WordPress SEO: Kapsamlı Rehber

Yazar: 6 ay önce yayınlandı

WordPress, en iyi içerik yönetim sistemlerinden biri olarak karşınıza çıkar. WordPress SEO taktikleri ve en iyi uygulamalarını kullanmak ise sıralamanızı yükseltmenize, daha fazla satış yapmanıza ve genel olarak daha işlevsel bir web sitesine sahip olmanıza yardımcı olur. Kısacası WordPress SEO çalışmaları geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Bu aşamada ise SEO danışmanlığı hizmeti kullanılabilir.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO Nedir?

WordPress, profesyonel görünümlü web siteleri yapmak için bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olarak karşınıza çıkar. Küresel olarak en popüler İçerik Yönetim Sistemlerinden biridir ve kullanıcıların çeşitli amaçlar için web siteleri oluşturmasına, barındırmasına ve yönetmesine olanak tanır. WordPress; bloglar, iş web siteleri, galeriler, üyelik web siteleri, forumlar, etkinlik web siteleri, e-öğrenme, çevrimiçi pazar yerleri ve daha fazlasını oluşturmak için kullanılabilir.

WordPress tek başına sağlam bir SEO stratejisinin yerini tutmaz. CMS seçiminiz, sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini engelleyen kapsamlı teknik sorunlardan muzdarip olmadıkça, iyi sıralamaya girip giremeyeceğinizi belirlemez.

SEO çok hızlı bir şekilde teknik olabilir ancak WordPress’in güzelliği, deneyimli olmayanlar ve hatta kendilerini teknik olarak sınıflandırmayanlar için kolayca erişilebilir olmasını sağlar. Ancak yine de harika içerik oluşturmanız, harika bağlantılar kazanmanız ve sitenizin iyi optimize edildiğinden ve onu engelleyebilecek teknik sorunlardan arınmış olduğundan emin olmanız gerekir. Ancak WordPress, sitenizin sıralamasına yardımcı olan WordPress SEO temellerinin çoğuyla ilgilenmenize yardımcı olur.

WordPress SEO Temelleri

WordPress SEO Temelleri

WordPress SEO teknik olabilir, ancak sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipucunu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde gözle görülür bir artış sağlayabilir. Aşağıdaki teknikleri kullanmak için ise teknikleri bilmenize gerek yoktur. Çünkü zaten WordPress kullanıyorsanız, gerekenlere sahipsiniz demektir.

 1. SEO Dostu Tema Kullanın

SEO sonuçları için kullanıcıların web siteleri için doğru temayı seçmeleri önemlidir. Önerilen bir temada gereksiz bloat eklentileri ve görsel öğeler bulunmamalıdır. Aşırı Yüklenmiş WordPress Temalarının yüklenmesi daha uzun sürer ve bu da WordPress SEO uygulamalarını olumsuz etkiler. Kullanıcılar, seçtikleri temanın performansını daha iyi anlamak ve bilinçli kararlar vermek için çeşitli sayfa hızı testlerinin yardımını alabilir.

 1. Sitenin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Etme

WordPress’te görünürlük ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Yazılımın aslında web sitenizi arama motorlarından gizlemenizi sağlayan bir ayarı vardır. Bu, sitenizi oluştururken veya yeniden oluştururken kullanışlı olabilir ve ziyaretçilerin devam eden çalışmanızı görmesini istemez.

Bu özellik, kontrol panelindeki ‘Ayarlar’ ve ‘Okuma’ sekmelerinin altındadır. Ancak bu özelliği yanlışlıkla açmadığınızı kontrol etmeniz önemlidir. Açıksa, WordPress SEO çalışmaları etkisiz kalır.

 1. WordPress’te SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

Google, daha kısa ve daha temiz URL’leri olan web sayfalarını daha üst sıralarda sıralar. Bir araştırma, organik kullanıcıların daha kısa URL’lere sahip web sitelerini ziyaret etme olasılığının yüzde 250 daha fazla olduğunu bulmuştur. WordPress SEO özellikleri web sayfaları için otomatik olarak benzersiz URL’ler oluştursa da bilgileri gereksinimlerinize göre düzenleyebilirsiniz. URL’de yalnızca odak anahtar kelimesini kullanmanız önerilir.

 1. Tercih Edilen Alan Adını Seçin

Web siteleri için alan adları seçerken www olmayan bir alan adresi kullanılması önerilir. Kullanıcılar, WordPress hesaplarındaki ayarlar seçeneğindeki Genel Bölümü ziyaret ederek bunu değiştirebilir. İşletme sahiplerinin ayrıca hizmetlerine, ürünlerine ve üretmek istedikleri içerik türüne göre bir alan adı seçmeleri gerekir.

 1. En İyi WordPress SEO Eklentisi

WordPress SEO eklentisi, yazılımla standart olarak gelmeyen özellikler ekleyerek web sitenizin işlevselliğini artırır. Birçoğu SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek on binlerce WordPress SEO eklentisi mevcuttur. Sitenize hangi eklentiyi uygulamak istediğinizi bilmiyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun seçenekler için WordPress eklenti kitaplığında arama yapabilirsiniz.

Yoast SEO, All in One SEO Pack ve SmartCrawl Pro gibi SEO eklentileri, XML site haritaları oluşturmanıza, etiketler ve kategoriler uygulamanıza, anahtar kelime öbekleri ve anahtar kelimeler kullanarak başlıklarınızı ve içeriğinizi optimize etmenize, sitenizin kırıntılarını kontrol etmenize yardımcı olacak özellikler sunar. Ayrıca Google Analytics desteğinden de yararlanabilirsiniz. Ardından, SEO’nuzu hemen geliştirmeye başlamak için seçtiğiniz WordPress eklentinizi indirip yükleyebilirsiniz.

 5.1 WordPress SEO Eklentisinin Seçimi

WordPress SEO, geniş bir çalışma alanını kapsar. Anahtar kelime araştırmasını, içerik optimizasyonunu, bağlantı eklemeyi ve çok daha fazlasını kapsayabilir. Genel olarak konuşursak, sayfalarınızı arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmeleri için optimize etmenize yardımcı olan herhangi bir eklenti bu şemsiyenin altına girer.

Yoast SEO gibi bazı SEO eklentileri, arama motorları için içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olmak konusunda öteye gider. Örneğin, içeriğinizin okunabilirliğini artırmak için tam olarak anahtar kelimeleri ve ipuçlarını aşırı kullanmaktan kaçınmanıza yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra birçok farklı WordPress SEO eklentisi bulunur. Bunlardan arasından birini seçmeden önce ise özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

 1. Site Haritaları Ekleyin

Site Haritaları Ekleyin

Bir web sitesindeki en alakalı sayfalar bir site haritasında listelenerek arama motorlarının onları bulup tarayabilmesini sağlar. Site haritaları, web sitesi yapılarını analiz etmek için de kullanılır ve web sitelerine zahmetsizce göz atılmasına yardımcı olur. WordPress SEO eklentisi destekliyorsa, WordPress kullanıcıları WordPress Panosundaki eklentilerinin WordPress SEO bölümünü ziyaret ederek web siteleri için kolayca site haritaları ekleyebilir.

 1. Sitenizi Google Search Console’a Ekleyin

Sitenizi Google Search Console’a Ekleyin

Kurulumunun önemli olduğunu ikinci araç Google Search Console’dur. Sitenizi Google Search Console’a eklemek için izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır:

 • Google Search Console hesabınızı oluşturun veya oturum açın.
 • Açılır menünün altındaki ‘Mülk ekle’ seçeneğine tıklayın.
 • Kutuya web sitenizin URL’sini girin ve ‘Devam’ seçeneğine tıklayın.
 • Web sitenizi doğrulayın.
 1. Yazılarınız İçin SEO Çalışması Yapın

Yazılarınız İçin SEO Çalışması Yapın

Siteniz, seçtiğiniz konuyla ilgili en iyi içeriği sağlamalıdır. İnsanlar ilgi çekici, güvenilir makaleler ve sorularına güvenilir cevaplar arar. Web siteniz için yüksek kaliteli içerik yazmak, benzersiz fikirlerinizle başlar. Ancak aynı zamanda bu fikirleri iyi yapılandırılmış ve erişilebilir bir şekilde sunmak anlamına gelir.

İçeriğinizi yazarken SEO dostu hale getirmek için bazı unsurlara özellikle dikkat etmelisiniz. Bu unsurlar, alt başlıklarınızı, başlığınızı ve meta açıklamanızı içerir. Tüm bunlar belirli bir gönderinin konusunu yansıtmalıdır.

 1. Siteniz İçin Doğru Anahtar Kelimeyi Araştırın

Siteniz İçin Doğru Anahtar Kelimeyi Araştırın

İçeriğinizi yazmadan önce, hangi arama terimlerinin bulunmasını istediğinizi düşünmeniz gerekir. Ardından, belirli bir anahtar kelime için her sayfayı veya gönderiyi optimize etmelisiniz.

Ancak hangi anahtar kelime için bulunmasını istediğinizi nasıl belirleyebilirsiniz? Bunu öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Bir yemek blogunuz olduğunu ve en sevdiğiniz tarifleri ve pişirme tekniklerini paylaşma konusunda tutkulu olduğunuzu hayal edin. Bir içeriği ‘en iyi pasta tarifi’ gibi bir terim için optimize etmek, çok gerçekçi bir hedef değildir. Çünkü bu anahtar kelime çok geneldir. Bu tür genel terimler için çok fazla rekabet vardır. Bunun yerine, kendi nişinizi bulmayı düşünmeniz yardımcı olur. Bu niş ‘sağlıklı, düşük şekerli kek tarifleri’ veya ‘evde yapabileceğiniz pastalar’ olabilir.

Bir niş içinde, bir uzman olabilirsiniz. Bu sayede aynı konunun farklı açılarına ışık tutabilirsiniz. Bunun için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, uzun kuyruklu bir anahtar kelime olarak ‘düşük kalorili vegan pasta nasıl yapılır’ olabilir. Bunun gibi bir anahtar kelime daha spesifiktir. Bu nedenle sıralaması daha kolay olur.

Hedef kitlenizin belirli bir terimi arayarak neyi ulaşmak istediğini düşünmeniz de gerekir. Buna arama amacı denir. Örneğin, belirli bir sorunun cevabını arıyor olabilirler ve siz gerekli bilgileri sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra onlara sunabileceğiniz belirli bir ürünü satın almak isteyebilirler. Sonuç olarak ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını düşünmeli ve buna göre içerik oluşturmalısınız. Bu sayede onlara hitap edebilirsiniz.

WordPress SEO En İyi Uygulamaları

WordPress SEO çalışmalarının temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisi ile çalışmaları yürütürseniz, zaten çoğu web sitesinin önünde olursunuz. Ancak daha da iyi sonuçlar istiyorsanız, aşağıda bulunan WordPress SEO en iyi uygulamaları takip edebilirsiniz:

 1. WordPress’te Kategorileri ve Etiketleri Düzgün Kullanma

Etiketler ve kategoriler, web sitenizin sayfalarını ve blog gönderilerini belirli ve geniş gruplara ayırır. Bu, arama motorlarının web sitenizin yapısını anlamasını sağlar. Ayrıca web sitenizin içerdiği içeriği anlamasını sağladığı için SEO’nuzu geliştirir. Ayrıca etiketler ve kategoriler, ziyaretçilerin aradıkları içeriği hızla bulmalarına olanak tanıyarak kullanıcı deneyimini iyileştirir ve web sitenizin tüm içeriğini yönetmenizi kolaylaştırır.

Etiketler, belirli bir sayfanın veya gönderinin ne hakkında olduğunu açıklar. Kategoriler ise gönderilerinizi ve sayfalarınızı nasıl geniş bir şekilde gruplandıracağınızdır.

 1. İç Link Verme Alışkanlığı Edinin

WordPress SEO çalışmalarını geliştirmek için web sitenizin yetkisini artırmanız gerekir. Arama motorlarının site yetkinizi belirlemesinin ana yollarından biri, sayfalarınıza, gönderilerinize, bloglarınıza ve diğer içeriğinize verdiğiniz iç bağlantı miktarıdır.

Başka bir içeriğe bağlantı vermek için, sayfanızda bağlantıyı eklemek istediğiniz kelimeleri vurgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra WordPress araç çubuğundaki bağlantı düğmesine tıklayarak bağlantı vermek istediğiniz URL’yi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bağlantılı kelimelerinizin maviye döndüğünü ve ziyaretçilerinizi yönlendirmek istediğiniz URL’yi içerdiğini fark edebilirsiniz.

 1. WordPress Yorumları Optimize Edin

Gönderilere yapılan yorumlar, web sitenizdeki etkileşimi artırır. Katılım genellikle daha fazla trafik, bağlantı paylaşımı ve etkileşim anlamına gelir. Dolayısıyla bunlar gelişmiş SEO’yu beraberinde getirir. Ancak yorumlarınızdaki spam, SEO’nuzu ve sıralamanızı bozabilir. Bu nedenle, yalnızca gerçek kişilerden gerçek yorumlar almalısınız.

All In One WordPress Security & Firewall ve Spam Protection, Anti Spam, Firewall by CleanTalk gibi WordPress eklentileri, spam içeren yorumları engeller ve hatalı form gönderimleri, abonelikler, siparişler ve daha fazlası gibi diğer spam biçimlerini durdurur.

 1. WordPress’te NoFollow Dış Bağlantıları

Sitenizdeki sayfalara iç bağlantı verdiğinizde, kendinize yetki vermiş olursunuz. Kaynaklarınıza veya ziyaretçilerinizin okuması veya deneyimlemesi gerektiğine inandığınız diğer içerik parçalarına harici olarak bağlantı verdiğinizde, onların yetki kazanmasına da yardımcı oluyorsunuz veya bu web sitelerine ‘link juice’ veriyorsunuz. Yani harici olarak bağlantı vermenin kendi SEO’nuz için iyi bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda web sitenizde bahsettiğiniz sayfaların SEO’sunu da geliştirir.

Bu bağlantılar yalnızca WordPress web sitenizdeki içerik spam’ini engellemekle kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının web sitenizde bağlantı verdiğiniz sitelere giden bu URL’leri takip etmesini de engeller, böylece yalnızca kendi sitenizin sıralamasını ve yetkisini geliştirirsiniz.

WordPress sitenize manuel olarak bir Nofollow bağlantısı ekleyebilir veya anahtar kelimelerinize veya kelime öbeklerinize bir köprü eklediğinizde ‘Bağlantı İlişkisi’ form alanına basitçe ‘nofollow’ dış bağlantılar ekleyebilirsiniz.

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamalarını izleseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, arama motoru sıralamanız büyük bir darbe alır. Yavaş performans veya gevşek güvenlik nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl önleyeceğiniz ise aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 1. Site Hızını Optimize Edin

Uzmanlar, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret ettikten sonra birkaç saniye içinde kalmaya veya ayrılmaya karar verdiğine inanmaktadır. Bu, içeriğinizi sunmak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak için yalnızca birkaç saniyeniz olduğunu gösterir. Sonuç olarak ziyaretçilerinizi web sitenizin yüklenmesini bekleterek bu değerli zamanı boşa harcamak istemezsiniz.

Kullanıcı deneyimi çok önemli olduğundan, Google gibi arama motorları sonuçlarında daha hızlı web sitelerine öncelik verir. Yani, daha hızlı web siteleri Google’da daha üst sıralarda yer alır.

Web sitenizin hızını artırmak için SiteGround veya Bluehost gibi hızlı bir WordPress hosting sağlayıcınız olması gerekir. Bu sayede site hızınızı optimize edebilirsiniz.

 1. Görselleri Optimize Edin

Görselleriniz de dahil olmak üzere WordPress web sitenizdeki hemen hemen her şeyi optimize edebilirsiniz. Görselleri optimize etmek için Image-Alt-Text’i kullanabilirsiniz. Arama motorları, sitenizi sıralamak ve resimlerinizin kullanıcılar tarafından aranan bilgilere sahip olup olmadığını belirlemek için resimlerinizin açıklamaları olan Image-Alt-Text’i okur.

Görsellerinize Image-Alt-Text eklemenin en kolay yolu, SEO Optimized Images gibi bir WordPress SEO eklentisi kullanmaktadır. Ayrıca, Image-Alt-Text eklemenize izin vermelerini sağlamak için mevcut eklentilerinizin özelliklerinin listesini her zaman okuyabilirsiniz.

 1. Güvenlik Eklentisi Kullanın

Google, kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik avı için web sitelerini kara listeye alır. Bir site kara listeye eklendiği zaman, hiçbir arama sonuçlarında görünmez. Eğer web siteniz bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, SEO ile ilgili çalışmalarınız boşa gider. Ancak iyi haber şu ki, WordPress sitenizi güvende tutmak o kadar da zor değildir. Bunun için web sitenizi saldırılara karşı korumak için Sucuri gibi bir WordPress SEO eklentisi kullanabilirsiniz.

 1. SSL Kullanın

SSL, bir sunucu ile tarayıcı arasındaki şifreli bağlantıyı yöneten standart bir güvenlik teknolojisidir. Bu, web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında paylaşılan bilgilerin güvende kalmasını sağlar.

Örneğin, birisi sipariş formunuzu doldurur ve tüm kredi kartı bilgilerini listelerse, SSL, işletmelerin bilgilerin yol boyunca bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilmemesini sağlama yöntemidir.

SSL, WordPress SEO çalışmalarını geliştirir, çünkü Google gibi arama motorları bir web sitesinin sıralamasını belirlerken ‘güvenli ve şifreli’ bağlantılar arar. Bu nedenle, birbirinin aynısı iki site varsa, ancak birinde SSL varsa ve birinde yoksa, Google’ın siteyi SSL ile sıralama olasılığı daha yüksek olacaktır.

Genel olarak, WordPress.com sitenize otomatik olarak SSL ekler, böylece manuel olarak herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Farklı türde bir hesabınız varsa, örneğin WordPress.org sitesi gibi, web sitenizin tüm güvenliğiyle tek tek ilgilenmenizi gerektiren bir hesabınız varsa, Real Simple SSL gibi bir SSL eklentisi yükleyebilirsiniz.

Sonuç

Herkes WordPress web sitesinin SEO’sunu iyileştirebilir. Bu kılavuzdaki basit ipuçlarının bir kısmını veya tamamını uygulayarak, web sitenizin tüm arama motorlarındaki otoritesini ve sıralamasını artırırsınız. Bunu başardığınızda, web sitesi ziyaretçilerinde, olası satışlarda ve dönüşümlerde bir artış yaşarsınız. Bunu başarmak için ise SEO eğitimi almayı düşünebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın