Google Bot Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazar: 5 ay önce yayınlandı

Google botları, siteleri dizine eklemek ve arama motoru sonuçlarını güncellemek için web’i tarayan programlardır. Google botları, siteleri dizine eklemek ve arama motoru sonuçlarını güncellemek için web’i tarayan programlardır. Google’ın her siteyi dizine eklemediğini, ancak tarayıcılarının her gün milyonlarca web sitesini ziyaret ettiğini unutmamak önemlidir. Bu botların amacı, içeriği gelecekte çeşitli amaçlarla kullanılabilecek şekilde toplamak, depolamak ve analiz etmektir. Botlar ayrıca sayfaları belirli bir sorguyla alakalarına göre sıralayarak Google’ın doğru arama sonuçları sunmasına yardımcı olur. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız mutlaka bir SEO Danışmanı ile beraber çalışmanızı öneririz.

Google Bot Nedir?

Google Bot Nedir?

Google botları, arama motoru şirketlerinin web sayfalarını bulmak ve dizine eklemek için kullandığı bir tür web tarayıcısıdır. İnternette içerik bulmaya ve dizine eklemeye yardımcı olan Google Arama motorunun bir parçasıdırlar.

Google botları, internette gezinerek ve benzersiz içeriğe sahip sayfaları bularak çalışır. Daha sonra, insanların onları aradıklarında bulmalarını kolaylaştırmak için bu sayfaları dizine eklerler.

Üç tür Google botu vardır: web tarayıcıları, sayfa sıralayıcı ve bağlantı denetleyicileri. Tüm bu türler, Google Arama Motorunda aradığınızda size mümkün olan en iyi bilgiyi sağlamaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Google Bot’u web sitenizden engellemek için web sitenizin hangi bölümlerinin olmaması gerektiğini belirtebileceğiniz robotlar için talimat dosyası olan robots.txt dosyasını kullanabilirsiniz.

Google Botları Nasıl Çalışır?

Google Botları Nasıl Çalışır?

Google bot nasıl çalışır sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Birçok kişi Google Bot’larının nasıl çalıştığının farkında değildir. Bu sistem web sayfalarını tarayan ve bunları arama motorunda indekslemek için bilgi toplayan bir bilgisayar sistemidir. Bu, tarama algoritması adı verilen önceden belirlenmiş bir dizi talimat izlenerek yapılır.

Google botları, interneti taramak ve arama motorları için dizine eklemek için ilk kullanıldıkları 1996 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Google botları, içeriği bulmak ve toplamak için Google’ın arama motorunu kullanan ve daha sonra web sayfalarını sıralamak için kullanılan bilgisayar programlarıdır. Bu botlar web’i tarar ve tüm internetin bir haritasını oluşturur. Bunu, her sayfanın HTML kodunu okuyarak, diğer sayfalara bağlantılar arayarak ve bunları haritalarına ekleyerek yaparlar. Ayrıca sayfadaki metni okuyup dizinlerine eklerler. Bu dizinlerdeki bilgiler, birisi bir sorgu yazdığında Google’ın arama motoru tarafından kullanılabilir.

Google Bot Ne İşe Yarar?

Google Bot Ne İşe Yarar?

Google’ın botu, bilgi bulmak için kullanılan bir arama motorudur. İnterneti tarar ve içeriği dizine ekler. Daha sonra bu verileri kullanıcı sorgularını yanıtlamak için kullanır.

Bot ayrıca aşağıdakiler gibi başka amaçlar için de kullanılır:

 • Alaka düzeyine göre web sayfalarını indekslemek;
 • Herhangi bir konu hakkında bilgi sağlamak;
 • Arama kalitesinin iyileştirilmesi;
 • Dizinden spam bulma ve kaldırma;
 • Google’ın eş anlamlıları ve ilgili sorguları anlamasına yardımcı olmak.

Google Bot Nasıl Engellenir?

Google botları, Google’ın arama motorunun en önemli parçasıdır. Google botları, web sitelerini dizine eklemek ve sıralamak için web’i tarar. Bunu, bir web sitesinden diğerine bağlantıları takip ederek yaparlar. Yani sistem web sitenizi taramak, ne hakkında olduğunu öğrenmek ve ardından buldukları her sayfayı dizine eklemek için tasarlanmıştır. Bu şekilde, birisi bir arama sorgusu yaparsa, Google onlara sorguları için mümkün olan en iyi sonuçları gösterebilir.

Ancak, sitenizin Google botları tarafından dizine eklenmesini istemediğiniz bazı durumlar vardır. Sadece dahili kullanım için olan bir siteniz olabilir veya dünyayla paylaşmak istemediğiniz içeriğe sahip bir siteniz olabilir. Bu durumda, Google bot’un web sitenizi taramasını ve veritabanında dizine eklemesini engellemek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bu adımlar ise şu şekildedir;

 • Meta etiketleri kullanma
 • Robots.txt’yi kullanma
 • Noindex etiketini kullanma

Bu konularla ilgili detaylı bilgi almak ve uygulama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa eğer SEO Danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın