En Etkili Google Ads (Adwords) Reklamları Nasıl Verilir?

Yazar: 4 sene önce yayınlandı

Adwords bir çok markanın ana dijital pazarlama kanalı. Adwords reklamlarının optimizasyonu ise markaya onbinlerce lira kazandırabilecek bir geliştirme. Adwords reklamlarının optimizasyon süreci ise hiç bitmeyecek bir yolculuk. Adwords reklamlarını optimize ederken neler yapılmalı, nelere odaklanılmalı bahsetmek istiyorum.

Google Ads Reklamı Nasıl Verilir?

Geçenlerde bir müşteriye teklif gönderdim. Göndermez olaydım. Adwords hesabı bir kez kurulan bir şey değil mi? Neden her ay ücret ödemeliyim diye bir dönüş aldım. Ne yazık, insanlara neler anlatmışlar…

Google Ads Panelinizi Her Gün Kontrol Etmelisiniz

Öncelikle Adwords içerisinde alarmlarınızı aktif etmelisiniz. E-mail uyarılarıyla birlikte Adwords hesabınızdaki anormallikleri uyarı olarak almalısınız. Günlük olarak Search Lost kolonu üzerinden bütçenizi artırsaydınız daha ne kadar gösterim alabilirdiniz sorusuna cevap aramalısınız. Günlük gösterim kaybı bizim için en önemli metriklerden birisi. Zira search reklamlarında -eğer dönüşümü yüksek anahtar kelimelerse- hiç bir gösterim kaybına tahammülümüzün olmaması gerekiyor.

Reklam zaman planlaması sekmesinden saat sekmesinde hangi reklamların hangi saatlerde daha çok bütçe tükettiğini inceleyebilirsiniz. Bu sekme üzerinden reklamlarınızı daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Örneğin kendi reklamlarımda gece 03.00-04.00 arası gelen tıklamalarda dönüşüm oranlarım çok düşük olduğundan dolayı gece reklamlarını kapadım.

Gösterim kaybınız yüksek olduğunda eğer bütçe artırımı gerçekleştiremiyorsanız, reklamınızı hızlandırılmıştan standarta çekebilirsiniz. Böylelikle az da olsa bütçeyi daha verimli kullanmış olursunuz. Diğer yandan anahtar kelimenizi ilk sıra yerine ilk sayfaya göre fiyatlandırarak gösterim oranınızı artırabilirsiniz. Bir çok anahtar kelimede ilk sıra yerine ilk sayfada olmak yeterli olacaktır. Özellikle fiyat kıyaslanan bir alanda iseniz kullanıcılar birden fazla sayfayı muhakkak inceleyeceklerdir.

Google Ads Reklamlarında Otomasyon Nasıl Yapılır?

Tekliflendirme stratejinizde ise muhakkak otomatik bidleme seçeneklerini kullanmanız gerekiyor. Otomatik bidleme olmadan süreklilik arz eden bir Adwords yönetimi sağlamanız çok zor. Bu konuda Kenshoo gibi bir yazılım kullanmanın yanı sıra Adwords’ün kendi otomatize bidleme seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Bidlemeyi nasıl otomatik olarak optimize edeceğinize ise günlük olarak anahtar kelimelerdeki sıralamanıza ve CPA değerinize göre belirlemelisiniz.

Google Ads Reklamlarında A/B Testleri Yapmayı Unutmayın

Öncelikle negatif anahtar kelime optimizasyonuna biraz çalışmak gerekiyor. Bu konuda Karooya ya da Adnabu kullanabilirsiniz. Tabi daima bu işlemi manuel de gerçekleştirebilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri kampanya ya da reklam grubu düzeyinde haftalık olarak listeye eklemeniz oldukça önemli. Zira bu sayede daha mantıklı arama sonuçlarında yer alabileceksiniz. Tabi tüm anahtar kelimeleriniz tırnak içinde ise çok da gerek olmayacaktır.

A/B testleri çok kritik! Aynı sayfaya yönlendireceğiniz farklı reklamlarla reklamları test etmeniz, aynı reklamlarla da farklı landing pagelere gerçekleştireceğiniz yönlendirmelerle landing pagelerin kalitelerini ölçümlemeniz oldukça önemli. A/B testlerinde başarı kriterini ölçümlerden dönüşüm oranlarını Kissmetrics ile kıyaslayabilirsiniz.

Yine reklam uzantılarınızı da ara ara kontrol etmelisiniz, hepsi çalışıyor mu? A/B testi için eklediğiniz uzantı onaylandı mı? Bildirim maillerinde çoğu zaman uyarılar gelmeyebiliyor.

Görüntülü reklam ağındaki reklamlarınızın gösterildiği yerleri de haftalık olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer reklam remarketing reklamı değilse, tek tek tüm siteleri incelemeniz sizin faydanıza olacaktır. Özellikle oyun siteleri bizim için tam bir baş belası. Eğer çocuklara yönelik bir ürün satmıyorsanız, büyük ihtimalle o reklamı gören kişi, babasının telefonuyla oyun oynayan bir çocuk. Siteleri negatife eklerken güzel bir oyun siteleri listesine ihtiyacınız olacak.

Google Reklamları Aylık Olarak Nasıl Optimize Edilmeli? 

Özellikle yeni bir hesabı yönetmeye başladığınız anda müşteri, “abi ne yaptın? Optimize ettin mi? Artık daha az ödeyeceğiz değil mi?” diye sıkıştırmaya başlar. Uzun uzun anlatmak gerekiyor her seferinde. Bir reklamın başarılı olup olmadığını anlamak için 2-3 gün yetmez diye. Özellikle arama hacmi düşük olan kelimelerde bu süre bir ayı bulacaktır. Reklamı yeteri kadar yayında tuttuktan sonra, reklamın hayatına devam edip etmeyeceğine karar vermek gerekiyor.

Reklam zamanlamasında da özellikle B2B müşterilere hizmet veren müşterilerimde, Cumartesi ve Pazar günleri dönüşüm oranlarının çok ciddi düştüğünü gözlemledim. Bazen bazı markalarda güne göre reklamları kapamak gerekebiliyor. Bunu da aylık raporlarınızda görüp kararını vermelisiniz. Yine bir benzeri durum da Yer sekmesinden görülecek olan coğrafi rapor kısmı için geçerli. Gerçekten reklamınızın Afganistan’dan tıklanmasına gerek var mı? Google Analytics üzerinden de doğrulayarak coğrafi bazlı dönüşüm oranlarını incelemeniz oldukça önemli. Yurt dışı odaklı çalışan müşterilerimde gözlemlediğim sorunlardan birisi de bu. Örneğin Arap müşteriler iyi dönüşüm bırakıyor fakat hangi şehirler ya da ülkelerden? Kuveyt’ten muhteşem dönüşler alırken, Irak’ta dibi boylayabiliyoruz. (Bunun kullanılan dildeki farklılıkla da ilgisi var)

Google Ads Reklamları ve Lifetime Value Değeri 

Reklamlarınızda cihaz katmanında eğer mobilden daha iyi dönüşüm alıyorsanız (genellikle de öyle oluyor) mobildeki teklif oranlarını %15 artırabilirsiniz. Bu sayede cihazlar bazında da daha iyi dönüşler alabilirsiniz.

Temelde ise size önerim şu; öncelikle bir kullanıcının size sağlayacağı ortalama kârı hesaplayın. Bu hesabın ardından bir kullanıcının edinim maliyetini çıkarın. Bu ortalamalar size yol gösterici olacaktır. Bunun ardından hangi kampanyanın başarılı, hangisinin başarısız olduğunu daha net görebilirsiniz. Genel bir ortalama olarak 1e3 kazandırmıyorsa başarısızdır diyebiliriz.

Kitap Önerisi: Google Adwords – Aykut Alçelik

Google’a yatırdığınız parayı en etkili şekilde yönetmek ve optimize etmek için Adwords Danışmanlığı almak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Öncelikle elinize sağlık, internetteki yazıların ortalamasından üzeride bir yazı olmuş. Ufak bir ekleme de ben yapmak isterim. Bahsetmiş olduğunuz gibi oyunlar tam bir baş belası. Hatta uygulama içindeki reklamların da aynı şekilde performanssız olduğunu görüyoruz çoğu zaman. Tüm uygulamalar içerisinde Adwords reklamı göstermek istemeyen kişiler, hariç tutulan yerleşimlere adsenseformobileapps.com adresini ekleyerek bu konuda büyük oranda sonuç elde edebilirler.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • teşekkürler

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Faydalı bir içerik oldu. argedizayn.com olarak teşekkür ederiz.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın