İşletmeler için Wiki Kullanımı

Yazar: 10 sene önce yayınlandı

Wiki yalnızca Wikipedia demek değildir. Wiki’nin açılımı Whatiknowis. Wikiler günümüzde büyük işletmeler tarafından kullanılmaya başlandı. Ancak öncelikle Wiki konusunu biraz daha açalım.

94 yılında Ward Cunningham tarafından ilk kez kullanılan Wikiler (Wikiwikiweb adıyla) Web 2.0 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortak içerik üretme konusunda lider hale geldi.

Wiki’lerin mantığı Wikipedia’dan da bildiğimiz üzere ortak içerik oluşturma ve ortak içerik yönetimi. Peki işletmeler Wikileri neden kullanmalılar?

Günümüzde büyük ölçekli bir çok şirkette çalışanların bilgi ve birikim seviyesi birbirinden çok farklı. Üstelik son zamanlarda iyice gelişen sürekli eğitim anlayışı sayesinde de spesifik konularda uzmanlaşmış kadrolar ortaya çıkmaya başladı. Farklı iş kollarına yayılan şirketlerde yüzlerce uzman bulunmakta ve bu uzmanların fikirleri, bilgileri firmalar için yüksek bir potansiyel oluştursa da fiziksel bir ortamda ortak bir çalışma yapabilmek oldukça zor.

 • Wikiler sayesinde kimin hangi konu üzerinde ne zaman çalıştığını, ne kadar çalıştığını inceleyebilirsiniz.
 • Wikiler sayesinde farklı iş kollarında çalışan uzmanlar ortak bir proje üzerinde bir araya gelebilir ve ortak bir çalışmayı yürütebilirler.
 • Wikiler sayesinde ortak bir bilgi havuzunuz olmuş olur. Bir çalışanınız işten çıktığında yeni gelen çalışanın hem şirkete hem de halihazırda yürüyen projelere adaptasyonu daha kolay sağlanmış olur.
 • Wikiler iletişimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Kimin hangi proje üzerinde çalıştığı ve ne durumda olduğu görülebildiğinden kurum içinde “o iş ne oldu” gibi soruların sayısı azalır.

Unutmayın, bilgi güç demektir. Wikiler bilgiyi ortak bir platformda işler ve zenginleştirir. Bilgisayarınızda tuttuğunuz binlerce doküman arasından ihtiyacınız olan dokümanı bulabilmek çoğu zaman imkansız hale gelebilir. Ancak wikilerde içerikler aranabilir özelliktedir. Yani içeriği kolayca bulabilirsiniz. Üstelik içerik online ortamda olduğundan her yerden erişme imkanınız da mevcut.

Şirketinizle ilgili teknik dokümanlar üzerinde çalışırken Microsoft Word üzerinde tek başınıza çalışmaktansa birden fazla elemanınız wiki sayfanız üzerinde çalışabilirler. Wikilerin güzel yanlarından biri de silinen çalışmaların geri getirilebilir olması. Yani içeriğiniz wikilerde daima güvende.

Wikiler üzerinde tagleme (etiketleme) de yapılabildiği için wiki içeriğiniz kendi içinde kategorize edilmiş olacak. Yani binlerce kitabın bulunduğu bir kütüphaneye girdiğinizde aradığınız kitabı elinizle koymuş gibi bulabileceksiniz.

Peki Wiki sahibi olmanın maliyeti nedir? Wikiler ücretsiz. Screwturn Wiki ile sizde işletmeniz için bir wiki kurabilirsiniz.

Markanız için SEO Danışmanlığı ya da SEO Eğitimi alarak sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • sayfaya hacklink gömdüler sandım meğer proje ölmüş, linki kaldırabilirsiniz hocam :D

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın