Dropshipping Eğitimi Aldatmacasına Kanarak Paranızdan Olmayın!

Yazar: 4 sene önce yayınlandı

Özellikle gençler arasında popülerleşen bir yeni zengin olma yöntemi var. Adı Dropshipping. 10 yıldan uzun süredir bu kavram aslında hayatımızda ancak son zamanlarda Dropshipping eğitimleri ve dropshipping ile bakın ne kadar zengin oldum temalı reklamlarla gündeme geldikçe en kolay kandırılabilen kitle olan gençler bu furyaya dahil oluyorlar.

Dropshipping Nedir? 

En başından net bir şekilde söylemem gerekiyor. Dropshipping ile para kazanılabilir. Yalnız bunu sağlamak için çok fazla değişken var ve bu değişkenlerin bir çoğu size ve yaptıklarınıza bağlı değil. Bilmeyenler için dropshipping basit bir ifadeyle Çin’den malı alıp ABD’deki vatandaşa satmak aslında. Ancak e-ticaretin genel akışından farklı olarak dropshippingte mala eliniz hiç değmiyor. Hatta nasıl bir mal gönderdiğinizi görmüyorsunuz bile. Amazon’da açtığınız mağazaya sipariş geldiğinde bu siparişi Aliexpress’e iletiyor, Aliexpress’ten çıkan malı Amazon’daki müşteriye yönlendiriyorsunuz. Bir nevi e-ticaret komisyonculuğu. Peki sorun ne?

İmkansız Vaatler Nasıl Sunuluyor? 

Dropshipping üzerine hem Türkiye’de hem de dünyada çok büyük bir furya başlatıldı. Bu furya zenginlik temalı reklamlarla pazarlanarak herkesin kolayca para kazanabileceği şeklinde pompalanıyor. Bir abimiz bir gün Porsche bir gün Lamborghini’si ile lüks otellerde fotoğraflar çektiriyor, videolar yayınlıyor. Bakın ben bu rahatta yaşıyorum, siz de işinizden ayrılın, dropshipping eğitimimi alın ve siz de bu konforu yakalayın diyor.

Konu ile Nasıl İlgilenmeye Başladım? 

Bir kaç konferanstır konferans sonunda üniversite öğrencileri yanıma gelip dropshipping hakkında sorular soruyor. Geçen bir konferans sonunda bir öğrenci kısaca hayatını anlattı. KYK bursu aldığını ve babasının hastane masraflarını karşılaması gerektiğini, 250$ olan dropshipping eğitimini almak için para biriktirdiğini ve yakında babasını yurtdışında tedavi ettirebileceğini heyecanla anlattı. O an bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim.

İşin Size Söylenmeyen Maliyetleri Var

Pazarlama tüneline girdiğiniz ilk video ve Facebook/Instagram reklamlarında bol bol para kazanacağınıza yönelik mesajlar alıyorsunuz fakat işin maliyet kısmından eğitimi alınca haberdar oluyorsunuz. Öncelikle ödemelerinizi alabilmeniz için ABD üzerinde bir şirkete ihtiyacınız var ki Paypal kullanabilesiniz. Ödemelerden kesilecek olan vergiler, kargo maliyeti, Amazon komisyonu gibi maliyetler mevcut. Hepsinden önemlisi dropshippingi ya da Amazon üzerinden ürün satmayı dünyada ilk deneyen siz değilsiniz. Satmaya çalıştığınız ürünü satmaya çalışan yüzler/binler var. Onların arasından sıyrılıp öne çıkabilmek için kesinlikle ciddi bir reklam bütçeniz olmalı. Facebook ve Adwords reklamlarıyla ürünlerinizi satmanız gerekecek. Bunun için günde 5$ gibi komik rakamlar telaffuz ediliyor. Bu eğitimleri tamamlayanların çoğu da herhangi bir satış yapamadan, reklam harcaması yaptığıyla kalıyor.

Dropshipping Eğitimi Alıp Kandırıldığını Anlayanlara Nasıl Bir Mahalle Baskısı Uygulanıyor?

Öncelikle bu eğitimleri satın alanlar kapalı Facebook gruplarında izole bir şekilde iletişim sağlıyorlar birbirleriyle. İçerideki sistem çok güzel bir şekilde hazırlanmış. Tıpkı ponzide olduğu gibi burada da bazı kazananlar var ve bu kazananlar eğitimi, eğitimleri verenleri deliler gibi savunuyorlar. Ancak bu savunma masumane bir savunma değil, bir çeşit mahalle baskısı kurma amaçlı tamamen önceden ayarlanmış ve kanalize edilmiş bir savunma. Örneğin bir kişi başarısız olduğunda bu onun beceriksizliğidir söylemi.

Bu sebeple gördüm ki bu müthiş mahalle baskısından dolayı insanlar yaşadıkları kötü tecrübeleri aktarmaktan çekiniyorlar.

İnsanlar yaşadıkları olumsuz deneyimleri öncelikle çevrelerinden çekindiklerinden açıklamaktan kaçınıyorlar. Bu arada yazı içerisinde kullandığım ve kullanacağım ekran görüntülerinin de hikayelerini anlatayım. İnsanların diğer çekinceleriyle de doğrudan bağlantılı. Bu işten mağdur olanları nereden bulabilirim diye düşünürken aklıma kendi aralarında açtıkları dropshipping grupları geldi. Ancak bu gruplara girip kimler mağdur diye sorsam anında mağdurların içerikleri silinecek savunucu tayfanın içerikleriyle dolacaktı. O nedenle sinir olacaklarını bildiğim bir gönderi paylaştım Facebook’ta. Haliyle kendi gruplarına konuyu taşıdılar ve bir sürü insan oradan görüp bana mağduriyetlerini anlattı. İlgili gönderi. Gönderide de göreceğiniz üzere hakarete ve kişisel paylaşımlara laf etmeye kadar her şeyin yapıldığı mini bir linç girişimi yiyebiliyorsunuz dropshippingçilere laf ettiğinizde. Bu da insanların çekinmesinin bir diğer sebebi. Son sebep ise Adnan Oktar taktiği dediğim taktik sebebiyle. Hakkınızda en ufak kötü bir şey söyleyeni hemen dava etme yoluna giderseniz, insanlar hakkınızda kötü şeyler söylemekten çekinir, aman ne uğraşacağım derler. Bu adamlardan birine kendisi hakkında “dolandırıcı” demediğim halde bana dolandırıcı dedin, mahkemelerde süründüreceğim tarzıyla yaklaştı. Gördüm ki insanları bu şekilde sindiriyorlar. Ekşisözlük’teki bir çok entryi de aynı yöntemle kaldırtıyorlar. Bu adamlara laf eden iki üç tane (aşırı kalitesiz) Youtube videosundan başka bir içerik bırakmamışlar internette. İşin mahalle baskısı o kadar ileri seviyedeki sahte hesaplarla da küfürler ederek sindirmeye çalışıyorlar.

Sistem Neden Çiftlikbank’a Benziyor? 

Dropshipping yöntemi bildiğimiz e-ticaretin stoksuzu diye mahalle ağzıyla tanımlanabilir. Ancak dropshipping eğitimi sektörü ponzilerle çok büyük yakınlık gösteriyor. Her şeyden önce her ikisinde de çok zengin olacaksınız diyen biri var. Her ikisinde de en çok parayı sistemi kuran kazanıyor. Yine her ikisinde de çoğunluk başarısız olurken (kendi ağızlarıyla sadece %5 başarılı olabiliyor) geri kalanlar paralarını batırıyor. Hepsinden de öte işin psikolojik boyutu tamamen ponzilerle ve sahte tarikatlarla aynı.

Bilişsel çelişki kavramını ortaya koyan Leon Festinger, 1956 yılında yayınladığı Kehanet Boşa çıktığında (When Propechy Fails) kitabında dünyanın UFO’lar tarafından işgal edilip kıyametin kopacağı ve sadece kendilerinin hayatta kalacaklarına inanan bir tarikatı anlatmıştır. Tarikat üyeleri, liderlerinin kendilerini topladığı yer ve saatte UFO işgalinin gerçekleşmeyip kıyametin de kopmadığını, dünyanın da yerli yerinde durduğunu görünce kuvvetli bir zihinsel çelişki yaşamışlardır. Bu durumda, enayi yerine konduklarını, servetlerini boşa harcadıklarını ve aldatıldıklarını kabul etmeleri gerekir. Ancak tarikat üyelerinin çok büyük çoğunluğu, bu fiyaskoyu liderlerinin de yardımıyla farklı bir şekilde çözmüştür. Onlara göre uzaylılar, tarikatlarını ödüllendirmek ve onları güçlendirmek için ikinci bir şans vermiştir ve daha çok insanı ikna ederek kurtarmaları için kıyameti ertelemiştir. Böylece grup kendini toplamış ve daha fazla taraftar edinmek için harekete geçmiş, bunun sonucunda da gücünü daha çok artırmıştır. Kaynak: http://www.acarbaltas.com/bilissel-celiski/ 

Ponzi sistemlerinde insanların servetlerini boşa harcadıklarını kabullenememesinin asıl sebebi Festinger hipotezidir. İnsanlar kendilerine yalanlar söyleyerek aslında doğru kararları verdiklerini düşünürler. Özellikle bu kabullenememe sonunda kolay yoldan para kazanma vaadiyle birlikte daha da güçlenir. Bu durumda yaşananlardan birisi de bu aslında. Sanal bir cemaate dönüşmüş olan bu dropshipping eğitim gruplarını cezbeden bir şey daha var:

İşin Sosyal Kanıt Temeli

İnsanlara bakın ben para kazanıyorum demeniz yeterli olmuyor, başkalarının da kazandığını göstermelisiniz. Ancak bunu yapmak düşük başarı oranlı dropshippingde zor olduğu için sık sık sahte kazanç görüntüleriyle tamamlanmaya çalışılıyor.

 

Gruplardan kovulan ama davalık olmak istemeyenlerin yazdıkları dikkat çekici bir şey de operatör kısmında T-Mobile yazan mobil ekran görüntüleriyle, internetten bulunan kazanım ekran görüntülerinin paylaşılması, bunu farkedenlerin kovulması. Socialproof faktörü insanları ikna etmek için oldukça önemli. Çiftlikbank’ta dolandırılanlardan bir kadın da demişti ya, herkes parasını yatırıyor o yüzden biz de yatırdık diye. Hele hele Y ve Z kuşağının özendiği gibi bilişim alanında girişimci olmak, kısa yoldan para kazanmak ve herkesin kazandığını görmek muhteşem bir hayal gibi geliyor.

Dropshipping Eğitimleri Nasıl Para Kazanıyor? 

Bu eğitimler bir çeşit pazarlama tüneli. 200-250$’dan aldığınız eğitimle iş bitmiyor. Bu eğitimi aldıktan sonra işi tam olarak öğrenebilmek için bir eğitim daha almalısınız, onun üzerine yeni açılan başka bir kursu daha, ardından bir tane daha… Sadece eğitim mi? ABD’de nasıl şirket kuracaksınız? Onun için de bir arkadaşımız var, ona da bilmem kaç dolar ateşleyin, şirketi kurdunuz da muhasebeciniz nerede? Biraz daha dolar ver diye gidiyor süreç. Bu kadar para yatırdınız, hala başarılı olamadıysanız bizden danışmanlık satın alın ile de son noktayı koyuyor.

Dropshipping Üzerinde Nasıl Bir Mağduriyet Yaşayabilirsiniz? 

Madde madde gidelim.

 • Giriş maliyeti anlatıldığı gibi sıfır değil! Şirket kurulumu, vergiler, kargo masrafı, reklam giderleri şart. Tabi eğitim alacaksanız da bir kaç bin dolar da eğitimlere ayırmanız gerekecek 🙂
 • Amazon’da dropshipping yapmak Amazon’un kuralları gereği tavsiye edilmeyen bir yöntem. Kaynak: https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/201808410?language=en-US&ref=mpbc_201808430_cont_201808410
 • Eğer yukarıdaki kaynağı tam olarak anlayamadıysanız kesinlikle dropshippinge girmeyin çünkü İngilizceniz zayıf. Dropshippingte birebir müşterilerle konuşacaksınız, sanıldığı gibi yes, no bilmeniz yeterli değil. Amazon’un size attığı mailleri bile anlayamıyorsanız hesabım niye kapatıldı diye ortalarda dolaşırsınız.
 • Dropshippingte iade süreci çok sıkıntılı. Amerika’daki adam ürünü iade etmek istediğinde genellikle Çin’deki tedarikçiniz kabul etmiyor. Eh ürün ortada kaldı. Sattığınız ürün komple zarar olarak size dönüyor. Sadece bu zararla kalsanız iyi, bir iade edemediniz, iki iade edemediniz, üçüncüsünde Amazon haydi yar sana güle güle diyor. Hesabınız suspended oluyor. Bunu açabilmek için yapabileceğiniz tek yöntem başkası adına yeni bir hesap açmak. Babanızın, annenizin, eşinizin kimlik belgesiyle yeniden başvurmalısınız. Peki bu ne sıklıkla yaşanıyor? Dropshipping gruplarından birinin yardım forumundan ekran görüntüleri paylaşayım;

 • Amazon’da o ürünü tek satan siz değilsiniz. Listelemelerde sıranın sonundan başlarsınız. Listelemelerde yukarıya çıkmak için diğer rakiplerden daha fazla satış yapmanız gerekiyor. Çin’den mal alıp göndereceğiniz için gönderim süresi de çok uzun olacağından listelemelerde düşük puan alacağınızdan geride kalıyorsunuz.
 • Çin’den alacağınız ürünü siz Amazon’da satmaya çalışırken tedarikçiniz fiyatı değiştiriyor fakat sizin haberiniz olmuyor. Genellikle aradaki farktan ötürü zarar ediyorsunuz. Sattığınız tüm ürünleri takip etmeniz pek de kolay değil.
 • Amazon’dan ödemelerinizi 1-1,5 ay sonra alabiliyorsunuz. Diyelim ki işler çok iyi gitti, ilk aydan 100 ürün sattınız. 35$’lık 100 tane ürünü Çin’den siz satın alıp, Amerikaya göndermeniz gerekecek. Ne oldu sizin sıfır maliyet? 🙂 (100 tane satamazsınız tabi o yüzden sıkıntı yok)

İşte En Büyük Sıkıntı

Arkadaşlar, bu eğitim üzerinden çevrilen ponzivari sistemin en büyük kurbanı çocuklar. Lise çağındaki çocuklarımız kısa yoldan zengin olma hayaliyle kandırılıyor. Bir video röportajın ismi şu;

Ve bakın bu ve bunun gibi videoların altına gelen bir kaç yorumu da göstermek istiyorum;

Haydi yetişkinleri geçtim, bu eğitimleri çoluk çocuğa satıyorlar. Yani sözün özü, en savunmasız, en paraya ihtiyaç duyan insanların hayallerini kullanarak lüks arabalar satın alan bir ponzivari sistem kurulmuş durumda.

Aldatıcı Reklamlar TTK’ya Göre Suç

Türk Ticari Kanunun 57. maddesinin 3. bendine göre, “Kendi şahsi durumu, emtiası, iş mahsulleri, ticari faaliyeti veya ticari işleri hakkında yanlış veya yanıltıcı malumat vermek veyahut; üçüncü şahıslar hakkında aynı şekilde hareket etmek suretiyle rakiplerine nazaran onları üstün duruma getirmek; bir haksız rekabet halidir.”

İnsanlara özel jet, lüks otomobil, puro, lüks oteller göstererek “siz de eğitimimi alırsanız bu rahata kavuşursunuz” temalı reklamlar yanıltıcı reklamlardır. Alenen işlenen bu suça karşı da yetkililer gereğini yapacaktır.

Dropshippingi ille de yapacağım, deneyeceğim diyorsanız, Youtube’da binlerce detaylı video var. Birileri üzerinizden para kazansın, sizi bir silkeleme tüneline sokup zengin olsun istemiyorsanız bu tür eğitimlere paranızı kaptırmayın. Paranızı kaptırırsanız aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Amerikalılara “bakın nasıl keriz silkeledim” diye hava atma malzemesi olursunuz. (Sadece hava atılsa iyi, nasıl sattım diye eğitim yapılıyor, o satılıyor.)

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Abi şimdi ben sana ne diyeyim ki. Bir şey bu kadar net anlatılır. Ha bende yaptım abi. Bende 2 bin tl harcadım o eğitimi vs satın aldım. Sonra bana dediler ki siteye pos bağlayabilmen için şirket kur. 500 dolar. Sonra dediler ki maliyeci sonra muhasebeci sonra avukat takip edecek gelişmeleri vs baktım sürekli para talep ediliyor. Vazgeçtim. Zararın neresinden dönersem iyi dedim. Şimdi de Amazon diye tutturmuşlar. Yazık diyorum abi. Bunda ne yapacaklar şimdi derken geçen günde Amazon ürün bulma eklentisinin prosu çıkmış bu eğitimi alana indirimli 150 - 200 dolarmış. Bak bak. Her gün yok mentorluk yok erkek olmanın yolu yok bilmem ne onlarca yeni sistem ekliyor kendine. Yeni avlar için. Abi ben o parayı tırnaklarımla kazandım. Şimdi benim paramla benim gibilerin paraları ile adam lamborghini aldı abi. Evet adam bizim gibi kandırılan ve kandırıldığını hala görmeyen binlerce insandan toplayarak aldı onu. Ha işin özü ben gerçeği gördüm. Hayattaki deneyimim arttı. Demekki bu deneyimimin bedeli 2 bin tl imiş. Allah diğerlerine hala ona kanan o kesime akıl fikir versin. Ve bu arada abi ekşisözlükte yazmışlardı kendisi adına bir entryde. Keşke bende kanmasaydım. Yine de herşey için geç değil. Yazın için teşekkür ederim abi. Mutlaka birileri görüp umarım vazgeçer.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • Ben parayı yatırdıktan sonra araştırdım ve şoktayım. Resmen büyülendim. Hipnoz oldum. Bunu okuduktan sonra kendimden utandım nasıl kandırıldım diye çok üzgünüm. Hatam zıkkım olsun.

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

    • Türkiyede ofisleri varmı

     Yorumu iptal et

     Yorum yaz

     E-posta adresiniz yayınlanmayacak

     The field is required.

  • -Ekim Nazım Kaya muhtemelen bu eğitimi udemyden 30 liraya falan aldı. Sonra oradaki yüzeysel bilgileri insanlara satmaya karar verdi. Bunun arkasına güzel bir hikaye yazdı. Ben bu işi senelerdir yapıyorum ve finansal özgürlüğüme kavuştum vsvs. Ekim Nazım Kaya dropshipping ile asla para kazanmadı veya geçimini sağlamadı çünkü öyle birinin vereceği eğitim bu olmazdı. Bu arada eğitimcilik işinden önce Ekim Nazım Kaya bu kadar zengin de değildi. Yavaş yavaş tuttuğu fotoğrafçılarla zengin imajlarıyla kendini markalaştırmaya çalışıyordu. Sonra eğitim işinden gelen paralarla bu işi hızlandırdı. Purolar oteller lamborginiler... Bunlar ile ben bunları öğrettiğim işler ile kazandım bunu size öğretiyorum bunu siz de yapabilirsiniz mesajı verdi. Halbuki tamamen eğitimden kazandı hepsini. Hiçbir zaman öğrettiği şeyleri kendisi yapıp başarılı olmadı(çelişkiye bak). Aylarca insanlar tek tük satış yaptı. Binlerce dolar yatırım yapıp 5 10 dolarlar kazanıldı. Zor koşullarda yıllardır emekle biriktirdikleri paralarından oldular. Umut ve hayalleri sömürüldü. Bir hayale inandırıldılar. Tabii Ekim Kaya buldu satın alan kitlesini. Sürekli bir şeyler satmaya devam etti. Yeni yeni yüzeysel kurslar açıldı. İnsanlar belki burada başarılı olurum dedi onları da aldı. Ekim Nazım Kaya sattığı şeyin faydasını zerre kadar düşünmeyen, nasıl daha çok satarım nasıl insanlara pazarlarımdan başka bir şey düşünmeyen biridir. Sürekli ciro reklamları yapıldı. Kimse kimsenin ne kadar zarar ettiğini görmedi. Bu işi yeni duyanlar millete dolar yağdığını düşündü. Grup içerisinde belki %1 bile değildir karda olanlar. Onlar da kendi emekleri ile kursla yetinmeyip daha fazla araştıranlardır. Ekim Nazım Kayanın verdiği herhangi bir eğitimin onun verdiği vaadi sağlaması İMKANSIZ. Eğitimlerin tek başına başarı sağlaması imkansız. Ama vaad edilen neydi, zenginlik lamborginiler purolar vb :D

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Detaylı bir inceleme olmuş, tebrikler. Bu konu benim de dikkati çekmişti ve ufak bir araştırma yaptığımda fazla olumsuz bir yorumla karşılaşmamıştım. Ama yine de olan biten bana fazlasıyla tuhaf gelmişti. Ama yazıda belirttiğiniz gibi kötü PR'ın temizlenmesi yöntemi (ki en hassas noktası burası bence), durumu açıklıyor.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Burda bilip bilmeden sallayanlar yok ponzidir yok dolandırıcılık yapıyor diyenler var. Dur sakin ol nefes al. Biliyorum ki insanların para kazanması seni sinirlendiriyor. Girişimcilik demek kendine yatırım yapmak demektir. Eğer sadece bu işe para kazanmak amacıyla bakıyorsanız yanılırsınız ve eğitimden bişey almadan emek vermeden satış yapamazsınız. Bakın adamda söylüyor zaten bunun bir yatırım olduğunu ben 17 yaşında başladım ilk girişimimi yaptım şuan 2 farklı gelir kaynağım var. Ben bunları risk alarak başladım. Daha bu ay 100 dolar daha zarara girdim ama pek önemsemiyorum araştırıyorum yeni bir şeyler öğreniyorum yani bu zarara uğradığım parayla bir tür yeni şeyler öğreniyorum. Eğer ben hiç bir risk almayıp evde otursaydım normal bir insandan farkım kalmazdı. Kendime yatırım yaptım battım çıktım ama hala pes etmedim. Zarar etsem bile güler geçer oldum. Çünkü her bir yenilgi kazanılmış bir zaferdir. İnsanları eğer görünüşlerine göre sorgulayacaksanız veya dolandırıcı diye adam amerika vatandaşı amerikanın kanunları acımazsızdır. Dava açarsınız çok eminsiniz ya kazanırsınız yada kaybedersiniz, tazminatıda ödersiniz. Kendinize iyi bakın risk alın görüşürüz.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • bot mesajlardan ne farkı var bunun şimdi ? bırakın ekran görüntülerini şöyle bişr şey yapın
    Amazon sisteminin panelindeyken ekran görüntüsü videoları çekin, menülere girin çıkın gelen giden siparişleri, rakamları görelim !

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

    • fikir güzel , satış rakamları ve belgeler

     Yorumu iptal et

     Yorum yaz

     E-posta adresiniz yayınlanmayacak

     The field is required.

   • :)) Dediğine göre yıllar olmuş ama hala zarardaymışsın, dostum sen hakikatten bir garipmişsin!!

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

   • Ha ha ha sanki Nazım bey konuştu!.: )

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

   • Dostum yazında en ufak pozitif bir cümle yok. Adamı koruyorsun ama hep dibe batıyorsun. Bu adam resmi dolandırıcı. Suçlayamazsın. Eğitim adı altında hayal çalıyor. Onun verdiği çalıntı kişisel gelişim çakması bilgileri düzgün bir kişisel gelişim kitabından 25 tl gibi bir ücrete zaten alabilirsin.

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

   • Ponzi sistemlerinde insanların servetlerini boşa harcadıklarını kabullenememesinin asıl sebebi Festinger hipotezidir. İnsanlar kendilerine yalanlar söyleyerek aslında doğru kararları verdiklerini düşünürler. Özellikle bu kabullenememe sonunda kolay yoldan para kazanma vaadiyle birlikte daha da güçlenir. Bu durumda yaşananlardan birisi de bu aslında. Sanal bir cemaate dönüşmüş olan bu dropshipping eğitim gruplarını cezbeden bir şey daha var:

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

  • Siz zannediyorsunuz dolandırıcı. Madem dolandırıcı amerikanın sağlam acımasız kanunları var. Açarsın davanı iş biter atıp sallamayla olmuyor o işler.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • adam genelde Türklere satıyor zaten dava acta kac yılda sonuclanıyor gor bakıyım sacma sapan yorumlarını kendıne sakla

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

  • Ben de bu adama para kaptıranlardanım. Eğtim ücretini yatırdm reklamı verdim satış olmayınca bi eğitim daha al dedilr, sonra şirket kur dediler para istediler muhasebeciye para üstüne danışmnalığa para... Dropshipping eğitimi diye söğüşlediler bir güzel. 6200$ zararım var.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • Bende amazonda satış yapmayı planlarken Ekim Kayayı gördüm sonuçta bir ürün satıyor ve para kazanması normal. Kurs ücretlerini öğrenmek için mesaj yazdım
    Ekim Kaya;nın verdiği eğitim karşısında ücret alması ve para kazanması bence çok normal.Yaprak Hanım la görüşüp bilgiler aldım.Kurs ücretleri hakkında 1. kurs
    2. kurs 3. danışmanlık eğitimi vs bunlar normal geldi , ancak eğitimin internet üzerinden olması pek inandırıcı gelmedi.Onun için iş yapmayı düşünmekten
    vazgeçtim. Madem güzel para kazanıyorsun o zaman Ekim Kayanın da bulunması gerek veya Türkiyede merkezi yerlerde mesela en azından İstanbul , Ankara
    İzmir gibi merkezlerde ofisi olması gerekir.Ekim Kayanın bu mesaja nasıl bir cevabı olacaktır.Ekim Kaya videolarında para kazanma garantisi vermiyor zaten.
    Konuşmalarında bence sıkıntı yok , benim endişem Türkiyede bürosu ve Kurs vereceği yeri olmaması , ve gözükmemesi beni ikna etmedi..Paylaşımları Amerikadan
    yapıyor gibi gösteriyor.Amazon işinden vaz geçtim.Parasından değil

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

  • Arkadaşlar bence olaya bir çok kişi tek taraflı bakıyor. Durum aslında Ahmet isimli arkadaşın dediği gibi insanlar kendilerine yatırım yaparak para kazanabiliyor. Ben şahsen amazondan güzel bir meblağ kazandım ancak bunu bahsi geçen kişi ile değil tamamen kendi çalışmalarım ve araştırmalarım ile yola çıkarak yaptım emin olun bu sistem işe yarıyor.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

   • kanka instagramın varsa bi söyle, bu konu hakkında eğitim alamdan kendim çalışarak yapmak istiyorum. Bi kaç soru soracağım

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

   • Nasıl yaptınız hala uğraşıyor musunuz

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

   • İstgiram hisabiniz var konuşabilirmiyiz Bi kaç sorum olacak

    Yorumu iptal et

    Yorum yaz

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak

    The field is required.

  • Tebrik ederim,kral çıplak demişsiniz.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • Dropshipping sistemi ile para kazanmak mümkün. Fakat bahsi edilen şahıs umut vaat ederek çok daha fazla para kazanıyor. Eğitim dediğiniz bütün müfredatı ile bellidir. Yani para kazanmayı vaad ediyorsanız tüm eğitim sürecini tek bir eğitimde ekstra masraf oluşturmadan satmalısınız. Özellikle gençlerin çok dikkatini çekiyor. Bu şahıs amerika da işleyen sales funnel stratejisini türkiyeye eğitim üzerinden uyguluyor. Ne yalan söleyeyim başardı da. Ama bilmeyenler için sölemek gerek; sistemin nasıl çalıştığını ögrenmek ücretsiz kaynaklar ile mümkün. geriye kalan maliye hesaplamaları, pazarlama teknikleri vs. Ama yakında bu da çöker.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  • İmzamız bulunsun :) Tebrik ederim.

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın