İçerik Oluşturmada Başarı Nasıl Yakalanır?

Yazar: 12 ay önce yayınlandı

Öncelikle İçerik Oluşturucusunu Tanıyalım

Eğitici, eğlendirici ya da dikkat çekici şekilde, hedef kitlenin ilgisine yönelik içerik üreten kişilere içerik oluşturucusu denir. Günümüzde içerik oluşturma, neredeyse tamamen kitleyi olumlu etkileyerek satın alma davranışını yaratmak ve hedef kitleyi kendi tarafında tutabilmek üzerine kuruludur. İçerik oluşturucuları, çalıştığı markalar için olumlu anlamda ciddi farklar yaratabilirler. Kaliteli içerik hazırlama ve bunun yönetimini yapma markanızın çekici görünmesini sağlayan temel yapı taşlarından biridir. Dolayısıyla artık markaların çoğu içerik oluşturucularıyla çalışarak ya da bu kişileri bünyesinde barındıran profesyonel ekiplerden dijital pazarlama eğitimi alarak hedef kitlelerini kendilerine yakınlaştırma çabasındalar. Peki her içerik hedef kitlenizi markanıza yakınlaştırır mı? Yalnızca içerik üretiyor olmak sizi başarıya götürür mü? İstediğimiz her şeyle ilgili bir içeriğe ulaşabileceğimiz bir sonsuz bir bilgi dehlizi olan dijital bir dünyada yaşadığımızı unutmamalıyız. Bu noktada, cevabını asıl bulmanız gereken soru; “kaliteli içerik nasıl hazırlanır?” olmalıdır. Bu yazımda, kaliteli içerik hazırlama için var olan temel yapı taşlarından bahsedeceğim. İçerik hazırlama konusundaki soru işaretlerinizin giderecek, nereden başlayıp nasıl devam edeceğinize dair bu yazıyı bir yol haritası olarak görebilirsiniz.

İçerik Oluşturucusu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İçerik Oluşturucusu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Sektörünüzün haberlerini her gün takipte olmamalı, gelişmeleri kaçırmamalısınız. Bunu yaptığınızda içerik hazırlama sürecinizi daha donanımlı ve rahat geçireceksiniz.
 2. Daha iyi yazmanın yolu pratik yapmaktan geçer. Her gün bir şeyler yazmalısınız. İçerik hazırlama kendi üretiminizle olacak bir iştir. Üretme halinde olmak kaleminizi inanamayacağınız derecede geliştirir.
 3. Hedef kitlenizi iyi çalışmalı ve iyi tanımalısınız. Hedef kitlenizi tanımadan yapacağınız bir içerik hazırlama tamamen boşa harcadığınız emeklerinizi ifade eder.
 4. Fark yaratmak için özgün olmalı, kendinize ait bir stil oluşturmalısınız.
 5. Başka içerikleri incelemeli, yanlışlarını düzeltmelisiniz. Yanlış üzerinden öğrenmek her zaman faydalı bir yöntemdir.
 6. Çalıştığınız alandaki anahtar kelimeleri iyi anlamalı, doğru şekilde kullanmalısınız.
 7. Başkalarıyla bağlantı kurmalı, etkileşim içerisinde olmalısınız.
 8. Yorumunuz olduğu bir durumda çözüm sunmalısınız. Sorun gördüğünüz içeriğe çözüm sunmak pratiğinizi geliştirecektir.
 9. Gerek sektörünüz gerek sektörünüz dışında her içeriği sorgulamalısınız.
 10. İçerik oluşturma sizin için sadece bir iş olmamalı. Anlayıp, içselleştirdiğiniz bir konuda yazmak özgünlüğünüze katkı sağlar.

İçerik Nasıl Oluşturulur?

İçerik nasıl hazırlanır? Dört temel adımla içerik hazırlama meselesini çözeceğiniz şekilde bu soruyu cevaplayalım. İçerik oluşturmanın başlangıç noktası, araştırma yapmanızdır. Oluşturacağınız içerik hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Araştırma yapmadan içerik oluşturma işine girerseniz ne yazacağınızı bilemez ve akış konusunda sürekli olarak sıkıntı yaşarsınız. Yeni bir ürün ya da hizmetiniz hakkında bir içerik oluşturacaksınız araştırma aşamanız rahat geçecektir. Verimli bir araştırma yapmak için belli sorularla devam etmek işinizi kolaylaştırır. En önemli sorularınız; “hedef kitleniz nerede, ne şekilde arama yapıyor, hangi konuda bilgilenmek istiyor ya da ne konuda zorlanıyor?” olmalıdır. Araştırmanızı yapıp içerik oluşturma için gereken bilgiyi edindikten sonra ikinci adımınız planlama yapmaktır. İçerik akışınızı planladıktan sonra içeriğinizin kitlenize blog ya da e-mail yoluyla mı ulaşacağı, onları nerede bulacağınıza ve en iyi verimi nasıl alacağınıza karar vermelisiniz. Artık içeriğinizi oluşturmak için her şey tamam olduğuna göre imla kurallarına uygun, akıcı, anlaşılır bir içerik hazırlama bir sonraki aşamanız olabilir. Arama motoru algoritmasının ilgisini çekebilecek türden anahtar kelimelere ve bağlamlara yer vermeyi de unutmadan içeriğinizi yazabilirsiniz. Son olarak, içeriğinize uygun görseller eklemelisiniz. Yalnızca yazı içeren bir içerik, ne kadar dikkat çekici ve anlaşılır da olsa okuyucular için çoğu zaman sıkıcı algılanıyor. İçeriğinizi görsellerle desteklemek hem dikkat çekmek, hem yazı ile uyumu sayesinde okuyucuyu düşündürmek açısından daima içeriğinizi olumlu etkiler.

İçerik Nasıl Oluşturulur

Kaliteli Bir İçerik Hazırlama Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Bağlamı, teması, akışı, imla kuralları ve doğru anahtar kelimelerle optimize edilmiş bir içerik Google için kaliteli içeriktir. Google algoritması, kaliteli olarak atfettiği içerikleri sıralamanın üstlerine çıkarır. O halde kaliteli içerik üretimi yaptığınız markanızın bilinirliği ve görünürlüğü otomatik olarak artış gösterecektir. Google güven veren siteleri ilk sıralamaya aldığına göre hedef kitlenizin de güvenini kazanmanız son derece kolay olacaktır. Bunun yanı sıra bahsettiğim kurallara uyularak hazırlanmış bir içerikte hedef kitlenizin sizi aradığı yerde olacaksınız. Bu da hedef kitlenizin ihtiyacını karşılayabilmenin yanı sıra akılda kalıcı bir marka olmanızı ve etkileşim oranınızı artmasını sağlayacaktır. Güven veren bir marka, kaliteli bir içerikle hedef kitlesinin ihtiyacını karşılayabiliyor ve bunun devamlılığını sağlıyorsa o halde o marka kaliteli içerik oluşturmada başarıyı yakalamış demektir. Doğru bir içerik pazarlaması markanıza söz konusu faydaları sağlamak için İçerik Pazarlaması Danışmanlığı alabilirsiniz.

Kaliteli Bir İçerik Hazırlama Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Başarılı Bir İçerik Oluşturma İçin Nerelerden Yararlanabilirsiniz?

 1. Google Alerts: Google Alerts sayesinde sektörünüz ve pazarlama stratejinizle ilgili konu seçimi yapabilirsiniz. Bu konu hakkında içerik hazırlama fikirleri için bildirim alabilir, ilgili haberlere ulaşabilirsiniz. Bildirim ve e-mail yoluyla güncel trendlerden haberdar olmanız da içeriğinizi güncel tutmanıza yarar sağlar.
 2. Google Trends: Farklı bölgeler, coğrafi konumlar, zaman dilimleri ve dillerdeki popüler arama kelimelerini görmenizi sağlar. İçerik oluşturma konusunda anahtar kelime kullanım stratejinizi olumlu anlamda etkileyecek bir araçtır.
 3. Piktochart: Görseller ve infografikler oluşturmanızı sağlayan üretim aracıdır. Özelleştirilmiş şablonları ve seçenekleri oldukça çeşitlidir. Tasarımcı olmayan kişiler için de hazır şablonlar vardır. İçerik oluşturmanın önemli bir noktası olan görsel desteği açısından yararlı bir araçtır.

İçerik Oluşturmada Başarıyı Yakalamanın Sırları

 1. Sektörde Olup Biteni Kaçırmamak Lazım

İçerik oluşturma konusunda başarılı olmak istiyorsanız yer aldığınız sektörün tüm gelişmelerini takip etmelisiniz. Başarılı içerik oluşturucuları, hayal gücü sayesinde değil araştırdıkları sayesinde kaliteli içerikler üretebiliyor. Hazırlayacağınız içeriğe dair o süreç içerisinde yaptığınız okumalar sizi uzun süreli başarıya götürmez. Aktif olarak sektör trendlerini ve haberlerini araştırmalısınız. Olup biteni anlamak ve içselleştirmek, size hedef kitleniz üzerinden etkili olmanın anahtarını verecektir.

 1. İçerik Oluşturma Düzenli Devam Etmeli

Kendinizi geliştirmek için içerik oluşturma işini tekrar eden bir düzende yapıyor olmalısınız. Düzenli yazma alışkanlığına sahip olan kişiler başarılı yazabilirler çünkü yazmak geliştirilebilir bir beceridir. Yazdıklarınız daima yeni bir fikir sağlamayabilir ama ilham vereceği kesindir. Sürekli yazmaktan bahsedince gözünüz korkmasın, günde yazmaya ayıracağınız 15-20 dakika bile yazma beceriniz için oldukça yeterlidir. Her gün uzun bir makale çıkarmanızı kastetmiyorum. İlk adımı, yaptığınız bir araştırmadan aklınızdan kalanları yazarak atabilirsiniz. Zihniniz rahat ve boşken bunu yapmanız verimli bir yazma deneyimi geçirmenizi ve içerik oluşturmadan keyif almanızı sağlayacaktır.

 1. Özgün Olun

İçerik oluşturma her zaman rakibi çok olan bir alan olacaktır. Bulunduğunuz sektörde sizin dışınızda içerik oluşturan onlarca kişi olacağını unutmamalısınız. Sizin yapmanız gereken, rakiplerinizden sıyrılmak için ne yapmanız gerektiğini bulmak. Ne yapmanız gerektiğini bulduktan sonra bunu yapan başka biri olup olmadığını da kesinlikle araştırmalısınız. Çünkü gerçek anlamda kendi stilinizi yaratmak daima sizi birkaç adım öne taşıyacaktır. Elbette içerik oluşturma, bilinenleri ya da doğruları yazmak ancak siz bilinmeyenlerden de bahsederek ya da bilinenlere kendi bakış açınızı katarak farkınızı yaratabilirsiniz. İçerik hazırlama söz konusu ise uymanız gereken kurallardan da bahsediyoruz. Bu kurallarla kendi stilinizi entegre etmek özgünlüğünüzün resmen ilanı demektir. Geri adım atmamak için özgün olmayı asla bırakmayın.

 1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Siz içerik hazırlama konusunda, ne kadar profesyonel ne kadar başarılı olursanız olun, hedef kitlenizin insafına kalmaktan başka çareniz yoktur. Yaratıcılığınız altın madalya alacak kıvamda bile olsa hedef kitlenize seslenemediyseniz içerik oluşturmanın başarısından bahsedemeyiz. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve ne istediklerini bilerek onlara hitaben yazmalısınız. Hedef kitlelerini tanıyan tüm içerik oluşturucuları hedef kitlelerini iyi tanıyanlardır. Hedef kitlenizi tanırsanız, sizden ne beklediklerini ve onları nerede bulacağınızı da bilirsiniz. O halde, onların karşısına istediklerini veren, merak ettiklerini yanıtlayan bir içerikle çıkmış olursunuz.

 1. Diğer İçerikleri Düzeltin

Günümüzün içerik kalabalığında düzeltecek bir bulmak oldukça zor ancak düzeltecek bir içerik bulamamak sizi geliştirmeye engel değildir. Siz yine de diğer içerikleri incelemekten ve revize etmekten vazgeçmeyin. Bunun yanı sıra önceki içeriklerinizle de etkileşimde kalmalısınız. Kendi içeriklerinizde de hem güncelleme yapmanız hem gözünüzden kaçanları düzeltmeniz sizin için faydalı olacaktır. Geçmişte hazırladığınız bir içeriğe ne ekleyeceğinizi düşünmek bile sizin için geliştirici olacaktır. Her ne kadar sürekli “içerik hazırlama, içerik üretme, içerik oluşturma” diye tüm başarıyı oluşuma bağlıyor olsak da devamlılığı ve hatırlanırlığı açısından başarınızı etkileyebilir. Dolayısıyla düzeltmeler daima sizin için bir egzersiz niteliğinde olmalıdır.

 1. Optimizasyonu Es Geçmeyin

Optimizasyonu es geçerseniz, internetin kocaman dünyasında hedef kitlenizin ilk sizin içeriğinizi keşfetmesi, hatta içeriğinizi keşfetmesi bile neredeyse imkansızdır. Tüm profesyoneller, içeriklerinin performansı konusunda problem yaşarlar. Bu problemin çözümü içeriğinizi Seo (Search Engine Marketing) uyumlu içerik hazırlamadan geçer. İçeriğinizi yalnızca yayınlamış olmak istediğiniz trafiği sağlamaz. İçeriğinizde anahtar kelimelerin performanslarına dikkat etmeli ve içeriği bu anahtar kelimelere optimize etmelisiniz. Anahtar kelime performansı sizin beklentilerinizle içeriğiniz arasındaki etkileşimi en iyi açıklayan donedir.

 1. İlham Alın

Elbette ki sizin özveriniz ve tutkunuz içerik oluşturma başarınız için kilit noktalardır. Ancak başarılı içerik oluşturucuları daima başkalarıyla bağlantı halinde olup onlar sayesinde kendi özgünlüğüne katkı sağlamaktadır. Başka içerik oluşturucuları ile bağlantı halinde olmanız size farklı bakış açıları kazandırarak ilham almanızı sağlar. Kendiniz dışındaki fikirleri dinlemek ve bu fikirleri kendi süzgecinizden geçirerek değerlendirmelisiniz. Bu fikirler asla sizin fikriniz haline gelmemeli, siz özgünlüğünüzü kaybetmemek adına sadece ilham almalısınız. Zaten kuracağınız bağlantılar, sektörü aktif olarak takip ederek yapacağınız fikir paylaşımları siz istemesiniz bile size ilham olacak fikirlere dönüşecektir.

 1. Çözüm Sunan Bir İçerik Oluşturucusu Olun

İçerik oluşturma konusunda uzman bir kişi olmak sizce yeterli midir? “İçeriklerim istediğim performansı veriyor ve başarılı bir içerik oluşturucusu olarak tanımlanıyorum” demek ve kenara çekilmek kulağa ne kadar mantıklı geliyor? Hedef kitlenizin içeriğinizi hatırlamasını isteyen ve bildiklerini tekrar etmeyen içerik oluşturucusu başarıyı elde etmiş demektir.  Hedef kitlenizin problemlerine çözüm sunmakta profesyonelliğin bir parçasıdır. İçerik, hedef kitlenizin her sorununu çözmez. Özel olarak size başvurdukları zaman daima çözüm bulan kişi olmalısınız. Üstelik, sektörel ya da içerikleriniz ile alakalı saptadığınız problemler yalnızca yorumlamakla kalmamalı, tarafınızdan çözüme ulaştırılmalıdır. Bunu en doğru şekilde yapmak için ise Dijital Pazarlama Danışmanlığı almanız oldukça verimli olacaktır.

 1. Sorgulayın

İçerik oluşturma başarısı meraklı olmaktan gelir. Merakınız sizi araştırmaya ve araştırmalarınızı kendi görüşlerinizle harmanlayıp içeriğe dökmenize iter. Yani içerik hazırlama, merakla başlayan bir yolculuktur. Her zaman sorgulayıcı olmak sizin geliştirecek en önemli adımlardandır. Katılmadığınız bir fikri kabullenmek daima hoşunuza gitmeyebilir ama onu sorgulama haline gelebilmek için önce kabullenmeniz gerekir. Hoşunuza gitmeyen bu karşıt fikir bir gün size siz farkında olmadan içerik oluşturma için ilham olabilir.

 

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın