Herşey sabaha karşı 5 sularında başladı. Eski adıyla BiRi yeni adıyla Vodafone.net internetin 3 yıldır abonesiydim. Son 1,5 aydır bana yaşattıklarını anlatmak istedim.

1.Gün: Sabah 05:00 sularında internetim birden kesildi. ADSL ışığım yanıp sönüyordu. Sorunun çözülmesi için ertesi güne dek bekledim. Ardından modemi resetledim fakat işe yaramadı ve durumu Vodafone.net’e bildirdim. Arıza kaydını aldıklarını belirttiler.

2.Gün: Bekledim, bekledim aramadılar.

3.Gün: Yine bekledim yine aramadılar.

4.Gün: Dayanamayıp ben aradım, durumu incelediklerini çözünce bildireceklerini söylediler. İyi bari dedim kapadım.

5.Gün: Aradılar. Bir bakın bakalım sabit telefonunuz çalışıyor mu bizde iptal kaydınızı kaldıralım sorun devam ederse tekrar ararsınız dediler. Öyle iş mi olur niye iptal ediyorsunuz falan dedim ama dinletemedim. Telefonum çalışıyormuş. Tekrar arayıp haber verdim.

6.Gün: Başka bir modem takıp tekrar deneyin biz arızanızı kapatalım ona göre haber verin bize dediler. İyi tamam diyip başka bir modem ile tekrar denedim. Yine çalışmıyor. Tekrar haber verdim. Bana telefon hattımın çalışıp çalışmadığını sordular. Ezberlemişler herhalde ya odur ya da bu başka sıkıntı olamaz. Dalga mı geçiyorsunuz diyince inceleyeceğiz dediler.

7.Gün: Ses yok.

8.Gün: Yine ses yok.

9.Gün: Aradılar. Biz şebekeleri kontrol ettik herhangi bir sorun görünmüyor. Dış kapınızdan itibaren hattınızı kontrol ettirin dediler. E bunu sizin yapmanız gerekmiyor mu diyince yok orası bizim sorumluluğumuzda değil dediler. Hadi buna da eyvallah dedim. Halbuki kapıma dek gelen internet hattından sorumlular. İncelettirdim hattı. Sorun yokmuş.

10.Gün: Vodafone.net’e dış kapımdan modemime kadar hattımı incelettiğimi ve sorun olmadığını belirttim. Başka bir modemle deneyin düzelmez ise bizi tekrar arayın dediler. Yok canım herhalde eşek şakasıdır bu dedim ama ciddi ciddi bunu istiyorlarmış. Kontrol ettim olmuyor diyince biz inceleyelim size döneriz dediler.

11.Gün: Merkezden teknik elemanlarımız kontrol etmiş herhangi bir sorun yokmuş. İnternetiniz geldi mi? Diye sordular. Yok gelmedi diyince e biz bir daha bir kontrol edelim diyip geri kapadılar.

12.Gün: Ses yok.

13.Gün: TTNET’te çalışan bir teknik eleman aradı. Aynen aktarıyorum; “Kardeşim 3tür senin hattını kontrol ediyorum ancak biz Vodafone.net ile dışarıdan çalışıyoruz sizin hattınıza müdahale yetkim yok. Kendi imkanınızla tüm hattınızı kontrol ettirip tamir ettirin” dedi. Bunun üzerine Vodafone.net’i aradım. Böyle böyle diyince önce hmmm bak seeen dedikten sonra biz sorununuzu çözeceğiz dediler. Kardeşim kaç gündür çözemediniz madem öyle TTNET’e geçeyim onlar çözsünler iptal edin hattımı dedim.

14.Gün: Vodafone.net’ten bir SMS aldım. 10 gün içinde kimlik fotokopimi ve iptal dilekçemi onlara ulaştırmalıymışım. Aradım adresiniz ne diye sordum İzmit’te internette bulamadığım saçma bir adres verdiler.

15.Gün: Vodafone.net’ten aradılar. Pardon Vodafone.net Genel Müdürlüğü’nden imiş. Genel Müdürlük diyince olumlu bir etkisinin olduğunu sanıyorlar herhalde. İptal etmeyin ben şahsen ilgileneceğim 48 saat içinde de sorunuzu çözeceğim dedi. Düşündüm şimdi iptalle uğraş sonra yeni kayıtla uğraş falan uzun iş iyi bekleyelim madem dedim.

16.Gün: Ses yok.

17.Gün: Ses yok.

18.Gün: Vodafone.net “Genel Müdürlüğü”nden biri çaldırıp kapattı. Çok yazıyor herhalde. Geri aradım. Biz sorununuzla ilgileniyoruz farklı bir modem dener misiniz arızanızı kapatalım sorun devam ederse tekrar ararsınız dediler. (Halen küfretmediğime şaşıyorum) İptal edin hattımı da kurtulayım dedim. Tekrar iptal işlemi başlatıldı.

19.Gün: İptal dilekçemi ve kimlik fotokopimi PTT’den “iadeli taahütlü” olarak Vodafone.net Genel Müdürlüğü’ne gönderdim.

20.Gün: Vodafone.net yine çağrı atıp bıraktı. Bir daha aramadım. Zaten kurtuldum diye düşünüyordum.

21.Gün: TTNET’e SMS atınca onlar seni kayıt için arıyorlarmış. SMS attım.

22.Gün: Kimse aramadı.

23.Gün: TTNET’i aradım. Başvuruyu yaparken sistemde arıza olmuş. Fatura kaydımı almışlar ancak tarifeyi işleyememişler. Sonra arayın dediler.

24.Gün: TTNET’i tekrar aradım. Başvurum vardı dedim. 3 farklı kişiye kimlik numaramı, telefon numaramı ve adresimi verdim. Telefon hattı başkasının adına kayıtlı işleminizi yapamayız dedi kadın. E dünkü abla yapıyordu? Yok yanlışlık yapmıştır o. İyi madem o isimle yaparız dedim kapadım.

25.Gün: TTNET’e telefon hattı sahibinin ismi ile bayiden başvuru yaptık. 2 güne internetiniz bağlanır dediler.

26.Gün: Bekliyoruz.

27.Gün: Bekliyoruz.

28.Gün: Bekliyoruz.

29.Gün: TTNET’i aradım. Modemimin bütün ışıkları yanıyor şu kullanıcı adımı şifremi verin de bağlanayım dedim. Kimlik numarası, telefon numarası vs. verildikten sonra başka birine yönlendirildim. Tekrar kimlik numarası, telefon numarası, meramımı anlatma mevzusundan sonra sistemde isminiz görünmüyor, henüz işlenmemiş olabilir sonra arayın dediler.

30.Gün: TTNET’i aradım. Bir sorun var arıza kaydı oluşturalım biz size haber vereceğiz dediler. TTNET’te bir farklılık farkettim o sırada. SMS atıyorlar arıza kaydınızın numarası şudur diye. Tebrik etmek gerek…

31.Gün: TTNET’ten biri aradı. Başvurunuzu iptal ediyoruz. Niye? Telekomdan bize bildirildiğine göre altyapınız yetersizmiş. Nasıl olur? 3 yıldır internet kullanıyorum burada alt komşum, üst komşum da kullanıyor? Bu kadarını biliyorum dedi kapadı.

32.Gün’den 35.Gün’e dek tatil idi.

36.Gün: Türk Telekom Bölge müdürlüğü ile görüştüm. Yeniden başvuru aldılar. En geç 4 güne açılır dediler. Aynı gün Vodafone.net’ten SMS geldi. Gerekli sürede evraklarınızı göndermediğiniz için iptal başvurunuzu iptal ediyoruz. Cümleyi iki üç kez okuduktan sonra durumu anladım. Vodafone.net’i aradım. Bize evraklarınız ulaşmamış dediler. E posta? İadeli taahütlü? Yok ulaşmadı. E ulaştı kardeşim PTT bildirdi. Yok sistemde görünmüyor. E napıcaz? Fax çekin isterseniz.

37.Gün: Dilekçemi ve kimlik fotokopimi faxladım. Fax raporunu falan da aldım noolur nolmaz diye.

38.Gün: Vodafone.net Genel Müdürlüğü’nden aradılar. İptal dilekçenizde “hemen iptal edin ya da ay sonu iptal edin” diye belirtmediğinizden iptal edemiyoruz. Dilekçeler kanununa göre aksi yazmıyorsa ulaştığı andan itibaren yürürlüğe konulur desem de anlatamadım.

39.Gün: Bir daha dilekçeyi yazdım gönderdim. Üstüne bir de aradım geldi mi? Tam mı? Sıkıntı yok dediler.

40.Gün: Yine Vodafone.net Genel Müdürlüğü’nden (bu sefer Genel Müdürlük iyice üstüne basa basa) bir abla aradı. İptal edecekmişsiniz siz eski müşterimizsiniz sizi kaybetmeyelim. İptal etmeyin 22 lira yapalım ücretinizi. Kardeşim internetim yok ki neyini indireceksiniz ücretin diyince ben şahsen ilgileneceğim muhabbeti yeniden başladı. Yok kardeşim üzerine para da verseniz istemiyorum dememe rağmen o 22 liralık ücret birden 5 liraya kadar düştü. Sizden kurtulayım başka da şey istemiyorum diyince kapadı ablamız. Bir de utanmadan bu ayki faturanızı boşa ödemiş olacaksınız diyor. Zaten boşa ödeyeceğim internetim yok ki! Gün içerisinde de iptal edildiğine dair bilgilendirme mesajı atacaklarmış.

O SMS hala gelmedi. 41.Gündeyiz.

Bir de utanmadan hat kapama ücreti falanda ister şimdi bunlar. Diyeceğim o ki internet servis sağlayıcınızı özenle seçin.

* Güncelleme: 1TL hat kapama ücreti istediler.