Instagram Reklam Verme Detaylı Anlatım

Yazar: 1 sene önce yayınlandı

Instagram Reklamı Nedir?

Marka bilinirliğinizi ve organik trafiğinizi artırmak, ürün tanıtımı yapmak, potansiyel hedef kitlenize ulaşmak için yaptığınız bir ödeme karşılığında içeriklerinizin tanıtımının yapılmasına en temel haliyle reklam çalışmalarınızdan biri de Instagram reklamıdır. Instagram’a vereceğiniz bir reklam, potansiyel hedef kitleniz dışındaki kitleye de ulaşarak beklemediğiniz fırsatlarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Instagram reklamlarının normal gönderilerden tek farkı “sponsorlu” ibaresi bulunmasıdır. Instagram reklam verme, başarılı sonuçlar getirdiğinden günümüzde oldukça popüler hale gelmiş ve etkileşim için sıkça tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Bu yazımızda, Instagram reklam verme ile alakalı tüm sorularınızın cevabını vermeyi hedefliyoruz. Temel bilgiyi edindikten sonra dahasına ihtiyaç duyarsanız Sosyal Medya Eğitimi alabileceğinizi söylemekte fayda var!

Instagram Reklam Verme Nasıl Olur?

Instagram’da reklam vermek için iki yol vardır. Hangi yolu seçeceğinize karar vermeden önce hedef kitlenizi doğru zaman ve yerde nasıl bulabileceğinizi cevaplamalısınız. Instagram reklam vermenin ilk yolu Facebook yöneticisi ile reklam verme ikinci yolu ise doğrudan uygulama üzerinden reklam vermedir.

Facebook Yöneticisi ile Reklam Verme

Instagram, bir Facebook ürünü olduğu için iki uygulama birbirine entegre şekildedir. Instagram reklam verme için Facebook’u tercih ettiğiniz zaman sizden istenecek bilgi daha detaylı olacaktır. Facebook üzerinden vereceğiniz Instagram reklamı için takip edeceğiniz bir dizi işlem, aşağıdaki gibi olmalıdır.

Daha önce reklam oluşturduysanız, hızlı oluşturma seçeneği ile otomatik olarak devam edebilirsiniz.

İlk kez reklam oluşturacaksanız kılavuzlu reklam oluşturma sizin için daha rahat olacaktır. Bu aşamada Facebook size şu seçenekleri sunar;

 • Marka Bilinirliği
 • Erişim
 • Trafik
 • Video Görüntülenmeleri
 • Mağaza Trafiği
 • Dönüşümler ve Mesajlar
 • Katalog Satışları
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Hedef kitleyi belirleme; Girdiğiniz bilgilerle (demografik özellikler, davranış eğilimleri ve ilgi alanları) kitlenizi oluşturmuş olacaksınız.
 • Reklam alanını seçme; Instagram ya da Facebook’ta seçiminize göre gösterilecek.
 • Bütçe ve süre belirleme; Seçtiğiniz bütçeye göre reklamınızın aktif olacağı süre belirlenecek. Reklamın başarısı için hassas adımlardan biridir.
 • Reklamı onaylama; İçeriğinizi seçip, kopyasını belirleyip, reklam örneğini inceleyebilirsiniz. Ödeme yönteminizi seçip, onayladıktan sonra reklamınızı başlatmış olacaksınız.

Doğrudan Uygulama Üzerinden Reklam Vermek

Instagram reklam verme için ikinci yolumuz, doğrudan Instagram üzerinden reklamınızı vermektir. Oldukça kolay ve hızlı işleyen bu yöntem için Instagram hesabınız işletme hesabı olmalı ve bir Facebook sayfasına bağlanmalıdır. Bu yöntem için uygulayacağınız işlemler sırasıyla aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Reklamını yapacağınız gönderi için “Tanıtımını Yap” ibaresini tıklamalısınız. Elbette etkileşimi en yüksek olan gönderiyi tercih etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.
 • Reklamınızı kimlerin göreceğini ve içerik mesajınızı belirlemelisiniz. Eğer profiliniz bir Facebook hesabına bağlı değilse bu işlemden önce hesabınızı Facebook’a bağlamalısınız.
 • Hedef kitlenizi ve mesajınızı seçtikten sonra reklamınızın aktif olacağı süre ve bütçenizi belirlemelisiniz.
 • Bütün bu işlemlerden sonra reklamınızı oluşturmuş olursunuz ve Instagram herhangi bir topluluk kuralı ihlali olmaması için reklamınızı değerlendirmeye gönderir.
 • Değerlendirme tamamlandıktan sonra tanıtımınızın istatistiklerini profiliniz üzerinden inceleyebilirsiniz. Ön gördüğünüz verimi alamadığınız zaman tanıtımı dilediğiniz zaman durdurabilme seçeneğiniz olur.

Yeni Başlayanlar İçin Instagram Reklam Yönetimi Tavsiyeleri

Tanıtımınıza ve kazancınıza odaklanıp farklı bakış açıları kazandırabileceğiniz içerikleri es geçmeyin. Sosyal medyanın ruhu gereği, içeriklerinizde ayarında mizah kullanımı sizin için avantaj olabilir. Yalnızca kendi alanınızla ilgili yaptığınız paylaşımlar kitlenizin dışına açılmanız için kendi engelinizi oluşturmanız demektir. Güncel ve faydalı içerikler ile ilgi çekebilir sadece bunlar için bile trafiğinizi artıran bir kitleye sahip olabilirsiniz. Bu durumda da ummadığınız bir hedef kitleye bile sahip olabilirsiniz. İçerik paylaşımlarınızda hashtag kullanımı etkileşim oranınızı artıracak bir diğer önemli unsurdur. Kitlenize değerli hissettirmeyi asla es geçmeyin, sosyal medyada hedef kitle el üstünde tutuluyor bunu unutmayın. Bunun için çekiliş, yarışma ya da farklı oyunlar iyi fikir olabilir. “Bütün bunları tek başıma nasıl yapacağım? Teknik ve yaratıcı süreci doğru yer ve zamanda hedef kitlemle nasıl buluşturacağım?” diyorsanız alacağınız bir Sosyal Medya Danışmanlığı tüm sorularınızı cevaplayacak, sorunlarınızı giderecektir.

Instagram’da Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

Instagram’da verdiğiniz reklamlar ile markanızı görünür hale getirmenin pek çok avantajı mevcuttur. Bu avantajların, istatistiksel verilerle beslenmiş olanlarından diğerlerine doğru sıralamaya başlayalım.

 • 2021 Şubat verilerine göre aktif Instagram kullanıcı sayısı 1 milyar kişiyi aşmıştır.
 • Instagram kullanıcılarının %70’i bir markayı bulmak için burayı kullanıyorlar.
 • %80 oranında Instagram kullanıcısı da bir işletmenin Instagram hesabını takip ediyor.
 • Facebook’un aktif kullanıcı sayısı daha fazla olmasına rağmen Facebook’tan 10 kat fazla etkileşime sahip.
 • Instagram kullanıcılarının %60’ı Instagram sayesinde yeni ürünlerden haberdar ve haklarında bilgi sahibi olabiliyor.
 • Instagram’a vereceğiniz bir reklam potansiyel hedef kitlenizin dışına çıkıp sizi yeni bir kitle sahibi yapabilir.
 • Var olan hedef kitlenizin etkileşimini artırabilirsiniz.
 • Etkileşim istatistiklerine ulaşabildiğiniz için kitlenizin aktifliğini rahatlıkla takip edebilirsiniz.
 • Bilinen ve uzun süredir bilinen bir markaysanız bilinirlik düzeyinizi ciddi oranda artırabilirsiniz.
 • Yeni bir markaysanız hedef kitlenizin algısına yerleşebilir, markanız için merak uyandırabilirsiniz.

Instagram Reklam Formatları Nelerdir?

1. Görsel Reklam: Instagram reklam vermede, yaratıcı ve özgün olan tek bir görsel tercihiniz için yüksek dönüşüm oranlı bir sonuç elde edebilirsiniz. Instagram’da görsel reklam için uygun büyüklük 1080×1080, oran ise 1:1 olarak belirlenmiştir. Sade bir metinle hazırlanmış görsel daha dikkat çekici olacağından etkileşime olumlu etki gösterecektir. Görselinizin tahmini performansını text overlay aracı ile kontrol edebilirsiniz.

görsel reklam

2. Döngü Reklam: Birden fazla görselin bulunduğu kaydırılabilir reklamlardır. Görselin yanı sıra video da kullanabileceğiniz bu reklam türü ürün özellikleri ya da ürün kategorilerini göstermek için doğru tercih olacaktır. Döngü reklamda birden fazla yönlendirme sayfası ekleme seçeneği de vardır.

döngü reklam

3. Video Reklamı: Instagram’da video içerik tüketimi giderek artış gösterdiğinden reklamlarınızı video içerikle hedef kitlenize iletmeniz başarılı dönüşüm oranları sağlayabilir. Video reklam için önerilen video süresi 15 saniyedir. Ancak hikayelerde 60, akışta 120 saniyeye kadar video kullanmanızda bir sakınca yoktur. Videolar 600 pixel ve maksimum 4 GB olmalıdır. Tavsiye edilen en boy oranı ise 4:5 oranı ile dikeydir.

Video reklam

4. Hikaye Reklamı: Şuana kadar bahsettiğim 3 reklam modelini de uygulayabildiğiniz Instagram reklam verme formatı, hikaye reklamlarıdır. Görsel bir tasarım ve metin ile oluşturabileceğiniz ve hikayede yayınlayacağınız reklamlardır. Yapılan araştırmalar sonucu, kullanıcıların Instagram’a giriş yapınca ilk baktıkları kısmın hikaye olduğu saptanmış. Dolayısıyla, tercih edeceğiniz bir hikaye reklamının sonucu markanız olumlu etkilenebilir. Hikaye reklamlarınızın en boy oranı 9:16, görsel boyutu 1080×1920 piksel olmalıdır. Video ile yapacağınız bir hikaye reklamında da en boy oranı aynı şekildedir ve süresi de 60 saniye olmalıdır.

Hikaye reklam

5. Koleksiyon Reklam: Koleksiyon reklam formatıyla e-ticarette aktif rol alan Instagram’ın yeni bir satış modeli sunduğu reklam formatıdır. Videolar ve ürünlerin tek bir içerikte bir araya gelmesi koleksiyon reklam sayesinde oluyor. Koleksiyon reklam ile çoklu görsellerinizin üzerinde ürün fiyatlarını da gösterebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde herhangi bir yönlendirme olmadan ürün Instagram üzerinde incelenebiliyor.

Koleksiyon reklam

Instagram Reklamcılığında Kampanya Çeşitleri

Facebook ve Instagram, size reklam verme hedefinize göre birden fazla opsiyon sunar. Web sitenizin trafiğini artırmak için reklam verebileceğiniz gibi kullanıcı sayınızı artırmak için de reklamınızı verebilirsiniz.

Instagram reklamcılığında kampanya seçenekleri
 1. Trafiği Artırmayı Hedefleyen Kampanyalar

Trafik hedefiyle verdiğiniz reklamınızın sonucunu Facebook Ad Manager üzerinden bağlantı tıklamaları şeklinde görebilirsiniz. Instagram’daki reklamınızın mobil uygulamanıza ya da web sitenize kullanıcı trafiği çekmesi hedeflenir.

 1. Etkileşim Hedefli Kampanyalar

Etkileşim hedefli kampanyanızı 4 hedef için kullanabilirsiniz;

 • Gönderi etkileşimi
 • Teklif alımı
 • Sayfa beğenisi
 • Etkinlik yanıtı

Etkileşim hedefli yapacağınız kampanyada göreceğiniz Facebook Ad Manager ana metriği yani elde edeceğiniz sonuç, etkileşim sayısıdır. Bu metrikte, reklamınıza gelen yorum ve beğeni kullanıcılarını sayar. Aynı zamanda bağlantı linkini tıklayan ve ifade bırakan kullanıcıları da kaydeder.

 1. Potansiyel Müşteri Kampanyaları

Markanızın sunduğu ürün ya da hizmetle ilgilenecek potansiyel müşterilerini bulmak istiyorsanız tercih edeceğiniz hedefleme türü, potansiyel müşteri hedeflemesi olmalıdır. Bu hedefleme için içerisinde telefon numarası, mail adresi, yaşı vb. bilgilerden hangilerini talep edeceğiniz bir form doldurmalısınız. Potansiyel müşteri bulma hedeflemesi sayesinde reklam etkileşimi sonucunda talep ettiğiniz bilginin tümünü alabilirsiniz. Topladığınız formları Facebook sayfanızın “yayınlanma araçları” kısmından indirebilirsiniz.

 1. Mesaj Hedeflemesi Yapan Kampanyalar

Instagram reklam verme için bir başka hedefleme türü olan mesaj hedeflemesi, kullanıcıları farklı bir linke ya da platforma yönlendirmeden Instagram Direct, Facebook Messenger ya da Whatsapp üzerinden hedef kitlenizle konuşma başlatır. Ürün, hizmet ya da markanız hakkında oluşan soru işaretlerini anında giderebileceğiniz sıcak iletişimi sağlar. Yapılan bir araştırma sonucunda, tüketicilerin %73’ü markalara mail göndermeyi değil çevrimiçi konuşmayı, %53’ü müşteri hizmetlerini aramak yerine mesajla iletişime geçmeyi tercih ediyormuş. Dolayısıyla markanızın amacına da uyduğu takdirde bu hedeflemeyi seçmeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır.

 1. Dönüşüm Kampanyaları

Belirlediğiniz bir hedefe göre reklam verdiğiniz kampanya türüdür. Bu hedeflemede, Facebook reklamınızı dönüşüm ihtimali yüksek kişilere gösterir ve bu sayede de sonuçlarınız daha başarılı olur. Bu hedeflemeyi doğru kullanmak, reklam hesabınızda tanımlı bir dönüşüm olmasına bağlıdır. Dönüşüm etkinliği tanımlaması da Facebook Pixel ile yapılmaktadır. Bu dönüşümlerden bazıları; abone olma, alışveriş, iletişime geçme, potansiyel müşteri ve sepete eklemedir. Kendi dönüşümünüzü oluşturmak isterseniz Facebook Pixel sayesinde kendi özelleştirmenizi de yapabiliyorsunuz.

 1. Katalog Kampanyaları

Katalog bilgilerinizi Facebook’a aktarabileceğiniz bu hedeflemede, kataloğunuz ve Facebook Pixel entegre bir şekilde çalışır. Bu sayede Instagram reklam verme sayesinde dinamik yeniden pazarlama yapabilir ya da hedef kitlenize kataloğunuzdan direkt olarak ürünler gösterebilirsiniz. Koleksiyon reklamlarınız için de bir kataloğunuz olması gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Instagram Reklamı Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Dönüşümlerinizin yüksek olmasını istiyorsanız ilk adımınız, doğru reklam modelini seçmek olmalıdır. Doğru reklam modelini seçebilmeniz de kampanyanızın amacını ve kampanyadan ne beklediğinizi net bir şekilde belirlemiş olmanıza bağlıdır.
 • Hedef kitle seçimi Instagram reklam verme konusunun en hassas noktası diyebileceğimiz bir kıstastır. Hedef kitlesi yanlış belirlenmiş bir kampanya tamamen boşa kürek çekilmiş bir sonuçla sizi karşı karşıya bırakabilir. Hedef kitle seçiminizin test etmek için Facebook Reklam Yöneticisinde bulunan hedefleme ayarlarında deneme ve testler yapabilirsiniz.
 • İlgi çekici, özgün bir görsel kullanımı etkileşim oranını artıracağından erişim oranınıza da olumlu şekilde yansır. Yaratıcı uygulamanın önemli olduğu bir noktadır.
 • Görsel ölçülerini doğru kullanmalısınız. Instagram gönderi ölçülerine dikkate almak dışında reklam modelinize göre de ölçülerinizi revize etmelisiniz.
 • Doğru bütçe ayarlaması yapmak kampanyanızın devamlılığı ve nihai başarısı için en önemli unsurlardandır. Bütçe ayarlamanızı günlük yapabilme seçeneğinizin yanında belli bir süreç belirleyip kullanacağınız toplam bütçeyi de girebilirsiniz. Günlük girilen reklam bütçesi yakından takip etmenizi gerektirir. Umduğunuz gidişat olmazsa kampanyayı durdurmanız sağlıklı olacaktır. Bu sayede verimsiz giden bir kampanyaya otomatik olarak ödeme yapmaya devam etmeden iyileştirme yoluna gidebilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Fiyatları

Hedef kitleye ya da sektörel farklılıklara göre değişkenlik gösteren Instagram reklam verme fiyatları, tıklama başına ortalama olarak 20 kuruş – 5 TL arasındadır. Instagram reklam verme ücretlendirmesi, sizin belirlediğiniz günlük bütçeye göre yapılmaktadır. Bütçenizin şekillendirdiği bir reklam gösterimine sahip olmuş olursunuz. Örneğin; günlük belirlediğiniz bütçe 50 TL ise siz bu bütçe de bir değişiklik yapmadığınız takdirde gideriniz değişmez. Burada hassas nokta, ayırdığınız bütçe ile ne kadar dönüşüm aldığınızdır. Tıklama başına yaptığınız harcama ile kampanyanızın getirisi istediğiniz sonucu veriyor mu? sorusu en önemli sorunuz olabilir. Bütçeniz konusunda özgür olmanız sizi rahatlatacak bir faktördür ancak aldığınız tıklama gerekli tatmini sağlamıyorsa bütçe özgürlüğü tamamen manasını yitirir. Planladığınız bütçe ile maksimum verimi almak için Dijital Pazarlama Danışmanlığı alabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın