Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin onuncu bölümünde Arama Motoru Optimizasyonu’nu inceleyeceğiz.

SEO Yönetimi

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu teriminin tarihi sosyal medyadan önceye dayanıyor. Sosyal medyanın daha adı dahi bilinmezken insanlar Google amcayı kandırmaya çalışıp arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaya çalışmaktaydı. Eskiden rekabetin az olması sebebiyle SEO uzmanları biraz daha başarılıymış gibi görünmekteydi. Şimdi ise herkes SEO yapıyor. (yaptığını iddia ediyor) Birçokları ise Google’ı aldatma yoluna gidiyor. “20 TL’ye kurumsal web sitesi yapılır, 30 TL’ye Google’da ilk sıraya çıkılır” tarzı ilanların sayısı gitgide artıyor. Görece daha büyük ajanslarda SEO’nun önemini kavradıkça bu işe girer oldular ancak “gerçek” SEO Uzmanını bulmak bir hayli zor olduğundan müşteriler kime güveneceğini de şaşırmış durumda.

İddiali Hedeflere İnanmayın

“Google’da 1 ay içerisinde belirlemiş olduğunuz kelime 2.sıraya yerleşecek” oldukça iddialı bir cümledir. Hiçbir SEO uzmanı belirlenen kelimeyi kaçıncı sıraya çıkaracağını garanti edemez. Eğer işin içinde böyle bir garanti sözkonusu ise muhakkak inorganik bir operasyonda mevcuttur. Eğer Google’ı kandırmaya yönelik bir çalışma yapılırsa Google bir sonraki algoritma değişikliğinde web sitenizi Sandbox’a düşürür. Bu da en az 1 yıllık kayıp demek. 1 yıl boyunca web siteniz arama sonuçlarında gösterilmez. Biraz daha az ücret ödemek adına web sitenizi güvenilmez eller bırakmamalısınız.

SEO Uzun Vadede Etkisini Gösterir

Ajanslarla çalıştığınızda sosyal medya ya da reklam yönetimi gibi hizmetlerde sonuçları hemen görebilirsiniz. Ancak SEO’da bir sonuç elde edebilmek için en az 6 aylık bir süre gerekmektedir. Bu nedenle de bir çok SEO hizmetinin sözleşmesi 6 aylık periyotlar için geçerli olur.

SEO Yöntemlerini Öğrenin

Çok profesyonel bir ekibimiz var, referanslarımız şunlar gibi sözlere kanmaktansa onlara SEO çalışmalarını yaparken hangi yöntemleri izleyeceklerini sorun. Genellikle mecraya hakim değilseniz anlamayacağınız türden terimler kullanacaklardır. İşte o noktada backlink alımı yapıp yapmayacaklarını sorun. Eğer onbinlerce web sitesinden backlink alacaklarını söylüyorlarsa işte az önce bahsettiğimiz Google Sandbox’a yolunuz göründü demektir.

SEO Ucuz Olamaz

SEO’nun yapılabilmesi için web sitenizin farklı mecralarda tanıtımının yapılması gerekmekte. Bu tanıtımın hangi yollarla yapıldığı oldukça önemli. Eğer web sitenize hit çekmek için milyonlarca spam mail göndereceklerse ya da içeriğinizle hiç ilgisi olmayan sitelerde adınıza linkleme yapılacaksa siz Arama Motoru Optimizasyonu yaptırmasanız daha iyi olur. Eğer gerçekten izinli bir mailing yapılacaksa, tam olarak size uygun web sitelerinden linkleme yapılacaksa her bir siteye ayrı ayrı ücret ödeneceğinden SEO’nun maliyeti oldukça yüksek olacaktır.

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz serimizin gelecek bölümünde Arama Motoru Pazarlaması’nı inceleyeceğiz. 

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?