Windows Live Messenger 2011

Yazar: 12 sene önce yayınlandı

Windows Live Messenger’ın yeni sürümü çıktı. Eski alışıldık msn’den gerçekten çok farklı. Kullanıma alışmak oldukça zor olabilir. Bir çok yeni özellik eklenmiş, birçoğuna yeni kapılar açmış fakat bir çok eksiği de var.

Msni ilk açtığımızda gözümüze çarpan yeni bir arayüz.  Öncelikle burada iki farklı görünüm seçeneği var. Biri tam sayfa biri eski msn gibi tek bir sütun şeklinde. Fakat Tam sayfa görünümde kişileriniz alfabetik sırayla dizilmelerine karşın aşağı doğru değil sağa doğru alfabetik sıralanmışlar. Bu yüzden Online kişi sayısı çok olduğunda kişileri farketmekte zorlanabiliyorsunuz.

İkinci gözünüze çarpan ise Facebook ve Linkedin ile olan entegrasyon. Facebook Ana sayfanızdaki her yeni paylaşılan resim, video vs. anında msninize geliyor. Bu yönüyle TweetDeck uygulamasından biraz kopya çekilmiş diyebiliriz. Msn içinde Facebook gönderilerine yorumlar yapabiliyor, kendi durumumuzu güncelleyebiliyoruz. Fakat Video izleyebilmek için yine Facebook sayfasına girmek zorunda kalıyoruz.

Birde Facebook ve Linkedin Chat bölümleri eklenmiş Msnimize. Bu uygulama meraklıları için Messenger Discovery 2.5 sürümünde zaten vardı. Gerçeği söylemeliyim ki oradaki konuşmalar daha kaliteliydi. Şimdi Msn üzerinden konuştuğunuz bir kişiyle facebooktan konuşmaya devam ederseniz msn sizin yazdıklarınızı görmüyor fakat onun yazdıklarını msne getiriyor. Bu uygulamanın tek faydası facebooktan ve Linkedinden konuşma geçmişinizi tutabiliyor olmak.

 • Msn 2011 bize HD Cam özelliği de sunuyor. Eğer bağlantınızda bir probleminiz yok ise oldukça da iyi görünüm sağlıyor. Fakat tek taraflı cam özelliği tamamen kaldırılmış.
 • Kişi engelleme özelliği kaldırılmış ve yerine bu kişiye çevrimdışı görün diye yeni bir seçenek gelmiş. Hiç kullanma fırsatım olmadı ama sanırım çevrimdışı iken ondan ileti alabileceksiniz.
 • Msnin eski sürümlerinde bulunan Facebook vs. Sosyal sitelerle entegrasyondan sonra beğendiğiniz sayfalara kadar msn listenize eklenmekteydi otomatik olarak ve 1000 kişilik kişi ekleme sınırını aşmaktaydınız. Bu sorunu da halletmişler.
 • Tam sayfa görünümde Sosyal Ağ ve Msn güncellemeleri diye iki ayrı bölüm var. Msn güncellemeleriniz de sadece kendi sitelerinden haberler bulunmakta. Bence Sosyal Ağ demek yerine Facebook için ayrı Linkedin için ayrı MySpace için ayrı Youtube için ayrı bölümler eklenebilmeliydi.
 • Ne dinliyorum? Özelliği birazcık adam edilmiş nihayet. Artık eklenti yüklemeden Winamp’de dinlediğiniz şarkılarda yayınlanıyor.
 • Fakat yine herkesin Msn Plus yüklemesinin nedenlerinden biri olan Renkli Nick özelliği yok.
 • 3ten fazla dosya gönderimi yine yasak. Bunun için yine Discovery’nin uygun sürümünü bekleyeceğiz.
 • Birde alt kısımdaki kocaman reklam bölümü insanın sinirlerini bozuyor fakat kaldırılamıyor..
 • Facebook güncellemelerini beğenemiyor, paylaşamıyoruz.
 • Arada bir güncellemeleri yenileye basmamız gerekiyor, yoksa kendiliğinden çok uzun süre geçtikten sonra güncelleniyor sosyal ağ  feed akışımız.
 • Özellikle Msn üzerinden neye tıklarsanız tıklayın kendi sitelerine yönlendiriliyorsunuz. Neredeyse bütün ayarları live.com’dan yapmak gerekiyor.
 • Ve son olarak msninizi ilk açtığınızda 😀 simgesini kullandığınız an şaşırabilirsiniz çünkü tüm simgeler baştan aşağı değişmiş. Gerekli bir yenilemeydi.
 • Fakat yinede Messenger Plus ve Discovery sürümlerini bekleyeceğiz gibime geliyor çünkü çok eksik var yeni Messengerda. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.

Yine de ille indireceğim diyorsanız buyrun,

http://explore.live.com/windows-live-messenger?os=other

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • vay be :(

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın