Youtube SEO Nedir? 10+ İpucu

Yazar: 6 ay önce yayınlandı

YouTube SEO, YouTube videolarınızı ve kanalınızı optimize etme sürecini kapsar. YouTube gibi arama motorları, videolarınızın YouTube sıralamalarında nasıl görüneceğini belirler. YouTube için optimizasyon, takipçi sayısı, marka bilinirliği, web sitesi ziyaretleri ve gelir gibi önemli metrikleri artırır.

YouTube SEO; kanalınızın sayfasını, oynatma listelerini, meta verilerini, açıklamasını ve videolarını optimize etme çalışmalarını içerir. Videolar, YouTube ve diğer arama motorları için optimize edilebilir. Kullanıcılar videolarınıza Google, Bing vb. aracılığıyla ulaşabilir. YouTube SEO çalışmaları, videonuzun ulaştığı izleyici sayısına ve videonun ne kadar iyi sıralandığına odaklanır. Bu çalışmaları en iyi şekilde yürütebilmek için ise SEO danışmanlığı hizmetinden yararlanmak mümkündür.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu, web içeriğini arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alacak şekilde tasarlamanın sürekli değişen uygulamasıdır. İçeriğinizi arama için optimize etmek, trafiği çekmek ve takipçi sayısını artırmak için önemlidir.

Sıralamayı değerlendirmek için backlinkleri ve diğer faktörleri kullanan Google’ın aksine YouTube SEO, kanalınızı, oynatma listelerinizi, meta verilerinizi, açıklamalarınızı ve videolarınızı optimize etmeyi içerir. Videolarınızı hem YouTube içinde hem de dışında arama için optimize edebilirsiniz.

Başlıklara, meta açıklamalara ve etiketlere anahtar kelimeler eklemek YouTube SEO’nun temelleridir. Ancak video erişilebilirliği aracılığıyla YouTube SEO için yapabileceğiniz daha çok şey vardır. Arama motoru botları videoları izleyemez. Bunun yerine onları doğru şekilde dizine eklemek için metin verilerine güvenirler. Bir YouTube SEO stratejisinin önemli bir bileşeni, video metninizin gücünü, kullanıcı deneyimini, katılımı, izlenme süresini, görüntülemeyi ve SEO’yu olumlu yönde etkileyebilecek transkriptler ve altyazılar biçiminde kullanmaktır.

Youtube SEO İpuçları

Pazarlamanızı oldukça basit bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olmak için SEO ve video stratejinizi birleştirebilirsiniz. Bunu yapmak yalnızca video izleme sürenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizin de dikkatini çeker. Bunun yanı sıra YouTube yeniden pazarlama gibi konularda ilerlemenize yardımcı olur. Daha fazla trafik ve video görüntülemesi sağlamak için YouTube SEO çalışmalarını iyileştirmeye yönelik aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

 1. Anahtar Kelimelerinizi Araştırın

Anahtar Kelimelerinizi Araştırın

YouTube SEO çalışmalarını güçlendirmeden önce videonuz için doğru anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini seçmeniz gerekir. Anahtar kelimeler genellikle video başlıklarında ve meta verilerde bulunur ve seste konuşulduğunda alt yazılarda ve transkriptlerde anahtar kelimeler görünür.

Anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleri, videonuzu doğru bir şekilde tanımlayan her şey ve kullanıcıların sizinki gibi içeriği bulmak için arama motorlarına girdiği kelimeler ve kelime öbekleri ile uyumlu olmalıdır. İnsanların aramada hangi kelime öbeklerini ve anahtar kelimeleri kullandığını öğrenmek için biraz anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Videonuz için bir anahtar kelime bulmanın kolay bir stratejisi, YouTube’un Arama Önerisini kullanmaktır. Arama çubuğuna sektörünüzle alakalı bir kelime veya kelime öbeği yazın ve YouTube’un sunduğu önerileri görün.

Anahtar kelimeleri YouTube arama raporunuzdan da bulabilirsiniz. İyi bir anahtar kelimeniz olup olmadığını kontrol etmek için onu YouTube’da arayın ve kaç tane sonuç oluşturduğunu görün. İdeal olarak, kalabalığın arasından sıyrılabilmek için yüksek arama hacmine sahip ancak daha az rekabete sahip anahtar kelime varyasyonları bulabilirsiniz.

En iyi anahtar kelimeyi seçmek için birçok araç size yardımcı olabilir. Bu araçlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Moz Keyword Explorer
 • AdWords Keyword Planner
 • UberSuggest
 • VidIQ Vision

Bu araçlarla, anahtar kelimenin Google’da ayda aldığı arama sayısı olan anahtar kelime hacmi ve Google Ads’deki terim için ortalama tıklama başına maliyet olan tıklama başına maliyet gibi diğer kaynakları keşfedebilirsiniz. Harika bir anahtar kelime belirledikten sonra, YouTube’un videonuzun konusunu bilmesi için onu video dosyanızın adına ekleyin.

 1. Trafik Potansiyeli Olan Anahtar Kelimeler Seçin

Trafik Potansiyeli Olan Anahtar Kelimeler Seçin

En popüler terimler, daha fazla insanı cezbetme eğilimindedir. Bununla birlikte daha fazla rekabete sahiptirler. Bu nedenle; özellikle küçük bir işletmeniz varsa en iyi seçim, muhtemelen uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. O kadar harika bir trafiğe sahip değiller ama rekabetleri yoktur. Bu nedenle iyi bir sıralama elde etmek daha kolay bir haldedir. Ayrıca genellikle dönüşüm hunisinin alt kısmındaki aramaları temsil ederler, yani dönüşüme daha yakındırlar.

 1. İyi Bir Video Başlığı Seçin

İyi Bir Video Başlığı Seçin

İyi bir anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra elinizde zaten iyi bir terim seçimi vardır. Anahtar kelimenin görünmesi gereken alanlardan biri başlıktır. Bu, YouTube’un içeriği dizine eklemesi ve sıralaması için önemlidir. Ayrıca videonun iyi bir konumda görünmesi gerekir. Bu yüzden başlığın kullanıcının arama terimlerine mümkün olduğunca yakın olması büyük bir öneme sahiptir.

 1. Videoya Etiketler Ekleyin

Videoya Etiketler Ekleyin

SEO çalışmalarına aşina olan herkes, bir sayfanın kodunu meta etiketlerdeki anahtar kelimelerle doldurmanın artık bir anlam ifade etmediğini bilir. Ancak YouTube’da etiketler, bir videoyu sıralamak için önemlidir. YouTube’un bir videonun konularını belirleyip doğru bir şekilde dizine eklemesi için etiketler gerekir. Aynı zamanda ilgili videoları önermeyi göz önünde bulundurmak için YouTube’un etiketlere ihtiyacı vardır. Bu öneriler de kanalınız için önemli bir trafik kaynağıdır.

Bu alanda YouTube 120 karakter kullanmanıza izin verir. Algoritmayı içeriğinden kopuk terimlerle karıştırmamak için 6-8 kelime kullanmanız tavsiye edilir.

 1. Etkileyici Açıklamalar Yazın

Etkileyici Açıklamalar Yazın

YouTube video açıklamaları için karakter sınırı 1.000 karakterdir. Tüm bu alanı kullanmakta bir sorun olmasa da izleyicinizin buraya büyük olasılıkla bir makaleyi okumak için değil bir video izlemek için geldiğini unutmamalısınız.

Daha uzun bir açıklama yazmayı seçerseniz YouTube’un metnin yalnızca ilk iki veya üç satırını görüntülediğini yani yaklaşık 100 karaktere tekabül ettiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu noktadan sonra izleyicilerin tam açıklamayı görmek için ‘daha fazlasını göster’ seçeneğine tıklaması gerekir. Bu nedenle CTA’lar veya önemli bağlantılar gibi en önemli bilgilerle açıklamayı önden yüklemenizi önerilir. Videonun kendisini optimize etmeye gelince, özellikle yüksek ses seviyesi olmadan izlemek zorunda olanlar için videonun bir metnini eklemekten zarar gelmez.

 1. Dosya Adını Düzenleyin

YouTube SEO teknikleri, siz videonuzu yüklemeden önce başlar. Bunun nedeni, dosya adına ana anahtar sözcüğünü eklemenizin gerekmesidir. Videoyu YouTube tarafından anlaşılmayan, kodlar ve sayılarla dolu bir adla yüklemek yerine, anahtar kelimeyle birlikte açıklayıcı bir ad kullanın. Böylece YouTube, videonun ne hakkında olduğunu dosya adına tanımlar.

 1. Videonuza Altyazılar Ekleyin

Videonuza Altyazılar Ekleyin

Nasıl Türkçe altyazılar videolarınızı daha fazla izleyici için erişilebilir kılıyorsa çeviriler de kitlenizi daha da genişletir ve YouTube SEO’sunu artırır. YouTube’un küresel erişimi çok büyüktür. YouTube’un site trafiğinin yalnızca %16,4’ü ABD’den gelir ve dünya genelinde her ay 2 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı YouTube izlemektedir.

Yabancı dilde altyazılar, uluslararası ve ana dili Türkçe olmayan izleyicilerin videolarınızın keyfini çıkarmasını sağlar. Arama motorları ayrıca çevrilmiş altyazı dosyalarınızı dizine ekler ve videonuzu bu dillerdeki arama sonuçlarına dahil eder. Bu, bir YouTube SEO stratejisi için kritik bir noktada yer alabilir çünkü daha düşük rekabet nedeniyle İngilizce olmayan anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer alma şansınız daha yüksektir.

 1. Uzun Videolar Oluşturun

Uzun Videolar Oluşturun

Yapılan bir araştırmaya göre:

 • 2 dakikadan kısa videolar kötü olarak konumlandırılır.
 • En iyi ilk 5 videonun ortalama süresi 11dk 44s.

Bu nedenle, yaklaşık 10 dakika uzunluğundaki videolar oluşturmanız önemlidir Muhtemelen daha eksiksiz ve derinlemesine içerik arayanların beklentilerini karşılarlar. Öte yandan 2 dakikadan kısa videolar daha yüzeysel olarak algılanır.

 1. Arama Sonuçlarındaki Tıklanma Oranını Arttırın

Arama Sonuçlarındaki Tıklanma Oranını Arttırın

Tıklama oranı, kullanıcıların mevcut arama sonuçları arasında videonuzu tıklama oranıdır. YouTube için yüksek bir tıklama oranına sahip olursanız videonuzun kullanıcının aradığı anahtar kelimeyle alakalı demektir. Bu nedenle TO da önemli bir sıralama faktörüdür.

Ancak tabii ki bu oranı doğrudan etkileyemezsiniz. Yapabileceğiniz şey, kullanıcıların videonuzu tıklama şansını artırmaktır. Arama sonuçlarındaki tıklama oranını artırmak için ise aşağıdakiler gereklidir:

 • Ana anahtar kelimeyi içeren başlık;
 • Çekici olması ve diğer öğelere bazı ek bilgiler getirmesi gereken video resmi.

Böylece kullanıcının videonuza tıklama şansı artar.

 1. İzleyici Katılımını Arttırın

YouTube söz konusu olduğu zaman bağlantı oluşturma, sıralama faktörleri arasında yer almaz. Bir videonun diğer sitelerde bağlantısı olduğu kadar, daha fazla görüntüleme elde edilmesine yardımcı olmasına rağmen algoritma onu sıralamak için bu verilere sahip değildir.

Video platformunda, sayfa dışı SEO izleyici katılımını ifade eder. Ne de olsa yorum ve beğeni almak ya da video izleme sürelerini artırmak kanalın kontrolü altında değildir ve bu da kullanıcıları daha fazla etkileşime geçmeye teşvik edebilir.  Bu nedenle, izleyicilerinizi her zaman videonuzla bir şekilde etkileşime girmeye teşvik etmelisiniz:

 • Beğeni
 • Yorum
 • Abone
 • Paylaşma

Bu faktörlerin tümü, videonuzun kullanıcıların beklentilerini karşılayıp karşılamadığını gösterdiğinden YouTube’un sıralamasında büyük rol oynar.

Yorumları teşvik etmenin en iyi yolu yapılan yorumlara cevap vermektir. Böylece kullanıcılar kendilerini değerli hissederler ve yorum yapmak için daha sık gelirler. Ayrıca, kullanıcının videoyla sonuna kadar etkileşimde kalmasını sağlayacak stratejiler benimsemek de önemlidir. Bu, Google’ın kitleyi gerçekten ilgilendiren bir şey sunup sunmadığınızı değerlendirmesini sağlar. Aksi takdirde, izleyici videoyu hızla terk eder. Bu durum da sıralamayı olumsuz etkiler.

 1. Kanalınızı ve Videolarınızı Tanıtın

Videolarınızın başlığını, açıklamasını ve etiketlerini optimize ederek zaten YouTube’un kendi içindeki görünürlüğü artırırsınız. Ancak videoları YouTube dışında tanıtmak ve izlenme sayınızı artırmak için kullanılabilecek başka pazarlama kanallarına sahip olmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Eğer videolarınız ilgiliyse, bunları blog gönderilerinize gömün.
 • Web sitenizde yayınlamak için kurumsal videolar ve ürün tanıtımları oluşturun.
 • E-posta pazarlama ve imza kullanarak videolarınızın reklamını yapın.
 • Videoları sosyal medyada paylaşın.
 • Kullanıcılardan gelen mesajlara ve yorumlara videolarla yanıt verin.
 • Gruplara, forumlara ve soru-cevap sitelerine katılın ve kanalınızdaki videolarla kullanıcılara yanıt verin.

Bu eylemlerden herhangi birini gerçekleştirirken videoları yalnızca alakalı oldukları ve kullanıcıya değer katan bağlamlarda önermeyi unutmamalısınız.

Youtube SEO Araçları

YouTube SEO çalışmalarınız için doğru yönde büyük bir itici güç arıyor veya yalnızca mevcut bir stratejiyi düzene sokmak için bir yol arıyorsanız, doğru araçlar gerçekten yardımcı olabilir. Youtube SEO araçları ise aşağıda listelenmiştir:

 1. Ahrefs Keyword Explorer

Ahrefs Keyword Explorer

Ahrefs Keyword Explorer, sıralamaları izlemenize, anahtar kelimeleri araştırmanıza ve herhangi bir web sitesi için olası trafik değişikliklerini tahmin etmenize olanak tanıyan harika bir araçtır. Sonuçlarınızı ayrıca YouTube dahil herhangi bir üst arama motoru için filtreleyebilirsiniz. Bu nedenle, YouTube SEO çalışmalarınızı artırmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Belirli anahtar kelimelere eklenmiş aylık arama hacimlerini, her bir anahtar kelime için optimize edilmiş videoların aldığı tıklamaları ve çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Ahrefs Keyword Explorer, YouTube anahtar kelimelerinin en büyük veritabanlarından birine sahiptir. Anahtar kelimenizi arayabilir ve yerel ve küresel arama hacmini, tıklamaları, tıklama yüzdesini ve tıklama akışı verilerini bulabilir, böylece her ay YouTube’da belirli bir terimi kaç kişinin aradığını öğrenebilirsiniz.

 1. Canva

Canva

Canva, öğretmenlerin ve öğrencilerin güzel bir şekilde tamamlanmış projeler oluşturmasına yardımcı olmak için tasarım, fotoğraf düzenleme ve düzeni birleştiren, kullanımı ücretsiz bir çevrimiçi grafik aracıdır. Ayrıca, özellikle YouTube küçük resimleri oluşturmak için bir şablona sahiptir. Küçük resim seçiminizin bu tıklamaları almanın çok önemli bir parçası olduğunu ve Canva’nın mükemmel olanı özelleştirmeyi çok kolay hale getirdiğini göz önünde bulundurmalısınız.

 1. HubSpot Content Strategy

HubSpot Content Strategy

Content Strategy aracı, HubSpot’un ne hakkında yazacağınızı keşfetmenize, onu otorite oluşturan konulara göre düzenlemenize ve içerik çabalarınızın yatırım getirisini izlemenize yardımcı olan yepyeni bir SEO aracıdır.

 1. VidIQ Vision

VidIQ Vision

VidIQ, YouTube performansınızı izlemek için ihtiyacınız olan istatistikleri gösteren bir tarayıcı uzantısıdır. Ayrıca, kendi kanalınızla nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için rakip kanalları ekleyebilir ve trend olan konuları bulmak için e-posta uyarıları ayarlayabilirsiniz. Videonuzu sosyal medya platformlarında anında paylaşmanıza izin veren bir Facebook Syndication özelliği de vardır.

 1. TubeBuddy

TubeBuddy

TubeBuddy, YouTube kanalınızı etkili bir şekilde yönetmenin tonlarca farklı yolunu sunan bir tarayıcı uzantısıdır. Üretkenlik, video SEO, veri ve araştırma, tanıtım ve toplu işleme araçlarını içerir. TubeBuddy’yi kullanarak YouTube videolarınızı oluşturabilir ve planlayabilir, kolay içerik denetimi için kaydedilmiş yanıtları kullanabilir ve diğer harika şeylerin yanı sıra son ekran şablonları oluşturabilirsiniz.

 1. Cyfe

Cyfe

Cyfe, web sitelerinden, birden fazla departmandan ve diğer konumlardan gelen verileri izlemek ve analiz etmek için gösterge tablolarını kullanan bir iş gösterge paneli yazılımıdır. YouTube dahil, içerik yayınladığınız herhangi bir platformun performansını izlemenize olanak tanıyan eksiksiz bir yazılım paketidir. Hangi anahtar kelimeler için iyi sıralama yaptığınızı bir bakışta görmek ve ayrıca dikkate almanız gereken ek anahtar kelimeleri belirlemek için Cyfe’ı kullanabilirsiniz. Ayrıca trafiğinizi analiz etmek, nereden geldiğini değerlendirmek ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Cyfe’ı YouTube sonuçlarınızı iyileştirmek için çalıştırabilir ve ardından daha da iyi genel sonuçlar için içerik üretim rutininizin diğer yönlerine uygulayabilirsiniz.

YouTube SEO araçlarını en efektif şekilde kullanmak ve Youtube içeriklerinizi en iyi şekilde optimize etmek için SEO eğitimi hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın