E-Ticaret’te Fraud Tespiti ve Önleme Yöntemleri

Yazar: 2 gün önce yayınlandı

Son zamanlarda e-ticaret’te Fraud, e-ticaret satışlarından neredeyse iki kat daha hızlı arttı. E-ticaret’te Fraud, hesap ele geçirme dolandırıcılığı, dostane dolandırıcılık, kart testi dolandırıcılığı ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. E-ticaret sahtekarlığının mağazanız üzerindeki etkisini azaltmak için belirli dolandırıcılık türlerini bilmeniz ve kaynağını anlamanız gerekir. Bu aşamada ise E-Ticaret Eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede Fraud önleme yöntemleri hakkına bilgi sahibi olabilir ve işletmenizi koruyabilirsiniz.

Fraud Nedir?

Fraud Nedir?

E-ticaret’te Fraud, çevrimiçi mağazalardan yararlanmak için tasarlanmış her türlü kötü amaçlı eylemi içerir. En yaygın saldırılar, çalıntı kredi kartı numaralarıyla yapılan dolandırıcılık işlemleriyle ilgilidir. Bununla birlikte e-ticaret sahtekarlığı, diğer yöntemlerin yanı sıra giderek artan bir şekilde hesap devralma veya iade sahtekarlığı şeklini almaktadır.

E-ticaret’te dolandırıcılık, bir e-ticaret platformunda meydana gelen her türlü dolandırıcılık türüdür. Çalınan veya sahte bir kredi kartı kullanmak, sahte kimlik kullanmak ve bağlı kuruluş dolandırıcılık reklamlarının tümü e-ticaret dolandırıcılığının biçimleridir. Bir müşteri çevrimiçi mağazanızda dolandırıcılık yaptığında bir perakendeci olarak bu maliyeti üstlenirsiniz ve gelirinizi olumsuz etkilersiniz.

Gerçek mekandaki bir dolandırıcılığın aksine Fraud, kişisel ve kredi kartı bilgileriyle gerçekleştirilebilir ve işlem için kartın bulunması gerekmez. Bazı durumlarda bilgisayar korsanları kişisel ve finansal bilgileri çalar ve karaborsada satar. Bu tür suç dolandırıcılığı daha şiddetlidir, ancak müşterinin ücretsiz bir ürün elde etmek ve ödeme yapmaktan kaçınmak için kasıtlı olarak ters ibrazda bulunduğu dostane dolandırıcılık gibi başka müşteri dolandırıcılığı türleri de vardır.

E-ticaret dolandırıcılığının günümüzde bu kadar yaygın olmasının bir nedeni zaman ve kaynak kısıtlamaları, kanıt toplamanın getirdiği yükler ve daha fazlası nedeniyle kovuşturmaların nadir görülmesidir. Bu, e-ticaret sahtekarlığı kovuşturmalarının nadir olduğu ve platformunuzdaki sahtekarlığı ortadan kaldırmak ve geliriniz üzerindeki etkisini azaltmak için Fraud önleme yöntemleri uygulamanın ve yüksek kaliteli sahtekarlık algılayan bir sistemi entegre etmenin en iyi yol olduğu anlamına gelir.

Dolandırıcılar her geçen yıl daha gelişmiş taktiklerden yararlandığından e-ticaret dolandırıcılığı sürekli gelişmektedir. Bu yüzden Fraud önleme yöntemleri ve çözümlerini uygulamanız önemlidir.

E-ticaret sahtekarlığı algılama ve Fraud önleme yöntemleri, bir çevrimiçi mağazanın sahtekarlıkla kaybedilen maliyetleri ve kaynakları azaltmak için uygulayabileceği tüm araçları ve süreçleri kapsar. Bu, diğerlerinin yanı sıra çalıntı kredi kartı numaralarıyla işlemlerin engellenmesini ve ters ibrazların ve dostane dolandırıcılığın önlenmesini ve azaltılmasını içerir. Dolandırıcılar, çevrimiçi etkinliklerini gerçek hayattaki kimliklerine bağlamamak için ellerinden geleni yaparlar. Bu nedenle müşterileri ödeme aşamasına gelmeden önce belirlemek dolandırıcılık oranlarını düşürmeye yardımcı olabilir.

İnternet üzerinden anında ödemeler, ürün ve hizmet elde etmenin en popüler yolu olmadığı sürece ödeme sağlayıcıları, gerçek zamanlı dolandırıcılığı önlemek için müşteri odaklı bir yaklaşımı dikkatli bir şekilde geliştirmelidir. Ayrıca her online mağaza sahibi, e-ticaret dolandırıcılık tespiti için Fraud önleme yöntemleri ve uygulamalarını dikkate almalıdır.

E-Ticaret’te Fraud Önleme Yöntemleri

E-Ticaret’te Fraud Önleme Yöntemleri

Çevrimiçi mağazanızı dolandırıcılık amaçlı kredi kartı işlemlerinden, bağlı kuruluş dolandırıcılığından ve diğer e-ticaret dolandırıcılığından korumanın anahtarı, yalnızca bu etkinlikleri gördüğünüzde tanımak değil, ilk etapta dolandırıcılık riskinizi azaltacak önleyici tedbirler almaktır. Bunun için ise aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

Düzenli Web ve Sunucu Güvenlik Taramaları Gerçekleştirin

Suçlular ve dolandırıcılar düzenli olarak site güvenlik denetimleri yaparak bunları keşfedip hedeflemeden önce e-ticaret tüccarları, güvenlik çerçevelerindeki kusurları bulabilirler. Bu tür denetimler yeterince sık yapılırsa aşağıdakileri sağlamak mümkündür:

 • Alışveriş sepeti yazılımının ve eklentilerin güncel olup olmadığını doğrulayın.
 • Etkin olmayanlara karşı daha fazla işlem yapmak için etkin ve etkin olmayan eklentileri bulun.
 • SSL sertifikasının çalışmasını doğrulayın.
 • E-ticaret mağazasının PCI-DSS uyumlu olup olmadığını onaylayın.
 • Çevrimiçi mağazanın yedekleme sıklığını çapraz kontrol edin.
 • Yönetici hesapları, hosting kontrol panelleri, CMS, veritabanı ve FTP erişimi için kullanılan parolaların yeterince güçlü olup olmadığını onaylayın.
 • Web sitesinin kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli olarak taranıp taranmadığını onaylayın.
 • Mağaza ile müşteriler ve tedarikçiler arasındaki iletişimin usulüne uygun olarak şifrelenip şifrelenmediğini belirleyin.

PCI-DSS Standartlarını Uygulayın

Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DDS), kredi kartı bilgilerini ve kart sahibi bilgilerini (e-ticaret şirketleri gibi) saklayan ve işleyen şirketlerin güvenli bir ortam sağlamasını sağlayan, geniş çapta saygı duyulan bir gereksinimler grubudur. PCI uyumluluğu, internet bağlantınız ile kredi kartı numaralarını saklayan herhangi bir sistem arasında bir güvenlik duvarı oluşturmak gibi şeyler de dahil olmak üzere temel güvenlik önlemleriyle sonuçlanır. Sonuç olarak PCI uyumluluğu zorunludur ve bu nedenle Fraud önleme yöntemleri arasında yer alır.

Şüpheli İşlemleri Monitor Edin

E-ticaret tüccarları, mağazalarını şüpheli etkinlikler için izleyerek kendilerini sahte işlemlere karşı koruyabilirler. İşletmeler, tutarsız fatura ve nakliye bilgileri ve müşterinin fiziksel konumu gibi hesapları ve işlemleri izleyebilir. Ek olarak tüccarlar, müşterilerin IP adreslerini izleyen ve adresler büyük bir dolandırıcılık tabanına sahip olduğu bilinen ülkeleri gösteriyorsa onları uyaran yazılım araçlarını kullanabilir. Bu nedenle düzenli site izleme, işletmelerin kendilerini gelecekte sahtekarlıklara dönüşebilecek potansiyel şüpheli faaliyetlerden korumalarına yardımcı olabilir.

