2013 Sosyal Medya açısından bir hayli ilginç geçecek. 2013 kehanetleri yazısında da yer verdiğimiz Twitter’ın hazırlanmakta olan yeni algoritmasından bahsedelim.

Facebook EdgeRank algoritması Facebook’a çok para kazandırdı. Twitter ise halen hedeflediği karlılık oranlarını yakalayabilmiş değil bu nedenle yeni bir reklam politikasına gitme peşinde. Twitter’ın yeni algoritması ile ana sayfadaki akış iki ayrı parçaya bölünecek, anlık tweetler ve başlıca tweetler. Başlıca tweetler varsayılan ayar olarak girdiğimizde karşımıza çıkacak.

Takip ettiğiniz hesaplar arasında kimlerin tweetleriyle etkileşime (mention, retweet, favori) onların tweetleri daha çok karşınıza çıkacak. Başlıca haberlerde de daha çok sponsorlu tweetler ön plana çıkarılacak. Yani Twitter kampanyalarının olmazsa olmazı olacak Sponsored Tweets.

Twitter bu algoritmaya TwedgeRank ya da TwitterRank ismini verecek. Henüz çalışmalar bitmiş değil. Ancak bu algoritmanın gelmesiyle beraber çok sayıda takipçiye sahip olmanın hiç bir önemi kalmayacak.

Çünkü takipçileriniz sizin tweetlerinizi etkileşime geçmediği için çok daha az görecek. Takipçi satma endüstrisi ve bu yolla fenomen olanlar için oldukça üzücü bir haber bu. Hem belkide TT’de görmekten bıktığımız #takipedenitakipederim ve türevi taglardan da kurtulacağız.

takipedenitakipederim_1-e1357687806151
Siz ne dersiniz, Twitter bu algoritmayı hayata geçirebilecek mi?