SEO dediğimizde aklımıza ilk gelen şey Google’da üst sıralara çıkabilmek. Arama motorlarının sosyal ağlardaki paylaşımları dikkate aldığı ve S-SEO deyiminin de artık ortaya çıktığı bilinmekteyken niyeyse Türkiye’de Google Plus yeterince ne son kullanıcılar ne de SEO uzmanları tarafından kullanılmıyor ve bilinmiyor.

Dün itibari ile Google Analytics üzerinden gelen aramalardaki anahtar kelimeleri görebilmek için Google Analytics Premium (£90,000)  almamız gerektiği açıklandı. Hemen ardından da Google Plus etiketlerinin Google arama sonuçlarında yer edineceği.

Haziran 2013 için hazırlanan ve Google’da aramaları etkileyen faktörlerin incelendiği grafikte ilk sırada Google Plus’tan gelen +1’ler yer alıyor. O bir çok SEO uzmanı(!)nın almak için yapmadık şey bırakmadığı backlinkler ise 0.6 puan ile onun ardında.

Google-US-Ranking-Factors-June2013

Google arama sonuçlarında 3 farklı bölüm bulunmakta. 1. bölüm üst ve en altta bulunan Google reklamları. İkinci bölüm organik arama sonuçlarının gösterildiği orta kısım. Son bölüm ise sağ kısımda Wikipedia, Google Plus, Google Maps gibi uygulamaların içeriklerinin arama sonuçlarına yansıdığı kısım. Google Plus sonuçları aslında Google reklamlarından ya da 1. sırada çıkmaktan daha dikkat çekici.

Google-Plus-Search

Bölgesel SEO’da ise vazgeçilmezlerden birisi yine Google Plus. Bir kullanıcı sizin işyerinizi, cafenizi, restoranınızı vs. aradığında sağ kısımda Google Plus hesabınız hemen altında haritadaki yeriniz ve onun altında da müşterilere ait yorumlar yer alabiliyor. Sizin için önemli olan sitenize hit gelmesi değil sonuçta ve kullanıcı sadece arama sayfası üzerinden edinmek istediği bilgilere erişmiş oluyor. Diğer linkleri tıklamasına gerek bile kalmıyor. Küçük işletmeler için ayrı bir web sitesi kurmaya ya da bu sitenin SEO’su ile uğraşmaya gerek bile kalmıyor zira SERP(Search Engine Result Page)’te zaten ilk sıradasınız.

Google dünyada en çok kullanılan arama motoru. Haliyle Google’a biraz da olsa ayak uydurmak durumundayız. Google atılan tweetleri ya da Facebook gönderilerini indekslemiyor. Ancak Google Plus gönderileri anında indekslenmekte. Bazı anahtar kelimelerde ilk sırada Google Plus gönderilerini görebiliyoruz.

Google Plus Authorship özelliği diğer arama sonuçları arasından sıyrılmanıza fayda sağlıyor. Aynı zamanda yazılarınızın çalınmasına da bir anlamda engel olmuş oluyor. Çünkü Authorship’siz yayınlanan yazıları Google bir kimseye ait olarak görmezken onaylanmış bloglardaki yazıları sahibi Google tarafından bilinmekte. (Lütfen bunu kötüye kullanmayın)

Google Plus hesabınızın sitenizin SEO’suna etki edebilmesinde çok fazla takipçiye ya da sayfanızın çok fazla +1’lenmiş olmasının bir önemi yok.  Önemli olan linklenmiş her bir gönderi başına almış olduğunuz etkileşim.

Markanızın SEO Danışmanlığı ile sitenizin organik trafiğini ve online cironuzu artırmak ister misiniz?