İyi İletişim Formu Nasıl Tasarlanır?

Yazar: 5 gün önce yayınlandı

Şirketler, ziyaretçilere bir hesap açma, bir ürün satın alma, bir ürün için ödeme yapma ve daha fazlasını yapmanın bir yolunu sağlamak için web sitelerinde formlar tasarlar. Bu nedenle çevrimiçi iletişim formu tasarımı çok önemlidir. Çünkü basit, kullanıcı dostu, estetik açıdan hoş bir form olmadan ziyaretçilerinizi tüm bu kişisel bilgilerini forma girmeleri için zaman ayırmaya ikna edemezsiniz. Bu yüzden iyi bir iletişim formu tasarlamak için Growth Hacking Danışmanlığı hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bu sayede kayıt formu, ödeme formu veya iletişim formunun bir parçası olarak her zaman kullanıcılarınızdan size bilgi vermelerini sağlayabilirsiniz.

İletişim Formu Tasarlamadan Önce Sorulması Gereken Sorular

İyi bir iletişim formu tasarlamadan önce bazı sorulara yanıtlar vermeniz gerekir. Çünkü kötü bir iletişim formunu yalnızca birkaç ziyaretçiniz görecektir ve onlar da herhangi bir nedenle geri düğmesine basmaya karar verebilirler. Bunun nedeni formun uzun ve korkutucu görünmesi, henüz satın almaya hazır olmaması gibi birçok neden olabilir. Bu formlardan biri terk edildiğinde potansiyel bir müşteriyi kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca çok kişinin formu doldurmasını sağlamak sizin yararınızadır. İnsanların formunuzu doldurmaları ise dört soruyla başlar.

Formu Neden Doldurmalıyım?

Formu Neden Doldurmalıyım?

Tasarımcılar dönüşümlerden bahsederken düğme renklerine, etiket hizalamasına ve metin alanı boyutuna odaklanma eğilimindedir. Elbette bu ayrıntılarda yapılacak bazı ince ayarlar fark yaratabilir, ancak önce çözmemiz gereken çok daha büyük bir soru var: “Neden ziyaretçiniz olarak formunuzu doldurmalıyım? Bunun bana yararı nedir?”

Kullanıcılarınız, siz istediniz diye size kişisel bilgileri vermezler. Bu yüzden onlara bunun için bir karşılık vermeniz gerekir. Örneğin ziyaretçiniz size adını ve e-posta adresini verir ve siz de onlara karşılığında X verirsiniz.

Birçok şirket için bu, yazılımlarının ücretsiz deneme sürümüdür, ziyaretçi için yararlı bir konu hakkında bir PDF raporu veya ücretsiz bir örnek de olabilir. Ancak onlara sadece gerçekten faydalı bir şey vermekle kalmamalı ve onlara bunun neden faydalı olduğunu da söylemelisiniz. Bu aşamada değere odaklanmak önemlidir. Yazılımınız ziyaretçinin yaşadığı bir sorunu çözerse birkaç ek form alanı onların kaydolmasını engellemez.

Neden Güvenmeliyim?

İletişim formu tasarlarken cevaplanması gereken bir diğer soru da ziyaretçilerinizin neden size güvenecekleridir. Burada biraz ikna edici olmanız gerekir. Çünkü özellikle sitenizi ilk kez ziyaret ediyorlarsa muhtemelen size güvenmek için hiçbir nedenleri yoktur. Bu yüzden site sahibi olarak sosyal kanıt sağlamanız gerekir. Bu, şirketinizi ele alan haber kaynaklarından gelen logolar, mutlu müşterilerinizin referansları (fotoğraflarla birlikte) ve şirketiniz veya ürününüz hakkında ziyaretçileri olumlu düşünmeye teşvik edecek herhangi bir istatistik olabilir.

Bilgilerimle Ne Yapacaksınız?

Dönüşümleri artırmak için olası itirazların üstesinden gelmeniz gerekir. Birçok insan için büyük bir endişe, onların bilgileriyle ne yapacağınızdır. Hiç kimse daha fazla spam veya gereksiz e-posta istemez. Bilgilerini asla satmayacak veya onlara spam göndermeyecek güvenilir bir şirket işlettiğiniz varsayılabilir, ancak bunu doğrudan söylemekten asla zarar gelmez.

Doldurmak Ne Kadar Sürecek?

Formunuzun ne kadar uzun olduğu konusunda endişelenmeden önce değer sunmaya ve göstermeye odaklanmalısınız. Ancak teklifi optimize ettikten sonra formu kısaltmanız gerekir. Alanlar minimuma indiğinde iletişim formu doldurma olasılığını daha da artırmak için bazı tasarım ipuçlarını deneyebilirsiniz.

İyi İletişim Formu Tasarlama İpuçları

İyi İletişim Formu Tasarlama İpuçları

Ziyaretçileriniz için cevaplanması gerekilen sorulara yanıt bulduktan sonra müşterileriniz için iyi iletişim formları oluşturmaya yönelik ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Az Çoktur

Kullanıcılar uzun iletişim formu doldurmak istemezler ve formunuzda onlarca satır olduğunu görürlerse sayfanızı hemen kapatabilirler. Kullanıcılar her zaman hareket halindedir, bu nedenle hızlı ve kolay formları doldurmak isterler. Bu yüzden en etkili sonuçları görmek için formunuzu üç veya daha az satır ile oluşturabilirsiniz. Örneğin ziyaretçilerinizin ad, soyad ve e-posta adresi bilgilerini isteyebilirsiniz. Bu sayede diğer bilgileri daha sonra isteme imkanını da elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak iletişim formunuzu kısa tutmak, daha fazla insanı dönüşüme yönlendirir. Mümkün olduğu kadar çok veri toplamak, kullanıcı kişiliğini zenginleştirirken uzun formlar bunaltıcı olabilir. Bu yüzden alanları küçültmeli ve yalnızca bir görevi veya eylemi tamamlamak için gerekli bilgileri istemelisiniz. Bu aşamada formun tek hedefine ulaşmak için gerçekten hangi verilere ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Hedef müşteri formu zaten inceledikten sonra hedefiniz, onu harekete geçirici mesaj düğmesini mümkün olduğunca çabuk tıklatmaktır. Daha fazla iletişim formu alanı sadece yolculuğunu geciktirir. Ayrıca hangi alanların dahil edileceğine karar verirken insanların bazı bilgileri diğerlerinden daha fazla koruma eğiliminde olduğunu unutmamanız gerekir.

Adımlı Formlar Kullanın

Zor sorular sorarak kitlenizin cesaretini kırmak istemezsiniz. İlk önce kolay sorular sormak ve daha zor sorulara doğru ilerlemek en iyisidir. Peki kolay sorular nelerdir? Ad ve e-posta adresi gibi soruları insanların doldurması kolaydır. Teslimat adresi ve kredi kartı bilgileri gibi daha ayrıntılı soruların doldurulması zaman alabilir veya birinin cüzdanını almasını gerektirebilir. Ancak önce kolay soruları sormak hedef kitleniz zaten formun yarısını doldurdukları anlamına gelir. Formu zaten başlattıklarından doldurmaya devam etmeleri daha olasıdır.

Coğrafi Konum ve Varsayılan Ayarlar Tanımlayın

Coğrafi konum gibi araçların kullanılması, bir fatura adresi için kullanıcının ülkesi gibi iletişim formu alanlarının doldurulmasına yardımcı olabilir. Kullanıcılarınızın çoğu Türkiye merkezliyse bunu varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Başka bir strateji ise en çok kullandığınız dört seçeneği uzun bir açılır listenin en üstüne yerleştirmektir. Örneğin Türkiye İngiltere ve ABD’yi listenin başına yerleştirebilirsiniz.

Mobili Düşünün

Mobil cihazlar günümüz dünyasında önemli bir yer tutmaktadır ve muhtemelen mobil cihazları üzerinden iletişim formu dolduran birçok kullanıcı vardır. Mobil kullanıcıların psikolojileri internete masaüstü cihazlardan erişen kişilere göre farklıdır. Daha küçük ekranlara, klavye kontrolleri için daha az özgürlüğe sahiptirler ve genellikle hareket halindedirler. Klavyeyi mobil cihazlarda kullanmak zor olabileceğinden kullanıcıların formları tamamlama konusunda çok daha az sabrı vardır. Masaüstü kullanıcıları kullanımı kolay formlar istiyorsa mobil kullanıcılar buna daha fazla ihtiyaç duyar.

Bu sebepten dolayı formu onlar için optimize etmek çok önemlidir. Tek sütunlu tasarlanmış bir iletişim formu sunmak, mobil kullanıcılar için yararlıdır. CTA’lar için daha büyük yazı tipleri de kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil uygulamalar ve responsive tasarımlar için kredi kartı numaraları, telefon numaraları, CVC’ler, tarihler ve diğerleri gibi yalnızca sayı giriş alanları için sayısal bir klavye görüntülemeyi düşünebilirsiniz. Bu küçük hareket, kullanıcıların klavye değiştirmeden sayı alanlarını tamamlamasına yardımcı olur.

Ayrıca kullanıcılar formları doldururken her zaman minimum çaba harcamak istediklerinden gerekli tıklama sayısını azaltmak da çok önemlidir. İdeal olarak web formlarının mobil öncelikli bir tasarımı olmalıdır.

Sonuç olarak iletişim formları, tüm web siteleri için olmazsa olmazdır. İster kişisel bir blog ister bir işletme web sitesine sahip olun iletişim formları, kullanıcıların web sitenizi ziyaret ederken istedikleri zaman size ulaşmasına yardımcı olur. Ancak birçok web sitesi sahibi genellikle iletişim sayfalarına fazla dikkat etmez. Fakat iletişim formlarını tasarlarken dikkatli olmak önemlidir ve bu aşamada Google Ads Danışmanlığı size yardımcı olur.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın