Sosyal medya için 2011 yılı çok hareketli geçti. Birçok sosyal medya sitesi popülerliğini arttırırken bazıları gücünü yitirdi.

10- Digg Kayboluyor StumbleUpon geliyor

Digg tam olarak kapanmış olmasa da eski popülaritesini yitirmiş görünüyor. Sık sık yapılan değişiklikleri, karışıklaşan ve kullanışsız arayüzü sebebiyle artık pek rağbet görmemekte.

Twitter, StumbleUpon ve Reddit gibi siteler artık en çok paylaşım yapılan siteler haline geldi. 2011 yılı boyunca StumbleUpon 9,642,000 farklı ziyaretçi almışken Digg 7,867,000 farklı ziyaretçi sayısında kaldı. Oysa geçen yıl 16,412,000 farklı ziyaretçi almış olan Digg bir hayli düşüşte. İkiliyi 3,025,000 farklı ziyaretçi ile Reddit kovalamakta.

9- Google Para Bastı

Google sadece 2011’in 3.çeyreğinde 9.72 Milyar Dolar gelir elde etti. 2,51 Milyar dolar ise kâr elde etti. 2011 yılında ise toplam 10 Milyar dolar kârı hedeflemekte.

Yeni yılda bir çoğumuzun kullandığı Google Maps’te paralı olacak. Google Maps API hizmetine erişimde 25.000 harita hit’ini aşan siteler, Google tarafından ücretlendirilecek. Google’ın belirlediği fiyat tarifesi, kota üzeri her 1.000 görüntüleme için 4 ila 10 dolar arasında değişecek. Ancak iyi haber ise ticari amaçla kullanmayanları etkilemeyecek olması.

8- Google+

Google’ın geçtiğimiz aylarda büyük umutlarla duyurduğu G+ servisinin kayıtlı kullanıcı sayısı 50 milyona dayandı. Google Plus’ın aktif hale gelmesiyle birlikte birbiri ardına büyük sosyal medya siteleri yeniliklerini açıkladı. 800 milyon kullanıcısı olan Facebook ile rekabeti tabii ki biz kullanıcılara yaradı.

G+ Kullanıcılarının şu anlık pasif olması ise Google’ın en büyük sorunu. Şu sıralar hızlı bir şekilde tüm hizmetlerini Google+ ile uyumlu hale getirmeye çalışıyorlar.

7- Gerçek Zamanlı Arama

İlk olarak Twitter ile Google arasında yapılan anlaşma sonucu ortaya çıkan anlaşmanın bitmesiyle daha çok Bing, Twazzup, Topsy, Silver Bird gibi sistemlerle kullanmaya devam ettiğimiz teknoloji. Bu sisteme Twitter’ın ardından FriendFeed, Quora ve Gowalla’nın da eklenmesi ile gerçek zamanlı arama sistemlerinin oldukça zenginleşmesini bekliyoruz.

6- Facebook Timeline

Google Plus’ın sade ve kullanışlı bir tema ile hizmete girmesinin ardından Facebook üzerinde uzun zamandır çalıştığı projeyi kullanıcılarına sundu. Zaman Tüneli. Doğumunuzdan son anınıza kadar her şeyinizi ekleyebildiğiniz, paylaşabildiğiniz yepyeni bir özellik. Artık hayatınızın sadece şimdiki zamanını değil geçmiş zamanını da paylaşabiliyorsunuz.


5- Google Panda Update

Google yeni algoritmasına Panda ismini verdi. Artık arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan sayfalar özgün içeriğe sahip olanlar. Kopyala yapıştır tarzı yapılan siteler sıralamalarda aşağılara itildi. Artık forum sitelerinde “emeğe saygı çalmayın” tarzı yazıları daha az göreceğiz çünkü kopyaları google’da bulmak zorlaşacak.

Google Panda

4- Google Caffeine

Google arama sonuçlarında bu yıl zamana göre arama seçeneği aktifleştirildi. Google Caffeine ismi verilen bu yeni algoritma ile aradığınız şeyin yayınlanma tarihine göre arama yapabiliyorsunuz ayrıca aramalarda güncellemenin tazeliğine göre index sıralanıyor.

3- Msn’in Çöküşü

“Msn adresini ver de artık rahat konuşalım” devri kapandı. Artık herkesin bir Facebook’u var. Özellikle Google Plus’ın Hangout uygulamasını çıkarmasının ardından Facebook’un da görüntülü konuşma servisini aktifleştirmesi Windows Live Messenger’ı tamamen gereksiz bir uygulama haline getirdi. Facebook’tan görüntülü konuşma ve dosya aktarımı yapmak oldukça basit.

2- Arap Baharı
Arap Baharı

2011 yılı belki de tarih kitaplarında 50-60 sene sonra çocuklarımıza okutulacak. Eskiden bir eylem örgütlenirken aylar öncesinden afişler basılır şehrin dört bir yanına afişler asılırdı. Gazetelere ilanlar verilir herkes tek tek çağrılırdı. Artık öyle değil.

Şimdi twitter’dan şehrin şurasındayız dediğiniz anda bunu herkes anında öğrenebiliyor. Twitter’da polisin bir göstericiyi dövdüğünü gösteren fotoğraf paylaştığınız anda yüzlerce twitter kullanan gösterici hemen o bölgeye akın edebiliyor. Al Jazeera gibi büyük bir haber kanalı bile muhabirlerinin yetmediği alanlarda haber kaynağı olarak Twitter’ı gösterdi. İnterneti kesilen göstericiler Tweephone ve benzeri uygulamalar kullanarak telefonları ile seslerini kaydedip Twitter’a gönderdiler ve Tweet attılar. Dünya ile iletişimleri kesilemedi.

1- Twitter Etkisi

Twitter henüz 4 yaşında ve yaklaşık 100 milyon aktif kullanıcıya sahip ancak televizyonlarda, gazetelerde ve gerçek hayatta Google’dan da Facebook’tan da daha çok etkiye sahip.

Günümüzde her gün Twitter ünlülerinin yaptıkları, neler konuştukları basında yer alıyor. Hükümetler Twitter’dan basın açıklamaları yapıyor. Halklar artık bakanlara mektup yazmak yerine tweet atıyor. Hatta mektuba cevap vermeyen bakanlar tweetlere cevap veriyor.

2012’den En Büyük Beklenti Google Resim ile Arama Goggles

Artık Google arama motoruna sadece kelimeler yazarak arama yapmıyoruz. Sesimizi kaydedipte aratabiliyoruz ya da bir resim yükleyip o resme benzeyen resimleri de aratabiliyoruz. Fotoğraf Makinelerinin gelişimi ve piksellerin artması ile birlikte gelecekte sokakta çektiğiniz bir fotoğraftaki insanların fotoğrafını google’dan aratarak o kişinin Facebook hesabını bulabileceğiz gibime geliyor.

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?