SSL Sertifikasını Yalnız Ödeme Sayfasında Değil Site Genelinde Kullanın

HTTPS, bir müşterinin web tarayıcısı ile bir e-ticaret çevrimiçi mağazası arasında veri alışverişi yapan birincil bir protokoldür. HTTP’nin güvenli bir sürümüdür. HTTPS, müşteri adları, adresler ve kredi kartı numaraları gibi hassas bilgileri korumak için verileri şifreler ve böylece kritik müşteri verilerini saldırganlardan korur. HTTPS kullanmak, çevrimiçi mağazanın işlemlerinin bilgisayar korsanları, siber suçlular ve dolandırıcılar tarafından kolayca görülebilecek şekilde yayınlanmasını engeller. E-ticaret işletmesi, bir SSL sertifikası satın alarak HTTPS kullanabilir. Ancak SSL sertifikasını yalnız ödeme sayfasında değil site genelinde kullanmanız daha doğrudur.

Hassas Bilgileri Saklamamaya Özen Gösterin

Bir veri ihlali veya saldırı durumunda bir e-ticaret mağazasını korumanın etkili bir yolu, mümkün olduğunca az müşteri verisi toplamak ve depolamaktır. Bu önleyici tedbir basit bir mantıkla gider. Çünkü dolandırıcılar sizde olmayanı çalamaz. Bu nedenle e-ticaret mağazaları yalnızca bir işlemi tamamlamak ve ürünü göndermek için ihtiyaç duydukları verileri toplamalıdır. Bu aşamada işletmeler sosyal güvenlik numaralarını, doğum tarihlerini ve diğer gereksiz hassas müşteri verilerini toplamaktan kaçınmalıdır ve böylece bir veri ihlali durumunda bile işletmeleri güvende kalır.

Fraud’a Karşı Gelişmiş Önlemler Kullanan Ödeme Yöntemleri ile Çalışın

Dolandırıcılık tespiti ve Fraud önleme yöntemleri söz konusu olduğunda ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun çeşitli yazılım çözümleri bulunmaktadır. Ek olarak Fraud’a karşı gelişen önlemler kullanan ödeme yöntemlerini ile çalışırken kurulum ve devam eden yönetimde ne kadar işin gerekli olduğu da dikkate alınmalıdır. Bu açıdan 3 farklı araç bulunur:

 • İlkel dolandırıcılık önleme araçları belirli, tek bir işlevi yerine getirir. Genellikle çevrimiçi alışveriş sepetlerine ve e-ticaret platformlarına entegre edilirler. Bu araçlar, IP konum belirleme yoluyla sahte işlemleri belirlemek, e-posta adreslerini doğrulamak, cihaz parmak izi almak ve adresleri doğrulamak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır.
 • Orta düzey dolandırıcılık önleme araçları, ters ibraz garantileri, yüksek riskli siparişlerin otomatik olarak reddedilmesi, yeni hesap sahtekarlığına karşı koruma ve hesap ele geçirme koruması dahil olmak üzere daha geniş bir işlev yelpazesi sunar.
 • Üst düzey dolandırıcılık önleme araçları, diğer araçların sunduğu her şeye ek olarak dış kaynaklı vaka yönetimi, büyük tüccarlarla çalışma uzmanlığı, sadakat sahtekarlığı yönetimi, politikanın kötüye kullanımının koruması, otomatik kararlar ve şüpheli işlemlerin manuel olarak gözden geçirilmesini sağlayarak hiçbir iyi siparişin yanlışlıkla reddedilmemesini sağlar.

“Fraud Önleme Yöntemleri” anahtar kelimesi metinde mümkünse en az 10 kez geçiyor olmalı.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın