Google Bert Algoritması/Google Bert Nedir?

Yazar: 2 ay önce yayınlandı

Google Bert nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulmaktadır. Google, organik arama sonuçlarını güncellemek için tasarlanmış Bert algoritmasından iki yönlü bir kodlayıcı temsili yayınlamıştır. Bu algoritma, kullanıcının ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve en iyi sonuçları sağlamak için tasarlanmış ve oldukça başarılı sonuçlar üretmeye başlamıştır. Google Bert algoritması tarafından yapılan sorgunun oldukça fazla etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Bu güncelleme öncesinde arama terimleri tek tek değerlendirilmiş ve anlam bütünlüğüne vurgu yapılmamıştır. Bert algoritmasının kullanılması sonucunda kelimelerin anlamsal tutarlılığı göz önünde bulundurularak arama başlatılmıştır. Bu, kullanıcıların tam olarak aradıklarını elde etmelerini sağlar.

Google Bert Algoritması Nedir?

Google bert nedir sorusu Google tarafından sorguları daha iyi anlamak ve kullanıcılara daha doğru sonuçlar sağlamak için geliştirilmiş bir algoritma olarak cevaplanabilir. Bu açıdan Bert algoritması, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisini bir arada kullanan bir doğal dil işleme teknolojisi olarak tanımlanabilir. Bu teknoloji ile Google, bir kullanıcının arama sorgularını daha iyi analiz etmek ve kullanıcının arama amacına göre daha doğru sonuçlar bulmak istemiştir. Bu algoritma güncellemesi ile Google, sorgudaki her bir kelimeyi tek tek değerlendirmek yerine, kelimeleri önce, sonra veya benzer eş anlamlılarla birlikte değerlendirmeye başlamıştır. Bu nedenle uzun kuyrukları veya karmaşık kullanıcı sorgularını daha iyi anlamayı amaçlar. Ayrıca Google Bert algoritmasında yapılacak güncellemeler, sorguda kullanılan bağlaçların ve edatların sorguya ne kattığını daha iyi anlamanızı sağlar. Ayrıca Google yetkililerine göre bert nedir sorusunun cevabı sadece genel arama için değil, öne çıkan snippet’lerin geliştirilmesi için de kullanılan bir algoritma şeklindedir.

Bert NLP Nedir?

Bert, Doğal Dil İşleme konusunda uzmanlaşmış bir makine öğrenme sistemidir.

Sistem, Google Brain’deki araştırmacılar tarafından oluşturuldu ve dili anlama, konuşma oluşturma ve metin oluşturma gibi görevleri yerine getirebilmek için tasarlandı.

NLP, bilgisayarlar ve insan (doğal) diller arasındaki etkileşime odaklanan bir bilgisayar bilimi alanı olan Doğal Dil İşleme anlamına gelir.

NLP’nin amacı, insan dilini anlayabilen ve insanların anlayabileceği doğal cümleleri üretebilen bir bilgisayar programı oluşturmaktır.

Bert Nasıl Çalışır?

Bert Nasıl Çalışır?

Geleneksel dil işleme modelleri bir cümledeki kelimeleri soldan sağa veya sağdan sola tek yönde okurken, Bert algoritması bu okuma işlemini iki yönlü yapar. Diğer bir deyişle, bu algoritma uygulanmadan önce Google, arama sorgularını kelimelere göre yorumluyordu. Bert teknolojisi sayesinde arama sorguları genel olarak değerlendirilir. Google Bert nedir sorusunun cevabı her bir kelime ile diğeri arasındaki ilişkiyi bulmak için çift yönlü dil işlemeyi kullanmayı içerir. Arama sırasında kullanılan tüm kelimeler, yalnızca soldan sağa veya sağdan sola işlenen yüzeysel çift yönlü işleme yerine daha ayrıntılı analize tabi tutulur. Elbette bu, arama sonuçlarının daha uygun bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olur. Bert güncellemesinin bir parçası olarak, aramada kullanılan kelimelerin eş anlamlıları da dikkate alınır.

Google Bert Güncellemesi Nedir?

Google Bert Güncellemesi Nedir?

Google, aramaları daha iyi anlamak ve kelimelerin anlamlarını daha doğru yorumlamak adına Bert güncellemesini yapmıştır. Bu güncelleme, Transformers adlı matematiksel bir modele dayanmaktadır. Bunlar sadece bir kelimenin anlamına bakmakla kalmaz, aynı zamanda kelimeyi cümle içindeki diğer tüm kelimelerle veya Google’da bir arama sorgusu ile ilişkili olarak analiz eder. Bu, özellikle edatların anlamını ve bir arama sorgusunda tek tek sözcüklerin konumunu yorumlarken kullanışlıdır. Bert nedir sorusu kadar bu algoritmanın amacı da önemlidir. Bert algoritmasının amacı, kullanıcının aramasına bağlı olarak en doğru sonuçları sağlamaktır. Diğer bir deyişle, konuşulan dili yazı diline yansıtmayı amaçlar. Aslında, daha karmaşık aramaların, arayan için anlamlı olan ve size mantıklı gelmeyen kelimelerden oluştuğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, kullanıcılarınız için içerik oluşturmanız, Google BERT algoritmasına kapılmamanız için çok önemlidir. Bu yüzden bir SEO danışmanı ile çalışmanız önem taşır.

Google Bert’in SEO’ya Etkisi Nedir?

Google Bert’in SEO ya Etkisi Nedir?

Google’ın gerçekleştirdiği tüm algoritma güncellemelerinde olduğu gibi içerik üreticilerinin de dikkat etmesi gereken bazı Bert güncellemeleri bulunmaktadır. Bu yüzden Google Bert nedir sorusu oldukça önemlidir. Özellikle bu güncellemeden sonra arama sıralaması değişmiştir. Özellikle bazı anahtar kelimeler için hazırlanan içerikler bu algoritmadan olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle oluşturduğunuz içeriğin daha özgün, anlamlı ve anlamlı olması oldukça önemlidir. Bert, bazı sayfalardaki arama sonuçlarını ve trafiği değiştirebilir. Bu güncellemeyle, tıpkı uzun kuyruklu anahtar kelimelerin daha anlamlı olması gibi, küçük kelimeler de daha önemli hale gelmiştir. SEO’lar, uzun kuyruk isteklerine doğrudan yanıt verebilecek özel içerik oluşturabilir. Google artık bazı anahtar kelimelere aldanmadığı için içerik daha alakalı olmalıdır. Bu aşamada ise SEO danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. İçerik üreticiniz Google’a odaklanmak yerine doğal dili dikkate alıp kullanıcı merkezli, dürüst bir şekilde içerik oluşturuyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Bu şekilde üretilen bazı içeriklerin olumlu etki yaptığı söylenebilir.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın