Siyasiler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Yazar: 9 sene önce yayınlandı

Google Plus’ın çıkmasıyla beraber getirdiği en büyük yenilik Hangout özelliği idi. Hangout sayesinde tele-konferans dönemi bir bakıma bitmiş oldu. Artık video konferanstan bahseder olduk. Google Hangout sayesinde aynı anda 10 kişiyle birlikte görüntülü görüşme yapabiliyor olmak her siyasetçi tarafından değerlendirilmeli.

Hangout ile Seçmene Ulaşın

Bir belediye başkanının ya da bir milletvekilinin basın toplantısı düzenlemek için artık basını çağırmasına gerek yok. Hangout üzerinden dilediği basın mensuplarıyla canlı olarak görüşebilir sorularını cevaplayabilir. Ayrıca kendi bölgesindeki seçmeninin derdini de Hangout üzerinden dinleyebilir. Peki 10 farklı seçmene ulaşmak neden basına çıkmaktan daha etkili olsun? Çünkü ulaştığınız kitle yalnızca 10 kişilik bir gruptan ibaret değil. Dilerseniz anında canlı olarak dilerseniz daha sonradan videonuzu Youtube üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Youtube üzerinden seçmeninizle olan görüşmelerinizi sosyal medya üzerinden başlamadan önce duyurarak insanların ilgisini çekebilirsiniz. Aynı zamanda anlık olarak Twitter üzerinden gelebilecek sorulara da canlı yayında cevap verebilirsiniz. Yani seçmene seslenebilmek için illa bir televizyon kanalına ya da miting meydanına çıkmanıza gerek yok.

Miting Meydanları Önemini Yitiriyor

Miting meydanlarına sizi dinlemeye gelen kitle yalnızca size oy verecek olan kitledir. Meydandaki konuşmanızdan 3-5 cümleyi -belki- yayınlayan TV’ler aracılığıyla da size oy vermeyi düşünmeyen ya da kararsız olan kitleye ulaşabilmektesiniz. Ancak Hangout ile bütün seçmenlere ulaşabilme şansınız var. Yalnızca belirli sınıflara bölünmüş TV kanalları yerine kendi kitlenizi kendiniz oluşturarak herkese seslenebilirsiniz.

Yapmanız gereken oldukça basit. Twitter üzerinden bir hashtag başlatarak insanları belirlediğiniz saat ve günde Youtube kanalınıza davet edeceksiniz. İnsanlar geldiğinde de önceden seçilmiş olan kişilerle bir hangout gerçekleştirerek sorularını cevaplayacaksınız. Danışmanınızda ayrıca size Twitter üzerinden sorulmuş soruları yöneltebilir.

Seçmeninize Aracısız Siz Ulaşın

Seçilebilmenin yolu seçmen ile bağ kurmaktan geçer. Ancak seçmen ile bağ kurabilmek için önce seçmene ulaşabilmeniz gerekmekte. Esnaf ziyareti gerçekleştirdiğinizde binlerce kişinin arasında seçmenlerle ilgilenmeye çalışıyorsunuz. Ancak o gruptan sadece birkaç kişi ile konuşabilme şansınız oluyor doğal olarak. Hepsinin sorularını cevaplayamıyor, diyaloga giremiyorsunuz. Hangout ile tek tek her seçmeninizin sorusunu cevaplayabilirsiniz. Böylelikle seçmenler kendilerine değer verildiğini hissederler.

Peki Hangoutu Kimlerle Gerçekleştirmek Gerek?

Youtube’dan canlı olarak yayınlanacak ve onbinlerce kişinin izleyeceği bir videolu görüşme yapacaksınız tamam ama bu görüşmeyi kimlerle gerçekleştireceksiniz? Eğer sadece tanıdığınız, güvendiğiniz arkadaşınız olan insanlarla gerçekleştirirseniz hiç samimi durmayacaktır. Tamamen tanımadığınız kişilerle ilk mention atan kişiyle gerçekleştirmek gibi bir yola da girerseniz saboteye açık görüşmeler haline geleceklerdir. Bu nedenle en iyi yol belirli zaman aralıklarında belirli sektörden kişilerle görüşmek.

Kendinize bir Yayın Takvimi Hazırlayın

“Her Pazar saat 20:00de seçmenlerle buluşuyorum” tarzında bir duyurunun ardından her hafta için 9’ar kişilik konuk ayarlamanız gerekecek. Bunun içinde izlemeniz gereken yol etkili kişiler üzerinden gitmek olmalı. Örneğin bu Pazar günü ilimizdeki dernek başkanları ile Hangout gerçekleştireceğiz. Bir sonraki Pazar günü şu ilçemizdeki esnaflarla. Bununla birlikte acil durumlar için takviminizin değişebileceğini de mutlaka belirtin. Şehrinizde/ilçenizde istenmeyen bir durum mu gerçekleşti? Bunun üzerinden çeşitli propagandalar mı yürütülüyor? Konu ile ilgili şehrinizdeki bürokratlarla geçin kameraların karşısına ve insanların sorularını yanıtlayın. Herkesin bağlanıp sorusunu sorabileceği bir platform oluşturun. Böylelikle şeffaflık ve özgüven kavramları sizinle ve ekibinizle bir anılmaya başlanacaktır.

Dijital Diplomasiye Ayak Uydurun

Dünya sürekli değişiyor. Radyolar aracılığıyla seçmene ulaşmak için hazırlanan konuşma metinleri farklı iken TV üzerinden seçmene ulaşırken konuşma metinleri, giyilen kıyafetler, konuşurken takınılan tavır, mimikler hepsi ayrı bir önem arzediyor. Dijital dünyada da dikkat edilmesi gereken kurallar var. Bu dünyaya girmenizin ardından o eski kurallar geçerliliğini yitirecekler.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry geçtiğimiz günlerde bir Hangout gerçekleştirdi. Katılımcılar ise bir gazi, bir hayır kurumu başkanı, Afganistan’dan dönmüş bir asker ve annelik üzerine yazılar yazan bir blogger. Gerçekleştirilen Hangout’ta konu ABD’nin Dış Politikası idi. Bu görüşme binlerce kez izlendi, TV’lere ve gazetelere çıktı. Görüşmeyi yalnızca John Kerry değil katılımcılarda kendi sosyal ağlarında paylaşmış olduğundan ulaşılan kitle gittikçe büyüdü.

Katılımcıların Ağından Faydalanın

Bir Belediye Başkanı ya da bir Milletvekili ile online olarak görüşmek herkes için değerli bir şeydir. Bu değerden faydalanarak kitlenizi genişletebilirsiniz. Görüşmüş olduğunuz kişiler bu yayını farklı platformlarda da paylaşarak sizin propagandanıza yardımcı olacaklardır. Katılımcılar sizi ister sevsin ister sevmesin sesiniz daha çok kişiye ulaşacaktır. Bu sayede kendi topluluğunuzu kendiniz yönetmiş olacaksınız. Bir televizyon programına çıktığınızda programınızın yayınlanacağı saat dinleyici kitlesini de değiştirecektir. Ancak sizin hedeflediğiniz kitlenin TV başında olduğu saat ile program yapımcıları ilgilenmeyeceklerdir. Fakat Hangoutlarınızı dilediğiniz saatte başlatabilir ve sürekli olarak yeniden izletebilirsiniz.

Algıları Değiştirin

Günümüzde “siyasetçi” dendiğinde dijital dünyadan uzak, gençlerin halinden anlamayan, samimiyetten uzak insanlar akla gelmekte. Siz ise düzenli hangoutlar sayesinde bu algıları yavaş yavaş kırabilirsiniz. Özellikle yayınlardaki üslubunuz, rahatlığınız ve samimiyetiniz ulaşılabilir, şeffaf ve dinamik siyasetçi algısını yerleştirecektir. Günümüzde seçmenler ulaşabildikleri kişilere oy vermeye daha meyilliler. Zira ulaşabildikleri kişiler onların sorunlarını daha rahat çözebilmekte. Sizde insanların ulaşabildiği yerde, onların dilinde, samimi bir şekilde davranın.

Global Olun

Yayınlamış olduğunuz Hangout’lar Google Plus aracılığıyla da farklı kitlelere ulaştırılabiliyor. Google Plus’ın Hangouts sayfasında da canlı olarak yayınlanan Hangoutlar sergilenmekte. Burayı yüzbinlerce Google Plus kullanıcısı takip etmekte. Bu sayede hiç tahmin etmediğiniz kitlelere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca videonuzdaki konuşma metinlerini Türkçe olarak Youtube’a yükleyip anlık Google Translate ile farklı dillere çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya uygun içerikler üretmiş olacaksınız. Sizin şehriniz için neler yaptığınızı tüm dünya izleyecek ve kendi şehirleri için de benzer şeyleri talep edeceklerdir.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Güzel içerik

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın