Markalar İçin Doğru Google Ads Uzmanı Bulmanın İpuçları

Yazar: 1 sene önce yayınlandı

Doğru Bir Google Ads Uzmanı Bulmak Markanıza Ne Yarar Sağlar?

Dijitalleşen dünyada, markanızın dijital ortamda görünürlüğünü artırmak ve bundan maksimum faydayı sağlamak için Google Ads arayüzüne hakim olmanız ya da konunun uzmanları ile çalışmanız gerekir. Google Ads konusunda deneyimli değilseniz, tüm süreçleri yönetebilmek sizin için oldukça zor olacaktır. Bir Google Adwords Uzmanı güncel adı ile Google Ads Uzmanı, deneyimlerinden yola çıkarak geliştirdiği pazarlama stratejileri ile markanıza en uygun bütçe ile maksimum faydayı sağlayacak kişidir. Google Adwords Danışmanlığı almak, Google reklam ağında markanızın tüm süreçlerinin yönetilmesi ve bunun size raporlanmasıyla birlikte marka değerinizi yükseltebileceğiniz anlamına gelir.

Google Adwords Uzmanı Nedir?

Google Adwords, Google’ın internet reklamcılığı hizmetidir. Google Adwords Uzmanı ise, web sitenizin internet reklamcılığı sürecini yöneten kişidir. Markanızın dijital ortamda görünürlüğünü sağlamak ve bu sayede de satışlarını artırmak için doğru stratejilerle planlamalar yaparak size raporlamalar sunacak alanında uzman kişidir.

Google Adwords Uzmanı Ne İş Yapar?

Çalışmaya karar verdiğiniz Google Ads Uzmanı sizin için rakipleri analiz eder, reklam stratejisini ve planlamasını oluşturur, reklamı aksiyona dönüştürür ve sonrasında da performans takibini ve raporlamasını yapar.

Google Adwords Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bir Google Ads Uzmanı ile çalışmanın çeşitli yolları olduğu için maaşları için de kesin bir bilgi verebilmek mümkün değildir. Markanın bünyesinde, Google Ads Uzmanı olarak istihdam eden kişiler ortalama olarak 3.000-10.000 TL arasında maaş almaktadır. Freelance bir uzmanla ya da bir ajansla çalışmak ise sizin isteklerinizle uzmanın çalışma koşullarına göre şekillenen bir ücretlendirmeyi çıkardığını söyleyebilirim.

Google Ads Uzmanı Bulmanın İpuçları

İyi bir Google Ads Uzmanı ile çalışmak için seçenekleriniz; freelance çalışan biriyle anlaşmak, bir ajans ile anlaşma yapmak ya da alanında uzman birini markanızın bünyesinde çalıştırmak üzere işe almak şeklinde sıralanabilir. Markanız için en doğru Google Adwords Uzmanını bulmanız için burada bahsedeceğim ipuçları, size bir yol haritası oluşturabilir. Bu yol haritası, nereden başlayıp, nasıl ilerleyeceğiniz ve karar aşamasında önem vereceğiniz noktaları hatırlamanız konusunda fayda sağlayacaktır.

 1. Her Şeyden Önce Araştırma Yapmak

İyi bir Google Ads Uzmanı ile çalışmaya karar verdiğiniz an en temel ve en iyi başlangıç araştırma yapmaktan geçer. Yapacağınız detaylı bir araştırma, önce eleme yapabileceğiniz bir listeniz olmasını sonrasında da nihai kararınız olan ismin elinizde olmasını size sağlayacak ilk adımdır. Google’da yapmış olduğunuz arama sizlere, ücretli ve organik olmak üzere birçok seçeneği sunacaktır. İlk yöneleceğiniz kişi, tüm bu sonuçların en üstüne çıkmış olandır. İlk sıralarda yer alan, Google Adwords Uzmanı seçenekleri, sizin bir teklif almak için öncelikli olarak iletişim kuracağınız kişilerdir.

İhtiyaçlarına Yönelik Kesin Olma

Bir Google Ads Uzmanına neden ihtiyaç duyduğunuzu, amacınızın ne olduğunu kesinleştirmeniz hassas bir noktadır. Aksi takdirde, istemediğiniz sonuçlar hem markanızı hem çalıştığınız uzmanı zor durumda bırakacaktır. Hedefinizi başlangıçta belirlemeniz, kendinize uygun kişiyi bulmanız da son derece önemli bir adım olacaktır. Kendinize, neye yönelik bir hizmet istediğinizi ve bu hizmetin sonucunda ne umduğunuzu sormanız, karşınızdaki kişiye ifade edebilmek için de son derece yararlı olacaktır.

Teklif İsteme

Çalışacağınız Google Adwords Uzmanına karar vermeden önce araştırma aşamasında, Google Adwords danışmanlığı teklifi istemeniz işlerin nasıl yürüyeceğine dair size fikir verecektir. Teklif isteme konusunda önemli nokta, ayrıntılı bir teklif istemenizdir. Bu ayrıntılı teklif, markanız için istediklerinizin Google Adwords Uzmanı tarafından size tanımlanması, neyin ne zaman yapılacağı ve size dönüşünün ne şekilde olacağını belirten bir planlama sunmasıdır. Bir anlaşma sağlanması durumunda da, önceden alınan ayrıntılı teklif, sonradan çıkacak yanlış anlamaları çözümleyecek bir yazılı belgeniz olmasını sağlar.

Sektördeki Deneyimlerine Göre Referans Oluşturma

Deneyimin neredeyse her meslekte olduğu gibi bir Google Ads Uzmanı söz konusu olduğunda da, en önemli kriter olduğunu söylemek mümkündür. Yaptığınız arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan Google Adwords Uzmanı iyi bir referans oluşturacak olmasına rağmen geçmişte yaptığı işlere ve günümüzde çalıştığı markaları araştırmak faydalı olur. Ancak bu aşamadayken hatırlamanız gereken ilk şey, başka bir markaya sağlanan olağanüstü deneyim sizin markanız için aynı sonucu vermeyebilir. Sektörel ya da projesel farklılıklar olabileceği için başkaları ile sağlanmış başarıların size her zaman garanti sağlayamayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sektörde Uzmanlar mı?

Seçeceğiniz Google Ads Uzmanı, markanızın yer aldığı sektörde uzmanlaştıysa diğer seçeneklerinizin otomatik olarak önüne geçecek duruma gelmelidir. Bu durum, sektördeki müşteriyi nerede, ne şekilde bulacağını ifade eder. Hedef kitlenize doğru yerde seslenmek, onları markanıza çekmenin en iyi yollarından biridir. Dolayısıyla, bulunduğunuz sektörde maksimum deneyim sağlamış bir uzman, markanıza da maksimum faydayı sağlayabilir.

Bütçe Uyumluluğunuz Tutuyor mu?

Google Ads çalışmanız için bütçe belirlemeniz yolun başında yapmanız gerekenlerden biridir. İyi düşünülmüş bir bütçeniz olmazsa, hayal ettiğiniz kampanya sonuçlarına ulaşamayabilirsiniz. Çalışacağınız Google Adwords Uzmanının size vereceği teklifte, elbette ki bütçe uyumluluğunuz bakacağız ilk iş olacaktır. Ancak, bu noktada bir Google Ads Uzmanının planladığı bütçenin istekleriniz doğrultusunda, sizin için daha doğru bir bütçe olacağını söyleyebilirim. Çalıştığınız uzman, aynı zamanda bütçenizi ne zaman ve nasıl harcayacağınız konusunda da yardımcı olarak, bütçe planlamasına katkıda bulunur. O halde, Google Adwords Uzmanınıza güvenmeniz olumlu sonuçlar getireceğinden çalışacağınız kişiyi titizlikle seçmenizi hatırlamakta fayda var.

Sadece Bütçe İçin Yapılan Tercihler Yıkıcı Sonuçlar Verebilir

Markanız için, minimum bütçe ile maksimum verimi almak istemeniz en doğal istektir. Ancak iyi bir bütçenin iyi bir kampanya yürütmenizi ve verimli sonuçlar almanızı sağlayacağını unutmamalısınız. Çok kısıtlı bir bütçe ile deneyimli ve alanında uzmanlaşmış bir Google Adwords Uzmanı bulmanız oldukça zor olacaktır. Bütçenizi, uzun bir süre kısıtlı tutmaya devam ederseniz, sektörel bilgiden ve deneyimden uzak kişilerle çalışmanız kaçınılmaz olacaktır. Aslında planladığınız bütçeyi, araştırmalarınız süresince aldığınız Dijital Pazarlama Eğitimi teklifleriyle karşılaştırıp bir güncelleme yapabilir, piyasaya uyum sağlayabilirsiniz. Böylece hem deneyimli uzmanlardan uzaklaşmamış hem de süreci verimli devam ettirebilmenize katkı sağlamış olursunuz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın