Yandex Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmasının ardından Bilişim Dünyasının en çok konuşulan firmalarından biri oldu. Yandex Türkiye, hem reklamları hem arama motoru ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Biz de Yandex Türkiye ekibi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bugün röportajımızın ilk bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

– Öncelikle sizi ve Yandex’i biraz tanıyabilir miyiz?

Tabi önce Yandex ile başlayalım. Yandex 1997 yılında Moskova’da kurulmuş ve şu an Avrupa’nın en büyük internet şirketlerinden biri. Amacı ise insanların hayatlarında yaşadıkları sorunlara çözümler sunmak. Bunların en önemlisi ve eskisi kullanıcıların internette aradıklarını bulmak olsa da, onun kadar yaygın kullanılan yer bulma, mail ile iletişim kurma, internetten ödeme yapma gibi onlarca servisi bünyesinde barındırıyor.

Ben de Haziran ayından beri Yandex’te Sosyal Medya Pazarlama Müdürü olarak, sosyal medyada hem Yandex’i kullanıcılarımıza tanıtıp, deneyimlendirmeye çalışıyorum, aynı zamanda da sosyal medyada internet kullanıcılarının şirketimiz, ürünlerimiz ve en sık karşılaştıkları sorunları görüp, Yandex tarafından duyulmasını sağlıyorum.

yandex-roportaj
– Yandex Bilişim Dünyası açısından bakıldığında oldukça köklü ve deneyimli bir şirket. Türkiye pazarına da gireli henüz bir yıl olmamasına rağmen en çok kullanılan 20 sitenin arasına girdi. Ancak yine de Türk kullanıcıların kemikleşmiş kullanım alışkanlıkları bulunmakta. Bu alışkanlıkları nasıl kırmayı planlıyorsunuz?

Google oldukca köklü ve başarılı bir şirket, özellikle ücretsiz servis verilen bir pazarda insanların alışkanlıklarını kırmak çok kolay bir iş değil. Bizim alışkanlıkları değiştirmek adına yaptığımız bir çok şey var ama stratejik olarak şöyle sınıflandırabiliriz.

Türkiye’deki kullanıcıların alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz servislerimizin kalitesini kullanıcılarımızı memnun edecek seviyede tutmak. Şu an bir çok internet şirketi şu an Yandex gibi büyük bir şirketin verdiği servisleri zaten sağlıyor, örneğin arama motoru, internet tarayıcısı, e-posta servisi, online haritalar. Servislerimizin kalitesi her zaman bütün ürünlerde insanları kendi bünyesinde tutabilecek seviyede olmaya devam edecek.

Bunun yanı sıra Yandex’in en iyi yaptığı şeylerden bir tanesi dinlemek, hem sosyal medyada hem de servislerimizle ilgili atılan her mesaj, e-posta, tweet ya da yazıyı okuyoruz. Cevap verilmesi gerekenlere de kısa süreler içerisinde cevap veriyoruz. Uluslararası bir şirketten beklenilmeyecek hızda. Böylelikle Türkiye için nasıl geliştirmeler yapılması gerektiğini anlıyor buna göre çalışmaları yapıyoruz. Örneği; Yandex üniversite arama motoru, ramazan özel sayfası tamamen Türk kullanıcıları için geliştirilmiş, onların istedikleri bilgiye daha hızlı ulaşmasını sağlayan servisler.

Son olarak da Türkiye’de şu anda alanlarında birer ilk olan veya rekabetin daha az olduğu servisleri kullanıcılarımıza sunuyoruz. Bazılarından bahsetmek gerekirse, kullanıcılarımızın çok sevdiği özelliklerimizden Panorama (İstanbul, Ankara ve İzmir’in sokak sokak görüntüleri) ve Trafik servisi, ücretsiz 20GB’a kadar arttırılan kapasitesiyle Yandex.Disk, internet sitesi sahiplerinin 1000 kullanıcıya kadar ücretsiz sahip olabileceği kurumlar için mail servisi, kullanıcıların internet sitesindeki davranışlarını inceleyebileceğiniz Yandex.Metrika.

İnsanlar servislerimizi denedikce alışkanlığın kırıldığını gözlemliyoruz.

– Yandex Disk ile 20GB’a kadar çıkabilen bir dosya depolama servisi sunuluyor. Ancak disk üzerinde kayıt edilebilecek ve düzenlenebilecek dosya formatlarının sınırını merak ediyorum. Disk benzeri depolama uygulamalarında autocad ya da photoshop dosyaları bile saklanabilir oldu. Yandex’te durum nasıl?

Yandex.Disk’te istediğiniz dosya türünü saklayabilirsiniz. Tamamen size ayrılmış bir saklama alanı.

– Yandex Rusça’da MoikrugFotkiRabota, My Ya gibi Yandex servisleri Türkiye’ye ne zaman gelecek? 

Yandex’in şu an Türkiye’de bulunmayan onlarca servisi var. Yukarıda bahsedilenler bunlardan sadece birkaçı. Her geçen gün daha fazla servisimiz lokalleşmeye devam edecek fakat bunların sırası biraz daha stratejik planlanma gerekiyor. En çok Türkiye’deki kullanıcılarımızın nasıl ihtiyaçlarının olduğuna bakıyoruz. Buna göre servislerimizi yerelleştiriyoruz. Bu yüzden tam bir tarih vermek biraz zor.

– Bir çok çevrede Yandex’in Google’ı taklit ettiğini söyleyenler var, durum gerçekten böyle mi?

Yandex aslında Google’dan 1 sene önce kuruldu. Bu nedenle Google’ı taklit ettiğimizi söylememiz oldukça zor. Arama motoru gibi harita, yani lokasyon aramalarına da Yandex’te Google’dan önce başladı.

İster istemez aynı sektördeki şirketler benzer ürünler çıkartıyor, bazen de ürün geliştirmelerini rakiplerinin deneyimlerini göz önünde bulundurup yapabiliyor. Türkiye’de böyle bir algı olmasının sebebi Türk kullanıcılarının 14 senelik Google tecrübesine ve alışkanlığına karşı Yandex’le daha yeni tanışıyor olması. Bir araba markasıyla diğer bir araba markasını karşılaştırırken, “siz de öbür marka gibi 4 tekerlek ve bir direksiyon koymuşsunuz, neden taklit ediyorsunuz onları?” demek gibi bir şey aslında 🙂

– Türkiye’de akıllı telefonların sayısı her geçen gün artıyor. Sistemler arasında entegrasyon ise artık kullanıcıların vazgeçilmezlerinden biri olmaya başladı. Yandex mobil işletim sistemine sahip olmadan mobil kullanıcılar tarafından da en çok kullanılan arama motorlarından biri olmayı nasıl başaracak?

Mobil hayat Yandex’in de en çok önem verdiği konulardan birisi. Bilgisayarların bile her gün daha fazla mobilleşmesiyle birlikte, mobil çözümler her internet ve teknoloji şirketinin üzerine çalıştığı konular.

Yandex’in şu an bir mobil işletim sistemi olmasa bile farklı mobil işletim sistemleri için geliştirilmiş, servislerimize erişimi sağlayan programlarımız var. Yandex.Shell Android için çok sevilen ve yaygın olarak kullanılan bir arayüz iken, iOS ve Windows 8 için Arama, Mail, Haritalar ve Disk gibi servislerimize direk ulaşım sağlayan uygulamalarımız var.

Nokia ile yaptığımız anlaşma ile birlikte Lumia cihazlarda Yandex’in önceden ayarlanmış arama motoru olması mobile verdiğimiz önemin bir kanıtı. Ayrıca bir benzerini de Avea ile birlikte Avea InTouch telefonunda yaptık, inTouch telefonlar Yandex.Shell yüklenmiş olarak piyasaya çıktı.

Yandex.Shell özellikle Android kullanıcıların çok sevdikleri, telefonlarını istedikleri gibi düzeleyebildikleri bir servis. Yandex içerisinde de en fazla kullanıcı taktirini kazanan servislerimizden.

– Yandex Ağustos ayında Yandex Direct ile Türkiye’deki online reklamcılığa da girmiş oldu. Ancak reklamlar konusundaki genel algı her reklam verenin vergiden kaçırdığı yönünde. Yandex’te bu durum nasıl işliyor?

İnternet dünyasında vergi konusu sadece Türkiye için değil, tüm dünyada önemli konulardan bir tanesi.

Yandex Türkiye’de satış ofisi açtığı için herhangi bir Türk iş yerinden farksız olarak çalışıyor. Yani aldığımız her reklam ücretinden devletin belirlediği ölçüde vergimizi senelik olarak vermeye başladık. Bir teknoloji tüketicisi olarak da, bu hamlenin Türkiye teknoloji ekosistemi için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.

– Bir çok forumda ve sözlükte Yandex Toolbar’ın indirilen programlarla birlikte gelmesi olumsuz olarak algılanıyor. Yandex’in bu konu hakkında bir çalışması var mı?

Yandex.Bar’ın başka yazılımlarla birlikte gelmesi konusu sosyal medyada da bize çok fazla söylenen konulardan bir tanesi. Yeni ülkeye açılan bir çok servis bu tip “Dağıtım projesi” denemeleri yapar. Aslında yapılanın hiç bir yanlış tarafı yoktu, bazı internet servisi indirme sitelerinde Yandex’e uygun olarak gördüğümüz bazı ürünlere Yandex.Bar’ın da yükleme dosyasını koyduk. Tabi bu hem dosya indirilirken hem de dosya yüklenirken kullanıcılara sorulan bir soru. Fakat Türkiye’de program yüklemeleri okunmadan sadece ileri tuşuna basılarak yapıldığı için insanlar yüklenen Yandex.Bar’ın kendi istekleri dışında kurulduğunu düşünüp şikayet ettiler.

Yandex daha fazla bilindikçe ortaklarla yapılan bu dağıtım projeleri de azalacaktır.

İki ay önce çıkan Yandex.Browser ile ilgili eleştirilerin başında açık kaynak kodlu Chromium arayüzünü ve bir diğer rakip olan Opera’nın Turbo teknolojisini kullanıyor olması geliyor. Yandex Browser’ı Google Chrome’a bir rakip olarak mı görmeliyiz yoksa Mail.ru‘nun piyasaya sürdüğü Amigo’ya karşı mı çıkarıldı?

Yandex.Browser’ın Chromium tabanlı hazırlanmasının önemli nedenlerinden bir tanesi, dünya çapında kullanıcıların hazır olarak alıştığı ve beğendiği temel deneyimi değiştirmemekti. Aslında Yandex.Browser’ı tüketiciyi anlamaya çalışan bir internet şirketinin en iyi ve en sevilen teknolojileri birleştirerek hazırladığı bir tarayıcı olarak düşünebiliriz. Tabi ki Yandex.Browser tüm internet tarayıcısı oyuncularına bir rakip.

Yandex’in Rus istihbaratına çalıştığı, Türk kullanıcıların verilerini toplamak için bu pazara girdiği yönünde yoğun bir propaganda var. Buna karşın Yandex’in ne düşündüğünü merak etmekteyim.

Tabi bu soruyu duymaya da oldukça alıştık. Son iki senenin en büyük internet konularından bir tanesi “Privacy” (mahremiyet) olduğundan ve insanların rekabete açık olduğunu düşünmediği bir konuda servis vermeye çalışınca alınabilecek bir tepki.

Teknolojiye yakın bir insan olarak kullanıcıların bu kadar açık profilli bir ekosistemde insanların bilgisini toplamak isteyen kuruluşlar bunu kolayca gerçekleştirebilir. Geçtiğimiz seneden en çok güldüğüm örneklerden bir tanesi, askeriyenin asker kaçağı olan insanları Facebook profillerinden bulup askere almasıydı 🙂

Yandex’in Sosyal Medya kanallarını nasıl ve ne amaçla kullanıyorsunuz? 

Yandex’in sosyal medya’da en fazla kullandığı kanallar Facebook ve Twitter, bunun haricinde Instagram, Pinterest, Vimeo, Slideshare gibi diğer sosyal mecralarda hesaplarımız var. Yandex çok dinamik bir şirket, ürünlerimize sürekli yenilikler geliyor. Hem bunları duyurmak hem de kullanıcılarımızın fikirlerini almak için bu mecraları sıkça kullanıyoruz.

Slideshare ve video paylaşım sitelerinde ise daha öğretici, teknoloji ile ilgili Yandex bünyesinde yapılmış sunumları ya da ürün tanıtımlarını paylaşıyoruz.

Instagram’ı Yandex ofis ve çalışma hayatını tanıtmak için kullanıyoruz. Çalışma tarzımız konusunda oldukca şanslı olduğumuzu söyleyebilirim 🙂 Şu an için biraz deneme sürecinde. Ama kullanıcılarımızın merak ettiği bir konu olduğundan paylaşmaya devam edeceğiz.

Bunun dışında Twitter’la global anlaşmamız olduğu için insanların genel Yandex ve ürünleriyle ilgili olarak ne konuştuklarını da takip ediyor, onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zaten sosyal olarak aktif bir ekibimiz olduğundan, Yandex ekibi olarak pozisyonumuzdan bağımsız kullanıcılarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Online cironuzu Growth Hacking Danışmanlığı ile artırmak, dönüşümlerinizi optimize etmek ister misiniz?