İşletmeler için 10 Adımda Instagram Kullanımı

Yazar: 10 sene önce yayınlandı

İşletmeniz için Instagram kullanmak mı istiyorsunuz? Instagramı işletmeniz için nasıl etkili kullanabilirim diye mi düşünüyorsunuz? Makalemizi okuyun ve işletmeniz için nasıl daha yüksek görünürlük ve etkileşim sağlayabileceğinizi öğrenin. Elbette daha detaylı şekilde bilgilenmek ve profesyonel bir bakış açısıyla sosyal medya kullanımını yürütmek için Sosyal Medya Eğitimi almanın oldukça verimli olacağını belirtmek gerekir.

Instagram Nedir?

Instagram 80 milyon üyesi bulunan mobil fotoğraf paylaşım sitesidir. Nisan 2012’de Facebook’un satın aldığı Instagram, iOS uygulamaları için Explore özelliğini de geçtiğimiz günlerde getirmişti. Hatta yakın zamanda Facebook’un Instagram’ı Web’e taşıyacak bir proje üzerinde çalıştığı da konuşulmakta.

Instagram’ın iOS uygulamasından bir görüntü

Sosyal Medya yönetim sistemlerinden biri olan HootSuite’te uygulama marketine Instagramı Temmuz ayında eklemişti. Böylelikle HootSuite akışlarından birinde de Instagram akışını görebilir, yorum yapabilir ve beğenebilir olmuştuk.

Kısacası Instagram fotoğraflara odaklı bir sosyal paylaşım sitesi. Peki işletmemiz için Instagram’ı nasıl kullanabiliriz?

#1: Ürünlerinizi Gösterin

Ürününüzün bir fotoğrafını paylaşmak, ürününüzün bir kısmını gösterip bu nedir diye sormak ya da özel bir koleksiyonunuzun fotoğrafını paylaşmak işletmenizin Instagram’da dikkat çekmesini sağlayacaktır.

İşletmeniz hizmet odaklı bir yapıda ise, müşterilerinizden Instagram’da sizden aldığı ürünlerin/hizmetlerin fotoğraflarını bir hashtag altında paylaşmasını isteyebilirsiniz.

#2: Nasıl Yapıldığını Anlatın

Ürünün yapı malzemesinden müşteriye teslimata kadar gerçekleşen süreçte ilgi çekici kareleri Instagram’da paylaşmanız hesabınızın etkileşimini arttıracaktır.

#3: Kamera Arkasını Gösterin

Ürün ve hizmetlerin tanıtımını yapmak oldukça zor bir iştir. Ancak Instagram’ı kullanarak bu süreci içeriğe çevirebilirsiniz.

Ürününüzün katalog çekimlerinin nasıl gerçekleştiğini paylaşmak aslında bir çok insanın merak ettiği bir konudur ve dikkat çekecektir.

#4: İşletmenizin Neler Yapabileceğini Gösterin

Müşterinin hayal gücü sınırlı olabilir. Ürününüz ile neler yapılabileceğini gösterin. Ürünlerinizle ilginç şeyler yapabilen insanları da paylaşmaya çekmiş olursunuz. En iyi fotoğrafları paylaşabilir ve müşteriyi de sürecin içine sokmuş olursunuz.

Örneğin kozmetik ürünleri satan Sephora müşterilerinden gelen ilgi çekici kirpik, makyaj vs. ile çekilmiş müşteri fotoğraflarını paylaşmakta.

#5: Önceden Haber Verin

Herkes ilk öğrenmeyi sever. Instagram’daki takipçilerinizi özel hissettirin. Başlatacağınız bir kampanyayı ilk önce Instagram’dan duyurun.

Instagram’da özellikle beğenilebilir içerik göndermek oldukça önemli. Takipçinizin daha önce hiç görmediği kareler yakalamaya özen göstermelisiniz.

#6: Ofisinizi Gösterin

Sosyal Medya’da sizi takip edenler “acaba orada çalışmak nasıl olurdu?” diye düşüneceklerdir. Öyleyse onlara gösterin. Aynı zamanda açıklama kısmında işletmenize nereden başvurabileceklerini de açıklayabilirsiniz.

Ofisinizden kareler göstermek sizi daha ulaşılabilir kılacağı için müşteri üzerinde de olumlu etkiler bırakacaktır.

#7: Takipçilerinizi de Götürün

Bir fuara ya da etkinliğe mi gidiyorsunuz? Bu fırsatı kaçırmayın ve takipçilerinizi de yanınıza alın. Gittiğiniz yerden paylaşacağınız kareler müşterilerinizin ilgisini çekecektir. Yakınınızda olan müşterilerinizdense birebir geribildirim alabilme şansınız olacaktır.

#8: Çalışanlarınızı Tanıtın

Markanızı insanlara daha yakın hissettirmek için çalışanlarınızı tanıtmak harika bir yol olabilir.  Ayın elemanını Instagram profilinizden paylaşmak hem çalışanlarınızı teşvik edecek hem de işletmenizin müşteri gözündeki bilinirliğini arttıracaktır.

Tabii ki çalışanınızın vesikalık fotoğrafını değil de daha ilginç ve beğeni alabilecek türden bir fotoğrafını paylaşmak burada önem arzetmekte.

#9: Ünlülerin Fotoğraflarını Paylaşın

Günümüzde magazin oldukça ilgi çekiyor. Sponsorluğunu yaptığınız ya da çalışanınız olan bir ünlünün fotoğraflarını paylaşmakta oldukça ilgi çekecektir.

Sony Xperia için düzenlediği bir etkinlikte Maroon 5’ın hayranlarına imza dağıtırken bir fotoğrafını paylaşmıştı.

#10: Tatlı Şeyler Paylaşın

Sosyal Medya’da kedi, köpek ya da bebek fotoğrafları oldukça ilgi çekiyor. Örneğin San Fransisco Modern Sanat Müzesi üzerinde logosu bulunan bir t-shirtü bir köpeğe giydirip fotoğrafını paylaşmış. Özellikle ofisinize bir bebek gelirse bu fırsatı asla kaçırmayın.

Instagram’da işletmeleri takip ediyor musunuz? Hiç takip ettiğiniz işletmelerden ilgi çekici paylaşımlar gördünüz mü?

Markanızın Sosyal Medya Danışmanlığı ile daha geniş kitlelere seslenmesini ister misiniz?

  Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın

  Yorumları Gör

  • Ekran görüntülerine bakınca Instagramın ilk yıllarını gördüm. 4 yıl önce yazılmış bir makale..
   nostalji oldu. Yazdığın kurallar halen geçerli :)

   Yorumu iptal et

   Yorum yaz

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak

   The field is required.

  Yorum yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak

  The field is required.

  Paylaş
  Haydar Özkömürcü

  Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

  Teklif Al
  X Teklif Al

   Danışmanlık ya da Eğitim Teklifi Alın