Instagram Takipçi Arttırma Yolları – 20+ Etkili Taktik

Yazar: 4 hafta önce yayınlandı

Instagram, birçok markanın sosyal varlığının temel taşı haline gelmiştir. Instagram varlığınız, umduğunuz kadar güçlü değilse organik takipçiler elde etmek için Instagram takipçi arttırma yolları ve stratejilerinizi nasıl iyileştireceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiş olabilir çünkü kitleniz büyüdükçe kullanıcılarla etkileşim kurmak ve onlar için benzersiz deneyimler yaratmak için daha fazla fırsatınız olur. En doğru şekilde, profesyonelce oluşturulmuş stratejik bir kurgu ile organik olarak Instagram takipçisi edinmek için ise sosyal medya danışmanlığı hizmeti alabilir ve Instagram takipçi arttırma yolları ve ipuçlarını takip ederek işletmeniz için Instagram’da doğru bir marka imajı ve bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Instagram Takipçi Arttırma Yolları: Temel Bilgiler

Instagram takipçi arttırma yolları ve stratejileri için ilk olarak temel bilgilerden başlamak gerekir. Instagram hesabınıza daha fazla trafik çekmek istiyorsanız hesabınıza bir açılış sayfası gibi davranmanız ve optimize etmeniz gerekir. Bunun için ise aşağıdakileri uygulamalısınız:

 1. Sizi Takip Etmeleri için İnsanlara Bir Neden Verin

Sizi Takip Etmeleri için İnsanlara Bir Neden Verin

Instagram hesabınıza yalnızca bilgilerinizi veya sloganınızı koymak yerine potansiyel takipçilere sizi takip etmeleri durumunda ne bekleyebileceklerine dair net bir bilgi vermelisiniz. Bu sayede insanlar sizi neden takip etmeleri gerektiklerini anlar. Örneğin:

 • Finansal geleceğinizi güvence altına almakla ilgileniyorsanız beni takip edin!
 • Hızlı pazarlama ipuçları için tek adresiniz!
 • Yemek yemeye meydan okuyanlar için yemek pişirme ipuçları!
 1. Hesap Adını Doğru Seçin

Hesap Adını Doğru Seçin

Her şeyden önce Instagram hesabınızın işletme adınıza ve diğer sosyal medya hesaplarınıza mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olmalısınız. Bu; hesabınızın kolayca hatırlanmasını, bulunmasını ve tanınmasını sağlar. Dolayısıyla sizin için en doğru ve efektif olabilecek adı seçmeniz önemlidir.

 1. İşletme Profili Açtığınızdan Emin Olun

Bir Instagram işletme profili size; takipçilerinizin kim olduğunu, en çok hangi içerikleri sevdiklerini ve onları kazanıp kazanmadığınızı gösteren analizlere erişmenizi sağlar. Geçiş yapmadıysanız biyografinizin sağ üst köşesindeki bölümden “Ayarlar”a ve ardından “Profesyonel Hesaba Geç”e tıklayın. Sonrasında kategorinizi seçin ve işletmenizin ayrıntılarını girin.

 1. Bionuzu Güncel Tutun

Bionuzu Güncel Tutun

En iyi Instagram kullanıcıları, biyografilerini en az iki haftada bir değiştirir ve insanları yeni veya popüler içeriğe, promosyon kodlarına, açılış sayfalarına ve daha fazlasına gönderir.

Sonuç olarak bu 150 karakterden en iyi şekilde yararlanmalısınız. Instagram biyografiniz; potansiyel takipçilerinize kim olduğunuzu, ne hakkında bir hesaba sahip olduğunuzu ve insanların profilinizi ziyaret ettikten sonra ne gibi önlemler alacağını umduğunuzu söyler. Instagram biyografiniz şunları içermelidir:

 • Yaptığınız işin net bir açıklaması
 • Kişiliğiniz
 • Harekete geçirici mesaj (alışveriş yapın, daha fazlası için tıklayın, bizimle iletişime geçin, vb.)
 • Bir bağlantı
 1. Kaliteli Takipçilere Odaklanın

Kaliteli Takipçilere Odaklanın

Bir milyar Instagram kullanıcısı vardır. Ancak hesabınızın asıl amaçladığı kazanımı sağlamayan takipçiler ister misiniz? Nihai marka hedefinin önemi düşünüldüğünde Instagram takipçi arttırma yolları arasındaki en önemli maddelerden biri, kaliteli takipçilere odaklanmaktır. Bu yüzden aşağıdaki özelliklere sahip takipçilere odaklanmalısınız:

 • Gönderilerinize yorum yapan, beğenen ve paylaşan.
 • İçeriğinizi takdir eden ve size bir amaç duygusu veren.
 • Potansiyel müşteri özellikleri taşıyan.
 • Daha fazla harika takipçi edinmenize yardımcı olan.

Instagram Takipçi Arttırma Yolları: İçerik

Artık profiliniz verimli bir şekilde optimize edildiğine göre daha fazla insanı çekmeye başlamanın zamanı geldi. Instagram takipçi arttırma yolları arasında büyük bir öneme sahip olan içeriği ve yaratıcılığı nasıl kullanacağınız ise aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tüm Formatlardan Yararlanın

Tüm Formatlardan Yararlanın

Instagram, fotoğraflardan çok daha fazlasıdır. Uygulama, yıllar içinde platformda içerik paylaşmanın birçok yolunu tanıtmıştır. Farklı içerik türlerinden yararlanmak, Instagram’da daha fazla takipçi kazanmanın en iyi yollarından biridir. Çünkü size daha geniş bir kitleye ulaşma ve onlarla bağlantı kurma şansı verir.

Algoritma ilgiye bakar ve kullanıcılara en sık etkileşimde bulundukları içerik türlerini gösterir. Bu nedenle bir kişi Instagram Reels’i diğer gönderi türlerinden daha sık beğenip yorum yaparsa Instagram akışlarında daha fazla Reels görme olasılığı yüksektir. Ancak başka bir kişi kaydırmalı gönderiler ile daha sık etkileşime girerse kişinin ana sayfasında bu içerik türünün türevleri görünür.

Her içerik türünün avantajları vardır. Örneğin; Instagram Reels en yeni içerik türü oldukları için bir avantaja sahiptir ve Instagram her zaman yeni özellikleri ön planda tutar. 2020’de Instagram Reels’in piyasaya sürülmesinden bu yana uygulama, Reels butonunu menü çubuğunda orta konumuna getirdi ve Reels’in Keşfet sayfasındaki fotoğraf gönderilerinden daha fazla görünmesini sağladı. Her gün 200 milyon kişinin Keşfet sayfasında gezindiği düşünülürse Reels kullanımının potansiyel müşteri profilinize ulaşmanız bakımından efektif olacağını söyleyebiliriz.

Instagram’ı diğer popüler sosyal medya platformlarından ayıran özelliklerden biri de farklı formatlarıdır. Bunlar kullanıcının dikkatini çeker ve markanızın farklı yönlerini göstermenize olanak tanır. Bu nedenle aşağıdakilerden yararlanmalısınız:

 • Gönderiler: En iyi kalitede fotoğraflar ve videolar.
 • Hikayeler: Kısa ömürlü içerik, daha ham ve spontane
 • Reels: Eğlence faktörüne daha fazla odaklanan özgün videolar
 • Lives: Gerçek zamanlı videolar ve bilgilendirici içerikler
 1. Tutarlı ve İlgi Çekici İçerikler Yayınlayın

Tutarlı ve İlgi Çekici İçerikler Yayınlayın

Bu, yalnızca Instagram için değil tüm sosyal medya pazarlama stratejiniz için çok önemlidir. Harika içerik kısmını söylemeye gerek yoktur ancak tutarlılık kısmı genellikle gözden kaçar. Bu yüzden tutarlı ve ilgi çekici içerikler yayınlamanız gerekir. Bunun için ise içeriklerinizin aşağıdaki özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz:

 • Faydalı: İçerikler, sektörünüz ve hedef kitlenizin ihtiyaçları ile alakalı olmalıdır. Bu açıdan ipuçları, gerçekler, haberler ve fikirlerden oluşabilir.
 • Etkileşimli: Takip etmeyi eğlenceli hale getirmeniz gerekir. Bu açıdan anketler, sorular, yarışmalar içeren ve paylaşılabilir içerikler üretmelisiniz.
 • Eğlenceli: İçinde bulunulan sektöre uygun şekilde eğlenceli içerik üretimi daima dikkat çeker ve etkileşime destek olur.
 1. Eğlenceli Olun

Eğlence faktörü giderek daha önemli hale gelmektedir. Geçen yaz Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladığında odağını ‘tam ekran, sürükleyici, eğlenceli, mobil öncelikli video’ içeriğine kaydırdığını belirtilmiştir. Eğlenceli içeriğin illa ki aksiyon dolu veya eğlenceli olması gerekmez. Sadece ilginç, yaratıcı, orijinal ve etkileyici olması gerekir.

 1. Instagram SEO’nuzu Yapın

Instagram SEO’nuzu Yapın

SEO, yalnızca web sitenize daha fazla Google araması yapmakla ilgili değildir. Sosyal medya platformları da arama motorlarıdır ve Instagram’ın arama özelliği artık sadece hesap veya hashtag aramalarını değil normal anahtar kelime aramalarını da destekler. Bu, Instagram SEO’yu şimdi daha da önemli hale getirmiştir. Bu yüzden Instagram takipçi arttırma yolları arasında SEO da bulunur. Bu açıdan aşağıdakileri yaptığınız emin olmalısınız:

 • Açıklamalarınız ve biyografinizle anahtar kelimeleri hedefleyin.
 • Konumunuzu Instagram’a ekleyin.
 • Görsellere alternatif metin ekleyin.
 1. Çapraz Tanıtımı Es Geçmeyin

Instagram hesabınızı tanıtmanın en iyi yollarından biri çapraz tanıtım yapmaktır. Web sitenizin bilgisine, e-posta şablonlarına ve imzalarına sosyal profillerinize bağlantılar koyun. Facebook sayfanızın ziyaretçilerine sizi Instagram’da nerede bulabileceklerini söyleyin. Makbuzlarınızda, basılı reklamlarda ve ilgili etkinliklerde markalı hashtag’inizi de tanıtın. İnsanların Instagram hesabınızı veya hashtag’inizi kendiliğinden bulacağını varsaymayın. Bu noktada yönlendiren taraf siz olmalısınız.

Çapraz tanıtım, çeşitli sosyal medya kanallarında benzer içerik yayınlamayı içerir. Zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmek için kullanılan bir taktiktir. Ayrıca marka bilinirliğini artırmada ve Instagram’da sahip olunan etkili kitleyi büyütmede etkilidir.

 1. Kendi Instagram Stilinizi Geliştirin

Kendi Instagram Stilinizi Geliştirin

Gönderilerinizin haber akışında anında tanınabilmesi için kesinlikle size ait bir stil seçmelisiniz. Kullanıcılar, içeriklerini yalnızca görebildikleri değil deneyimleyebilecekleri hesapları takip eder. Kendi tarzınızı geliştirmek için genel markanızı geliştirdiğinizden emin olun. Marka konumlandırmanız, iletişim tarzınız, marka renkleriniz, hedef kitleniz ve bu kitle ile geliştirdiğiniz ilişki dinamiği daima Instagram stilinizi etkiler.

 1. Etkili Açıklamalar Yazın

Görsel, bir gönderinin odak noktası olabilir ancak gönderinizin altındaki açıklamanız, bazen potansiyel takipçileriniz üzerinde büyük etki yaratabileceği gibi tamamen olumsuz ve uzaklaştırıcı bir etkiye de sahip olabilir. Bu yüzden etkili açıklamalar yazmaya özen göstermelisiniz. Buna istinaden gönderi altına yazacağınız açıklama şu özellikleri taşımalıdır;

 • Mizahi,
 • İlham verici,
 • Anlamlı bir hikaye içeren,
 • Genel profil ile ilişkili,
 • Özgün,
 • Yaratıcı.

 

 1. Ödüllü Yarışmalar Yapın

Ödüllü yarışmalar, Instagram takipçi arttırma yolları arasındaki en önemli faktördür. Eğer düzenli olarak ödüllü yarışmalar yaparsanız takipçilerinizi arttıracağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bir kişinin yarışmaya katılabilmesi için sizi takip etmesi veya bir arkadaşını etiketlemesi gerektiğini de belirtebilirsiniz. Ancak ödülün özellikle ideal müşterilerinize hitap eden bir şey olduğundan emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde etkili geri dönüşler almanız çok düşük bir ihtimaldir.

 1. Yerele Odaklanın

Yerele Odaklanın

Instagram pazarlama stratejiniz, yalnızca ideal müşterilerinizle değil aynı zamanda yerel coğrafi topluluğunuzda da yankı uyandıran içerik yoluyla takipçi kazanmaya çalışmalıdır. İnsanlar hemen aşina oldukları şeylere çekilirler ve kimliklerinin bazı bölümlerinin çevrimiçi olarak temsil edilmesini isterler. Bunu yapmanın bazı yolları ise aşağıdaki gibidir:

 • Yerel önemli noktaları ve ana noktaları içeren fotoğraflar ve videolar yayınlayın.
 • Haberleri ve niş önerileri paylaşın.
 • Yerel etkinliklere katılın.

Hastaglerle Instagram Takipçi Arttırma Yolları

Instagram’daki amacınız gerçek takipçi sayınızı artırırken mevcut hedef kitlenizle düzenli olarak etkileşimde bulunmaktır. Yeni, ilginç ve ilgi çekici fotoğraflar yayınlamak ilk gereksinimi karşılayacaktır ancak büyümeye başlamak için fotoğraflarınızı hashtag’lemenin son derece önemli olduğunu göreceksiniz.

Instagram’daki hashtag’ler birden fazla amaca hizmet eder; bilgi sağlarlar, mizah eklerler, gönderileri sınıflandırırlar ve kullanıcıları belirli yerlere yönlendirebilecek bir içerik ağı oluştururlar. Bu yüzden hashtag’ler, Instagram takipçi arttırma yolları listesinde önemli bir yere sahiptir.

 1. Hashtag Türlerinin Karışımını Kullanın

Instagram’daki hashtag’ler, Google’daki anahtar kelimeler gibidir. Geniş veya uzun kuyruklu, yüksek veya düşük hacimli, konuma dayalı veya evrensel olabilirler ve kullanım niyetleri değişebilir.

Gerçekten spesifik hashtag’ler, daha fazla amacı olan ve doğru insanları bulmanıza yardımcı olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibidir ancak geniş olanlar sizi genel olarak daha fazla insanın önüne çıkarabilir. Instagram kadar büyük bir platformda takipçi sayınızı artırmak için ise hashtag türlerinin karışımına ihtiyacınız vardır.

 1. İlgi Çekici Bir Hashtag’e Sahip Olun

İlgi çekici bir hashtag’e sahip olmak, Instagram takipçi arttırma yolları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden yalnızca işletme adınızı hashtag olarak kullanmamalısınız. Bunun yerine takipçilerinizin gönderilerinde kullanabilecekleri hashtag’ler kullanabilirsiniz.

Diğer Kullanıcılarla Instagram Takipçi Arttırma

Daha fazla takipçi edinmenize yardımcı olabilecek üç tür Instagram kullanıcısı vardır: Influencerlar, takipçileriniz ve rakipleriniz.

 1. Influencer Pazarlamasına Katılın
Influencer Pazarlamasına Katılın

Benzer fikirlere sahip influencer ve markalarla iş birliği yapmak büyük bir kazan-kazan sistemine dahil olmaktır. Bu sayede marka çağrışımından faydalanabilir ve yeni bir potansiyel takipçi havuzuna girebilirsiniz. Ancak influencer pazarlamasına katılırken aşağıdaki ipuçlarından yararlanmanız önemlidir:

 • Ulaşılması en gerçekçi ve takipçilerinizle en alakalı olacak influencerların bir listesini oluşturun.
 • Daha küçük hesapları hedefleyin ve yükselmek için bu ilişkileri kullanın.
 • Birini seçin ve bir süre onları iyice tanıyın. Gönderileri için bildirimleri açın, içeriklerini internette başka yerlerde keşfedin ve hesaplarıyla etkileşim kurun. Karar verme noktasında acele etmeyin ve onların takipçilerine değil onlara ilgi gösterin.
 1. Kullanıcıların Hakkınızda İçerik Oluşturmasını Sağlayın

Kullanıcıların Hakkınızda İçerik Oluşturmasını Sağlayın

Bir işletme ne kadar iyi olursa olsun kendi tanıtım içeriği asla müşterilerininki kadar güçlü olmaz. Bu yüzden kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşın, konumunuzu etiketleyin veya başlıklarda veya hashtag’lerde işletme adınızdan bahsedin. Kullanıcıların hakkında daha fazla içerik oluşturmasını teşvik etmek için ise aşağıdakileri uygulayın:

 • Kullanımı eğlenceli bir markalı hashtag kullanın.
 • Eğlenceli bir fotoğraf ile konumunuzu paylaşın.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle etkileşim kurun ve yeniden yayınlayın.
 • Katılımcıların ürün veya hizmetinizi kullanarak fotoğraflarını yayınladıkları yarışmalar düzenleyin.
 1. Rakiplerinizi Analiz Edin

Rakiplerinizi Analiz Edin

Instagram takipçi arttırma yolları için rakiplerinizin önemi büyüktür. Bu yüzden biraz sosyal medya rekabet analizi yapın ve rakiplerinizin ne yayınladıklarını, ne sıklıkta, ne zaman ve hangi formatlarda içerik paylaştıklarını öğrenin.

Instagram Takipçisi Kazanmanızı Sağlayacak Araçlar

Artık Instagram’da daha fazla takipçi edinmek için hedef kitlenizi tanımanız, onlarla etkileşim kurmanız ve ilgi çekici içerik oluşturmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak tüm bu süreçte size yardımcı olacak araçları da kullanmanız gerekir. Bu yüzden aşağıda Instagram takipçisi kazanmanızı sağlayacak araçları bulabilirsiniz:

 1. Sosyal Medya Yönetim Araçları

Otomasyon, gerçek katılımın tam tersi gibi görünebilir ancak sosyal medya yönetim araçları, kişiselleştirilmiş stratejinizi düzene koymanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Onlarla sohbetlerin zirvesinde kalabilir, zamanlama yoluyla tutarlı bir şekilde gönderi yayınlayabilir, rakiplerinizi izleyebilir ve bazen yerel platformun sunduğundan daha derin öngörüler elde edebilirsiniz.

 1. Fotoğraf Edit Araçları

Instagram, görsellerinizin en iyi şekilde görünmesi için kendi filtreler, çıkartmalar ve özel efektler sunar. Ancak fotoğraf edit araçları, istediğiniz benzersiz görünümü elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca tutarlılığı sağlamak ve daha fazla harika içeriği verimli bir şekilde oluşturmak için bazı şeyleri şablon haline getirebilirsiniz. Bu aşamada Canva, Afterlight ve Facetune gibi araçları kullanabilirsiniz.

 1. Instagram Reklamları

Instagram reklamları, Instagram takipçi arttırma yolları arasındaki tek ücretli yoldur. Reklamlar size binlerce alakalı kullanıcının önüne çıkma gücü verir. Ayrıca reklamınızın CTA butonuna ek olarak izleyiciler doğrudan reklamınızdan biyografinizi de görüntüleyebilir.

Instagram Takipçi Arttırma Yolları: Özet Bilgiler

Instagram’da işletmenizin büyümesine yardımcı olacak daha kaliteli takipçiler edinmenin sırrı zamandan geçer. Kendi nişinizi bulmak ve bir topluluk geliştirmek zaman, deneme yanılma ve çaba gerektirir. Tüm açıkladıklarımızı yeniden hatırlamak adına özetlemek gerekirse; daha fazla Instagram takipçisi edinmenin en iyi yolu sosyal medya eğitimi almanın yanında ve aşağıdaki adımları içerir:

 • Doğru hesap adı seçin.
 • Hesabınızın bir işletme profili olduğundan emin olun.
 • İnsanlara sizi neden takip etmeleri gerektiğine dair bir sebep verin.
 • Kaliteli takipçilere odaklanın.
 • Tüm formatlardan yararlanın.
 • Tutarlı bir şekilde içerikler yayınlayın.
 • Eğlenceye odaklanın.
 • Hesabınızı çapraz tanıtın.
 • Instagram SEO’nuzu yapın.
 • Kendi Instagram stilinizi geliştirin.
 • Hashtag türlerinin bir karışımını kullanın.
 • İlgi çekici veya eyleme geçirilebilir markalı bir hashtag’e sahip olun.
 • Influencer pazarlamaya katılın.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edin.
 • Rakiplerinizi analiz edin.
 • Sosyal medya yönetim araçlarını kullanın.
 • Tasarım ve fotoğraf düzenleme araçlarından yararlanın.
 • Instagram reklamlarından yardım alın.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Gülce Genç

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın