Tüm Sosyal Medya Siteleri ve Güncel Üye Sayıları (2021)

Yazar: 9 sene önce yayınlandı

21. yüzyılın kaçınılmaz gerçeği olan sosyal medya, maalesef ki herhangi bir ortamda bahsi geçtiğinde “Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri.” olarak anlaşılmakta.

Peki Sosyal Medya siteleri bu ikisiyle mi sınırlı? Kesinlikle hayır. Sizin için yaklaşık 500 farklı sosyal medya sitesi içinden en çok kullanılan, şahsen en çok beğendiğim 96 farklı sosyal medya sitesini/uygulamasını tanıtmaya çalışacağım.

1- Facebook

Nedir? Arkadaşlarınızla ya da benzer faaliyette bulunduğunuz kişilerle tanışmanıza ortak paylaşımlarda bulunmanıza yarayan bir sosyal medya sitesidir. Bunun yanı sıra, çevrimiçi satış yapmak için farklı Facebook uygulamalarına erişebilir ve hatta ücretli Facebook reklamlarını kullanarak işletmenizi, markanızı ve ürünlerinizi pazarlayabilir veya tanıtabilirsiniz.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 1,59 milyar.

2- Whatsapp

Nedir? Facebook tarafından 2014 yılında satın alınmış olmasına rağmen hala bağımsız bir platform. Anlık mesajlaşma uygulaması olmanın yanı sıra WhatsApp, görüntülü arama özelliği ile de iletişime geçmek istediğiniz kişilerle görsel iletişim kurmanıza olanak tanıyor.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: yaklaşık 1 milyar.

3- QQ

Nedir? Tencent QQ (daha çok QQ olarak bilinir) bir anlık mesajlaşma sosyal medya uygulaması. Çin’de piyasaya sürüldükten sonra 80’den fazla ülkenin kullandığı uluslararası bir platform haline geldi. Metinler, görüntülü görüşmeler ve sesli sohbetler aracılığıyla arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için kullanılabilir. Hatta sohbetlerinizi çevirmek için kurulu bir çevirmene de sahip.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 853 milyon.

4 – WeChat

Nedir? Seçtiğiniz kişilerle bağlantı kurmanızı sağlayan, mesajlaşma ve arama için hepsi bir arada bir iletişim uygulamasıdır. WeChat, Tencent tarafından Çin’de geliştirildi ve QQ ile birlikte kolayca çalışabilir bir uygulama. Bir araştırmaya göre kullanıcı sayısı bakımından birkaç yıl içerisinde Whatsapp’ı yakalayacağı öngörülmekte.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 697 milyon.

5 – QZone

Nedir? QZone da tıpkı QQ ve WeChat gibi Tencent tarafından geliştirilen bir başka sosyal ağ hizmeti. Fotoğraf paylaşmanıza, video izlemenize, şarkı dinlemenize, blog yazmanıza ve günlük tutmanıza olanak tanır. Ayrıca aksesuar seçmenize, QZone web sayfalarınızın görünümünü ve tarzını özelleştirmenize olanak tanır.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 640 milyon.

6 – Tumblr

Nedir? 2013’ten beri Yahoo’ya ait olan Tumblr, girdilerinize yazı, fotoğraf, alıntı, link, sohbet, ses ve video ekleyebildiğiniz bir mini blog sosyal medya platformudur. Twitter’a göre daha uzun bloglar yazabileceğiniz bu uygulama, neredeyse her şeyi özelleştirme esnekliği sağlamakta.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 555 milyon.

7 – Instagram

Nedir? Instagram, tamamen fotoğraf ve video paylaşımına dayanan benzersiz bir sosyal ağ platformu. Şahsi kullanıma ya da ticari amaçlara hizmet eden Instagram, fotoğraflarınızı adeta bir sanat eserine dönüştürebileceğiniz birden fazla filtre kullanmanıza olanak tanıyor. Artık Facebook imparatorluğunun bir parçası.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 400 milyon.

8 – Twitter

Nedir? Bu mikro blog sosyal medya uygulaması, mesajınızı dünyaya iletmek için sınırlı sayıda karakter (en fazla 280) içeren kısa metin mesajları (tweet) göndermenizi sağlar. Çevrimiçi alışveriş için artan çılgınlık ile Twitter, işletmelerinizi tanıtmanızı ve hatta doğrudan tweet aracılığıyla alışveriş yapmanızı mümkün kılıyor.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 320 milyon.

9 – Baidu Tieba

Nedir? Bir arama motoru şirketi olan Çinli Baidu tarafından sunulan Baidu Tieba, Baidu arama motorundaki anahtar kelime aramalarına dayalı bir sosyal forum ağıdır. Bu tartışma forumu, herhangi bir konu için sosyal ağ grubu oluşturma, arama motorunu kullanma ve hatta online sosyal gruplara katılma gibi özgün konseptlere sahip.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 300 milyon.

10 – Skype

Nedir? Microsoft’un sahibi olduğu Skype, en popüler iletişim tabanlı sosyal ağ platformlarından biridir. İnsanlarla sesli veya görüntülü aramalar yahut mesajlaşma yoluyla bağlantı kurmanızı sağlar. Hatta grup konferans görüşmeleri de yapabilirsiniz. Ve en iyi yanı, Skype’tan Skype’a aramaların ücretsiz olması ve dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herkesle internet üzerinden iletişim kurmak için kullanılabilmesidir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 300 milyon.

11 – Viber

Nedir? 30’dan fazla dilde mevcut olan bu çok dilli sosyal platform, anlık mesajlaşma ve sesli mesajlaşma yetenekleriyle biliniyor. Viber kullanarak fotoğrafları, videoları ve sesli mesajları paylaşabilirsiniz. Bunun yanında Viber Out adlı bir özellik vasıtasıyla Viber olmayan kullanıcıları arama yeteneği sunar.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 249 milyon.

12 – Sina Weibo

Nedir? Twitter ve Facebook özelliklerinin karışımı olarak bilinen, Çin’de oldukça popüler olan bir mikroblog sosyal platformudur.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 222 milyon.

13 – LINE

Nedir? LINE, fotoğrafları, videoları, metin mesajlarını ve hatta sesli mesajları veya dosyaları paylaşmanıza olanak tanıyan, dünya çapında bir mesajlaşma sosyal medya ağıdır.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 215 milyon.

14 – Snapchat

Nedir? Resimleri kullanarak arkadaşlarınızla sohbet etmenizi sağlayan bir görüntülü mesajlaşma sosyal medya platformudur. Haberleri keşfetmenize ve hatta dünya çapında gerçekleşen canlı hikayelere göz atmanıza da olanak tanır.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 200 milyon.

15 – YY

Nedir? YY, Çin’de grup görüntülü sohbetleri sağlayan önemli bir video tabanlı sosyal medya platformudur. Bu tür sohbetlerde 100.000’den fazla üye, bir etkinliği yapan tek bir kişiyi izleyebilmekte. Böyle bir aktivite, öğretici bir video vermekten şarkı söylemeye kadar her şey olabilir, bu durum da kullanıcılara nakite dönüştürülecek şekilde sanal para kazanmalarında yardımcı oluyor.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 122 milyon.

16 – VKontakte (VK)

Nedir? VK, Rusya’daki en büyük sosyal ağ platformlarından biridir ve Facebook’la oldukça benzer özelliklere sahiptir. Rus Facebook’u olarak bilinir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 100 milyon.

17 – Pinterest

Nedir? Pinterest ağırlıkla kadınların kullandığı moda, kozmetik, dekorasyon gibi alanlar yanında projeleriniz için yeni fikirler bulmanızı ve bunları kaydetmenizi sağlayan bir fotoğraf paylaşım ve görsel imleme sosyal medya sitesidir. Pinterest’i kullanarak modayı takip edebilir, ev dekorasyon projeleri yapabilir veya seyahat planlayabilirsiniz.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 100 milyon

18- LinkedIn

Nedir? LinkedIn, en popüler profesyonel sosyal ağ sitelerinden biridir ve 20’den fazla dilde mevcuttur. Tüm dünyada her tür profesyonel tarafından kullanılır ve farklı işletmelerle bağlantı kurmak, ideal çalışan adaylarını bulup işe almak ve daha fazlası için ideal bir Sanal CV sosyal medya platformudur. İş dünyasındaki profesyoneller kendi işleri ile ilgili verileri paylaşır. 400 milyondan fazla üyeye sahiptir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 100 milyon.

19 – Telegram

Nedir? WhatsApp’a benzeyen ve sekizden fazla dilde kullanılabilen anlık mesajlaşma ağıdır. Ancak Telegram, platformunu kullanarak internet üzerinden gönderdiğiniz mesajların gizliliğine ve güvenliğine daha fazla odaklanmasıyla WhatsApp’tan ayrılır. Böylece, şifrelenmiş ve kendi kendini imha eden mesajlar göndermenizi sağlar.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 100 milyon.

20 – Reddit

Nedir? Reddit, içerik göndermenize ve daha sonra içeriğe oy vermenize olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur Oylama, içeriğin yukarı ya da aşağı hareket etmesini sağlar. Bu da nihayetinde ilgi alanlarına (subreddit) göre düzenlenir.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 100 milyon.

21 – Taringa

Nedir? Taringa, Latin Amerika’daki en büyük sosyal ağ platformlarından biridir ve kullanıcıların deneyimlerini, içeriklerini ve daha fazlasını paylaşmalarına olanak tanır.

Aktif kullanıcı sayısı: 75 milyon.

22 – Foursquare

Nedir? Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle birlikte gidebileceğiniz ideal yerleri (konumunuza göre) bulmanızı sağlayan yerel arama ve keşif tabanlı bir sosyal medya platformu. Konuma göre en iyi lokantaları, gece eğlence yerleri ve daha fazlası için uygun arama sonuçları verir. Sosyal ağ özelliği artık Swarm adlı ayrı bir uygulama üzerinden sağlanıyor.

Aktif kullanıcı sayısı: 40 milyon.

23 – Renren

Nedir? Renren, Çin’deki en büyük sosyal ağ sitesidir ve kelimenin tam anlamıyla herkese uygun bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların başkalarıyla kolayca bağlantı kurmasına, düşünce ve gönderilerini hızla paylaşmasına ve modlarını güncellemesine olanak tanıdığından ve Facebook’a benzerliğinden dolayı gençler arasında oldukça popüler.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 30 milyondan fazla

24 – Tagged

Nedir? Tagged, arkadaşlık ve ilişkiler üzerine kurulu harika bir sosyal medya sitesidir. Browsing profilleri, ortak ilgi alanları vb. aracılığıyla sosyalleşmenizi sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: 25 milyon.

25 – Badoo

Nedir? Badoo flört tabanlı bir sosyal medya sitesi olup 200’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Bölgenizde veya yakınınızdaki ve hatta gerçek hayatta karşılaşmış olabileceğiniz insanlar hakkındaki ayrıntıları paylaşmaktadır.

Aylık aktif kullanıcı sayısı: 20 milyon.

26 – Myspace

Nedir? Myspace, müzik odaklı bir sosyal ağ sitesidir. Bloglar, grup ve kişisel profiller, resimler ve videolara olanak sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: 20 milyon.

27 – Mix

Nedir? Resmi olarak 2018’de piyasaya sürülen Mix, önceden başka bir tanınmış platform olan StumbleUpon olarak biliniyordu. Ağ, en sevdiğiniz içeriği toplamanıza izin veren bir haber toplama sitesi. Tarayıcı uzantıları ve akıllı telefon uygulamaları sayesinde favorileri kaydedebilir, siteleri paylaşabilir ve daha fazlasını kolayca yapabilirsiniz.

28 – The Dots

Nedir? the-dots.com, yaratıcı sürece dahil olan herkesin daha güçlü, daha kârlı ve çeşitli bir yaratıcı sektör oluşturmaya yardımcı olan bir bağlantı kurmasına, iş birliği yapmasına ve ticarileştirmesine yardımcı olan bir ağ oluşturma platformu. Yaratıcı endüstrileri daha açık ve meritokratik kılmak için 2014 yılında İngiltere’de piyasaya sürüldü.

29 – Kiwibox

Nedir? Bu, özellikle New York’ta yaşayanlar için topluluk temelli bir sosyal medya sitesidir. Moda ipuçları, tavsiyeler ve sohbet yoluyla gençleri hedefleyen çevrimiçi bir platform sunmakta. Bunların yanında genç yetişkinlerin, beceri ve ilgi alanlarını herkesin bilmesini sağlayan bir platformdur.

30 – Skyrock

Nedir? Skyrock, kullanıcılarına bloglar oluşturup göndermek, profil eklemek ve mesaj alışverişi yapmak için ücretsiz ve kişisel bir web alanı sunan Fransız sosyal medya sitesidir. Fransızca ve İngilizce dışında beş farklı dilde daha mevcuttur.

31 – Delicious

Nedir? Önde gelen sosyal yer imleme hizmetidir. 2003 yılında piyasaya sürülen Delicious, web yer imlerini saklamak, paylaşmak ve keşfetmek için idealdir. Ayrıca, kullanıcılarının onları herhangi bir anahtar kelimeyle etiketlemesine izin verir.

32 – Snapfish

Nedir? Snapfish, üyelerine fotoğraf yüklemeleri için sınırsız depolama alanı sunan web tabanlı bir fotoğraf paylaşım sosyal medya sitesidir. Uygulama sayesinde geniş fotoğraf koleksiyonunuz için depolama sorununuzu ortadan kaldırırsınız.

Aktif kullanıcı sayısı: 100 milyon (2018)

33 – ReverbNation

Nedir? Müzisyenlerin ve profesyonellerin müzik endüstrisindeki diğer kişilerle bağlantı kurması için ideal bir sosyal medya platformudur. Müzisyenlere kariyerlerini yönetmeleri için farklı araçlar sunar, müzik endüstrisine ve hayranlara erişmeyi mümkün kılar.

Aktif kullanıcı sayısı: 4 milyon.

34 – Flixster

Nedir? Flixster, film izlemeyi seven ve kendiyle benzer düşünen insanlara, film yorumlarını ve derecelendirmelerini paylaşarak bağlantı kurmalarına yarayan Amerikan sosyal medya sitesidir.

35 – Care2

Nedir? Care2, aktivistlerin dünya üzerinde topluma etki eden benzer bireyler, işletmeler ve kuruluşlarla bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 50 milyon.

36 – CafeMom

Nedir? Reklam destekli bir sosyal medya web sitesi olan CafeMom, anneler ve anne adayları için hamilelik, moda, sağlık ve yemek gibi çeşitli konularda destek ve tavsiye almalarını sağlamaktadır.

Aktif kullanıcı sayısı: 75 milyon.

37 – Ravelry

Nedir? Ravelry, dikiş, örgü, dokuma ve tığ işi gibi dokuma sanatlarıyla ilgilenen kişileri hedefleyen topluluk temelli bir sosyal medya sitesidir. Kullanıcılar platform sayesinde kendi koleksiyonlarını, farklı fikirlerini paylaşabilir ve iş birliği olanaklarına sahip olabilir.

Aktif kullanıcı sayısı: Yaklaşık 1 milyon.

38 – Nextdoor

Nedir? ABD’deki mahallelere özel bir sosyal medya platformudur. Amacı kullanıcıların kendi bölgelerindeki insanlarla bağlantı kurmasını sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: 10 milyon.

39 – Wayn

Nedir? Wayn, seyahat ve yaşam tarzı temelli bir sosyal ağ platformudur. Kullanıcılarına nereye gideceklerini, ne yapacaklarını ve bunlara dair deneyimlerini paylaşma ve ilaveten benzer fikirlere sahip insanlarla nasıl tanışacaklarını keşfetme imkânı sağlar.

Aktif kullanıcı sayısı: 21 milyon (2018)

40 – Cellefun

Nedir? Cellefun denilen sosyal oyun topluluğuna herhangi bir mobil cihazdan kolayca erişilebilir. Ayrıca bununla kullanıcılar sosyalleşebilir, avatar oluşturabilir, oyunlar oynayabilir ve sanal ürünler satın alabilirler.

41 – YouTube

Nedir? YouTube, kullanıcıların video yüklemesine, paylaşmasına, görüntülemesine, yorum yapmasına ve beğenmesine olanak tanıyan dünyanın en büyük video paylaşım sosyal medya sitesidir. Bu sosyal ağa dünyanın her yerinden erişilebilir ve hatta kullanıcıların kişisel olarak kaydettikleri tüm videoları arkadaşlarına ve takipçilerine sergilemek için yükleyebilecekleri bir YouTube kanalı oluşturmalarına olanak tanır.

Aktif kullanıcı sayısı: 2 milyar.

42 – Upstream

Nedir? Upstream, profesyoneller için -mobil öncelikli- yeni bir sosyal medya platformudur. Bazıları bunun LinkedIn için yeni bir alternatif olduğunu söylemekte. Upstream’in amacı, yardım etme ve yardım alma konusunda profesyonel bir ağ oluşturmak.

43 – Classmates

Nedir? Kullanıcıların okul ve üniversiteden arkadaş ve tanıdıklarını bulmasına, bağlantı kurmasına ve onlarla iletişim halinde olmasına olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların okul yıllarına ait yıllıklarını yüklemeleri de mümkündür.

Aktif kullanıcı sayısı: 70 milyon.

44 – MyHeritage

Nedir? Bu, 42’den fazla dili destekleyen ve kullanıcılarına aile ağaçları oluşturma, aile fotoğraflarını yükleme, bunlara göz atma ve ayrıca kendi aile geçmişlerini yönetme yetkisi veren çevrimiçi bir şecere sosyal medya platformudur. İnsanlar tarafından atalarını bulmak ve onlar hakkında daha fazla bilgi almak için kullanılabilir.

Aktif kullanıcı sayısı: 96 milyon.

45 – Viadeo

Nedir? Viadeo, çoğunlukla Avrupa’daki iş adamlarının birbirleriyle bağlantı kurmalarına yardımcı olan, iş tabanlı çevrimiçi bir sosyal medya sitesidir. İngilizce ve Fransızcadan Almanca ve Portekizceye kadar birçok farklı dilde mevcuttur.

46 – Xing

Nedir? Bu profesyonel sosyal medya sitesi, ana kullanıcıları İsviçre, Avusturya ve Almanya’da olmak üzere LinkedIn’in özelliklerine benzer özellikler sunmakta. Bununla birlikte, belirli bir şirketin veya işletmenin üyeleri arasında kapalı grup tartışmalarına olanak sağlaması açısından benzersizdir.

47 – Xanga

Nedir? Blog tabanlı sosyal ağ platformu Xanga, kullanıcıları için web günlüklerini, fotoğraf bloglarını ve sosyal ağ profillerini barındırır.

48 – LiveJournal

Nedir? San Francisco tabanlı sosyal ağ sitesi, Rusya’da Zhivoy Zhurnal veya Zhe Zhe olarak bulunmakta. Kullanıcıların gizlilik kontrolleriyle birlikte bir günlük, blog ya da dergi tutmasına olanak tanıyor.

49 – Friendster

Nedir? Friendster, önceden arkadaş bulmanızı ve iletişimde kalmanızı sağlayan bir sosyal medya sitesiydi. Ancak şimdi Asya’daki oyun severler için bir sosyal oyun ağı haline geldi.

50 – Funny or Die

Nedir? Bu komik video içerikli sosyal web sitesi, webdeki en komik videoları bir araya getirmeyi amaçlamakta. Ünlüler bu sosyal platformu çok takip ediyor ve kullanıcıların video paylaşmasına, yüklemesine ve derecelendirmesine olanak sağlıyor.

51 – Gaia Online

Nedir? Gaia Online, anime temalı bir sosyal ağ ve forum tabanlı bir web sitesidir. Kullanıcılar için avatarlara, sanal dünyaya, oyunlara vd. erişim sağlar.

52 – We Heart It

Nedir? 20’den fazla dilde mevcut olan bu fotoğraf paylaşım sosyal medya sitesi, kullanıcıların günlük ilham veya motivasyonları için bire birdir. Kullanıcıların son derece ilham verici fotoğrafları görüntülemelerine ve arkadaşlarıyla paylaşmalarına olanak tanımaktadır.

Aktif kullanıcı sayısı: 45 milyon.

53 – Buzznet

Nedir? Bu sosyal medya sitesi, kullanıcıların video, fotoğraf ve dergi şeklinde kişisel ilgi alanlarına göre içerik paylaşmasını sağlar. Ayrıca Facebook ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

54 – DeviantArt

Nedir? DeviantArt, sanatsever ve sanatçılar için en büyük online sosyal medya topluluğu olarak kabul edilmektedir. Kullanıcıların sanat eserlerinin fotoğraflarını çekmesini ve başkalarıyla paylaşmasını sağlar.

55 – Flickr

Nedir? Flickr, oldukça popüler bir başka fotoğraf paylaşım sitesidir. Özellikle fotoğrafçılar veya fotoğrafçılığı seven kişiler tarafından çok sayıda yüksek kaliteli görüntüyü yüklemeye yarayan bir platform. Aynı zamanda verimli bir online fotoğraf yönetimi ve paylaşım hizmetidir.

Aktif kullanıcı sayısı: 90 milyonun üzerinde.

56 – MeetMe

Nedir? Eskiden myYearbook olarak bilinen MeetMe, yeni arkadaşlar bulmak ve onlarla sohbet etmek isteyen kullanıcıları hedeflemekte. Bu, onu gençler ve genç öğrenciler arasında oldukça popüler kılıyor.

Aktif kullanıcı sayısı: 10 milyon.

57 – Meetup

Nedir? Bu sosyal ağ portalı, bulunduğunuz yerin yakınında sizinle benzer şeylerle ilgilenen, benzer düşünen insan gruplarını bulmanızı sağlar. Çevrimdışı grup toplantılarını da kolaylaştırır. Platform sayesinde bu tür grupların ve onların tartışmalarının bir parçası olabilirsiniz.

58 – Tout

Nedir? Tout, 15 saniye uzunluğundaki videoları görüntülemenizi ve paylaşmanızı sağlayan bir mikro blog sosyal medya platformudur. Bu platformda paylaşılan videolar Tout olarak bilinir.

59 – Mixi

Nedir? Bu, yaklaşık 20 milyon aktif kullanıcıya sahip olan popüler Japon bir sosyal medya hizmetidir. Platform, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle rahat bir şekilde ve bunun yanında ilgi alanlarınıza göre bağlantı kurmanızı sağlar.

60 – Douban

Nedir? Bu Çin sosyal ağ sitesinde hem kayıtlı hem de kayıtsız kullanıcılar için bir şeyler bulunabiliyor. Platform, kayıtlı kullanıcıların, Çin şehirlerindeki müzik, film, kitap ve etkinliklere dayalı bilgiyi kaydetmesine ve içerik oluşturmasına olanak tanır. Kayıtlı olmayan Douban kullanıcıları ise kitap, müzik ve filmlerin incelemelerini ve derecelendirmelerini bulabilir.

Aktif kullanıcı sayısı: 300 milyon.

61 – Vero

Nedir? Vero, reklamı olmayan ve herhangi bir kişisel kullanıcı verisi toplamayan abonelik tabanlı bir sosyal medya platformudur. Facebook’un para kazanmak için kullanıcı verilerine ihtiyaç duyması bakımından Facebook’tan tamamen farklı bir modeldir.

Aktif kullanıcı sayısı: 1 milyon.

62 – Quora

Nedir? Quora, insanların soru sorup cevaplayarak bilgi paylaşabileceği ve bilgi edinebileceği bir sosyal medya platformudur.

Aktif kullanıcı sayısı: 300 milyon.

63 – Spreely

Nedir? Spreely, sansürsüz ve gölge yasaklamalardan arınmış bir sosyal medya platformudur. “Spreely” adı Speak ve Freely’den bir araya getirilmiştir ve tüm kullanıcıları için konuşma özgürlüğünü destekler.

64 – Discord

Nedir? Discord şu anda 250 milyondan fazla kullanıcısı olan en popüler platformlardan biridir ve her hafta en az bir milyon yeni kullanıcıyla büyümektedir. Oyuncuların sesli ve yazılı sohbet etmeleri için tasarlanmıştır. %100 ücretsizdir, güvenlidir ve hem masaüstünüzde hem de telefonunuzda çalışır.

Aktif kullanıcı sayısı: 250 milyon.

65 – TikTok

Nedir? TikTok, kullanıcılarının kısa videolar paylaşmasına izin veren bir sosyal video uygulamasıdır. Videolarınıza ekleyebileceğiniz çok sayıda çıkartma, filtre ve artırılmış gerçeklik özelliği vardır. 2018’de en çok indirilen 4. uygulama oldu ve ilerde bu listenin başında yer alacak gibi görünüyor. TikTok, 3 ila 15 saniye arasında kısa müzik videoları oluşturmak için popüler olup, ayrıca 3 ile 60 saniye arasında kısa döngülü videolar oluşturabilme özelliğine de sahiptir.

Aktif kullanıcı sayısı: 700 milyon.

66 – WT Social

Nedir? WT Social, Wikipedia kurucu ortağı Jimmy Wales tarafından başlatıldı. WT Social, kullanıcılarından gelen bağışlarla finanse edilen reklamsız bir sosyal ağdır. WT Social’ın amacı, üyelerin kendi içerik seçimlerini sağlamak, içerik ve toplulukta bir bütünlüğü teşvik etmek ve beslemektir.

67 – Triller

Nedir? Kullanıcıların, TikTok’a benzer özellik ve işlevlerle saniyeler içinde profesyonel kalitede videolar çekmesine olanak tanıyan yapay zekâ destekli bir müzik video uygulamasıdır. Kullanıcılar, platformda takipçileriyle paylaşabilecekleri müzik ve dudak uydurma videoları oluşturabilmektedir.

68 – Elpha

Nedir? Elpha, teknoloji alanındaki kadınların online ortamda kolayca ve samimi bir şekilde konuşabileceği benzersiz bir sosyal ağdır. Sadece kadınlar için arkadaş canlısı bir Linkedin gibi. Kullanıcılar platformda iş fırsatları ve sektörlerinde arkadaş edinmek için kişisel ve profesyonel destek bulurlar.

69 – Yubo

Nedir? Yubo, çevrimiçi arkadaşlıkları yeniden keşfetmeyi uman yeni bir sosyal ağ uygulamasıdır. Bunu, herkes için güvenli bir çevrimiçi ortam oluşturarak yapmak isterler. Yubo üyeleri kendi profillerini (gerçek isimler ve fotoğraflarla) oluşturabilir, yeni arkadaşlar ekleyebilir ve bire bir veya gruplar halinde sohbet edebilir. Platform, canlı video akışı için kullanabileceğiniz bir Facebook alternatifidir.

Aktif kullanıcı sayısı: 30 milyon.

70 – PopBase

Nedir? PopBase, kullanıcının sanal bir sürümünü oluşturan ve daha sonra kullanıcı tarafından oluşturulan etkileşimli içerik aracılığıyla hayranlarla etkileşim kurmaya yardımcı olan bir platformdur. Temelde dijital ve etkileşimli bir hayran kulübü olarak işlev gören bir içerik dağıtım platformudur.

71 – Peanut

Nedir? Peanut, anneler için arkadaş bulmalarına yardımcı olan, onlara yararlı kaynaklar, Soru-Cevap forumları, Peanut sayfaları ve grupları sağlayan bir sosyal medya sitesidir. Son zamanlarda gebe kalmaya çalışan kadınlara ulaşmak için hedef kitlelerini genişletmişlerdir.

72 – Valence

Nedir? Valence, siyahi profesyonelleri birbirine bağlayan bir sosyal ağ veya topluluktur. Platform, küresel siyah profesyonel topluluğunu sergiliyor ve güçlendiriyor, kariyer fırsatları yaratan ve yeni girişimler doğuran anlamlı bağlantılar yaratmaya yardımcı oluyor.

73 – Flip

Nedir? Flip, moda alanında bir sosyal ticaret ağıdır. Başkalarının kıyafetlerine oy verdiğiniz bir moda hizmeti olan Flip, daha sonra satın alınabilecek ve evinize gönderilebilecek benzer öğeler önerir.

74 – HouseParty

Nedir? İlk olarak 2016’da piyasaya sürülen HouseParty, yüz yüze iletişimi amaçlayan bir ağdır. Önerme basit: Üyeler aynı anda sekiz farklı kişiyle görüntülü sohbet etmek için dijital “odalar” oluşturabilir. Arkadaşlarınız uygulamayı açtığında ve bir odaya katıldıklarında, kullanıcılar anında bağlanmak için bildirim alır. Kullanıcıların kaç oda oluşturabileceğine dair bir sınırlama yoktur, böylece insanlar bir sohbetten bir başka sohbete geçebilir ve bağlantıda kalabilir.

Aktif kullanıcı sayısı: 2 milyon.

75 – Caffeine

Nedir? Kafein, canlı akışı yeniden icat etmeye ayarlanmış nispeten yeni bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar izleyici veya yayıncı olarak katılabilir. Bir görünüm olarak, dünyanın her yerinden canlı yayıncılara erişiminiz olabiliyor. Ünlü oyuncular, sporcular ve eğlenceler, haftalık şovlar hazırlıyor. Kullanıcılar akışları yükseltebilir ve hatta favori yayıncılara bağış yapabilir. Diğer akış platformlarının aksine, Caffeine’in reklamları veya abonelik katmanları yoktur. İş ortağı programı da olmadığı için herhangi bir içerik oluşturucu tarafından erişilebilir.

76 – Steemit

Nedir? Steemit, kullanıcılarını kripto para birimi ile ödüllendiren bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar çok çeşitli konuları kapsayan gönderiler oluşturabilir. Diğer üyeler daha sonra yorum ekleyebilir ve oy verebilir. Oylama sistemi Reddit ve diğer popüler platformlara benzer. Kullanıcılar bir gönderi veya yoruma olumlu oy verdiğinde, ödemeye de onlar karar verir! Steemit, kullanıcı içeriğini STEEM kripto para birimi ile ödüllendirir.

77 – Goodreads

Nedir? Goodreads’te, dünyanın her yerinden kitap kurtlarının olduğu bir dijital kitap kulübüne katılabilirsiniz. 2006’da kurulan platform, bir kataloglama sitesi ve bir sosyal ağ olarak iki görevi yerine getirmekte. Tek tek kitapları arayıp başkalarının hakkında ne düşündüğünü görebilir veya kendi incelemelerinizi bırakıp başkalarına tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Ağda sanal kulüplerin yanı sıra akıllı bir öneri sistemi de bulunmakta.

78 – Twitch

Nedir? Son on yılın en şaşırtıcı başarılarından biri, Twitch’e ait. Twitch, 2018 itibariyle yaklaşık 15 milyon aktif günlük kullanıcıya sahip bir canlı yayın platformudur. Twitch çoğunlukla oyun oynamak için kullanılır. Pek çok profesyonel eSpor oyuncusunun kariyerlerini başlattığı ve izleyicilerin yeni oyunları keşfetmesine sebep olan bir yer olmaya devam etmekte. Ancak, oyun oynamaktan çok daha fazlası olup, Kullanıcılar, çok çeşitli konuları ve stilleri kapsayan her tür içeriği yayınlayabilir veya yükleyebilir.

79 – CaringBridge

Nedir? CaringBridge, çok değerli bir hizmet sunan benzersiz bir sosyal ağdır. Ağ 1997’den beri var. Başından beri amaç, her zaman tıbbi bir yolculuktan geçenlerin sevdikleri kişilerle iletişim halinde olmalarına yardımcı olmaktı. Kullanıcılar, yolculuklarının kaydını tutan bağımsız siteler oluşturabilir. Güncellemeler yayınlayabilir ve aile üyelerine mesaj gönderebilirler. Bu arada sevdikleriniz, güvenli bir platformda neler olup bittiğiyle ilgili daha fazla bilgi edinebilir. Bu, türünün tek örneği.

80 – WattPad

Nedir? Hem amatör hem de profesyonel yazarları hedefleyen WattPad, hikayeler anlatmak için tasarlanmış bir ağdır. WattPad bir yayın platformu görevi görür. Yazarlar, hayran kitlelerini oluşturabilir ve onları eğlendirmek için sürekli içerik yayınlayabilir! WattPad’in ayrı bir yayıncılık ve medya bölümü bile var.

Aktif kullanıcı sayısı: 80 milyon.

81 – Crunchyroll

Nedir? Anime, manga ve dorama hayranları muhtemelen Crunchyroll’a aşinadır. Crunchyroll, benzer düşünen bireyleri sevdikleri içerik türüyle buluşturan bir sosyal ağ. Crunchyroll ayrıca bir Amerikan distribütörü, yayıncı ve lisanslama şirketi olarak hareket etmekte. Üyeler anime şovlarını izleyebilir ve yayınlanan mangaları okuyabilir. Yeni içerik keşfetmenin yanı sıra tanıdık favorileri yeniden ziyaret etmek için de harika bir platform. Crunchyroll’un sosyal yönleri, diğer anime severlerle bağlantı kurmanıza ve forumlara katılmanıza izin verir.

82 – Soundcloud

Nedir? Soundcloud müzik paylaşım platformu 2008’de piyasaya sürüldü ve giderek büyüyen yeni yetenekleri keşfedilecek bir platform haline geldi. Kullanıcılar hayran kitlelerini oluşturmak için orijinal parçalar yükleyebilir, başkaları daha sonra o parçaları dinleyebilir, paylaşabilir ve yorumlayabilir. Ağ, gelecek vadeden sanatçılar için bir yer olarak başlarken, yerleşik müzisyenlerin bile platformda bir varlığı bulunmakta.

Aktif kullanıcı sayısı: 76 milyon.

83 – Mocospace

Nedir? MocoSpace, yeni insanlarla tanışmak, sohbet etmek ve oynamak için kurulu sosyal medya platformudur. Genel sohbet odaları ve özel grup sohbeti ve özel bireysel mesajlaşma aracılığıyla insanlarla bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca bir oyun koleksiyonu oynayabilir, e-kart gönderebilir, müzik paylaşabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

84 – CouchSurfing

Nedir? 2004 yılında kurulan CouchSurfing, dost canlısı gezginleri dünyanın her yerinden insanlarla buluşturmayı amaçlayan bir ağdır. Maceracılar için tasarlanan ağda kullanıcılar, seyahat noktalarında bağlantı kurabilecekleri yerel halkı bulabilirler. Ayrıca buluşmak ve varış noktanızı birlikte keşfetmek için diğer gezginlerle tanışabilirsiniz. Bu ağın benzersiz yönlerinden biri de kalacak bir yer bulmak! Adından da anlaşılacağı gibi, seyahatlerinizde kalacak bir yer talep etmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

85 – italki

Nedir? Akıcı bir şekilde konuşabilen birinden başka bir dil öğrenmek istediyseniz, italki size uygun bir platform. 2007’de başlatılan sosyal medya platformu sizi eğitimciler ve diğer öğrencilerle buluşturur. Aralarında seçim yapabileceğiniz sayısız dil var, bu nedenle seçenekleriniz sınırsızdır. Dil öğrenen biri olarak, yapılandırılmış planlara sahip topluluk öğretmenleri veya profesyonel eğitimcilerle bağlantı kurma seçeneğiniz vardır.

86 – Medium

Nedir? Medium, kullanıcılar tarafından oluşturulan makalelerle dolu bir içerik yayınlama ağıdır. Üyeler, seçtikleri hemen hemen her konuda içerik oluşturabilirler. Makaleler yayınlandıktan sonra dünya çapında milyonlarca okuyucuya sunulur. Okuyucular, yorum sistemi aracılığıyla geri bildirim bırakabilir ve övgüde bulunabilir. İçeriğin çoğu okuyucuların eğlenmesi için ücretsizdir. Bununla birlikte, oluşturdukları içerikten para kazanmak isteyenler için ücretli bir üyelik katmanı da bulunmakta.

87 – Ello

Nedir? Ello, sanatçılar için oluşturulmuş bir platformdur. Aslen 2014’te kurulan Ello, dünyanın dört bir yanındaki görsel sanatçıların en son kreasyonlarını paylaşmaları için kısa sürede gidilecek bir yer haline geldi. Doğal olarak, her sofistike gözü memnun edecek canlı renkler ve büyüleyici sanat eserleriyle doludur. Platforma katılmak için sanatçı olmanıza gerek de yok. Sanatseverler, yorum ve mesajlar aracılığıyla başkalarıyla bağlantı kurarken başkalarının çalışmalarından da keyif alabilirler.

88 – Vimeo

Nedir? Vimeo, YouTube’a benzer bir video paylaşım platformudur. Ancak, daha zengin özelliklere sahiptir ve genellikle profesyonellere odaklanır. Vimeo, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli üyelik kademelerine sahip ücretli bir video platformudur. Üyelik seviyeleri, yararlanabileceğiniz farklı özellikler sunar. Örneğin, en üst katman; izleyici sohbeti, anketler, grafikler ve daha fazlasıyla canlı etkinlikler sunma becerisi içerir.

Aktif kullanıcı sayısı: 170 milyon.

89 – Giphy

Nedir? 2013’te piyasaya sürülen Giphy, GIF sanatına adanmış eğlenceli bir platformdur. Kullanıcılar, animasyonlar veya döngüsel videolar içeren kısa GIF dosyalarını ses olmadan paylaşır. Sitenin sosyal yönleri, en sevdiğiniz GIF’lere tepki vermenize ve hatta bunları diğer platformlarda arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanır. Giphy genellikle bir veri tabanı ve arama motoru olarak da kullanılmakta. Metin mesajlarında, e-postalarda, sosyal medyada ve daha fazlasında kullanmak için milyonlarca komik GIF’i arayıp bulabilirsiniz.

90 – Tribe

Nedir? Tribe, tüketicilerin favori markalarını tartışmaları için bulut tabanlı bir platformdur. Markalarının hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurmalarına olanak tanıdığından işletmeler için harika bir sosyal medya ağıdır. Şirketler ürünler hakkında geri bildirim alabilir, soruları cevaplayabilir ve onları destekleyenlerle etkileşim kurabilir.

91 – Kuaishou

Nedir? Kuaishou resmi olarak 2011’de piyasaya sürüldü ve Çin’deki en popüler video paylaşım platformlarından biri haline geldi. Milyonlarca büyük bir kullanıcı tabanına sahip. Ağ, yeni içerik keşfetmeyi ve videoları aile ve arkadaşlarla paylaşmayı kolaylaştırma özelliğine sahip. Çin pazarı için oluşturulmuş olmasına rağmen, dokuzdan fazla ülkede kullanıcısı bulunmaktadır.

92 – Imgur

Nedir? Imgur bir fotoğraf paylaşım sitesidir. Doğal olarak diğer bazı büyük platformlara benzer ancak basittir ve hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar tarafından tercih edilmektedir. Kullanıcılar içeriği paylaşabilir ve hatta diğer platformlara çapraz gönderi yapabilmektedir. Peşinde olduğunuz içeriği bulmanıza yardımcı olacak sağlam bir hashtag ve konu tabanlı arama sistemi de vardır.

Aktif kullanıcı sayısı: 300 milyon.

93 – Influenster

Nedir? Influenster, tamamen yeni ürünleri keşfetmekle ilgili bir sosyal medya ağı olup geniş tüketici kitlelerine hitap eden ürünleri bulabilir, geri bildirim bırakabilir, markaları tartışabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Influenster ile ilgili güzel olan şey, uygulamanın, kullanıcılarının ne kadar etkili olduğunu ölçmek için sosyal medya analizlerini kullanmasıdır.

94 – FilmAffinity

Nedir? FilmAffinity, daha önce hiç duymamış olabileceğiniz yeni filmleri keşfedebileceğiniz bir sosyal medya platformudur. İster daha az bilinen Indie filmlerinin hayranı olun ister büyük gişe rekorları kıran filmlerin hayranı… Bir filmin zaman ayırmaya değer olup olmadığını belirlemek ve diğer film meraklılarından öneriler almak için incelemeleri kullanabilirsiniz. Netflix, Amazon gibi popüler internet ortamlarında nelerin oynatıldığı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

95 – Open Diary

Nedir? Open Diary, kökleri 1998 yılına kadar uzanan basit bir platformdur. 2014’te zorlu bir dönemden geçti ve tamamen çevrimdışı oldu. Ancak 2018’de yeniden başlatıldı. Open Diary, başkalarıyla paylaşabileceğiniz blog yazıları oluşturmanıza olanak sağlamakta. Günlükler özel, herkese açık veya yalnızca arkadaşlara açık olabilir. Günlüğünüze erişimi olanlar, bir Açık Günlük Panosunda yorum bırakabilir, içerik paylaşabilir ve gönderileri başkalarıyla ilişkilendirebilir.

96 – Bubbly

Nedir? Bubbly, 2005’ten beri piyasada. Sesli yayınlar etrafında dönen sosyal medya platformudur. Kullanıcılar, herkese açık olarak göndermek veya arkadaşlarla paylaşmak için 90 saniyelik sesli notlar oluşturabilir. Uygulamanın ilk günlerinde, sesli mesajlar oluşturmak ve almak için kısa kodlu metin numaraları gerekiyordu. Bugün, ağın çoğu özelliğine iOS ve Android uygulamasından erişilebilir. Uygulamayı filtre uygulamak, fotoğraf eklemek ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz.

Oyun oynamak, arkadaş edinmek, flört etmek, fotoğraf paylaşmak ve blog yazmak gibi farklı kategorilere uygun sosyal ağ platformlarının yukarıdaki listesinin işinize yarayacağını düşünüyorum.

 

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Oha ne kadar çok site varmış öyle! Hepsine üye olmak bile günlerini alır insanın

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • maşallah ne kadar da çok sosyal medya sitesi var mış. okumaktan sıkıldım , siz yazmaktan sıkılmamışsınız :)

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • periscope en iyisiydi

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın