Bir süredir dedikodular şeklinde dolaşan Facebook Want butonunun geleceği doğrulandı. Ancak yalnızca Want gelmiyor devamı da var.

Pinterest’in Sosyal Medya’da büyük bir atak gerçekleştirmesi ve Facebook’un reklam verenlere Facebook’un kendileri için ideal platform olduğunu kanıtlama amacıyla bir çok yenilik ve gelişme içerisinde olduğunu biliyorduk. Bu bağlamda geçtiğimiz haftalarda Facebook 83 Milyon sahte kullanıcı hesabını kapatacağını açıklamıştı.

Şimdi ise Facebook’a 4 yeni özellik geliyor.

Want(İste) Butonu: Like butonundan farklı olan Want butonu kullanıcının Zaman Tüneli’nde istenilen öğeyi paylaşmaya yarayacak. Facebook’taki şirketlerin ürün pazarlaması için oldukça heyecan verici bir gelişme olacak.

facebookWant
Collect (Koleksiyona Ekle) Butonu: Butonla birlikte gelecek olan “Ürünler” bölümüne Collect butonuna basılmasıyla birlikte yeni bir koleksiyon eklemeye yarayacak olan bu buton ile ilginç koleksiyonlar göreceğimize eminim. Özellikle bu buton Pinterest gibi fotoğraf imleme sitelerine büyük zarar verecektir.

Facebook-Collect
Like Butonu: Standart Like butonunun farklı bir versiyonu olan bu buton beğendiğiniz öğeyi koleksiyonunuza ekleyecek.

Collect butonu Facebook Sayfalar için ücretsiz olacak. Ancak yalnızca sayfayı beğenenler tarafından görülebilecek. Fotoğrafların sol üst köşesinde çıkan bir yıldız ile simgelenecek olan Collect butonu içinde ayrı gizlilik ayarları seçenekleri olacak.

facebook-pillow-collect

Buy Butonu: Tüm Facebook Sayfa sahiplerini heyecanlandıran asıl buton ise Satın alma butonu. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, bu yeni üç butonun test aşaması bitip insanlar alıştıktan sonra bir satın alma butonu koymayı düşünüyorlar ancak o zamana dek Facebook dışında satın alma işlemleri gerçekleştirilecek. Buy Butonu da devreye girecek olursa Facebook Kredilerini daha çok kullanmaya başlayacağız. Gifts özelliğinin tekrar canlandırılmaya başlandığı bugünlerde bu buy butonunun da gelişini beklemekteyiz.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?