On Page SEO Çalışmalarını SEMrush ile Nasıl Kolaylıkla Yapabilirsiniz?

Yazar: 1 sene önce yayınlandı

On Page SEO çalışmaları gerçekleştirirken bir çok SEO uzmanı elinde uzun bir check list ile işlemlerini yapıyor. Hatta bir kısmı da oldukça yetersiz araçlar üzerinden sadece ana sayfalarını kontrol ederek sitelerini optimize ettiklerini sanıyorlar. On Page SEO çalışmalarında yapacağınız şeyleri belirlerken size yardımcı olabilecek bir araçtan bahsedeceğim.

SEMrush’ın On Page SEO Checker aracı ile sitenizdeki çalışmalar hakkında yüzlerce fikir edinebiliyorsunuz. Öncelikle araca hedeflemek istediğiniz kelimeleri giriyorsunuz. Ben ilk denememde 10 farklı anahtar kelime girdim. Ardından araç sitenizi analiz edip size özel fikirler sunuyor.


İlettiğim 10 anahtar kelime ve 10 farklı landing için 49 farklı fikir sundu bana. Bu fikirleri gerçekleştirirsem de organik trafiğimin aylık 3.2K olacağını tahmin ediyor. Hemen optimizasyon fikirlerini incelemeye başlıyorum. İlk olarak semantik aramayı geliştirme üzerine fikirlere bakıyorum. Çünkü bu bölümde arkada çok gelişmiş bir algoritma çalışıyor.


Anahtar kelimem SEO Danışmanlığı, bu kelimedeki landing sayfamda tik işaretli olan kelimeler benim ve rakiplerimin kullandığı, diğerleri ise sadece rakiplerimin kullandığı kelimeler. Bu örnekten yola çıkarsak aslında bana “seo çalışmaları” kelimesinde rakiplere göre çok daha az kullanım olduğunu ve artırmam gerektiğini söylüyor. Sağ kolonda TF-IDF dediği kısım terim frekansını gösteriyor. Kullanmadığım kelime öbeklerini metnin içine yedirmem ve kullandığım kelimelerde de rakiplerle orantılı bir düzeye gelmem gerekebilir.


Anahtar kelime kullanım sıklıklarında ise Top 10’da yer alan rakiplere göre anahtar kelimeyi biraz daha sık kullanmışım. Hatta belki biraz stuffinge doğru kaymış bile olabilirim. İçerik uzunluğu sekmesinde ise rakiplerimin ve benim içerik uzunluklarımı karşılaştırıyor.


Aslında bu tabloya bakarak rahatlıkla içerik uzunluğunun 1000’in üstüne çıkması gerektiğini söyleyebiliriz. Bir diğer sekme de video kullanımı. Bu aslında o kadar da önemli bir metrik değil zira listede bir tek bende var ama ben 38.sıradayım 😊 Farklı bir kelime ve landing sayfasına daha bakalım.

Bu sefer hedeflenen kelime web site tasarımı. Diğerine göre çok daha fazla rakibin olduğu bir kelime. Burada önemli bir uyarı veriyor, sayfadaki hemen çıkma oranı %71.4, bu oranın %30 civarında olması gerekiyor. Tabi burada bir noktaya dikkat çekmek gerekecek, verilen uyarılar sizin o sayfayı hangi amaçla kullandığınızı tahmin edemeden geldiği için bu tür uyarılar da olabiliyor. Aslında landing sayfam aynı zamanda siteyi terkediş sayfası da olduğundan oraya gelen kullanıcı genellikle ya dönüşüm olur ya da terkeder. O nedenle hemen çıkma oranı kuralını diğer içerik sayfaları için dikkate almakta fayda var.

Top 10 Benchmarkları incelediğimde ise ilk 10’nun hangi alanlarda daha önde olduğunu görebiliyorum. Benim için fırsatlar da sunuyor bu tablo. Örneğin kelimelerin hiçbirinde video kullanmamış rakipler. Bu ilk yapılması gereken olabilir. Markuplarda ise durumum kötü görünüyor. Article ya da BlogPosting markuplarını eklemek gerekiyor. Genel olarak rakiplere nazaran daha uzun metinler yayınlamışım. Web site tasarımı kelimesinde H1 ve Meta’da anahtar kelimeyi geçirmiyorum ki bu herhalde yapılabilecek en basit hata.

Geçelim artık ikinci kısıma. Tüm teknik iyileştirmeleri yapsanız bile hepsinden önemlisi iyi bir içerik konusu bulmak. Hem sosyal medyada paylaşıldığında dikkat çekmeli hem de anahtar kelimelerinin aranma hacmi olmalı. Bu noktada Topic Research devreye giriyor. Örneğin sosyal medya eğitimi kelimesi ile ilgili konu önerileri istedim.


Konuyla ilgili hem exact match hem de related keywordslerde ilgili tüm kaliteli içerikleri önüme koydu. Bu sonuç sayfasına bakarak rakiplerin gerçekleştirdiği içerik çalışmalarından esinlenerek yeni içerikler hazırlanabilir. Örneğin sosyal medya uzmanı maaşlarıyla ilgili bu kadar çok arama ve içerik olabileceğini tahmin etmemiştim. Yüksek trafik sağlayacak bir içerik konusu olabilir.

Son olarak SEMrush’ı ücretsiz olarak denemek isterseniz buradaki linkten inceleyebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Yorumları Gör

  • Başarılı bir makale, teşekkürler.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Çok açıklayıcı bir içerik olmuş. Elinize sağlık !

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın