WordPress SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: 1 hafta önce yayınlandı

WordPress SEO nedir sorusunun cevabını bilmeniz siteniz için önemlidir. Dünyanın en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress, eklentilere göre daha kolay kullanım avantajı ile SEO başta olmak üzere birçok farklı alanda tartışmasız en iyi platformlardan biridir. İyi işleyen bir WordPress altyapısı kullanan web sitelerinde SEO başarısını ve web sitenizin genel durumunu iyileştirmek için kullanılabilecek çeşitli ek yöntemler vardır. Bu aşamada ise WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WordPress SEO nedir sorusu, SEO’yu WordPress altyapınıza uygulama süreci için toplu bir terim şeklinde cevaplanabilir. Bu, web siteleri ve gelişen İnternet dünyası arasındaki şiddetli rekabette web sitelerini zirveye çıkarmak için uygulanması gereken dijital pazarlama stratejilerinin en önemli sütunlarından biridir. WordPress SEO sürecini geleneksel kodlama altyapısından ayıran en önemli fark, SEO sürecinin çalışmasını tamamen otomatikleştiren eklentilerden faydalanmasıdır. Günümüzde WordPress kendi başına SEO sürecini tamamlayabilecek bir yapı değildir. Bu açıdan WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun cevabı birkaç tıklama ve ücretli ve ücretsiz belge takibi ile ağırlıklı olarak SEO süreci içerisinde uygulanması gereken birçok teknik süreci içerir. Bundan dolayı ise bir SEO Danışmanı ile çalışabilirsiniz.

WordPress SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

WordPress SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusu için web sitenizin içeriğiyle ilgili anahtar kelimeler eklemek yeterli değildir. Arama motoru tarayıcıları, web sitenizin herhangi bir bölümünü arama sonuçları sayfasının en üstüne taşıyabilecek anahtar kelimeleri ve diğer özellikleri arar. Meta açıklamaları, başlık etiketleri, URL’ler, site yapıları ve diğer birçok faktör de site alaka düzeyini ve kalitesini belirlemek için arama motorunun mevcut algoritmalarına göre dizine eklenir. Tüm bu öğeleri manuel olarak yönetmek zaman alıcı ve etkisiz olabilir ve çoğu eklentinin optimize etme yetenekleri sınırlıdır. Kişisel bloglar gibi bazı web siteleri, arama yaparken mutlaka yüksek görünürlüğe ihtiyacınız yoktur. Ancak, işletmeniz veya profesyonel web siteniz trafik gerektiriyorsa, onu mümkün olduğunca erişilebilir kılmak önemlidir. Eklentilerin yardımı olmadan sayfayı optimize etmek mümkündür. Bunun için ise SEO danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentisi Nedir?

WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna doğru cevabı bulabilmek ve bu cevaba istinaden uygulamada başarılı olabilmek için eklentileri bilmeniz önemlidir. WordPress muhtemelen SEO için en iyi platformdur. Ancak her WordPress sitesi için SEO eklentisi gerekir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en iyi şey, üçüncü taraf bir SEO eklentisinden yardım almaktır. WordPress’in yerleşik bazı harika SEO özellikleri vardır. Ancak SEO eklentileri arama motoru optimizasyonunuzu bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Bu aşamada ise WordPress SEO nedir ve SEO eklentisi nedir sorularını bilmeniz gerekir. WordPress için en iyi SEO eklentilerinden biri Yoast SEO’dur. Bu eklenti, seçilen anahtar kelimeler için tüm sayfaları ve tüm gönderileri tamamen optimize etmenize olanak tanır. Bu eklentiyi, en son algoritma güncellemelerine dayalı olarak analiz için XML site haritaları oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentileri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusu, eklentileri de içinde barındırır. WordPress SEO eklentileri arasında en çok tercih edileni ise Yoast SEO’dur. Yoast SEO, tek satır kod yazmadan web sitenizi arama motorları, özellikle Google için başarılı bir şekilde optimize etmenize olanak tanıyan WordPress eklentisidir. Eklenti, 5 milyondan fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılmaktadır ve web sitesi meta etiketleri, XML site haritaları, Shema ve içerik oluşturma sırasında tüm kriterler ve yönlendirmeler oluşturmaya kadar tüm süreci yönetmektedir. Yoast SEO eklentisi herkes için çok basit ve kullanımı kolaydır. Web sitenizi yalnızca arama motorları için optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizin içeriğinin kalitesini artırmak için yüksek düzeyde destek sağlar. Ayrıca bu eklenti, eksiksiz bir SEO çözümüdür. Yoast SEO’yu görmezden gelmek ve web sitenizi arama motorları için optimize etmek istiyorsanız, Yoast SEO seviyesine ulaşmak için birden fazla eklenti yüklemeniz gerekir.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WordPress SEO nedir sorusu kadar sıklıkla araştırılan bir diğer konu da SEO ayarlarının nasıl yapıldığıdır. SEO ayarları için Yoast SEO’yu WordPress sitenize kurmak bir dakikadan az sürer ve çok basit bir işlemdir. Bunun için ise öncelikle, WordPress sitesinin kontrol paneline giriş yapmalısınız. Ardından ‘Eklentiler’ ve ‘Yeni Ekle’ seçeneklerine tıklayın. Arama alanında ‘Yoast SEO’ sözcük öbeğini arayın. Kurulum işlemini başlatmak için ise ‘Şimdi Kur’ düğmesine tıklayın. Eklenti yükledikten sonra eklentiyi etkinleştirmek için ‘Etkinleştir’ düğmesine tıklayın. Bu sayede WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun bir adımını bitirmiş olursunuz. Yeni SEO girişi, yönetim panosunun sol tarafındaki kenar çubuğu menüsünde görünür. Buradan, Yoast’ta çalışacak otomatik özellikleri ayarlamak için Yoast’ın SEO ayarlarını ayarlayabilirsiniz. Yoast, SEO ayarlarınızı oluşturma ve düzenleme sürecindeki tüm adımlarda size rehberlik eden uzun bir kurulum sihirbazına sahiptir. Diğer SEO eklentilerini Yoast ile değiştirmek istiyorsanız, ayarlarınızı Yoast’a aktarmak için ‘İçe Aktar’ seçeneğini seçmeniz gerekir. Daha sonra bu diğer eklentileri devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.

WordPress Hız Eklentileri Nelerdir?

WordPress SEO çalışması nasıl yapılır sorusu için hız eklentileri de bilinmelidir. WordPress site hızlandırma eklentisi, web sitenizi daha hızlı ve daha kolay açmak için önemli bir konumdadır. Web sitesinin hızlı yüklenmesi, kullanıcının bu web sitesine olan ilgisini artırır. Birçok kullanıcı, ziyaret ettiği sayfaları kısa sürede yüklemeyi ve bu şekilde aradıkları bilgilere erişmeyi hedeflemektedir. Ancak, web sitenizi çok yavaş bir hızda yüklemek, potansiyel ziyaretçileri azaltır. Web sitenizi hızlandırmak için çeşitli WordPress eklentileri mevcuttur. Bu eklentiler sayesinde yükleme sürelerini azaltabilir ve sitenizin ortak içeriğini ziyaretçileriniz için daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için ise aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz:

 • W3 Total Cache
 • Hyper Cache
 • WP Fastest Cache
 • WP Optimize
 • Clean Options

WordPress SEO Araçları Nelerdir?

Arama motorlarının sonuçlarında üst sıralarda yer alması ve işinizi önemli ölçüde büyütmesi için web sitenizi optimize etmeniz gerekir. Bu açıdan WordPress sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz adımlar ve araçlar vardır. Her aracın kullanım örneklerini anlamak çok önemlidir. Ancak birden fazla WordPress SEO eklentisi kullanmamalısınız. Eklenti çakışmalarını önlemek için yalnızca biri seçilmelidir. Bu açıdan WordPress SEO nedir sorusu için aşağıdaki SEO araçlarının bilinmesi önemlidir:

 • All in One SEO
 • Yoast SEO
 • Rank Math SEO
 • SEO Framework
 • SEOPress

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın