. Rakibinizin trafiğini en çok nereye kaptırdığını görebiliyorsunuz.

Rakibimin trafiğinden en çok çalanları incelediğimde birebir rakiplerinin ve Youtube, Wikipedia gibi büyük sitelerin olduğunu görüyorum. Aslında onunla rekabet edemediğim kelimelerde Youtube içerikleri ya da Wikipedia yönlendirmeleriyle oradaki trafiği kendime çekebilirim. Örneğin ortak kelimemiz olan “dijital medya” kelimesi rakibimde 8, Youtube’da 13 kez kullanılmış. (Top 100 sonuçlar içerisinde) 590 aranma hacmi olan bu kelimede eğer rakibimi zorlamak istiyorsam Youtube’da bu kelimeyle ilgili kaliteli içerikler üretmem ve ziyaretçiyi Youtube üzerinden kendime çekmem daha kolay bir yöntem olacaktır. Common Keywords özelliği ile farklı domainlerdeki ortak anahtar kelimeleri listeleyebiliyorum.

Sanıyorum makalenin burasına kadar anlamışsınızdır ki rakibim ile birebir aynı işi yapmıyoruz. Farklı olarak hedeflediğimiz bir çok kelime var. Ancak rekabet ettiğimiz URL’ler bazında da inceleme gerçekleştirebiliriz. Organic Research altında Pages sekmesinde rakibimin tek tek hangi linkinin ne kadar trafik aldığını ve hangi kelimelerden trafik çektiğini görebiliyorum. Aslında bizim rekabet ettiğimiz sayfa için aldığı trafik toplam trafiğinin yalnızca %3’ünü oluşturuyor. Yani ayda 900 hit alan bir sayfa. İlgili sayfanın info kısmından o URL’ye 5 farklı backlink geldiğini görüyorum. Backlinkleri de inceleyince o sayfa özelinde herhangi bir çalışma yapılmamış olduğu ortaya çıkıyor.

Google sonuçlarında tıklama oranlarını artırmak için en önemli metriklerden birisi de SERP özelliklerinde çıkış oranları. Rakibim yalnızca 2 farklı arama sonucunda çıkarken aynı anahtar kelimelerde diğer firmaların yüzlerce kez çıkabildiğini görüyorum. Aslında bu da rakibin bir diğer zayıf noktasını bana göstermiş oluyor.

Keyword Gap kısmında da rakibimle ortak anahtar kelimelerimi belirliyorum. Biraz daha ortalığı karıştırmak için 3 siteyi birbiriyle karşılaştırdım.

Kelime yoğunluğu tabii ki sıralamanın en büyük etkeni değil ancak rakiplerin oynadığı ortak kelimelerden hangilerine ağırlık verilmesi gerektiğine dair oldukça etkili bir sonuç vermiş oluyor SEMrush. Özellikle SEO Danışmanlığı gibi rekabetçi kelimelerde bu aracın önemi artıyor.

Backlink gap sekmesinde ise belirlediğiniz rakiplerle ortak aldığınız backlink domainlerini size listeliyor. Bu aslında hem rakiplerinizin alıp sizin almadığınız yerleri göstermiş oluyor hem de eğer rakibin aldığı yerlerde bir kaç tanıdık varsa sildirebileceğiniz anlamına geliyor 😊

Sonuç olarak rakibimin dijital pazarlamada çok fazla varlık gösteremediğini, yanlış backlink tree stratejileri uygulamış olduğunu, Adwords’e yeterli bütçe ayırmadığını, satışlarının büyük bir kısmını offline pazarlama araçları sayesinde yaptığını söyleyebiliyorum. Gerçekleşen rakip analizi sonucunda hangi kelimelere yönelik içerikler hazırlamam gerektiğini, hangilerine reklam çıkmam gerektiğini, hangi kelimelerde kullanıcıların içerik oluşturabildiği siteleri desteklemem gerektiğini, SERP özelliklerine yönelik entegrasyonları yapmam gerektiğini net bir şekilde öğrenmiş oldum.

Son olarak SEMrush’ı ücretsiz olarak denemek isterseniz buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Büyüme Ajansı Cremicro Kurucusu Pazarlama Vlogu Growth Talks Sunucusu Growth Hacker - Pazarlama Danışmanı

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.