Facebook’ta Değerlendirme Özelliği ve Konum Pazarlaması

Yazar: 8 sene önce yayınlandı

Sosyal medya SEO’su yani S-SEO her geçen gün önem kazanmakta. Siz de bu trendlere bağlı olarak sayfalarınızı optimize etmek durumundasınız. İnsanlar sosyal ağlarda daha çok vakit geçirdikçe arama motorlarında geçirdikleri vakit azalıyor. Aramalarını sosyal ağlar üzerinden yapmaya başlıyorlar. Yalnızca lokal işletmeler değil büyük markalarda artık sosyal ağlardaki aramalarda üst sıralara çıkabilmek için yarışır oldular. Henüz S-SEO’nun ciddiyetini kavrayamamış olan rakiplerinize fark atabilmek için hala şansınız bulunmakta. Facebook review özelliği bu şansı artırmak için önemli bir koz olabilir.

Facebook Review Değerlendirme Nedir?

Facebook review özelliği geçtiğimiz ay aktif hale getirildi. Artık bir çok Facebook sayfasında review puanlamasını görmekteyiz. Peki review özelliği ne işe yarar, nasıl kurulur, nasıl kaldırılır?

Facebook bütün sayfalar için yürürlüğe koyduğu review özelliği ile Graph Search algoritmasına yeni bir formül getirmeye hazırlanıyor. İlerleyen dönemlerde Facebook üzerinden daha da çok kullanılacak olan Graph Search ile çevrenizdeki restoranları arayabiliyorsunuz. Ancak arama sonuçlarında restoranların sizin konumunuza yakın olmasının dışında aldığı puana göre de sıralandığı bilinmekte. İşletmenizin Facebook arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için review özelliğini aktif hale getirmesi ve rakiplerine göre daha yüksek sayıda ve daha yüksek oranda puan alması gerekmekte.

Facebook Review Değerlendirme Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Facebook review özelliğini aktif hale getirebilmeniz için sayfa bilgilerinizde adres bilginiz tam ve eksiksiz olmalıdır. Açık adresinizi girmenizin ardından çıkan Bing Haritası üzerinde eğer konumunuz yanlış olarak işaretlenmişse manuel olarak konumunuzu ayarlamalısınız.

Adresinizi girmenizin ardından timeline’ınızda review özelliğinin aktif hale geldiğini göreceksinizdir.

Facebook Review Değerlendirme Puanları Nasıl Artırılır? 

Facebook review’ın objektif sonuçlar sunuyor olması bazı markalar için sorun oluşturabilir. Çünkü kullanıcıların verdiği yıldızları değiştiremiyor, yaptıkları yorumları silemiyorsunuz. Yalnızca yorumları şikayet etmek mümkün. Ancak işletmeniz hakkında olumsuz yorumları silemiyor olmanız bu özelliği kullanmamanızı gerektirmez. Kullanıcıların işletmeniz hakkında daha fazla olumlu yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bir kullanıcının sayfanız için 5 yıldız vermesi ve olumlu yorum yapması sizin elinizde. Sayfanızın hem daha çok beğeni almasını sağlamak hem de olumlu yorumlarını/yıldızlarını artırmak için yeni bir kampanya kurgusu oluşturabilirsiniz. “Sayfamıza 5 yıldız vererek sayfamız hakkında yorumlarını paylaşanlardan 3 kişiye sürpriz hediyeler” türünde bir kurgu hazırladığınızda kullanıcılar sayfanız hakkında olumlu yorumlarla sayfanızı paylaşmaya başlayacaklardır. Tabi bu kurguyu oluşturduktan sonra kullanıcılara yapmaları gereken işlemi ayrıntılarıyla açıklamayı da unutmayın.

Facebook Review Değerlendirme Özelliği Nasıl Kaldırılır? 

Her Facebook sayfası bu özelliği bu şekilde cesurca kullanmak istemeyebilir tabii ki. Kaldırmak için yapmanız gereken aslında çok basit. Facebook sayfanızın hakkında bölümünden adres satırınızı silmelisiniz. Silme işleminin ardından adres bölümüne tekrar gelerek harita üzerinden de işletmenizi kaldırmalısınız. (Remove This Place) Böylelikle review bölümü artık sayfanızda gözükmeyecektir.

Kurumunuzda Sosyal Medya Eğitimi ile marka bilinirliği ve satışlarınızı nasıl artıracağınızı öğrenmek ister misiniz?

Google Maps ve Yandex Maps ile Konum Pazarlamanın Etkisi

İçinde yaşadığımız mobil çağda pazarlama stratejileri de hızlı bir biçimde değişiyor. Pew Enstitüsü’nün araştırmasına göre 18 yaşından büyük akıllı telefon kullanıcılarının %74’ü akıllı telefonları ile  Google Maps ya da Yandex Maps gibi GPS sistemlerini kullanıyor.

Artık günlük yaşamımızın içine girmiş olan bu yeni norm hayatımızı şekillendirmeye başladığı gibi pazarlamayı da şekillendirmeye başladı. Konum tabanlı pazarlama dendiğinde akla gelenler arasında SMS tabanlı pazarlama ve Geolocation tabanlı sosyal ağlar geliyor. Geleneksel pazarlamanın mobille ilk tanıştığı nokta olan SMS tabanlı pazarlama çoğu zaman markalarca spam pazarlama kategorisine sokuluyor olsa da mobil çağın en güçlü pazarlama yöntemlerinden birini oluşturuyor.

SoLoMo ve Lokal Pazarlama – Konum Pazarlaması

Artık gelinen noktada servis sağlayıcıların gerekli izinleri almasıyla birlikte bir cafenin önünden geçerken o cafeden “hemen cafemize gel, ilk dondurman bizden olsun” içerikli SMS’ler alabiliyoruz. Ancak bu noktada markalar ufak bir sıkıntı yaşıyorlar. Hedeflemeyi doğru bir şekilde yapmaya özen göstermeden herkese birden SMS gönderme yoluna giden markalar müşterilerin kendilerine karşı körleşmesine yol açıyor ve bütçelerini boşa harcamış oluyorlar. Bu oran gitgide düşüyor olsa da şu an en güçlü mobil pazarlama yöntemi SMS pazarlama diyebiliriz.

SMS pazarlamayı etkili bir şekilde kullanabilmenin yolu ise müşteri datasını etkili bir şekilde toplamak ve işlemekten geçmekte. Eğer hedef kitleniz çocuğu olan A+ segmenti ise konum tabanlı sosyal ağları kullanarak potansiyel müşterilerinizin datasını elde edebilir ve SMS pazarlama fırsatlarını kullanarak onlara ulaşabilirsiniz.

Foursquare ve Yelp Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Konum tabanlı sosyal ağlardan Türkiye’de en çok bilinen iki ağ Foursquare ve Yelp. Dünyada onlarca farklı örneği bulunan bu ağlardan aslında en popüler ikisi olan Foursquare ve Yelp Türkiye’de yalnızca “arkadaşlarınıza gittiğiniz yerlerle hava atın” mottosuyla lanse ediliyor olsa da konum tabanlı pazarlama açısından çok büyük fırsatlar sağlıyor.

Mobil servis sağlayıcılar kullanıcılarının an be an nerede olduklarını görebiliyor olsalar da hangi restoranda yemek yediklerini, nerelerden alışveriş yaptıklarını gösteremiyor. Ancak konum tabanlı sosyal ağlarda kullanıcılar kendi verilerini isteyerek kendileri veriyorlar. Oysa mobil servis sağlayıcılar bu verileri almak için binbir türlü kampanyalar düzenleyerek başarılı olmaya çalışıyorlar. Foursquare ya da Yelp API’sini kullanarak hazırlanan kurgularda kullanıcıların datalarını elde etmek ve bu dataları konum tabanlı pazarlama stratejilerinde kullanmak mümkün.

Eğer API’leri kullanarak bir strateji oluşturmak sizin için zorsa sadece Yelp’in kendi sağladığı servislerle de KOBİ’nize bir hareketlilik kazandırabilirsiniz. Küçük işletmeler için hazırlanan bu infografik Yelp’e yeni başlayacaklara yardımcı olabilir.

Yelp’in dışında yakın zamanda ikiye bölünen ve konum tabanlı pazarlama olanaklarına daha çok ağırlık veren Foursquare’den de bahsetmemek olmaz. Gamification stratejisinden vazgeçen ve elde ettiği dataları pazarlamayı hedefleyen yeni Foursquare reklamları ile küçük işletmeler için mobil pazarlama daha kolay bir şekilde yapılabilir hale geldi.

Başarılı Foursquare kampanyalarının derlendiği bu case study arşivine de mutlaka göz atmanızı öneririm;

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Sayfa yıldızını arttırmak için yapacağımız etkinlikte kazananları belirleme konusunda nasıl bir yöntem izleyebiliriz?

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • random.org üzerinden kayıt alarak çekiliş gerçekleştirebilirsiniz.

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

  • Net mi? Sorusunun cevabı sizsiniz

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın