YouTube’da Büyüme: Sadık Bir Takipçi Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

Yazar: 2 sene önce yayınlandı

Kanalınıza sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak istiyor musunuz? Bunun için Youtube kanal büyütme tekniklerini bilmelisiniz. Peki ya Youtube kanal büyütme teknikleri hangi aşamalardan geçiyor, nelerden oluşuyor? Size bu makalede platformunu güçlendirmek isteyen küçük Youtuber’lara anlattığım Youtube kanal geliştirme yollarından bahsedeceğim. Ayrıca Youtube kanal büyütme teknikleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sosyal medya danışmanlığı konusunda uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Aşağıda Youtube kanal büyütme adına video görüntülenmelerine olan ilgi ve alakayı artırmak için kullanılabilir ipuçları ve taktikler, ayrıca video içerik stratejiniz hakkında rehber olup bilgilendirsin diye Youtube Analytics nasıl kullanabilir sorusunun cevabı bulunmakta.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kendi Youtube kanalınızda, sizin kişiliğinizi anlamalarına yardımcı olacak bir şekilde hitap ederseniz Youtube kanal büyütme işlemleri kolaylaşır. Yapacağınız her hareket, kanalınızı büyütmesi için sadık bir takipçi kitlesi sağlar. Youtube ise kendinizi göstermeniz için harika bir platform.

Youtube’un bir diğer güzel tarafıysa kanalınızda oluşturduğunuz içerik aracılığıyla Google’da bulunabilmek için size yardımcı olan Youtube arama motoru. Bu işlem için içeriğinizin yeni yüklenmiş olmasına da gerek yok. 1 yıl önce oluşturulmuş bir video olsa dahi hala bulunabilirsiniz.

Kitlenizle Bağlantı Kuran YouTube İçeriği Oluşturma

Pek çok kişi kamera karşısında olmaktan utanarak başlıyor Youtube macerasına; kamera karşısında olmak herkese iyi hissettirmiyor bunun farkındayım. Keza işe koyulduğunuzda aslında nasıl olduğunuzu da bilemeyebiliyorsunuz. Pek çok Youtuber, başta çok iyi göründüğünü düşünür ama eninde sonunda kimsenin mükemmel olmadığını ve mükemmel olmayan çekimleri sürekli düzeltmeyi dert edinmenin takipçilerle ilişki kurmayı zorlaştırdığını fark eder, etmeli. Dikkat edin, Youtube kanal büyütme tekniklerinin en ilginç gerçeğinden bahsediyorum: Hatalı çekimlerinizi videonuza dahil ederek daha doğal, daha şeffaf bir Youtube içeriği oluşturun derim. Muhtemelen kitlenizde video çekenler vardır ya da olacaktır, bu yolla kitleniz video çekmenin nasıl bir şey olduğunu tam olarak görmüş olur.

Videolarınıza gerçek hayatınıza dair hallerinizi ne kadar çok koyarsanız kitleniz, sizinle daha çok iletişim kurmak ister ve yorumlara yüklenir. Ayrıca sadık bir kitle oluşturmak için çekim sırasında karşılaştığınız sıra dışı zorlukları da paylaşın derim, mesela tam konuşurken evdeki kediniz yaramazlık yapıp üzerinize sıçradı ve sizi korkuttu, videonuza ekleyin. Sinirli, üzgün, yorulmuş ya da bunalmış hissediyorsunuz diyelim, kitlenizle iletişime geçmek adına bu halinizi de videoya alın.

Hatırlamak istemediğiniz bu anlarda kamera karşısına geçmenin kolay olmadığının farkındayım. Fakat bu yolla kimsenin gerçekten mükemmel bir hayata sahip olmadığını kendinize de kitlenize de hatırlatmış oluyorsunuz. Bu anları yaşayanlara, başkalarının da aynı durumlardan geçtiğini ve durumlarının tekrardan iyiye gittiğini fark etmelerine yardımcı olsun diye çekebilirsiniz. Bu tavsiyem daha çok lifestyle video çekenlere yönelik olmakla beraber, bilgilendirici videolara başlarken ya da sonunda kendi hayatınızda neler olduğuna dair küçük detaylardan bahsederseniz kendi kitlenizle samimi bir ilişki kurmuş olursunuz (ancak bilgilendirici içerikler için çok sık yapılmasının doğru olmayacağını söylemeliyim.) Youtube kanal büyütme teknikleri basit olmamakla beraber bunun gibi zahmetsiz yolları da var.

İzleyicilerin İlgisini Çeken YouTube İçeriği İçin Eğlenceli Etkiler

Youtube üzerinde uzun süre kalanlar çok fazla reklam izlerler ve Youtube bundan para kazanır. Peki ya insanları kendi videonuzu izletecek ya da videoyu baştan sona izletmeye yetecek derecede ilginç videoları nasıl çekebiliriz? Bunun için Youtube kanal büyütme tekniklerini size anlattığımız şekilde uygulayın.

Öncelikle Youtube kanalı açmadan önce Youtube kanal geliştirme ya da Youtube kanal büyütme teknikleri etiketine sahip ve buna benzer çok fazla içerik tüketmeniz gerek. Bu izlediğiniz videoların çoğu bilgilendirici videolar olmasına karşın Youtube kanal geliştirmek için çekilen yolda oldukça eğlenceli gelebilir.

Kişisel olarak nelerden hoşlanıyorsanız o tipte kanalları daha sık takip etmelisiniz. Mesela günlük vlog videolarını izlemekten hoşlanıyorsunuz diyelim. Kendi video içeriklerinizi oluşturmak için günlük vloglar ve lifestyle içeriklerinden ders almalısınız. Bunun sonucunda izlediğiniz videoların değişimleri, sahne geçişleri, ses efektleri vb. konuları bir kenara yazmalı ve kendi kanalınız için kullanmalısınız. Bu yolla gelecek videonuz için kendinizi bir miktar daha geliştirmiş olur ve Youtube kanal büyütme tekniklerinden birini daha kullanmış olursunuz.

Youtube kanal geliştirme üzerine çekilen videolarda, sürekli tek bir açıdan konuşmanın sıkıcı olduğunu anlamış olmalısınız. Bunu yapmak yerine 2-3 dakikada bir kamera açınızı ya da oturduğunuz yeri değiştirmeyi deneyin. Eğer vlog çekiyorsanız kamera, bazen sizi bazen de sizin baktığınız yeri göstermeli. Mesela stüdyoda video çekiyorsunuz diyelim, ilk sahnede sandalyenizde otururken ikinci sahnede masanızda oturun. Bu hareketi göstermek için sandalyeden masaya gittiğiniz anı da videoda gösterin. Yani kamera karşısında sandalyeden masaya yürüyün demek istiyorum. Böylece sahne geçişi mantıklı olur.

İkinci olarak kamera karşısında konuşma videolarınızdan sıkıldıysanız, takipçileriniz de sıkılmıştır. Bu sebeple -görsel ilgiyi sağlamak adına- siz videoda arkadan konuşurken, konuştuğunuz konu ile alakalı görseller oynatın. Örneğin, Instagram hikayelerinin nasıl kullanıldığına dair bir video çektiğinizi düşünelim. Instagram hikâye ile uğraştığınızı gösteren bir fake sahne çekin ve bunu Instagram hikayelerini anlattığınız videoda konuşurken oynatın. Yani fake sahne oynarken siz arkada konuşmaya devam edin. Keza eklediğiniz ek videodaki önemli noktaları görsel olarak vurgulamak için zoom yapabilir, konuşurken önemli olan sözünüzde kamera ile yüzünüze daha da yakınlaşabilirsiniz. Fakat bu bazen komik olabiliyor bunu önceden belirtmeliyim, dikkatlice yapın.

Nihayetinde sizi izlemek yerine dinleyen insanlar olduğunu da unutmayın. (Ses, youtube kanal geliştirme yöntemlerinin önemli bir ögesidir.) Ses efektlerini kullanarak bahsettiğimiz kişilerin dikkatini çekebilir ve tekrar videonuza getirebilirsiniz. Mesela sahne geçişinde bir ses efekti koyabilirsiniz. “Youtube Ses Kitaplığı” telif hakkı olmayan ses efektlerinin olduğu bir platform. Youtube kanal geliştirme işlemleri için burayı kesinlikle kullanın.

Youtube Kanal Büyütme Teknikleri İzleyicilerin İlgisini Çeken YouTube İçeriği İçin Eğlenceli Etkiler

Videonuzu Görüntüleyenlerin İlgisini Çeken YouTube İçeriği İçin İpuçları

Youtube kanal geliştirme ve sadık bir takipçi kitlesi için videolarınız, eğlenceli olmalı. Bu sağlanırsa insanlar size bağlı kalacaktır. Peki ya videolarınızın izlenmesinin ardından gelen beğeni ve yorumun gösterildiği etkileşim yüzdesi nasıl geliştirilir? Bu konuda işe yarar şeylerden bahsedeceğim. Başlayalım.

Thumbnail Oluşturma

Thumbnail, sizin video olarak gördüğünüz küçük resimlerdir. İlk olarak Thumbnaillerinizin açık ara en önemli kozunuz olduğunu söylemeliyim. Çünkü Thumbnailler, insanların ilk göreceği şey ve tıklamaya ikna edecek en önemli şey.

Görüntülenme almak istiyorsanız -Thumbnail tasarımı için- kendi içeriğinize benzer videoları bulmaya çalışın ve bazı anahtar kelimeleri yazarak başlayın. Görüntülenme almayan videolara kıyasla hangi Thumbnail çalışmaları görüntülenme getiriyor? Yüz ifadelerine özellikle dikkat edin. Bilhassa aşırı duygusal özellikteki yakın yüz çekimleri işe yarıyor.

Ne tür çalışmaların videonuzda optimum fayda sağladığını test edin ve doğru yaklaşımı bulduğunuzda kanalınızdaki herhangi bir videonun Thumbnailini değiştirebilirsiniz. Unutmayın, Youtube kanal büyütme tekniklerinin ve hatta kanalınızın en önemli parçası Thumbnaillerdir.

Katılıma Teşvik Etmek: Beğeniler ve Yorumlar

Youtube kanal geliştirmek için kullanacağınız Youtube algoritması, videoyu kaç kişi izlemiş ve ne kadar süre izlemiş ona bakıyor. Keza bir videonun etkileşim oranına da dikkat etmekte. Bir izleyicinin videoyu beğenmesi, yorum bırakmasından daha hızlı ve kolaydır. Bu hızlı etkileşimi almak için izleyicilerinize videoyu izlediklerinde beğenmelerini söyleyin.

İlaveten insanların yorum yapmalarını sağlamak uzun süren bir yatırım gerektiriyor. Onun için insanları teşvik edici şeyler yapın. Örneğin kanalınıza bir video yüklediğinizde, mesela her yarım saatte bir yapılan yorumları cevaplayın. Aynı zamanda da bazı yorumlara kalp bırakın. Bu taktiği uyguladığınızda fark edeceksiniz ki kanalınızın 10-15 tane müdavimi olmuş ve her videonuzun altına yorum bırakıyorlar. Gördüğünüz gibi bu Youtube kanal geliştirme taktiğini kolayca kullanabilirsiniz.

Son olarak videonuzun sonunda kitlenize bir sonraki videonuz yayınlandığında ilk yarım saat yorumlarda olacağınızı ve yapılan yorumlara cevap vereceğinizi söyleyin. Bir takvime ve istikrarlı bir yükleme planına sahip video içeriği, anlattığımız taktiğin işlemesinde yardımcı olacaktır.

Yorumlar YouTube Algoritması İçin Önemli mi?

Yorumlar, Youtube algoritması için önemli olmakla birlikte takipçi kitlenizle kurmaya çalıştığınız ilişkinin de önemli bir parçasıdır. Bu yaklaşım ile yorumları sanki müşteri hizmetleri gibi kullandığınızı düşünün. İzleyenleriniz olmazsa Youtube’da bir markanız da olmaz. Bu sebeple izleyenlerinizle ilişkide olmalı, onlara minnet duymalısınız. Bunu da çoğunlukla izleyenlerinizin yorumlarına cevap vererek gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılan yorumlar aynı zamanda gelecek videonun içeriğini belirleyici de olabilir. Yani yapılan yorumlarda izleyenlerin istekleri olduğu gibi, kafalarına takılan soruları veya merak duydukları şeyler olabilir. Yorumlar bu bahsettiklerimi görmenizi sağlar.

Video İçerik Stratejisini Oluşturmak için YouTube Analytics’i Kullanma

Yukarıda değindiğim gibi Youtube algoritması sizin etkileşim oranınıza dikkat ederken YouTube Analytics, videolarınızın etkileşim ölçümlerini gösterir. Bu basit ölçümler, kitlenizin hangi konuya dair videoları daha çok istediğini ya da çekim, editleme tarzınızı beğenip beğenmediklerini gösterir. Youtube kanal büyütme tekniklerinin kalbi olan Youtube Analytics hakkında daha da fazlası var.

YouTube Analytics size yardımcı olacak başka veriler de sağlamakta. Youtube’un arama motoru, önerilen videolar ve göz atma özellikleri aracılığıyla hangi içeriklerin beğenildiğine dair araştırma yapıp buna uyduğunuzda Youtube kanal geliştirme işlemleriniz hız kazanacak. Herhangi bir yüksek izlenmeli videonuza bakıp onun sağladığı yüksek trafik kaynaklarını analiz ettiğinizde o trafik sağlayan videoya benzer içerikleri artırmalısınız. Çünkü takipçileriniz o tür videolar istiyor. YouTube Analytics, size takipçi kitlenizi anlatıyor.

Video İçerik Stratejisini Oluşturmak için YouTube Analytics’i Kullanma

Youtube kanal büyütme teknikleri adına bir şey daha var: Kanalınızın video başı izlenme ortalaması 50 bin diyelim. Eğer bu ortalamadan düşük videolarınız varsa bunu YouTube Analytics üzerinden tıklama başı oranlarına bakarak görebilirsiniz. Bu veriler sayesinde aynı anda birkaç videoyu karşılaştırıp düşük performans veren videonun Thumbnail ya da başlığında yanlış görünen her şeyi not edip değiştirin. Bu yöntem, sizi gelecek içerikler için geliştirmiş olur ve eski yanlışlarınızı yapmamış olursunuz. Youtube kanal geliştirmek için bunları yapmalısınız.

Ek içerik fırsatlarını ortaya çıkarmak istiyorsanız da hangi anahtar kelimenin istenen trafiği çektiğini görmek için Trafik kaynağına -yani erişim verilerinin arama kısmına- bakın. Eğer anahtar kelimeler videoda tam olarak kapsanmıyorsa, anahtar kelimelerinize daha yakın içeriğe sahip özel bir video oluşturun. Bu arada Youtube aramasından trafik alabilmeniz için anahtar kelimeleri iyi seçmelisiniz. Çünkü Youtube, videonuzu başkalarının ana sayfasındaki önerilen videolar kısmında ancak bu şekilde gösterir.

Youtube Analytics Trafik Kaynakları

Youtube kanal geliştirme ve Youtube kanal büyütme teknikleri adına yazdığımız bu makale umarım size yardımcı olmuştur. Geniş çaplı bir çalışma için mutlaka dijital pazarlama danışmanlığı almanızı öneririm. Bol şanslar.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın