EAT Nedir?

Yazar: 11 ay önce yayınlandı

Web sitenizin iyi bir sıralama sahibi olması için neler yapabileceğinizi araştırma aşamasında olabilirsiniz. Bunun daha ileri aşamasında olup stratejinizi geliştirme çabalarını sürdürüyor olabilirsiniz. Bir web sitesi için nihai hedef olan iyi bir sıralama ve trafik elde etme için Google EAT ne işe yarayacak? Google EAT nedir? EAT SEO Google çalışmalarınıza nasıl bir yarar sağlar? Tüm bu sorularınızın cevabını detaylı bir şekilde bulacağınız, Google EAT kavramının SEO için ne ifade ettiğini doğru bir şekilde anlayabileceğiniz “EAT nedir?” konulu içeriğimizi, sizler için hazırladık. Ancak birebir olarak profesyonel bir destek almak isterseniz de Dijital Pazarlama Danışmanlığı ile daima kapsamlı bilgiyi sizlere sağlayacağımızı hatırlatmak isteriz.

EAT Nedir? EAT Ne İşe Yarar?

EAT nedir? Literatürde EAT, Google EAT, EAT SEO Google olarak karşınıza çıkabilecek olan E-A-T kavramı; uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik anlamına gelmektedir. EAT SEO, Google’ın kalite değerlendiricileri tarafından ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Web sitenizin hem içinde hem de dışında EAT sergiliyor olmak Google sıralamanızı iyileştirici etkiye sahiptir. Bu durumda, EAT çoğu web sitesi için son derece önemlidir. Ancak SEO uzmanları hala EAT’nin tam bir sıralama faktörü olduğu konusunda emin değillerdir. Bununla birlikte EAT’nin etkisi ile yükselen ve sıralama kaybı yaşayan web siteleri de sıklıkla tespit edilmektedir. O halde web sitenizin EAT’sini iyileştirmenizin her koşulda yararlı olacağını söylemek mümkündür. Bu içeriğimizde EAT’yi anlamanız ve iyileştirmeniz için neler yapabileceğinizi bilmeniz için önemli bilgiler paylaşacağız.

EAT/Google EAT/EAT SEO Google ya da bunun gibi web sitenizi etkileyen algoritma unsurlarını nasıl çözeceğinizi bilemiyor ve zamanında müdahale edemiyorsanız SEO Eğitimi almak iyi bir seçenek olabilir. Böylece hem süreciniz daima geliştirici bir şekilde ilerler hem siz SEO konusunda en doğru bilgiyi alanının uzmanları ile edinirsiniz.

Kalite Değerlendiricileri Yönergeleri (QRG) EAT Hakkında Ne Diyor?

EAT nedir? sorusunun içine girince karşınıza çıkacak bir diğer soru, QRG nedir? olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak QRG’nin ne olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır. QRG (quality, raters, guidelines); uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik üzerine birtakım tartışmalarla doludur. Google, bizlere bu yönergeler ile kalite açısından bir web sitesinde neler olması gerektiğini belirtmektedir. Aslında bir web sitesini dijital ortamda iyi bir noktaya taşıma yolculuğunda hepimizin merak ettiği tek şey Google’ın “kaliteli” olarak değerlendirdiği unsurun tam olarak ne olduğudur. İşte bu merakı detaylı olarak giderecek tek ders kitabı da QRG’dir.

Google’ın algoritmaları, yukarıda belirtildiği gibi QRG’de bulunanların tam bir temsili olmasa da QRG, Google’ın algoritmaların yapmasını istediğini yansıtır. Dolayısıyla bu yönergelerde Google EAT hakkında çok fazla bilgi vardır.

Google EAT’nin YMYL Siteniz ve Bütçeniz İçin Önemi

Siteniz tıbbi, yasal veya finansal bir siteyse, iyi bir EAT’ye sahip olmak çok önemlidir. Web siteniz, insanların önemli bir karar vermesine yardımcı olacak tavsiyeler veriyorsa siteniz de YMYL olarak kabul edilebilir. Web sitenizden ürün satıyorsanız, muhtemelen YMYL bir siteye sahipsinizdir.

Dijital ortamda çoğu web sitesinin YMYL olarak kabul edildiğini de belirtmekte fayda var. Tükenmez kalem satan sitenizin insanların hayatının en kritik kararlarını vermelerine yardımcı olmadığını iddia edebilirsiniz. Ancak durum ödeme aşamasına geldiğinde sitenizde kredi kartı işlemleri alıyorsanız insanların size güvenebilmesi gerekir. Bu durumda yüksek ihtimalle bir YMYL sitesine sahip olduğunuz anlamına gelir. Tam bu noktada da bilinmesi gereken şey; QRG’nin EAT’den yoksun bir YMYL sitesinin düşük kaliteli bir site olarak kabul edilmesi gerektiğini söylemesidir.

EAT İçin Yazarın Önemi

Google’ın EAT odaklı belirlediği sinyaller büyük bir oranda markalar, web siteleri, işletmeler ve yazarlar ile ilgilidir. QRG, web sitesi içeriklerinin yaratıcısının yani yazarının konu ile ilgili uzmanlıktan yoksun olması durumunda sayfanın düşük kaliteli olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Dolayısıyla yazar seçimi son derece kritik bir konudur. Birçok konuda uzmanlaşmış kişiler, sizin web sitenizde deneyimlemedikleri bir şeyi yazarlarsa da aynı olumsuz sonuç ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamalısınız. Bunu bazı sorular ile örneklendirirsek daha iyi içselleştirmenizi sağlayabiliriz. Bir vergi danışmanlığı arıyorsanız, gazetecilik diplomasına sahip birinin mi yoksa vergi muhasebesi yapan ve bu alanda otorite olarak bilinen birinin mi yazdığı bir makaleyi okumayı tercih edersiniz? Kanser teşhisi konduysa, durumunuzla ilgili bir SEO içerik yazarı tarafından yazılmış makaleleri mi yoksa bu hastalığı yıllardır tedavi eden ve dünyanın önde gelen uzmanı olarak bilinen bir hekimin yazdığı makaleleri mi okumak istersiniz? Cevabınızı duyar gibiyiz. Aslında Google’da sizinle aynı fikirde olduğu için uzmanlığı yetersiz olarak belirlediği içerikleri kalitesiz bir web sitesi ile eşleştiriyor.

Web sitenizdeki her yazarın, yazdığı konularda nitelikli olduklarını anlatan kapsamlı bir yazar biyografisine sahip olması da oldukça önemlidir. Ayrıca daha da fazla ayrıntıya giren tam bir yazar biyografisine sahip olmaları, Google EAT’nin çok daha fazla hoşuna gidecektir. Google’a yazarlarınız ve nitelikleri hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi vermek için yazar şeması uygulamanızı da önermek isteriz.

Google EAT’i Algoritmik Olarak Nasıl Ölçer?

Google’ın EAT’i tam olarak nasıl ölçtüğünün cevabı hiçbir SEO uzmanında ya da başka birinde yoktur. Ancak teoriler her zaman vardır. Dolayısıyla bizde sizinle, uzmanlığımız ve araştırmalarımız kapsamında mantıklı olan teorilerden bahsedebiliriz. 7 Şubat 2017’de Google, büyük bir algoritma güncellemesi yapmıştır. Google’ın hangi sitelerin iyi EAT’ye sahip olduğunu belirleme ve bunu algoritmalarında uygulamaya yönelik ilk güçlü girişimidir. Google EAT kavramı, elbette her zaman önemli olmuştur! Ancak Google’ın bunu ölçme ve bu bilgileri sitelerin nerede sıralanacağını belirleme kararlarına dahil etme yeteneği yıllar içinde değişti.

Güçlü bir EAT bileşenine sahip olan bir diğer güncelleme ise 1 Ağustos 2018’de Google tarafından yayınlandı. Bu güncelleme, EAT’den yoksun YMYL siteleri için büyük düşüşlere neden oldu. Peki bu düşüşler tam olarak hangi sebeplerle oldu? Google EAT hangi kriterlere dikkat etti? Zaman içerisinde yapılan gözlemler, aşağıda sıraladığımız bazı belirleme faktörlerini ortaya çıkardı.

 • Bağlantılar ve Etiketlerin Ölçümü

EAT SEO, bağlantıların ve web sitesinde kullanılan söz ve etiketleri dahi ölçerek bir kalite değerlendirmesi yapmaktadır. Bu noktada fark edilen ise Google’ın yazılan her içerik/bağlantı/etiket fark etmeksizin ücretli, teşvikli ya da yalnızca yazar tarafından içerik için eklenmiş olduğunu net bir şekilde biliyor olmasıdır. Dolayısıyla yazdığınız her bir cümlenin SEO bütünlüğünüz çerçevesinde eklendiğine emin olmalısınız.

 • Google Güvenilir Bulacağı Açıklamaları Çok İyi Biliyor

Google algoritması, web sitelerinin hangi bölümlerinin güvenilir, hangi bölümlerinin önemsiz olduğunu son derece iyi bilir. Üstelik güvenilir olmayan kaynakları görmezden gelir. Google’ın çok sayıda bağlantıyı görmezden geldiğini ve yalnızca bir site için gerçek ve özgün kaynaklı bağlantılara güvendiği ön görülmektedir. Yani algoritmanın yapmak istediği iyi ve güvenilir olarak tespit edilen sayfaları seçmek ve sonra o sayfadaki bağlantıları takip ederek güvenilir site ağı oluşturmaktır. Eğer bu site ağında yer almıyor, bir otorite olarak tanınmıyorsanız iyi bir sıralama yapmanız doğal olarak zor olacaktır.

Google EAT Nasıl Geliştirilir?

Google EAT’nin Google algoritmalarının önemli bir parçası olduğu üzerinde durduk. Bahsettiklerimize istinaden anlayabileceğiniz gibi SEO stratejinizde EAT eksikliği sıralama yüksekliği oldukça zorlaştıracaktır. Peki bu yalnızca yetkili ve kaliteli olarak algılanan web sitelerinin kesin olarak yüksek sıralama alacağı anlamına mı geliyor? Tam olarak böyle değildir. Google EAT, kesinlikle geliştirilebilir. Buna dair bazı ipuçları belirledik. Bunları stratejinizle doğru şekilde birleştirdikten sonra sıralamanızın iyileştiğini kesinlikle göreceksiniz.

 • İyi Yorumlar Alın

Çevrimiçi ortamda, insanların markanız hakkında söyledikleri oldukça önemlidir. Google kalite değerlendiricileri de bunu önemli bir unsur olarak değerlendirmektedir. İşletmenizi çevrimiçi ortamda incelemiş ya da deneyimlemiş kişilerin çoğu memnuniyetsiz tarafta ise hiç şüphesiz bu sizi olumsuz etkiler. QRG açıklamalarına göre bazı cevaplamanız gereken ve sonucunda iyileştirme için strateji geliştirmeniz gereken sorular şunlardır;

 1. Rakiplerin çevrimiçi olarak önemli ölçüde daha fazla incelemesi/yorumu var mı? Rakipleriniz hakkında daha fazla kullanıcı yorumu ve etkileşimi varsa bu onların sizden daha fazla otorite sahibi olduklarının bir işareti olabilir.
 2. Rakipleriniz sizden çok daha fazla sayıda olumlu eleştiriye sahip mi?
 3. İncelemeleriniz genel olarak olumsuz mu?
 4. Rakiplerinizin olumlu değerlendirmeleri fazla ise sizinle onlar arasındaki strateji farkı ne olabilir?
 • Vikipedi’den Bağlantı Alın

QRG’de Vikipedi’den çokça bahsedilir. Google’ın Wikipedia’yı önemli ve güvenilir bulduğu açıktır. Geçmişte, SEO’lar genellikle Wikipedia’dan gelen bağlantıların, izlenmeyen bağlantılar oldukları ve herhangi bir PageRank’i geçmedikleri için önemli olmadığını söylerdi. Ancak, burada etiketlerin devreye girdiğini düşünüyoruz. PageRank Vikipedi bağlantılarından akmıyor olsa bile böylesine büyük bir yetkili sitede bahsedilmekte gerçek anlamda yardımcı olacak bir stratejidir.

Kendi Vikipedi sayfasına sahip olmak zordur. Bunun için bazı standartları karşılıyor olmanız gerekir;

 1. Şirketiniz hakkındaki tüm bilgiler, doğrulanabilir olmalıdır.
 2. İşletmenin güvenilir kaynaklardan önemli ölçüde onay görmüş olması gerekir.

Bunların EAT SEO Google standartlarına benzediğini fark etmişsinizdir. Dolayısıyla bir Vikipedi sayfasına sahip olmak, algılanan otoritenizi büyük oranda geliştirmenize yardımcı olur. Ancak buradaki ironi, otorite sahibi olmadan bir Vikipedi sayfası sahibi olamayacağınızdır. O halde diğer Vikipedi sayfalarında olumlu bir şekilde bahsedilmek EAT’nizi geliştirmenin iyi bir adımıdır.

 • Otorite Sahibi ve Kaliteli Sitelerden Bağlantılar Alın

Otorite sahibi ve kaliteli web sitelerinden bağlantı almak, EAT’in en önemli yönü olabilir. Takdir edersiniz ki iyi bir EAT’ye sahip olmak için sadece deneyim ve yetkinliğe sahip olmak anlamına gelmez ayrıca alanınızda bir otorite olarak çevrimiçi olarak tanınmanız da gerekir. Peki bunun için ne yapmalısınız? Bunun için kritik iki öneri vardır;

 1. Orijinal araştırma verilerine dayanan içerikler yayınlamalısınız.
 2. Alanınızın otoritesi olarak bilinen kişilerle bağlantı kurmalısınız.
 • Forumlardan Bağlantı Alın

Google EAT’yi geliştirmeniz için forumlardan da bağlantı almak oldukça önemlidir. Ancak bunun her işletme için gerekli olmadığını sektör dinamiklerine göre dikkat edilmesi gereken bir unsur olduğunu belirtmekte fayda var. QRG’ye göre; hangi forumların EAT SEO Google için hangilerinin güvenilir ve hangilerinin güvenilir olmadığını belirlemek Google denetimleri ile gerçekleşmektedir. Gerçek bir forum sohbeti gerçekleşmesi, bu noktada son derece önemlidir. En öz haliyle ifade edilecek olursa; rakipleriniz forum sitelerinde tartışılıyor ve sizin bahsiniz hiç geçmiyorsa acilen bir iyileştirme yapmanız gerekiyor demektir.

 • Güvenilir Olun

Google, her yeni güncelleme ile birlikte güvenilirlik faktörünün değerlerini daha da artıran gelişmeler yapmaktadır. Dolayısıyla web sitenizde her ne yapıyor ve ne tür bir içerik yayınlıyor olursanız olun dama doğrulanabilir bilgiler ile özgün içerikler sunmalısınız. Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından da her bir kullanıcı adımını güvenilir kılmalısınız.

 • EAT’nizi Web Sitenizde Göstermek İçin Elinizden Geleni Yapın

Google, EAT’nin çoğunlukla site dışı bağlantılar ve etiketlemeler yoluyla belirlendiğini ifade etse de EAT’nizi web sitenizde övdüğünüz zamanda iyileştirmeye dair gelişmeler görüldüğünü söylemek mümkündür. Bu tür bilgileri hem ana sayfanızda hem de “Hakkında” sayfanızda bulundurmanız önemlidir.

Google EAT Gerçekten Bir Sıralama Faktörü  Mü?

EAT SEO Google, birçok sıralama faktörünü kavramsallaştırır. Ayrıca EAT, büyük ölçüde bağlantılarla ilgilidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi sektörünüze dair otorite sahibi web sitelerinden iyi bağlantılara sahip olmak, bu sebeple önemlidir. Elbette ki EAT belirlenmesinde bağlantıların çok daha ötesinde unsurların incelendiğini bilmelisiniz. EAT’nin gerçekten bir sıralama faktörü olup olmadığı algoritmik olarak ifade edilmiş değildir. Ancak kalite değerlendiricileri tarafından sözü edilen unsurların Google tarafından bir sıralama faktörü olarak ele alındığı da SEO uzmanları tarafından ön görülmektedir.

Otomatik sistemler, bir içeriği sıralamak için birçok farklı sinyalin bir karışımını kullanır. Bu karışım doğru bir SEO stratejisi ile doğal olarak EAT standartlarını da karşılar nitelikte olur. O halde, her koşulda EAT SEO Google uyumlu bir web sitesine sahip olmak sizin için her açıdan iyileştirici olacaktır. SEO stratejinizi oluştururken nihai olarak hedeflediğiniz yüksek sıralama ve trafik için size yardımcı bir unsur olacağından hiç şüpheniz olmasın. Tüm bu sinyallere uyumlu bir web sitesi sahibi olmaya dair en profesyonel stratejiyi geliştirmek için bir SEO Danışmanı ile çalışabilirsiniz. EAT nedir? sorusunun cevabı, sizler için artık sanıldığı kadar karmaşık değil. O halde, yapmanız gerekenleri planlayıp doğru bir yol haritası oluşturmanın tam zamanı!

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın