Seeding Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Sosyal medya ajanslarının sunduğu hizmetleri incelediğimiz bu serinin onikinci bölümünde Seeding hizmetini inceleyeceğiz.

Seeding Nedir? 

Türkçe karşılığı Tohumlama olan Seeding hizmeti genel kullanımdaki tanımı ile sosyal medya hesapları üzerinden bir haberin ya da linkin yayılmasını sağlamaktır. Seeding daha çok sizin paylaşılmasını istediğiniz içeriği ünlülerin ya da fenomenlerin paylaşması hizmetidir. Yeni dönemde bu hizmete Twitter’da TT yapılması hizmeti de bir çok ajansta girdi.

Seeding Anlatıldığı Kadar Sihirli Değildir

Genellikle Seeding dendiğinde ünlülere ya da fenomenlere sosyal medya sektörüne göre astronomik rakamlar ödenir. Bu ödemelerin karşılığında 70-80 hit alındığında müşterinin hayal kırıklıkları ya da itirazları o rakamları geri getirmez. Bu nedenle ünlülerle ya da fenomenlerle çalışmadan önce kişileri iyice araştırmak gerekiyor. Özellikle herkesin fenomen olduğu bir dönemdeyiz. İnorganik yollarla çok fazla sayıda takipçi elde etmiş kullanıcıların paylaştığı linklerden geri dönüşler oldukça az olmakta. İstenilen bütçeler ile sağlanacak geri dönüşü iyi hesaplamak gerek. Eğer Facebook ya da Twitter reklamları ile daha iyi dönüş sağlıyorsanız Seeding riskine girmemek en iyisi.

SEO Açısından Seeding

Arama motorları her geçen gün daha fazla sosyal ağlardaki paylaşımlara göre arama sonuçlarını belirliyor. Siteniz hakkında sosyal medyada ne kadar çok konuşuluyorsa o kadar ön sıralarda yer alıyorsunuz. Bunu sağlamak için Seeding çoğu zaman etkili bir yöntem olabilir. Ancak etkisini gösterebilmesi için bu hizmetin devamlı satın alınması gerekmekte. Bir hafta boyunca yüzlerce kez paylaşılan web sitesi hizmet alımının ardından hiç paylaşılmaz hale gelince arama motorları durumu algılıyor ve SEO açısından döktüğünüz paralar çöpe gitmiş oluyor.

Viralliğe Dikkat

Seeding ile reklam bültenleri ya da reklam tweetleri karıştırılmamalı. Seeding hizmeti tamamen viral bir şekilde yayıldığı taktirde başarıya ulaşacaktır. Bunun için de Seeding yapılan hesapların reklam yaptığı belli olmamalıdır. Eğer Seeding içeriklerini ajans tarafı hazırlıyorsa kampanyadan önce metinler mutlaka incelenmelidir.

Nicelik Değil Nitelik Önemli

Konu Seeding olunca bir çok ajans sitenizi milyonlara ulaştırmaktan söz eder. Bunu sağlamak için yüzlerce farklı hesap kullanıldığında bilin ki yüzlerce (bazen binlerce) sahte hesap üzerinden işlem gerçekleştirilecektir. Özellikle ne tür Facebook ve Twitter hesaplarından Seeding işleminin gerçekleştirileceği, hangi bloglarda yayınlanacağı, ortalama olarak ne kadar geri dönüş sağlanacağı anlaşmadan önce rapor olarak sunulmalıdır. Ancak unutmayın ki bu işlemleri hakkıyla yapabilen ajans ya da freelancer sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın