Google Ads Nedir? Google Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Google Ads (Adwords) Nedir? SEO ile SEM Arasındaki Fark Nedir? 

SEO ve SEM genellikle aynı cümle içerisinde kullanılıyor olmasına rağmen yöntemleri ve uygulaması birbirinden oldukça farklıdır. Arama Motoru Pazarlaması denildiğinde akla ilk gelen Google Adwords ve Yandex Direct olmakta. SEM ile SEO’nun en büyük farkı karşılığını alma sürenizdir. SEM ile verdiğiniz reklamın karşılığını hemen alırken SEO’da oldukça uzun bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle genellikle e-ticaret siteleri SEM’e ağırlık verirler. Gerçekten de SEM’in sitenize sağladığı dönüş oldukça etkilidir. Reklama ne kadar harcama yaptıysanız hep daha fazlasını kazanırsınız.

Google Ads Bütçenizi Amatörler Kontrol Etmemeli

Google Adwords ya da Yandex Direct’e ayırmış olduğunuz bütçenizi deneyimli ellere teslim etmeniz daima yararınızadır. Genellikle reklamlar CPC (Cost Per Click) tarzında verildiğinden eğer reklam metniniz çok sıkıntılı değilse dönüş sağlarsınız ancak 1 verip 2 almakla 1 verip 10 almak arasında çok fark var. Google Adwords’ün Türkiye’de sertifikalı ajanslarıyla ya da sertifikalı uzmanlarıyla çalışmayı daima tercih etmelisiniz. Google Partners sistemine kayıtlı olan ajanslar Google Partners’in web sitesinde listelenirler.

Google Ads Ajansı ile Çalışırken Fazladan Komisyon Ödemeyin

Belirli bir kuralı olmamasına rağmen bir çok ajans ve freelance çalışan profesyonel reklam yönetiminde %10 komisyon alırlar. Bu oranın üstünde ya da altında komisyon isteyen ajanslarla çalışmadan önce iki kez düşünün. Eğer altında bir komisyon isteniyorsa deneyimlerimiz gösteriyor ki daha sektöre yeni girmiş ajanslarla/uzmanlarla çalışıyorsunuz demektir.

Google Ads Ajansı ile Çalışırken Google Adwords Raporlarınızı İsteyin

SEO ve SEM’de gerçekleştirilen çalışmalar tamamen ölçülebilir çalışmalardır. Bu ölçümlerin hepsini çalıştığınız ajanstan mutlaka isteyin. “Kim hangi reklama tıklayıp web siteme gelmiş?” sorusunun cevabı ve bu şekilde biriktireceğiniz data mutlaka işinize yarayacaktır. Eğer anahtar kelimeleri siz seçmişseniz, anahtar kelimelerinizin kullanılıp kullanılmadığını denetlemeli, eğer kelimeleri ajans seçtiyse ne tür kelimeleri seçtiğini ve bu kelimelerin gerçekten aranıp aranmadığını denetlemelisiniz.

Raporların Doğrulunu Teyit Edin

SEM yönetimi yapan ajanslar genellikle Adwords’ten aldıkları verileri direk olarak değil de farklı yapılarda raporlarlar. Bu yapılara dönüşüm esnasında da kendilerini çok daha başarılı göstermek için bir çok oyuna başvurabilirler. Mutlaka Google Adwords ve Google Analytics hesaplarınızın şifresini isteyip raporlardaki her kalemi tek tek kontrol etmelisiniz. Özellikle gösterdiğiniz reklamlara kaç kişinin tıkladığı kadar kimlerinde tıkladığı önemlidir.

Google’a yatırdığınız parayı en etkili şekilde yönetmek ve optimize etmek için Adwords Danışmanlığı almak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın