Özellikle gençler arasında popülerleşen bir yeni zengin olma yöntemi var. Adı Dropshipping. 10 yıldan uzun süredir bu kavram aslında hayatımızda ancak son zamanlarda Dropshipping eğitimleri ve dropshipping ile bakın ne kadar zengin oldum temalı reklamlarla gündeme geldikçe en kolay kandırılabilen kitle olan gençler bu furyaya dahil oluyorlar.

Dropshipping Nedir? 

En başından net bir şekilde söylemem gerekiyor. Dropshipping ile para kazanılabilir. Yalnız bunu sağlamak için çok fazla değişken var ve bu değişkenlerin bir çoğu size ve yaptıklarınıza bağlı değil. Bilmeyenler için dropshipping basit bir ifadeyle Çin’den malı alıp ABD’deki vatandaşa satmak aslında. Ancak e-ticaretin genel akışından farklı olarak dropshippingte mala eliniz hiç değmiyor. Hatta nasıl bir mal gönderdiğinizi görmüyorsunuz bile. Amazon’da açtığınız mağazaya sipariş geldiğinde bu siparişi Aliexpress’e iletiyor, Aliexpress’ten çıkan malı Amazon’daki müşteriye yönlendiriyorsunuz. Bir nevi e-ticaret komisyonculuğu. Peki sorun ne?

İmkansız Vaatler Nasıl Sunuluyor? 

Dropshipping üzerine hem Türkiye’de hem de dünyada çok büyük bir furya başlatıldı. Bu furya zenginlik temalı reklamlarla pazarlanarak herkesin kolayca para kazanabileceği şeklinde pompalanıyor. Bir abimiz bir gün Porsche bir gün Lamborghini’si ile lüks otellerde fotoğraflar çektiriyor, videolar yayınlıyor. Bakın ben bu rahatta yaşıyorum, siz de işinizden ayrılın, dropshipping eğitimimi alın ve siz de bu konforu yakalayın diyor.

Konu ile Nasıl İlgilenmeye Başladım? 

Bir kaç konferanstır konferans sonunda üniversite öğrencileri yanıma gelip dropshipping hakkında sorular soruyor. Geçen bir konferans sonunda bir öğrenci kısaca hayatını anlattı. KYK bursu aldığını ve babasının hastane masraflarını karşılaması gerektiğini, 250$ olan dropshipping eğitimini almak için para biriktirdiğini ve yakında babasını yurtdışında tedavi ettirebileceğini heyecanla anlattı. O an bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim.

İşin Size Söylenmeyen Maliyetleri Var

Pazarlama tüneline girdiğiniz ilk video ve Facebook/Instagram reklamlarında bol bol para kazanacağınıza yönelik mesajlar alıyorsunuz fakat işin maliyet kısmından eğitimi alınca haberdar oluyorsunuz. Öncelikle ödemelerinizi alabilmeniz için ABD üzerinde bir şirkete ihtiyacınız var ki Paypal kullanabilesiniz. Ödemelerden kesilecek olan vergiler, kargo maliyeti, Amazon komisyonu gibi maliyetler mevcut. Hepsinden önemlisi dropshippingi ya da Amazon üzerinden ürün satmayı dünyada ilk deneyen siz değilsiniz. Satmaya çalıştığınız ürünü satmaya çalışan yüzler/binler var. Onların arasından sıyrılıp öne çıkabilmek için kesinlikle ciddi bir reklam bütçeniz olmalı. Facebook ve Adwords reklamlarıyla ürünlerinizi satmanız gerekecek. Bunun için günde 5$ gibi komik rakamlar telaffuz ediliyor. Bu eğitimleri tamamlayanların çoğu da herhangi bir satış yapamadan, reklam harcaması yaptığıyla kalıyor.

Dropshipping Eğitimi Alıp Kandırıldığını Anlayanlara Nasıl Bir Mahalle Baskısı Uygulanıyor?

Öncelikle bu eğitimleri satın alanlar kapalı Facebook gruplarında izole bir şekilde iletişim sağlıyorlar birbirleriyle. İçerideki sistem çok güzel bir şekilde hazırlanmış. Tıpkı ponzide olduğu gibi burada da bazı kazananlar var ve bu kazananlar eğitimi, eğitimleri verenleri deliler gibi savunuyorlar. Ancak bu savunma masumane bir savunma değil, bir çeşit mahalle baskısı kurma amaçlı tamamen önceden ayarlanmış ve kanalize edilmiş bir savunma. Örneğin bir kişi başarısız olduğunda bu onun beceriksizliğidir söylemi.

ekran goruntusu

Bu sebeple gördüm ki bu müthiş mahalle baskısından dolayı insanlar yaşadıkları kötü tecrübeleri aktarmaktan çekiniyorlar.

ekran goruntusu

ekran goruntusu

İnsanlar yaşadıkları olumsuz deneyimleri öncelikle çevrelerinden çekindiklerinden açıklamaktan kaçınıyorlar. Bu arada yazı içerisinde kullandığım ve kullanacağım ekran görüntülerinin de hikayelerini anlatayım. İnsanların diğer çekinceleriyle de doğrudan bağlantılı. Bu işten mağdur olanları nereden bulabilirim diye düşünürken aklıma kendi aralarında açtıkları dropshipping grupları geldi. Ancak bu gruplara girip kimler mağdur diye sorsam anında mağdurların içerikleri silinecek savunucu tayfanın içerikleriyle dolacaktı. O nedenle sinir olacaklarını bildiğim bir gönderi paylaştım Facebook’ta. Haliyle kendi gruplarına konuyu taşıdılar ve bir sürü insan oradan görüp bana mağduriyetlerini anlattı. İlgili gönderi. Gönderide de göreceğiniz üzere hakarete ve kişisel paylaşımlara laf etmeye kadar her şeyin yapıldığı mini bir linç girişimi yiyebiliyorsunuz dropshippingçilere laf ettiğinizde. Bu da insanların çekinmesinin bir diğer sebebi. Son sebep ise Adnan Oktar taktiği dediğim taktik sebebiyle. Hakkınızda en ufak kötü bir şey söyleyeni hemen dava etme yoluna giderseniz, insanlar hakkınızda kötü şeyler söylemekten çekinir, aman ne uğraşacağım derler. Bu adamlardan birine kendisi hakkında “dolandırıcı” demediğim halde bana dolandırıcı dedin, mahkemelerde süründüreceğim tarzıyla yaklaştı. Gördüm ki insanları bu şekilde sindiriyorlar. Ekşisözlük’teki bir çok entryi de aynı yöntemle kaldırtıyorlar. Bu adamlara laf eden iki üç tane (aşırı kalitesiz) Youtube videosundan başka bir içerik bırakmamışlar internette. İşin mahalle baskısı o kadar ileri seviyedeki sahte hesaplarla da küfürler ederek sindirmeye çalışıyorlar.

Sistem Neden Çiftlikbank’a Benziyor? 

Dropshipping yöntemi bildiğimiz e-ticaretin stoksuzu diye mahalle ağzıyla tanımlanabilir. Ancak dropshipping eğitimi sektörü ponzilerle çok büyük yakınlık gösteriyor. Her şeyden önce her ikisinde de çok zengin olacaksınız diyen biri var. Her ikisinde de en çok parayı sistemi kuran kazanıyor. Yine her ikisinde de çoğunluk başarısız olurken (kendi ağızlarıyla sadece %5 başarılı olabiliyor) geri kalanlar paralarını batırıyor. Hepsinden de öte işin psikolojik boyutu tamamen ponzilerle ve sahte tarikatlarla aynı.

Bilişsel çelişki kavramını ortaya koyan Leon Festinger, 1956 yılında yayınladığı Kehanet Boşa çıktığında (When Propechy Fails) kitabında dünyanın UFO’lar tarafından işgal edilip kıyametin kopacağı ve sadece kendilerinin hayatta kalacaklarına inanan bir tarikatı anlatmıştır. Tarikat üyeleri, liderlerinin kendilerini topladığı yer ve saatte UFO işgalinin gerçekleşmeyip kıyametin de kopmadığını, dünyanın da yerli yerinde durduğunu görünce kuvvetli bir zihinsel çelişki yaşamışlardır. Bu durumda, enayi yerine konduklarını, servetlerini boşa harcadıklarını ve aldatıldıklarını kabul etmeleri gerekir. Ancak tarikat üyelerinin çok büyük çoğunluğu, bu fiyaskoyu liderlerinin de yardımıyla farklı bir şekilde çözmüştür. Onlara göre uzaylılar, tarikatlarını ödüllendirmek ve onları güçlendirmek için ikinci bir şans vermiştir ve daha çok insanı ikna ederek kurtarmaları için kıyameti ertelemiştir. Böylece grup kendini toplamış ve daha fazla taraftar edinmek için harekete geçmiş, bunun sonucunda da gücünü daha çok artırmıştır. Kaynak: http://www.acarbaltas.com/bilissel-celiski/ 

Ponzi sistemlerinde insanların servetlerini boşa harcadıklarını kabullenememesinin asıl sebebi Festinger hipotezidir. İnsanlar kendilerine yalanlar söyleyerek aslında doğru kararları verdiklerini düşünürler. Özellikle bu kabullenememe sonunda kolay yoldan para kazanma vaadiyle birlikte daha da güçlenir. Bu durumda yaşananlardan birisi de bu aslında. Sanal bir cemaate dönüşmüş olan bu dropshipping eğitim gruplarını cezbeden bir şey daha var:

İşin Sosyal Kanıt Temeli

İnsanlara bakın ben para kazanıyorum demeniz yeterli olmuyor, başkalarının da kazandığını göstermelisiniz. Ancak bunu yapmak düşük başarı oranlı dropshippingde zor olduğu için sık sık sahte kazanç görüntüleriyle tamamlanmaya çalışılıyor.

 

ekran goruntusu

Gruplardan kovulan ama davalık olmak istemeyenlerin yazdıkları dikkat çekici bir şey de operatör kısmında T-Mobile yazan mobil ekran görüntüleriyle, internetten bulunan kazanım ekran görüntülerinin paylaşılması, bunu farkedenlerin kovulması. Socialproof faktörü insanları ikna etmek için oldukça önemli. Çiftlikbank’ta dolandırılanlardan bir kadın da demişti ya, herkes parasını yatırıyor o yüzden biz de yatırdık diye. Hele hele Y ve Z kuşağının özendiği gibi bilişim alanında girişimci olmak, kısa yoldan para kazanmak ve herkesin kazandığını görmek muhteşem bir hayal gibi geliyor.

Dropshipping Eğitimleri Nasıl Para Kazanıyor? 

Bu eğitimler bir çeşit pazarlama tüneli. 200-250$’dan aldığınız eğitimle iş bitmiyor. Bu eğitimi aldıktan sonra işi tam olarak öğrenebilmek için bir eğitim daha almalısınız, onun üzerine yeni açılan başka bir kursu daha, ardından bir tane daha… Sadece eğitim mi? ABD’de nasıl şirket kuracaksınız? Onun için de bir arkadaşımız var, ona da bilmem kaç dolar ateşleyin, şirketi kurdunuz da muhasebeciniz nerede? Biraz daha dolar ver diye gidiyor süreç. Bu kadar para yatırdınız, hala başarılı olamadıysanız bizden danışmanlık satın alın ile de son noktayı koyuyor.

ekran goruntusu

ekran goruntusu

Dropshipping Üzerinde Nasıl Bir Mağduriyet Yaşayabilirsiniz? 

Madde madde gidelim.

  • Giriş maliyeti anlatıldığı gibi sıfır değil! Şirket kurulumu, vergiler, kargo masrafı, reklam giderleri şart. Tabi eğitim alacaksanız da bir kaç bin dolar da eğitimlere ayırmanız gerekecek 🙂
  • Amazon’da dropshipping yapmak Amazon’un kuralları gereği tavsiye edilmeyen bir yöntem. Kaynak: https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/201808410?language=en-US&ref=mpbc_201808430_cont_201808410
  • Eğer yukarıdaki kaynağı tam olarak anlayamadıysanız kesinlikle dropshippinge girmeyin çünkü İngilizceniz zayıf. Dropshippingte birebir müşterilerle konuşacaksınız, sanıldığı gibi yes, no bilmeniz yeterli değil. Amazon’un size attığı mailleri bile anlayamıyorsanız hesabım niye kapatıldı diye ortalarda dolaşırsınız.
  • Dropshippingte iade süreci çok sıkıntılı. Amerika’daki adam ürünü iade etmek istediğinde genellikle Çin’deki tedarikçiniz kabul etmiyor. Eh ürün ortada kaldı. Sattığınız ürün komple zarar olarak size dönüyor. Sadece bu zararla kalsanız iyi, bir iade edemediniz, iki iade edemediniz, üçüncüsünde Amazon haydi yar sana güle güle diyor. Hesabınız suspended oluyor. Bunu açabilmek için yapabileceğiniz tek yöntem başkası adına yeni bir hesap açmak. Babanızın, annenizin, eşinizin kimlik belgesiyle yeniden başvurmalısınız. Peki bu ne sıklıkla yaşanıyor? Dropshipping gruplarından birinin yardım forumundan ekran görüntüleri paylaşayım;

ekran goruntusu

ekran goruntusu

  • Amazon’da o ürünü tek satan siz değilsiniz. Listelemelerde sıranın sonundan başlarsınız. Listelemelerde yukarıya çıkmak için diğer rakiplerden daha fazla satış yapmanız gerekiyor. Çin’den mal alıp göndereceğiniz için gönderim süresi de çok uzun olacağından listelemelerde düşük puan alacağınızdan geride kalıyorsunuz.
  • Çin’den alacağınız ürünü siz Amazon’da satmaya çalışırken tedarikçiniz fiyatı değiştiriyor fakat sizin haberiniz olmuyor. Genellikle aradaki farktan ötürü zarar ediyorsunuz. Sattığınız tüm ürünleri takip etmeniz pek de kolay değil.
  • Amazon’dan ödemelerinizi 1-1,5 ay sonra alabiliyorsunuz. Diyelim ki işler çok iyi gitti, ilk aydan 100 ürün sattınız. 35$’lık 100 tane ürünü Çin’den siz satın alıp, Amerikaya göndermeniz gerekecek. Ne oldu sizin sıfır maliyet? 🙂 (100 tane satamazsınız tabi o yüzden sıkıntı yok)

ekran goruntusu

İşte En Büyük Sıkıntı

Arkadaşlar, bu eğitim üzerinden çevrilen ponzivari sistemin en büyük kurbanı çocuklar. Lise çağındaki çocuklarımız kısa yoldan zengin olma hayaliyle kandırılıyor. Bir video röportajın ismi şu;

ekran goruntusu

Ve bakın bu ve bunun gibi videoların altına gelen bir kaç yorumu da göstermek istiyorum;

ekran goruntusu

Haydi yetişkinleri geçtim, bu eğitimleri çoluk çocuğa satıyorlar. Yani sözün özü, en savunmasız, en paraya ihtiyaç duyan insanların hayallerini kullanarak lüks arabalar satın alan bir ponzivari sistem kurulmuş durumda.

Aldatıcı Reklamlar TTK’ya Göre Suç

Türk Ticari Kanunun 57. maddesinin 3. bendine göre, “Kendi şahsi durumu, emtiası, iş mahsulleri, ticari faaliyeti veya ticari işleri hakkında yanlış veya yanıltıcı malumat vermek veyahut; üçüncü şahıslar hakkında aynı şekilde hareket etmek suretiyle rakiplerine nazaran onları üstün duruma getirmek; bir haksız rekabet halidir.”

İnsanlara özel jet, lüks otomobil, puro, lüks oteller göstererek “siz de eğitimimi alırsanız bu rahata kavuşursunuz” temalı reklamlar yanıltıcı reklamlardır. Alenen işlenen bu suça karşı da yetkililer gereğini yapacaktır.

Dropshippingi ille de yapacağım, deneyeceğim diyorsanız, Youtube’da binlerce detaylı video var. Birileri üzerinizden para kazansın, sizi bir silkeleme tüneline sokup zengin olsun istemiyorsanız bu tür eğitimlere paranızı kaptırmayın. Paranızı kaptırırsanız aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Amerikalılara “bakın nasıl keriz silkeledim” diye hava atma malzemesi olursunuz. (Sadece hava atılsa iyi, nasıl sattım diye eğitim yapılıyor, o satılıyor.)

ekran goruntusu