SEO Ajansı Nedir? SEO Ajansı Ne İş Yapar?

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Başlamadan önce söyleyeyim; hayır, bu yazının sonunda işte bu yüzden bizi tercih etmelisiniz yazmayacak.

SEO kesin formülleri olmayan bir konu olup herkes kendi tecrübelerine göre hareket ettiğinden olsa gerek insanların çok kolay kandırılabildikleri bir konu. Dijital bir girişim kuracağım diyerek yola çıkmış herkes bu SEOculardan bir tokat yemiştir mutlaka. Peki ajans seçimini gerçekleştirirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, hangi soruları sormalıyız?

Öncelikle çalıştığınız SEO ajansının gizli formülleri varsa iki kere düşünmelisiniz. Gerçekten kaliteli bir SEO ajansı ile çalışıyorsanız tüm çalışmalar şeffaf olacaktır. Bir ajansla çalışmaya başlamadan önce ajansın sözleşmesini de incelemek gerekiyor. Çalışacağınız ajansın ne derece profesyonel olduğunu ya da müşterisini ne kadar düşündüğünü sözleşmesinden pekala anlayabilirsiniz. Tabi “sözleşme mi? O da ne?” diyenlere “ajans” demeyi bıraktığımı farketmişsinizdir.

SEO Ajanslarından Gelen Teklifler Nasıl Değerlendirilmeli?

Ajansa sormanız gereken ilk soru “stratejiniz ne olacak” olmalı. Stratejiden anladıkları sadece sizi hangi kelimede ilk sıraya taşıyacaklarını iddia etmeleriyse hemen kaçın! SEO ajansı size teklif vermeden önce muhakkak siteniz hakkında bir ön analiz gerçekleştirmiştir. Bu analize dair sorular sorabilirsiniz;

 • Kaç sayfanın teknik olarak optimizasyona ihtiyacı var?
 • Her ay kaç farklı sayfayı optimize edeceksiniz?
 • Aylık kaç adam/gün bizim için harcayacaksınız?
 • Ayda kaç yeni landing page hazırlayacaksınız?
 • Ayda kaç iç ve dış linkleme sağlanacak makale hazırlayacaksınız?
 • Aylık raporlarınızı ayın kaçında göndereceksiniz ve kapsamı ne olacak?

Elbette SEO ajansı için en önemli iş içerik.

 • Var olan içeriğimizi mi düzenleyeceksiniz yoksa yeni içerikler mi oluşturacaksınız?
 • Hazırlayacağınız yeni landing pageler sözleşmemize dahil mi?

Tabi linkleme de önemli.

 • Backlinkleri nasıl elde edeceksiniz?
 • Bu sorunun cevabı tamamen tahmin olacaktır ama yine de sorulmalı. Ayda kaç yeni backlink beklemeliyiz?
 • Backlinklerin sağlanacağı adreslere dair bir veri havuzunuz var mı?

SEO Ajansınızın SEO Ekibinde Kimler Var?

En önemli soru: Çalışacağım ekiple tanışabilir miyim? Yoksa işlerimi vereceğiniz kişiler stajyerler mi?

 • Halihazırda rakiplerimizle çalışıyor musunuz?
 • Rakiplerimizle önceden çalıştınız mı?
 • Eğer çalışmadıysanız sektörümüzle ilgili bir networke sahip misiniz?
 • Sektörümüzle ilgili önceden yazdığınız makaleleri görebilir miyiz?

Projeyi takip için,

 • Ne kadar sürede bir toplantı gerçekleştireceğiz?
 • Hangi proje takip yazılımını kullanacağız? (Trello, Asana, Basecamp vb.)

Hedefler,

 • Ne kadar süreli bir çalışma sonucu ne kadarlık bir yükselme bekleyebiliriz? Tabii ki yalnızca tahmin.
 • Elinizde case studyler var mı?

SEO Raporlaması Nasıl Yapılıyor?

 • Raporlama için hangi toolları kullanıyorsunuz?
 • Raporlamanız yalnızca tooldaki datayı export etmek mi olacak? Yorumlayacak mısınız?

Soruların bazılarının net cevapları olmayacaktır, zaten mesele de ajansın sorularınıza nasıl cevap verdiğini yorumlamakta.

Sizin ajansınıza sorduğunuz sorular neler?

Kurumunuzda SEO Eğitimi ile satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek ister misiniz?

SEO Yönetimi Nedir? 

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu teriminin tarihi sosyal medyadan önceye dayanıyor. Sosyal medyanın daha adı dahi bilinmezken insanlar Google amcayı kandırmaya çalışıp arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmaya çalışmaktaydı. Eskiden rekabetin az olması sebebiyle SEO uzmanları biraz daha başarılıymış gibi görünmekteydi. Şimdi ise herkes SEO yapıyor. (yaptığını iddia ediyor) Birçokları ise Google’ı aldatma yoluna gidiyor. “20 TL’ye kurumsal web sitesi yapılır, 30 TL’ye Google’da ilk sıraya çıkılır” tarzı ilanların sayısı gitgide artıyor. Görece daha büyük ajanslarda SEO’nun önemini kavradıkça bu işe girer oldular ancak “gerçek” SEO Uzmanını bulmak bir hayli zor olduğundan müşteriler kime güveneceğini de şaşırmış durumda.

SEO Ajanslarının İddiali Hedeflere İnanmayın

“Google’da 1 ay içerisinde belirlemiş olduğunuz kelime 2.sıraya yerleşecek” oldukça iddialı bir cümledir. Hiçbir SEO uzmanı belirlenen kelimeyi kaçıncı sıraya çıkaracağını garanti edemez. Eğer işin içinde böyle bir garanti sözkonusu ise muhakkak inorganik bir operasyonda mevcuttur. Eğer Google’ı kandırmaya yönelik bir çalışma yapılırsa Google bir sonraki algoritma değişikliğinde web sitenizi Sandbox’a düşürür. Bu da en az 1 yıllık kayıp demek. 1 yıl boyunca web siteniz arama sonuçlarında gösterilmez. Biraz daha az ücret ödemek adına web sitenizi güvenilmez eller bırakmamalısınız.

SEO Ajanslarıyla Çalışmak Uzun Vadede Etkisini Gösterir

Ajanslarla çalıştığınızda sosyal medya ya da reklam yönetimi gibi hizmetlerde sonuçları hemen görebilirsiniz. Ancak SEO’da bir sonuç elde edebilmek için en az 6 aylık bir süre gerekmektedir. Bu nedenle de bir çok SEO hizmetinin sözleşmesi 6 aylık periyotlar için geçerli olur.

SEO Yöntemlerini Öğrenin, SEO Ajanslarını Daha İyi Yönetin

Çok profesyonel bir ekibimiz var, referanslarımız şunlar gibi sözlere kanmaktansa onlara SEO çalışmalarını yaparken hangi yöntemleri izleyeceklerini sorun. Genellikle mecraya hakim değilseniz anlamayacağınız türden terimler kullanacaklardır. İşte o noktada backlink alımı yapıp yapmayacaklarını sorun. Eğer onbinlerce web sitesinden backlink alacaklarını söylüyorlarsa işte az önce bahsettiğimiz Google Sandbox’a yolunuz göründü demektir.

SEO Ajansı ile Çalışmak Ucuz Olamaz

SEO’nun yapılabilmesi için web sitenizin farklı mecralarda tanıtımının yapılması gerekmekte. Bu tanıtımın hangi yollarla yapıldığı oldukça önemli. Eğer web sitenize hit çekmek için milyonlarca spam mail göndereceklerse ya da içeriğinizle hiç ilgisi olmayan sitelerde adınıza linkleme yapılacaksa siz Arama Motoru Optimizasyonu yaptırmasanız daha iyi olur. Eğer gerçekten izinli bir mailing yapılacaksa, tam olarak size uygun web sitelerinden linkleme yapılacaksa her bir siteye ayrı ayrı ücret ödeneceğinden SEO’nun maliyeti oldukça yüksek olacaktır.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Hocam en yakın zamanda sizi sahnede dinlemek istiyorum.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın