SEO Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar: 11 ay önce yayınlandı

SEO anahtar kelime bulma ve anahtar kelime analizi dijital pazarlama çabalarınız için oldukça hassas bir noktadadır. Doğru yapıldığında markanızın adını en çok duyuran şirket olabilirsiniz. Yanlış yapıldığında ise dijital ortamda adı dahi hatırlanmayan bir marka da olabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi anahtar kelimeler, SEO’nun temelidir.  Kullanıcılarınız, sizin yazdıklarınızı aramıyorsa ne kadar çaba gösterirseniz gösterin Google’dan trafik almanız imkansızdır. Bu sebeple anahtar kelime araştırması yapmak ve doğru sonuçlarla iyi bir anahtar kelime listesi çıkarmak SEO çabalarınız için en kritik noktalardan biridir. Anahtar kelimelerinizin hem web sitenize ve hedeflerinize hem de kullanıcılarınızın arama terimlerine maksimum uyumlulukta olması gerekmektedir. Bu uyumu kusursuzca yakalamak için SEO anahtar kelime bulma araştırmanızı nasıl yapacağınızı ve neyi nerede bulacağınızı bilmelisiniz.

En profesyonel şekilde anahtar kelime bulma ve anahtar kelime analiz süreci ve nihai sonuçta hedef kitlenizin sizi aradığı kelimeler ile ihtiyaçları doğrultusunda karşılarına çıkabilmek için bir SEO Danışmanı ile çalışabilirsiniz. Bu sayede anahtar kelime araştırma sürecini ve buna dair tüm SEO inceliklerini de alanında uzman bir kişiden öğrenerek yürüttüğünüz stratejinin tamamen bilincinde olabilirsiniz.

SEO Anahtar Kelime Araştırması Hakkında

SEO anahtar kelime araştırması, hedef müşterilerinizin ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve içeriğinizi ararken kullandığı dili anlama sürecidir. Bu dili iyice anladıktan sonra web sitenizin en iyi anahtar kelime fırsatlarını analiz etmeyi, karşılaştırmayı ve değerlendirmelere göre önceliklendirmeyi içermektedir.

SEO Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, insanların arama motoruna neler yazdığını anlamanın tek yoludur. Kimsenin arama yapmadığı şeyler hakkında bir içerik oluşturmaktan kaçınmak için bunu iyice bilmek gerekir. Maalesef günümüzde hala birçok web sitesi sahibi, içeriği doğru ve yerinde bulduğu için insanların da aradığını tahminleyerek oluşturuyor ve sonuç elbette ki beklendiği gibi olmuyor. Araştırma verilerine göre de web sayfalarının %90,63’ünün Google’dan trafik alamamasının nedeni, budur.

Anahtar kelime araştırması ile aşağıdaki soruları yanıtlamanız da mümkün hale gelir;

 1. Bu anahtar kelime için sıralama almanın zorluğu nedir?
 2. Bu anahtar kelime için sıralama alırsam ne kadar trafik alabilirim?
 3. Bu anahtar kelime için sıralama almak ne tür bir içerikle olur?
 4. Bu anahtar kelime ile arama yapan kişiler, benim hedef kitlemde yer alıyor mu?

Tüm bu sorulara doğru cevabı bulduğunuz zaman rekabette öne geçmeniz ve doğru kelimelerle yüksek sıralama ve trafik elde etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Anahtar Kelime Fikirleri Bulma Yöntemleri

SEO anahtar kelime bulma yöntemleri yani anahtar kelime araştırması, potansiyel müşterilerinizin işletmenizi ya da web sitenizi nasıl aradığını düşünmekle başlar. Sonrasında bu fikirleri genişletmek ve daha fazla anahtar kelime bulma için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmak faydalıdır. Bunu yapmak oldukça basittir. Ancak yapmak için iki şeyin doğru olması gerekir;

 1. Sektörünüz hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak
 2. Anahtar kelime araştırma araçlarının nasıl çalıştığını ve bunlardan maksimum verimle nasıl yararlanabileceğinizi anlamak

Bu bölümde, bu iki alanda da bilginizi genişletmek ve bu süreçte web siteniz için potansiyel olarak kazanç getiren anahtar kelimeleri keşfetmeniz için kolaylıkla eyleme dönüştürebileceğiniz bazı önemli yollardan bahsedeceğiz.

 • “Çekirdek” Anahtar Kelimeler İçin Beyin Fırtınası Yapın

Çekirdek anahtar kelimeler, anahtar kelime araştırma sürecinin temelidir. Nişinizi tanımlarlar ve rakiplerinizi belirlemenize ve tanımanıza yardım olurlar. Her anahtar kelime aracı, daha sonra geniş bir anahtar kelime fikirleri listesi oluşturmak için kullandığı bir “çekirdek” anahtar kelimeye ihtiyaç duyar. Hali hazırda çevrimiçi ortamda, tanıtmak istediğiniz bir ürün ya da hizmetiniz varsa çekirdek anahtar kelimeleri bulmak kolaydır. Sunmuş olduğunuz ürünü bulmak için insanların Google’a ne yazabileceğini düşünmelisiniz. Örneğin; kahve makineleri satan bir işletmeyseniz çekirdek anahtar kelimeleriniz; kahve, filtre kahve, Türk kahvesi vb. olabilir. Çekirdek anahtar kelimeler, elbette web sitenizi sıralamak için yeterli olmayabilir. Ancak bir sonraki aşamada belirleyeceğiniz anahtar kelimelerinizin çekirdeği olarak kullanacağınız kelimeler olacaktır. Dolayısıyla sadece çekirdek anahtar kelimelerinizle yüksek oranda sıralama ya da trafik elde etmeyi hedefleyerek yola çıkmamalısınız. Bunları da bulmak yalnızca birkaç dakikanızı alacak bir beyin fırtınasıyla olur. Geniş bir fikir havuzu oluşturduktan sonra bir sonraki aşamaya geçmek için hazırsınız demektir.

 • Rakiplerinizin Hangi Anahtar Kelimeler İçin Sıralandığını Görün

Hali hazırda hangi anahtar kelimelerin, rakiplerinize trafik sağladığına bakmak anahtar kelime bulma araştırmasına başlamanın en iyi yoludur. Elbette öncelikle söz konusu rakiplerinizi tanımlamanız gerekir. Beyin fırtınası üzerine elde ettiğiniz anahtar kelime listenizin işe yaradığı yer, tam olarak burasıdır. Google’da çekirdek anahtar kelimelerinizden birini arayıp ilk sayfada kimin sıralandığını görebilirsiniz.

Temel anahtar kelimeleriniz için en üst sıradaki web sitelerin hiçbiri sizin web sitenize benzemiyorsa bunun yerine alakalı “otomatik öneri” sorgularını aratmayı deneyebilirsiniz. Örneğin kahve makinesi ve genel olarak kahve ekipmanı satıyorsanız arama sonuçlarından Türk kahvesi makinesinden ziyade Türk kahvesi ile daha gerçek sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun nedeni de çoğunlukla sizinki gibi e-ticaret sitelerinin ilk sırada, blog sitelerinin de ikinci sırada yer almasıdır.

Çekirdek anahtar kelimeleriniz için Amazon gibi büyük markalar ile karşılaşıyorsanız onları rakip olarak görmemelisiniz. Daima aynı segmentte yer aldığınız, kendi web sitenize benzeyen web sitelerini rakibiniz olarak görmek faydalı olacaktır.

 • SEO Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

Beyin fırtınası ile bulduğunuz anahtar kelimeleriniz rakipleriniz için de harika bir kaynak haline gelmiş olabilir. Ancak rakiplerinizin bile hala hedeflemediği onlarca anahtar kelime vardır. Bu anahtar kelimeleri, SEO anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak bulabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırma araçlarının tümünün çalışma şekli aynıdır; bir çekirdek anahtar kelime eklersiniz ve o anahtar kelimeye dayalı olarak veri tabanlarından çeşitli anahtar kelimeler elde edersiniz. Kullanımı ücretsiz olan Google Keyword Planner (Google Anahtar Kelime Planlayıcı), en iyi bilinen anahtar kelime aracıdır. Esas olarak reklam verenler için olmasına rağmen SEO anahtar kelime bulma için de kullanılmaktadır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, çekirdek anahtar kelimelerinizi içermeseler bile size daima alakalı anahtar kelime fikirlerini gösterecektir.

NOT: Google Anahtar Kelime Planlayıcı’daki “Rekabet” metriği, SEO ile ilgili değildir. Bu, ilgilendiğiniz anahtar kelime için reklam gösterimi amaçlı kaç reklam verenin ilgilendiğini gösterir. Organik sıralama için kesinlikle dikkate almamanız gereken bir metriktir.

Anahtar Kelime Planlayıcı dışında çok sayıda ücretsiz anahtar kelime araştırma aracı vardır. Kısıtlı bir bütçeniz varsa bir çoğu sizin iyi birer seçim olacaktır. Ancak temel amaç, ödeme yapan bir müşteri için dönüşümü gerçekleştirmek olduğundan veri ve işlevsellik açısından hepsinin yetersiz olduğunu anlamanız uzun sürmeyecektir. Yine de başlangıçta ücretsiz araçlarla başlamanız hem öğrenmeniz hem de oluşturacağınız yol haritasını kafanızda oluşturmak için mantıklı olacaktır.

 • Konuya Niş Yaklaşın

Şimdiye kadar bahsettiğimiz her şey, neredeyse sınırsız miktarda anahtar kelime fikri üretmek için yeterlidir. Ancak aynı zamanda bu süreç sizi bir nevi kutuda tutar, kısıtlayıcıdır. Çekirdek anahtar kelimeleriniz ve seçtiğiniz anahtar kelime aracının veri tabanının boyutu ve güncelliği ile sınırlıdır. Dolayısıyla önemli anahtar kelime fikirlerini kaçırmanız çok olasıdır. Bunun çözümü ise hizmet verdiğiniz niş alanı daha ayrıntılı bir şekilde ele almaktır. Sektör forumlarına, gruplara ve soru cevap sitelerine göz atmak iyi birer başlangıç noktası olabilir. Bu da potansiyel müşterilerinizin çaba gösterdiği, anahtar kelime araçlarında görünmeyen ve rakiplerinizin hiçbirinin ele almayı akıl etmediği daha fazla fikri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut ve potansiyel kullanıcılarınız da harika anahtar kelime kaynağı olabilirler. Bu kişiler zaten iş yaptığınız insanlar ve sizin amacınız da onlar gibi kişileri sitenize daha fazla çekmek. Müşterilerini ve/veya kullanıcılarınızı web sitenize daha fazla çekmek için;

 1. Yüz yüze iletişim kurun.
 2. Geçmiş e-postaları inceleyin.
 3. Müşteri destek taleplerini gözden geçirin.
 4. Geçmiş konuşmalara ait yaygın soru ve sorunları yeniden ele alın.

Bu sorulardan elden ettiğiniz çıkarımlardaki kullanılan dile dikkat etmelisiniz. Genellikle sizin kullanmayı düşündüğünüz dilden farklı olacaktır. Örneğin; siz direkt sattığınız ürün odaklı arama terimlerine yönelecekken müşterileriniz başka ürünler ile karşılaştırma şeklinde arama yapıyor olabilir. Bu da önemli bir fark olduğundan dikkate almanız gerekir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Onlarca belki de yüzlerce anahtar kelime fikrine sahip olmak oldukça faydalıdır. Ancak bu noktada hangilerinin en iyisi olduğunu bilmek önemlidir. Sonuçta hepsi birden ele almak neredeyse imkansızdır. Bunun çözümü; içeriği daraltmak amaçlı SEO metriklerinden yararlanmaktır. Bunun için kullanacağınız 5 tane anahtar kelime metriği vardır.

 • Arama Hacmi

Arama hacmi, bir anahtar kelimenin ayda ortalama kaç kez arandığını söyler. Bu sayıda dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur vardır;

 1. Arayan kişi sayısı değil arama sayısıdır. Bir kişinin bir anahtar kelimeyi bir ay içerisinde birkaç kez arayabileceği durumlar elbette ki vardır. Dolayısıyla aynı kişi arama yapmış olsa bile arama hacmine eklenir.
 2. Sıralama yaparak ne kadar trafik alacağınızı söylemez. İlk sıraya yükselmeyi başarsanız bile bir anahtar kelimeden sağlayacağınız trafik maksimum %30 oranında olacaktır.

Anahtar kelime fikirleri raporlarının neredeyse hepsinde arama hacmi filtresi yer alır. Bu filtre iki sebeple çok kullanışlıdır;

 1. Çok yüksek hacimli anahtar kelimeleri filtrelemek. Web siteniz yeniyse muhtemelen rekabet ortamı güçlü olacağından ayda 100.000’den fazla arama yapılan anahtar kelime sayfaları arasında rekabet etmek istemezsiniz.
 2. Düşük hacimli anahtar kelimeler için özel filtreleme. Kısa makalelerle bile kolayca trafik çekmeyi başarabileceğiniz, rekabetçi olmayan düşük hacimli anahtar kelimeler bulmak istiyorsanız bu filtreleme, son derece kullanışlıdır. Bu tarz anahtar kelimeler, uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak da bilinmektedir.

Arama hacimleri hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli unsur da elde edeceğiniz verilerin araçtan araca değişiklik gösterebilmesidir. Bunun nedeni, her aracın metriklerinin hesaplama farklılıkları olması ve güncellemelerdir.

 • Tıklamalar

SEO anahtar kelime bulma ve anahtar kelime analizi çalışmalarınızı yürütürken birçok kişinin arama motorunda anahtar kelimelerinizi aratmış olsa da arama sonuçlarına ya da üst sıralarda yer alan sayfaları tıklamama ihtimalleri olduğunu bilmelisiniz. Bu noktada anahtar kelime araçlarında yer “Tıklamalar” metriği kullanışlıdır. Bu metrik, size bir anahtar kelime için arama sonuçlarına yapılan aylık ortalama tıklama sayısını söyler. Çok genel geçer bir bilgi için arama sorgularını analiz ettiğinizde binlerce arama olduğunu bu oranın çok altında tıklama aldığını görebilirsiniz. Google her geçen gün daha fazla sorgu için arama sonuçlarında direkt yanıtlar sağlamaktadır. Bu da insanların aradıkları bilgiyi bulmak için tıklamalarına gerek olmadığı anlamına gelmektedir. Tıklamalar ölçütü ile düşük arama trafiği potansiyeli olan anahtar kelimeleri ayıklamanız için de oldukça faydalıdır. Ayrıca ücretli reklamların aldığı çok sayıda tıklama alan anahtar kelimelerine karşı da oldukça dikkatli olmalısınız.

 • Trafik Potansiyeli

Belirlediğiniz bir anahtar kelimenin aldığı sıralamaya göre direkt bir eylem planı yapıp o anahtar kelime için sıralama yapmanız hata olabilir. Çünkü sayfanızla ve söz konusu anahtar kelimenizle alakalı sorgular için de sıralanırsınız. Dolayısıyla neredeyse aynı anlamı içeren bu alakalı sorguların her biri için potansiyel arama trafiğine bakmalısınız. Zira içlerinden bir tanesi için bunu yapmanız tahmini trafik potansiyeline ulaşmanızı sağlamayabilir.

Anahtar kelimelerinizi yalnızca arama hacmine ya da tıklamalara göre belirlememelisiniz.  Toplam arama trafiği potansiyelini tahmin etmek için en üst sıradaki sonuçları inceleyebilirsiniz. Elbette ki genelde bir anahtar kelimenin arama hacmi, trafik potansiyeli ile tutarlıdır. Ancak yine de bu ayrıntıya dikkat etmeniz anahtar kelimelerinize öncelik vermenize ve rakiplerinizin gözünden kaçan anahtar kelime fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olur.

 • Anahtar Kelime Zorluğu

SEO uzmanları, genellikle anahtar kelimelerin sıralama zorluğunu manuel olarak ölçmektedir. Bunu, hedef anahtar kelimeler için yüksek sıralama alan sayfalara bakarak yaparlar. Sıralama almanın ne kadar zor olacağına karar vermek için birçok unsuru değerlendirirler. Bu unsurlardan bazı önemli olanları;

 1. Backlink sayısı ve kalitesi
 2. Domain Rating (DR) etki alanı derecelendirmesi
 3. İçerik uzunluğu, alaka düzeyi, güncellik
 4. Hedef anahtar kelimenin eş anlamlılarının kullanımı
 5. Arama amacı
 6. Markalaşma

Burada neyin önemli olduğu neyin dikkate alınmayacağı konusunda fikir birliği sağlama süreci, elbette ki kişiden kişiye değişir. Bir SEO uzmanı, arama amacını en önemli unsur olarak değerlendirirken başka biri alaka düzeyini aynı önemde değerlendirebilir. Doğru bir fikre ulaşma süreci, nihai hedefe ulaşma sürecini elbette yavaşlatmaktadır. Güvenilir bir anahtar kelime zorluk puanının dikkate alması gereken sinyaller hakkında birçok profesyonel SEO uzmanının aynı fikirde olduğu bir unsur saptanmıştır; backlinkler. Backlink sayısı ve en çokta kalitesi sıralamayı ciddi anlamda etkileyen önemli bir faktördür. Böyle bir bilgi olduğu için diğer unsurları görmezden gelmek aklınıza gelmemiştir diye umuyoruz. Nihayetinde her şey birbirini tamamlar nitelikte ilerlemektedir.

Anahtar kelime araçlarından elde edebileceğiniz anahtar kelime puanı da oldukça faydalı bir ilerleme sağlayabilir. Anahtar kelime puanı ilk 10’da olan anahtar kelimeler yüksek olasılıkla başarı getirir. Ancak anahtar kelime puanı, sizi belirli anahtar kelimelerinizden vazgeçirmemelidir. Spesifik bir sorgu için sıralamanın ne olabileceğini ve konunun “bağlantı almak” için değerliliğini gösterir. Dolayısıyla herhangi bir anahtar kelime zorluk puanına göre planlarınızı şekillendirmemeniz gerekir. Hiçbir anahtar kelime zorluk puanı, Google’ın sıralama algoritmasının karmaşık yapısını tek bir sayı ile açığa kavuşturamaz.

 • Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Tıklama başına maliyet, reklam verenlerin bir anahtar kelimeden gelen her bir reklam tıklaması için ne kadar ödeme yapmak istediğini gösterir. Bu, reklam verenler için SEO ölçümlerinden daha değerli ve işlevsel bir ölçümdür. Tıklama başına maliyet konusunda bilinmesi gereken en önemli şey; arama hacmine nazaran fazlasıyla değişken olmasıdır. Çoğu anahtar kelime için arama talebi, aydan aya alınırken tıklama başına maliyeti her an değişebilmektedir. Bu durumda anahtar kelime analizi çalışmaları yaparken anahtar kelime araştırma araçlarında gördüğünüz tıklama başına maliyet bilgisinin anlık olduğu anlamına gelir. Bunun için gerçek zamanlı verilere ulaşmak istiyorsanız Google Adwords kullanmalısınız. Kullanımınızı maksimum verimle gerçekleştirmek istiyorsanız da Google Adwords Danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.

Anahtar Kelimeleri Nasıl Gruplamalısınız?

Listenizde yer alan her anahtar kelime için doğru türde sayfa ve içerik oluşturmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için;

 • Ana Konuyu Belirleyin

Her anahtar kelime için farklı bir sayfa mı belirlemelisiniz yoksa hepsi için tek bir sayfa üzerinden mi ilerlemelisiniz? Cevap, Google’ın anahtar kelimeleri nasıl gördüğüne bağlı olarak değişir. Söz konusu anahtar kelimeleri aynı konunun parçası olarak görüyor olabilir ya da farklı konular olarak değerlendiriyor da olabilir. Bu sonuçlardan hareketle ana konunuzu belirleyebilirsiniz.

 • Arama Amacını Tanımlayın

Örneğin; listeniz şu anahtar kelimeler var; kahve öğütücü, latte vs. filtre kahve, tek fincan kahve makinesi, soğuk kahve demleme vs. Bir bloğu olan çevrimiçi mağaza işletiyorsanız blog gönderileri ile ürün sayfalarının hangisini hedefleyeceğinizi anlamanız gerekir. Eğer kahve öğütücü satıyorsanız muhtemelen kahve öğütücü içeren anahtar kelimelerinizi ürün sayfalarınızı eşleştireceksiniz. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Çünkü arama yapanlar bir bilgiye erişmek istiyorsa karşılarına bir ürün çıkması o web sitesi için kötü algının yanı sıra hemen çıkma oranının yükselmesi demektir. Kahve öğütücü örneğinden devam edersek; bu kelime için arama sonuçlarının üstünde yer alan yerler blog gönderileri olabilir. O halde Google’ın herkesten daha iyi arama niyetini anladığı gerçeğini kavramalıyız. Sizde en iyi sıralamayı elde etmek istiyorsanız arama amacını mutlaka iyi tanımlamalı ve ilk sayfada gördükleriniz ile aynı türde içerik oluşturmalısınız. Bunun için de faaliyet gösterdiğiniz ülke çapında en iyi sonuçları anahtar kelime araçlarından bulabilirsiniz. Buradan hareketle söz konusu anahtar kelimelerinizi hedeflemenin en iyi yolu için üç unsuru analiz etmek faydalıdır.

 1. İçerik Türü: İçerik türleri genellikle beş gruptan birine girer; blog gönderileri, ürün, kategori, açılış sayfaları veya videolar.
 2. İçerik Formatı: İçerik formatı çoğunlukla ‘bilgilendirici’ içerik için geçerlidir. Tipik örnekler; nasıl yapılır, listeler, haber makaleleri, fikir parçaları ve incelemelerdir.
 3. İçerik Açısı: İçerik açısı, içeriğin ana satış noktasıdır. Örneğin; “latte nasıl yapılır” diye arama yapan kişiler, bunun bir makine veya herhangi bir özel ekipman olmadan nasıl yapıldığını bilmek istiyordur.

Anahtar Kelime Araştırma Araçları

İçeriğimizde yer alan önerileri ve yönergeleri iyice anladıktan ve ne yapacağınızdan emin olduktan sonra anahtar kelime araştırma aracı seçecek konuma geldiniz demektir. O halde sizlere birkaç önemli SEO anahtar kelime bulma ve anahtar kelime analizi yapma konusunda yardımcı olacak araçtan bahsedeceğiz.

 • Google Keyword Planner (Google Anahtar Kelime Planlayıcı)

Özgün anahtar kelime önerileri ve güncel tıklama başına maliyet değerleri için tercih edebileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

 • Google Trends

Trend karşılaştırmaları ve trendlerin lokasyonlarına ulaşmak için fayda sağlayacak ve ücretsiz olan bir araçtır.

 • Google Search Console

Sıralama yaptığınız ilk 1000 anahtar kelimeyi ve bu anahtar kelimelerin size sağladığı trafiği kontrol etmeniz için oldukça faydalıdır. Ücretsiz bir araçtır.

 • Ahrefs Webmaster Tools

Tahmini arama hacimleri, anahtar kelime zorluk puanları, trafik potansiyeli, anahtar kelime analizi ölçümleri ve diğer faydalı SEO ölçümleriyle birlikte, şu anda sıraladığınız tüm anahtar kelimeleri kontrol etmek için oldukça faydalı, ücretsiz bir araçtır. Kapsamlı bir anahtar kelime analizine dair her şeyi bu araçta bulabilirsiniz.

 • Keyword Generator

Bir çekirdek anahtar kelimeden yüzlerce anahtar kelime fikri üretebileceğiniz ücretsiz bir anahtar kelime bulma aracıdır.

 • Keyword Diffuculty Checker

Bir anahtar kelimenin sıralama zorluğunu kontrol etmek için faydalı ve ücretsiz bir araçtır.

 • Keyword Rank Checker

Herhangi bir ülkede herhangi bir anahtar kelime için sıralamalarınızı görmeniz için etkili ve ücretsiz bir araçtır.

 • Keywords Explorer

Web siteniz için anahtar kelime bulma konusunda binlerce seçenek ile son derece yardımcı bir araçtır. Sizin için önemli olan anahtar kelimeler için anahtar kelime fikirleri ve raporlarını filtreleyebilir ve trafik potansiyellerini ve sıralama zorluklarını kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

 • Semrush

Tahmini arama hacimleri, anahtar kelime zorluk puanları, trafik potansiyeli ve diğer faydalı SEO ölçümleriyle birlikte, şu anda sıraladığınız tüm anahtar kelimeleri kontrol etmek için yani kapsamlı bir anahtar kelime analizine ve SEO anahtar kelime bulmaya dair her şeye ulaşabileceğiniz, oldukça faydalı bir araçtır.

Sonuç

İçeriğimizde bahsettiğimiz her şey, anahtar kelime araştırmasının temel kavramlarını anlamak ve içerik stratejinizi planlamak için yeterli bilgiyi sağlar niteliktedir.

Daha fazla bilgi edinmek ve bir uzman bilgisi ile anahtar kelime bulma araştırmanızı yapmak, buna istinaden de anahtar kelime analizi çalışmalarınızı profesyonel bir strateji ile kesin hedeflere doğru ilerletmek istiyorsanız bir öncelikle bir SEO Eğitimi alabilir ardından da uzman bir Danışman ile çalışabilir ve markanız için yapılanları kontrol edebilirsiniz.

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın