QR Kod Nedir?

QR kodlar artık her yerde karşımıza çıkar oldu. Mobil kullanım oranı arttıkça mobil web sitelerine müşterilerini yönlendirmek isteyenler her geçen gün daha fazla QR kod kullanmaya başladılar.

Peki QR kod nedir ne işe yarar?

QR kod “Quick Response” Çabuk Tepki kelimesinden ismini almış 2 boyutlu bir barkoddur. QR kod ile mobil web sitemize hareketlilik katabileceğimiz gibi kartvizitte dağıtabiliriz. Bir kişinin telefon numarasını, mail adresini, adını, soyadını tek tek telefona yazmak yerine QR kodunu okutmak çok daha pratik bir işlem. QR teknolojisini kullanarak zamandan kazanmak mümkün.

Gelinen noktada çalıştığınız kurum her ne üzerine olursa olsun kartvizitinizde mutlaka bir QR kod bulunmalı. Peki QR kodları nasıl oluşturacağız?

QR kodlar nasıl oluşturulur?

Bu alanda en çok kullanılan sistemlerden biri Kaywa. Kaywa ile;

 • URL
 • Yazı
 • Telefon Numarası
 • SMS
 • Rehber Kişisi

için kodlar oluşturabilirsiniz. Güzel yanı ise bu sistemin ücretsiz olması. Aşağıda aynı sistemle oluşturduğum bir rehber kişisi kodu bulunmakta. Bu QR kod Version 10 (57×57) formatında. Tek yapmanız gereken sisteme girmenizin ardından ilgili seçeneği seçip bilgilerinizi doldurmanızı ve Generate butonuna basmanız.

qr-kodu-nedir

QR Kodlarla ilgili daha ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki sunumu inceleyebilirsiniz.

Renkli ve Logolu QR Kodlar Oluşturmak

QR kodları siyah-beyaz kullanmak yerine tasarımınızla daha ilgi çekici hale de getirebilirsiniz. Renkli QR kodlar kullanmak bu yöntemlerden birincisi. Renklendirilmiş QR kodlar okutulurken herhangi bir sıkıntı yaşatmaz çünkü kodda önemli olan şekillerin boyutları, yerleri ve birbirine oranlarıdır.

QRStuff

Bu site üzerinden renklendirilmiş QR kodlar oluşturabilirsiniz.

 • URL
 • YouTube Video
 • Google Maps Lokasyon
 • Twitter
 • Facebook
 • LinkedIn
 • FourSquare
 • AppStore Download
 • iTunes Link
 • Yazı
 • Telefon Rehberi için Kişi
 • Skype Araması
 • SMS Mesajı
 • Email Adresi

gibi farklı verileri QR kodların içine yerleştirip dilediğiniz renkte yayınlayabilmektesiniz. En güzel yanı da ücretsiz olması.

qr-colorful

Peki renkli QR kodları güzel ama kodun içine kendi logomuzu da yerleştirsek üstüne bir de küçük kareler yerine farklı şekiller kullanabilsek güzel olmaz mıydı? Üstüne bir de ücretsiz yapalım mı bunu? Aşağıda Semiyun için hazırladığım bir QR kod bulunmakta.

unitag_qrcode
Unitaglive

Unitagı kullanarak yazı, web sitesi, etkinlik, SMS, yer paylaşımı gibi verileri logonuzu da ekleyerek oluşturabilirsiniz. Kullanacağınız renkleri çeşitlendirebilir, kullanılan şekilleri ve köşelerdeki gözleri farklı hallere getirebilirsiniz. Buradaki şekiller de bana yetmez ben özel olarak yapacağım derseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

QR Kod Okutucular ve QR Kod Güvenliği

QR kodları artık sık sık görmekteyiz. Peki bu QR kodlar nasıl okutulurlar? En iyi QR kod okuyucusu hangisidir?

QR kodları okuyan yüzlerce yazılım bulunmakta. Ancak hepsi QR kod okuma işleminde çok başarılı değiller. Kimisi renkli QR kodları okuyamazken kimisi zarar görmüş, buruşmuş, yırtılmış kodları okuyamamakta. İşte sizin için en kaliteli QR kod okuyucular;

Android için;

iOS için;

BlackBerry için;

Windows Phone için;

Symbian için;

 • QR Code Scanner Ücretsiz

QR kodları okuturken dikkat etmemiz gereken bir durum söz konusu. QR kodun bizi nereye yönlendireceğini okutmadan bilemiyoruz. QR kodu hazırlayan kişi yönlendirilen sayfaya exploitler ya da virüsler yerleştirmiş olabilir. Bunun için QR kodu okutmadan önce mutlaka cihazınızda bir antivirüs programı bulundurmanızı öneririz. Ayrıca bir çok QR kod okunurken sizin rehberinize, konum bilginize ve sosyal ağlarda çeşitli bilgilerinize erişebilmekte. Bunun için QR kodları okutmadan önce kaynağın güvenilir olup olmadığını düşünmelisiniz.

QR Kod Analizleri Nasıl Yapılır?

Başarılı bir kampanya yapmak kadar onun sonuçlarını, raporlarını sunabilmekte oldukça önemli.

QR kodunuzu kaç kişi okutmuş, okutanların demografik özellikleri nelermiş gibi spesifik bilgilere kampanyalarınız sonunda ihtiyaç duyacaksınızdır. QR kodlar hakkında istatistikleri edinmenin bir kaç yolu var. Bunlardan ücretsiz olanını şu şekilde açıklayabilirim;

QR kodunuzda bir URL verecekseniz öncelikle bit.ly ya da goo.gl gibi bir site kullanarak linki kısaltın. Kısalttığınız link ile kaywa gibi bir QR kod oluşturucu sitesinde QR kodunuzu oluşturun. QR kod her okutulduğunda kısaltılmış linke bir yeni tıklama gelmiş olacağından pratik bir şekilde kaç hit almışsınız takibini yapabilirsiniz. goo.gl üzerinden linkinize tıklayanların kullandığı cihazları, tıklama zamanlarını, tıkladıkları ülkeleri ve kullandıkları işletim sistemlerini inceleyebiliyorsunuz.

QR kod tıklama analizlerini daha ayrıntılı şekilde elde etmek için,

gibi sistemler kullanabilirsiniz. Ancak bu sistemler ücretli.

Ücretsiz olarak URL takibi yapabileceğiniz bir diğer sistemde Google Analytics. Analytics için öncelikle bir link kısaltma servisi ile linkimizi kısalttıktan sonra QR kodumuzu oluşturup buradaki adımları uygulamamız yeterli oluyor.

qr-code-google-analytics

QR Kod Nerelerde Kullanılır?

QR kodlar da diğer her sistem gibi bir amaç hedeflenerek kullanılmalı. İnsanların sadece meraklarından sizin oluşturduğunuz QR kodu okutmasını bekleyemezsiniz. Oluşturduğunuz QR kod muhakkak bir kampanya ya da ayrıcalıkla beslenmeli. Bunun duyurusu da QR kodunuzun yanında bir yerde uygun bir şekilde anlatılmalı.

QR kodu mucizevi bir sistem olarak algılanmamalı. Diğer tüm sistemler gibi bu da sitenize hit çekmek için kullanılan bir araç sadece. Bu aracı kullanmak firmanızı ya da sizi çok fütürist gösterecek diye bir şey yok. Bu tamamen sizin kullanım şeklinize göre değişecektir.

QR Kod Nasıl ve Nerede Kullanılmamalı?

Can güvenliği gibi bir durum söz konusuyken güvenmeniz gereken şey QR kodlar değildir. Aşağıdaki fotoğrafta bir havaalanında ki yasaklı maddeler hakkında bilgiler veriliyor. QR güzel bir araç ancak her uçağa binen insanın QR kod okuyucusu olacak diye bir şart yok.

QR kodları okutmak için sabit bir görüntü yakalamak gerekli. Tıpkı hareket eden bir cismin fotoğrafını çekmek ne kadar zor ise QR kodlar içinde aynısı geçerli. Hareket eden bir ilanın üstündeki QR kodu okutmak oldukça zor olacaktır. Örneklerde olduğu gibi en ufak bir rüzgar hareketinde dönecek olan bir reklam panosundaki ya da bir ralli aracındaki QR kodları okutmak şuanki teknolojiyle pekte mümkün değil.

Qr-market qr-rally
QR kodlar evet çok güzel, oldukça çekiciler ancak bu teknolojiyi her alanda kullanmak o kadarda şart değil.

qr-toilet

Aşağıdaki fotoğraf bir havaalanından. Monitörün sağ alt köşesinde bir QR kod bulunmakta. Bu QR kodu okuttuğunuzda uçağınızın kalkmasına kaç dakika var görebiliyorsunuz. Ancak burada iki problem var. Birincisi monitör ile kameranız arasındaki frekans farklılığından oluşan ekran dalgalanması. Bu dalgalanma sebebiyle kullanıcı QR kodu okutamayacaktır. İkinci problem ise yolcunun uçağa geç kalıp kalmadığını öğrenmek için QR kod okutması gerçekten de en efektif çözüm değil bence.

thats-totally-how-i-want-to-find-out-if-my-flight-is-delayed
QR kodu yerleştirdiğiniz yerin önemi çok fazla. Telefonunuzun kalitesi ve QR kodun büyüklüğüyle orantılı olarak kodun okunulabilirliği de değişmekte. Çok uzakta ya da çok küçük QR kodları okutmak pek mümkün olamayabiliyor. Tabi uzaktaki QR kodların farkedilebilmesi de önemli.

qr-kod-uzak

QR kodlar öncelikle mobil web sitenize kullanıcı çekmek için kullanılmaktadır. Mobil sitenize mobil sitenizin içinden kullanıcıyı QR kodla çekmek pekte işe yarar bir yöntem olmayacaktır.

qe-iphone
Aşağıdaki fotoğraf bir metro istasyonundan. Metro istasyonlarında genellikle güvenlik sebebiyle jammerlar bağlantıları keserler. Yani metro istasyonundaki QR kodu okutsanız dahi telefonunuz mobil şebeke olmadığından sizi bir web sitesine yönlendiremeyecektir. QR kodunuzu koyacağınız yerin özelliklerine dikkat etmelisiniz.

qr-kod-metro
QR kodlar renklendirilebilir oldukları için de tasarımlarda sık sık kullanılır oldular. Ancak renklendirirken ve afiş tasarımını yaparken kodun dikkat çekiciliğine de dikkat etmelisiniz. Kullanıcının kodunuzu okutması için önce orada bir QR kod olduğunu farketmesi gerekmekte.

qr-kod-colorful
QR kodlar “her zaman her yerde kullanılır” diyip kendinizi fazla kaptırmayın. Bazen bir link vermek çok daha yararlı olacaktır. E-mail imzanızda QR kod olmasa da olur.

qr-code-mail
“Sosyal Medyada Bizi Takip Edin” temalı araç giydirmelere sık rastlamaya başladık. Bunlar oldukça dikkat çekici ve oldukça da etkililer. Ancak QR kodlar için aynısını söylemek biraz daha zor. Trafikte sürücünün telefonunu çıkarıp aracınızın arkasındaki QR kodunu okutmasını beklemek en azından etik olarak uygun değil.

qr-code-van
Sonuç olarak QR kodunuzu yerleştireceğiniz yeri önceden belirlemeli ona göre tasarımı yapmalısınız. QR bu her yere gider diye düşünmek yerine her alana özel yaklaşırsanız kampanyalarınızda daha başarılı olacaksınızdır.

(Görseller QR kod üzerine çalışmalar yapan web sitelerinden alınmıştır.)